Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βίντεο που μεταδόθηκαν "live" στο FB που στο κόρακα αποθηκεύονται; εννοώ στο τηλ; δεν τα βρίσκω στην συλλογή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να μπω στο μενού "ρυθμίσεις λογαριασμού" στο Facebook αλλά δεν μπαίνει σήμερα με τίποτα! μιλάω μέσω browser

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βίντεο που μεταδόθηκαν "live" στο FB που στο κόρακα αποθηκεύονται; εννοώ στο τηλ; δεν τα βρίσκω στην συλλογή.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Νομίζω πως δεν αποθηκεύονται καθόλου τοπικά στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να μπω στο μενού "ρυθμίσεις λογαριασμού" στο Facebook αλλά δεν μπαίνει σήμερα με τίποτα! μιλάω μέσω browser

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Από chrome μπαίνω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Βρήκα μια πατέντα για να μπει εύκολα το Viber με τον ίδιο λογαριασμό σε 2 τηλέφωνα, και θέλω να την μοιραστώ μήπως εξυπηρετεί κάποιον.

 

Στο παρελθόν είχα κάνει το ίδιο πράγμα σε πειραγμένο τηλέφωνο με xposed και το module app settings, όπου πειράζοντας την ρύθμιση για την ανάλυση για την συγκεκριμένη εφαρμογή το έκανε να το δει σαν tablet και έτσι να μπορεί ενεργοποιηθεί έστω και σαν secondary συσκευή. Ωστόσο το συγκεκριμένο module δεν υποστηρίζεται πλέον για εκδόσεις Android νεότερες της 6 και όσες δοκιμαστικές εκδόσεις για nougat και να δοκίμασα δεν έκαναν τίποτα.

 

Προχθές αγόρασα ένα φθηνό tablet για τον πατέρα μου, και όταν πήγα να του βάλω το Viber διαπίστωσα πως το έβλεπε σαν τηλέφωνο (το tablet ούτε καν παίρνει κάρτα sim) και δίνοντας τον αριθμό καλούσε στο τηλέφωνό του, και αν έβαζα τον κωδικό ενεργοποιείται απενεργοποιώντας το τηλέφωνο. Ψάχνοντας για μια λύση είδα πως μπορεί να ξεπεραστεί αλλάζοντας μέσω adb τα dpi. Πράγματι με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να το κάνω να δουλέψει, και στη συνέχεια άρχισα να το ψάχνω μήπως βρω κάποια λύση και για τα τηλέφωνά μου.

 

Τελικά αν πάμε στα developer settings υπάρχει επιλογή να αλλάξουμε τα dpi. Βάζοντας το κατάλληλο νούμερο, μπορεί να κάνει το viber να δει τη συσκευή μας σαν tablet. Έστω και αν χαλάει την απεικόνιση της οθόνης, το θέμα είναι πως αφού ενεργοποιηθεί το viber μπορούμε να επιστρέψουμε στη σωστή ρύθμιση και να συνεχίσει να λειτουργεί το πρόγραμμα.

 

Για όποιον δεν γνωρίζει, για να μας εμφανιστούν οι developer settings(ή επιλογές για προγραμματιαστές στα ελληνικά) πρέπει κάνουμε πάνω από 5 tap στον αριθμό build εκεί που μας δείχνει πληροφορίες λειτουργικού στις ρυθμίσεις.

Αφού μπούμε developer settings υπάρχει κάπου σχετικά χαμηλά η ρύθμιση με τίτλο "Μικρότερο πλάτος". Και στις 2 συσκευές μου ήταν στα 360dp. Βάζοντας το στα 720 έκανε το "κόλπο" να δουλέψει. Τα αντικείμενα και τα γράμματα γίνονται πολύ μικρά, ωστόσο μπορείς άνετα να χειριστείς τα πάντα και στο τέλος το επαναφέρεις.

To σημαντικό είναι πως μπορεί να γίνει η συγκεκριμένη πατέντα χωρίς καν να χρειαστεί να γίνει root η συσκευή.

Ελπίζω να βοηθήσει όποιον ψάχνεται να κάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη.Για απενεργοποιηση-απεγκατασταση χαζων εφαρμογών υπαρχει καποιο αξιολογο προγραμμα και που να μην τραβαει μπαταρια πολυ; Για s8 χωρις root.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κάποια εφαρμογή backup να πάρω απο Android 4.4.2 σε Android 7-8 και να μεταφέρω προγράμματα (ποιο πολύ με ενδιαφέρει το

aWallet Password Manager υπαρχει ? *** δεν ειμαι Root

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κάποια εφαρμογή backup να πάρω απο Android 4.4.2 σε Android 7-8 και να μεταφέρω προγράμματα (ποιο πολύ με ενδιαφέρει το

aWallet Password Manager υπαρχει ? *** δεν ειμαι Root

Καταρχήν με τόση μεγάλη διαφορά στις εκδόσεις, το πιο πιθανό να μην παίζει καν η εφαρμογή μετά.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κάποια εφαρμογή backup να πάρω απο Android 4.4.2 σε Android 7-8 και να μεταφέρω προγράμματα (ποιο πολύ με ενδιαφέρει το

aWallet Password Manager υπαρχει ? *** δεν ειμαι Root

 

Δε χρειάζεσαι εφαρμογές για backup.Από την στιγμή που θα συνδεθείς με το ίδιο google account τότε θα πάρεις και τα πάντα στην άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι εφαρμογές για backup.Από την στιγμή που θα συνδεθείς με το ίδιο google account τότε θα πάρεις και τα πάντα στην άλλη συσκευή.

 

Δηλαδη, θα κατεβάσω την εφαρμογή,(aWallet Password Manager) και θα ειναι ''στημένη'' με τα αρχεία που έχω τώρα μεσα...???:wacko:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, θα κατεβάσω την εφαρμογή,(aWallet Password Manager) και θα ειναι ''στημένη'' με τα αρχεία που έχω τώρα μεσα...???:wacko:

 

Στημένη δε θα είναι,απλά θα τη βρεις(όπως και όσες άλλες εφαρμογές έχεις με το google account)πηγαίνοντας στο play store-Οι εφαρμογές μου-Βιβλιοθήκη και θα την εγκαταστήσεις.

Αν είναι όπως το lastpass που θέλει απλά ένα mail και κωδικό,δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στημένη δε θα είναι,απλά θα τη βρεις(όπως και όσες άλλες εφαρμογές έχεις με το google account)πηγαίνοντας στο play store-Οι εφαρμογές μου-Βιβλιοθήκη και θα την εγκαταστήσεις.

Αν είναι όπως το lastpass που θέλει απλά ένα mail και κωδικό,δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Από το 1ο του post, ο mariodj ζητάει τρόπο για να μεταφέρει τα δεδομένα, που έχει στην εφαρμογή, στη νέα συσκευή και όχι πως θα την κατεβάσει σ' αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Από το 1ο του post, ο mariodj ζητάει τρόπο για να μεταφέρει τα δεδομένα, που έχει στην εφαρμογή, στη νέα συσκευή και όχι πως θα την κατεβάσει σ' αυτήν.

 

Αϊ γεια σου.......!!!;):D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχήν με τόση μεγάλη διαφορά στις εκδόσεις, το πιο πιθανό να μην παίζει καν η εφαρμογή μετά.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Support for Android 8.1;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Αϊ γεια σου.......!!!;):D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Support for Android 8.1;)

Την ίδια εφαρμογή έχω και την έχω μεταφέρει σε αρκετές συσκευές!

Αν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει κάποια στιγμή ένα μικρό ποσό, για την εφαρμογή, και έχεις μετά το δικαίωμα να πάρεις back up τα δεδομένα της.

Παίρνοντας δηλαδή back up, σου φτιάχνει ένα αρχειάκι, το οποίο το περνάς στην άλλη συσκευή, κάνεις επαναφορά δεδομένων και περνανε όλα όπως τα είχες!

Link to comment
Share on other sites

Αϊ γεια σου.......!!!;):D

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Support for Android 8.1;)

 

Γράφεις προγράμματα στο πρώτο σου ποστ.

Άρα δεν είναι ξεκάθαρο τι ήθελες.

Αν θες δεδομένα είναι διαφορετικό από το να μεταφέρεις την εφαρμογή.

 

Δεδομένα μεταφέρονται με διάφορους τρόπους, αλλά ο καλύτερος είναι με ροοτ και Titanium backup.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια εφαρμογή έχω και την έχω μεταφέρει σε αρκετές συσκευές!

Αν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει κάποια στιγμή ένα μικρό ποσό, για την εφαρμογή, και έχεις μετά το δικαίωμα να πάρεις back up τα δεδομένα της.

Παίρνοντας δηλαδή back up, σου φτιάχνει ένα αρχειάκι, το οποίο το περνάς στην άλλη συσκευή, κάνεις επαναφορά δεδομένων και περνανε όλα όπως τα είχες!

 

Σωστός...το έχει και η ''ελεύθερη'' Εξαγωγή δεδομένων σε CSV ;) ευχαριστώ φίλε μου...!!! :D

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

δουλεύει και χωρίς αλλά αν είσαι ακόμα καλύτερα

Eγω εβαλα χωρις root τη version 3.9.8 (Greenify donation). Τι ρυθμισεις (να τικάρω), να κανω απο το settings;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

α δεν την χρησιμοποιώ πια για να δω, βάλε ένα screenshot για να σου πω τι θυμάμαι ή εναλλακτικά ρίξε μια ματιά xda
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

Σε τηλεφωνο / ταβλετ που δεν ειναι ροοτ τι εφαρμογη μπορει να βαλει να ακουει μουσικη απο youtube χωρις να ειναι ανοιχτει η οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Ymusic https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-youtube-music-sound-stream-youtubes-t3399722

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...