Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Β3 στο ίδιο σημείο τερμάτιζε στα περίπου 40Mbit. Θα το δοκιμάσω και σε off-peak ώρες στο ίδιο σημείο να δούμε, πιστεύω πως με λίγο πιο άδεια B3 θα είχε ~400Mbit.

 

TDD υπάρχει στα 2600, 20Mhz. Εάν σε σημεία που χρειάζεται capacity το ρίξει σε 4CA και 4x4 MIMO (να δω τι panels θα το υποστηρίζουν αυτό) για τα επόμενα 2-3 έτη, δεν θα χρειαστεί LAA -που υπάρχει πάλι πρόβλημα σχετικά με το support από συσκευές.

 

Όλα τα features είναι ωραία και καλά. Αλλά δες τώρα, το A5 που έχεις επί παραδείγματι, 400 ευρώ συσκευή, δεν κάνει ούτε 3CA, δεν υποστηρίζει 4x4 MIMO κλπ. Με τα CPEs των Ελλήνων, που είναι αρκετά χειρότερα από το Α5 από πλευράς modem, όλα αυτά μικρή σημασία έχουν για τους πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Μιλώντας για 4G/4G+, θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες σχετικά με τις μελλοντικές ταχύτητες της Cosmote. Λόγω των συσκευών που κυκλοφορώ συνήθως (smartphones, laptop κλπ), φορτώνω μια SIM what's up που έχω σε ένα pocket WiFi και συνδέομαι από εκεί σε όλες τις συσκευές μου. Μέχρι στιγμής τα 2-3 MiFi που έχω είναι Cat 4 (150 Mbps). Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε κάτι πιο γρήγορο και σκέφτομαι για κάτι σε 300 ή 600 Mbps (Huawei ή TP-LINK). Υπάρχει και η λύση της Huawei με το Ε5788 που έχει μόντεμ Cat 16, που θεωρητικά φτάνει στο 1 Gbps. Θεωρείτε ότι θα φτάσει η Cosmote σ' αυτές τις ταχύτητες κάποια στιγμή ή τσάμπα τα χρήματα που θα δώσω;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις το cat 16. Απλά με 4x4 MIMO στο ίδιο setup παει Gbit.

 

Να φανταστώ ότι δεν έχουμε τέτοια κάλυψη ακόμα, αλλά αναμένεται τα προσεχή χρόνια; Το μέγιστο που βλέπω που ποστάρουν κάποιοι φίλοι εδώ είναι το πολύ 300 Mbps.

Γενικά μήπως να ποστάρουμε και ταχύτητες από mobile WiFi συσκευές στο νήμα αυτό, να ξέρουμε τι μας γίνεται; Υπάρχει διαφορά στη συμπεριφορά σερφαρίσματος μεταξύ ενός smartphone κι ενός mobile WiFi;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για να το θέμα της ταχύτητας είναι συνδυασμός τι πιάνει το μόντεμ της συσκευής mifi σε συνάρτηση με τι κατηγορίας Wi-Fi εκπέμπει 2.4, 5Ghz κλπ και την δυνατότητας του λάπτοπ, ταμπλετ smartphone στο Wi-Fi.

 

Δηλαδή κάποιος που έχει mifi σε σημείο που πιάνει 300 Mbps και συνδέετε σε χαμηλότερη ταχύτητα μεσω Wi-Fi πχ 70mbps θα δει μάξιμουμ 70mbps στο λάπτοπ ή στο τηλέφωνο που έχει paired στο mifi του παρόλο που η συσκευή θα μπορεί να πιάσει 300 mbps απο 4g.

 

Συνήθως οι μετρήσεις γίνονται με σημαδεμένο το mifi με USB για να δεις πόσα απίδια πιάνει ο σάκος σε θέματα ταχύτητας.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για 4G/4G+, θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες σχετικά με τις μελλοντικές ταχύτητες της Cosmote. Λόγω των συσκευών που κυκλοφορώ συνήθως (smartphones, laptop κλπ), φορτώνω μια SIM what's up που έχω σε ένα pocket WiFi και συνδέομαι από εκεί σε όλες τις συσκευές μου. Μέχρι στιγμής τα 2-3 MiFi που έχω είναι Cat 4 (150 Mbps). Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε κάτι πιο γρήγορο και σκέφτομαι για κάτι σε 300 ή 600 Mbps (Huawei ή TP-LINK). Υπάρχει και η λύση της Huawei με το Ε5788 που έχει μόντεμ Cat 16, που θεωρητικά φτάνει στο 1 Gbps. Θεωρείτε ότι θα φτάσει η Cosmote σ' αυτές τις ταχύτητες κάποια στιγμή ή τσάμπα τα χρήματα που θα δώσω;

Ετοιμάζονται κ εχουν καθυστερήσει για 1.2gbps.Αλλά τι εννοείς αν τα επόμενα χρόνια θα αυξηθούν οι ταχύτητες.Αφού τα επόμενα χρόνια θα υπάρχει 5g με πολλά gbps

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζονται κ εχουν καθυστερήσει για 1.2gbps.Αλλά τι εννοείς αν τα επόμενα χρόνια θα αυξηθούν οι ταχύτητες.Αφού τα επόμενα χρόνια θα υπάρχει 5g με πολλά gbps

 

Άρα μάλλον δεν έχει νόημα να δώσω κάπου 250+ λίρες για κάτι που σε πολύ λίγα χρόνια θα ξεπεραστεί. Καλύτερα ένα με Cat9/11 modem, στα 300/600 Mbps με 2CA ή 3CA, με πολύ λιγότερα χρήματα. Κι όταν φτάνουν στην αγορά τα 5G modems, αναβαθμίζω στα 5G.

 

Απλά το ψάχνω για MiFi γιατί χρειάζομαι γρήγορες ταχύτητες για όταν είμαι καθ' οδόν με το laptop. Δε μου αρέσει να εξαρτώμαι από δημόσια δίκτυα αλλά ούτε να χρησιμοποιώ το κινητό ως hotspot.

 

Για να το θέμα της ταχύτητας είναι συνδυασμός τι πιάνει το μόντεμ της συσκευής mifi σε συνάρτηση με τι κατηγορίας Wi-Fi εκπέμπει 2.4, 5Ghz κλπ και την δυνατότητας του λάπτοπ, ταμπλετ smartphone στο Wi-Fi.

 

Δηλαδή κάποιος που έχει mifi σε σημείο που πιάνει 300 Mbps και συνδέετε σε χαμηλότερη ταχύτητα μεσω Wi-Fi πχ 70mbps θα δει μάξιμουμ 70mbps στο λάπτοπ ή στο τηλέφωνο που έχει paired στο mifi του παρόλο που η συσκευή θα μπορεί να πιάσει 300 mbps απο 4g.

 

Συνήθως οι μετρήσεις γίνονται με σημαδεμένο το mifi με USB για να δεις πόσα απίδια πιάνει ο σάκος σε θέματα ταχύτητας.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

 

Καλά εννοείται ότι όταν θες τις μεγαλύτερες ταχύτητες, ρυθμίζεις τις συσκευές σου στα 5GHz. Σχεδόν όλα τα καλά WiFi hotspots έχουν τη δυνατότητα αυτή.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Βέβαια και να ξεκινήσει το 5g μετα το 2020-21 για 4 με 5 χρόνια θα υπάρχει ένα εξαιρετικό LTE GIGABIT

 

Απλά τα Gigabit modems αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι μόνο δύο, αυτό της Huawei, κι ένα της Netgear, και οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες ακόμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για 4G/4G+, θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες σχετικά με τις μελλοντικές ταχύτητες της Cosmote. Λόγω των συσκευών που κυκλοφορώ συνήθως (smartphones, laptop κλπ), φορτώνω μια SIM what's up που έχω σε ένα pocket WiFi και συνδέομαι από εκεί σε όλες τις συσκευές μου. Μέχρι στιγμής τα 2-3 MiFi που έχω είναι Cat 4 (150 Mbps). Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε κάτι πιο γρήγορο και σκέφτομαι για κάτι σε 300 ή 600 Mbps (Huawei ή TP-LINK). Υπάρχει και η λύση της Huawei με το Ε5788 που έχει μόντεμ Cat 16, που θεωρητικά φτάνει στο 1 Gbps. Θεωρείτε ότι θα φτάσει η Cosmote σ' αυτές τις ταχύτητες κάποια στιγμή ή τσάμπα τα χρήματα που θα δώσω;

 

Πήρα το Netgear M1 nighthawk (cat.16) το Amazon prime day και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος. Δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να το τεστάρω κοντά σε 3CA κεραία, αλλά σε 2CA (3+20) σε επαρχιακό μέρος με κόσμο μου έδωσε 170mbps για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο καθένας θα σου γράψει ότι θέλει.

 

Το ότι θα υποστηρίζει το δίκτυο gbit όπως και το cpe σου δεν σημαίνει πως θα έχεις τέτοιες ταχύτητες. Αλλά, σε μια αιχμή, όταν κάποιος με μια συσκευή που υποστηρίζει 2CA και 2x2 MIMO, θα έχει 30mbit, εσύ θα έχεις ~80 σε 3CA και 4x4 MIMO επί παραδείγματι -αν όχι και παραπάνω.

 

Οι διαφορές είναι μεγάλες, πρέπει το CPE σου να υποστηρίζει τα διάφορα features του δικτύου, που εξ άλλου τα πληρώνεις ως υπεραξία στο πάγιο σου. Διαφορετικά, πάει κανείς και στη wind και πληρώνει τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Netgear M1 nighthawk (cat.16) το Amazon prime day και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος. Δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να το τεστάρω κοντά σε 3CA κεραία, αλλά σε 2CA (3+20) σε επαρχιακό μέρος με κόσμο μου έδωσε 170mbps για πλάκα.

Μάλιστα. Αυτή τη συσκευή εννοούσα, μαζί με το Huawei E5788 είναι οι μόνες στο 1Gbps. Πόσο σου βγήκε το κόστος; Υποστηρίζει όλες τις ελληνικές μπάντες; Συνήθως προτιμώ Huawei γιατί είναι ξεκλείδωτα σε όλα τα ευρωπαϊκά δίκτυα.

 

Επειδή ο καθένας θα σου γράψει ότι θέλει.

 

Το ότι θα υποστηρίζει το δίκτυο gbit όπως και το cpe σου δεν σημαίνει πως θα έχεις τέτοιες ταχύτητες. Αλλά, σε μια αιχμή, όταν κάποιος με μια συσκευή που υποστηρίζει 2CA και 2x2 MIMO, θα έχει 30mbit, εσύ θα έχεις ~80 σε 3CA και 4x4 MIMO επί παραδείγματι -αν όχι και παραπάνω.

 

Οι διαφορές είναι μεγάλες, πρέπει το CPE σου να υποστηρίζει τα διάφορα features του δικτύου, που εξ άλλου τα πληρώνεις ως υπεραξία στο πάγιο σου. Διαφορετικά, πάει κανείς και στη wind και πληρώνει τα μισά.

 

Ε βέβαια μιλάω για Cosmote. Δεν τίθεται θέμα για ποιότητα δικτύου και ποσοστό κάλυψης στις άλλες δύο.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Αυτή τη συσκευή εννοούσα, μαζί με το Huawei E5788 είναι οι μόνες στο 1Gbps. Πόσο σου βγήκε το κόστος; Υποστηρίζει όλες τις ελληνικές μπάντες; Συνήθως προτιμώ Huawei γιατί είναι ξεκλείδωτα σε όλα τα ευρωπαϊκά δίκτυα.

 

 

 

Ε βέβαια μιλάω για Cosmote. Δεν τίθεται θέμα για ποιότητα δικτύου και ποσοστό κάλυψης στις άλλες δύο.

250 τελική.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

250 τελική.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Μάλιστα, σε ευχαριστώ. Αρκετά τσιμπημένη τιμή, αλλά αν λάβεις υπόψη σου τη μπαταριάρα που έχει επάνω (5000mAh αν δεν απατώμαι), που είναι και αφαιρούμενη, και κάπου διάβασα ότι βγάζει κάπου 18 με 20 ώρες αυτονομία, τελικά δεν είναι πολλά. Συν ότι είσαι καλυμμένος για 3-4 χρόνια τουλάχιστον από φουλ ταχύτητες, όπου είναι διαθέσιμες, μέχρι να έρθουν τα πρώτα 5G modems.

Η αμέσως πιο προσιτή τιμή για όσα προσφέρει είναι το Μ7650 της TP-LINK με 600Mbps modem.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει LTE στα 2600?8d0a21423b60f41d07357641c7dedbbb.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μάλιστα αρκετά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει LTE στα 2600?8d0a21423b60f41d07357641c7dedbbb.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι,μονο του εγω εχω πιασει μεχρι 100Mbps.

Εβγαζα LTE 2600 στη Λεπτοκαρυα Πιεριας,χωριο 3,500 κατοικων το οποιο με το τουρισμο και τους παραθεριστες ειναι μερικεε χιλιαδες.Χωρια τα γυρω χωρια οπως Σκοτινα που εχει και βαση Αεροποριας,το Olympus Grand που ειναι το μεγαλυτερο ξενοδοχειο του χωριου και τα ΚΑΑΥ του στρατου.

Στη Παραλια ειχα 800+2600 απο Παραλια Κατερινης,που ειναι 20 χιλιομετρα μακρια.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικά speedtests την τελευταία ώρα με server ΟΤΕ και παρατήρησα πως τρώει mb. Όσα ακριβώς γράφει ότι κατανάλωσε το test, κατά τόσα ακριβώς είδα να μειώνονται τα διαθέσιμα που έχω στην εφαρμογή του what's up. Το πήρα χαμπάρι όταν μου ήρθε sms ότι κατανάλωσε κάποια mb που είχα από πάρε μοίρασε.

 

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Βαρβιτσα Λακωνίας από 800αρα. Το netmonster λέει ότι η κεραία βρίσκεται στα 700 μέτρα. Στον απέναντι λόφο, όντως βλέπω μία, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτή. Μέτρια ταχύτητα όπως και να έχει...

 

Screenshot_Speedtest_20180815_204047.png

Link to comment
Share on other sites

Το Netmonster και το κάθε συναφές προγραμμα μπορεί να σου λέει ότι η κεραία είναι μέσα στη θάλασσα. Αν θες να δεις τις κεραίες μπες στο ομώνυμο site της ΕΕΤΤ.

Επίσης, για το πλήθος συνδρομητών και για 10 MHz bandwidth,σε περίοδο με αυξημένη τουριστική κίνηση μια χαρά άριστη είναι η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να προτείνετε κάποιο φθηνο cat6 pocket WiFi από ebay πχ; η και από κάπου αλλού... Το πιο φθηνό.. Δε με ενδιαφέρει.. Αρκεί να κάνει CA να έχω κάτι παραπάνω από σκέτο 4G
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να προτείνετε κάποιο φθηνο cat6 pocket WiFi από ebay πχ; η και από κάπου αλλού... Το πιο φθηνό.. Δε με ενδιαφέρει.. Αρκεί να κάνει CA να έχω κάτι παραπάνω από σκέτο 4G

 

Τα αξιόπιστα 300Mbps modems ανεβαίνουν σε τιμή πάνω από κατοστάρικο, να το ξέρεις, επειδή κι εγώ το ψάχνω.

Κοντά στα 130€ είναι το Huawei E5785, που είναι μία κατηγορία πιο πάνω σε ταχύτητα σε σχέση με το συνηθισμένο E5577cs που πουλάει η Cosmote . Το βρίσκεις και σε Amazon και Σκρουτζ.

Μια καλή τιμή είναι κι εδώ (στέλνει Ελλάδα):

https://www.amazon.co.uk/dp/B07147RC7F/ref=cm_sw_r_cp_apa_aQhDBb42BCZFN

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα αξιόπιστα 300Mbps modems ανεβαίνουν σε τιμή πάνω από κατοστάρικο, να το ξέρεις, επειδή κι εγώ το ψάχνω.

Κοντά στα 130€ είναι το Huawei E5785, που είναι μία κατηγορία πιο πάνω σε ταχύτητα σε σχέση με το συνηθισμένο E5577cs που πουλάει η Cosmote . Το βρίσκεις και σε Amazon και Σκρουτζ.

Μια καλή τιμή είναι κι εδώ (στέλνει Ελλάδα):

https://www.amazon.co.uk/dp/B07147RC7F/ref=cm_sw_r_cp_apa_aQhDBb42BCZFN

 

Το 5786 που παίζει στα 61€ στο ebay? Όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικά speedtests την τελευταία ώρα με server ΟΤΕ και παρατήρησα πως τρώει mb. Όσα ακριβώς γράφει ότι κατανάλωσε το test, κατά τόσα ακριβώς είδα να μειώνονται τα διαθέσιμα που έχω στην εφαρμογή του what's up. Το πήρα χαμπάρι όταν μου ήρθε sms ότι κατανάλωσε κάποια mb που είχα από πάρε μοίρασε.

 

 

Sent from my XT1580

 

Διάβασα το ποστ σου και είπα να κάνω μερικά speedtest, δε μου φάγε.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...