Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς, θεωρητικά, αλλά και πρακτικά είναι καλύτερος για την μπαταρία.

 

Βέβαια θα τους ζητήσω και τον κανονικό για να υπάρχει σαν εναλλακτική λύση.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες δεν χρειάζεται το φορτιστή της μάνας του είτε του πατέρα του. Οποιοσδήποτε ποιοτικός φορτιστής με 1Α έξοδο μια χαρά κάνει. Όπως και δεν θα πάθει τίποτα αν το φορτίζεις με 0.7 ή 0.5Α...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, θεωρητικά, αλλά και πρακτικά είναι καλύτερος για την μπαταρία.

 

Βέβαια θα τους ζητήσω και τον κανονικό για να υπάρχει σαν εναλλακτική λύση.

 

Άν έχεις σκοπό να το κάνεις αυτό, με ενδιαφέρει και εμένα, τον ίδιο φορτιστή έχω, από εκεί το αγόρασα ταχυδρομικός εχθές!!!!

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πάρε ένα τηλέφωνο και ανέφερε το ζήτημα. Το να μιλάμε θεωρητικά μόνο μέσα στο forum δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα πηγα στο public συνταγματος και ειδα οτι εχουν σε demo το κοκκινο, για οποιον θελει να το δει το αναφερω.
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το SIII από BIRDPHONE. Όλα καλά και γνήσιος φορτιστής 1Α και σφραγισμένο κανένα παράπονο και εξυπηρετικότατο κατάστημα.
Galaxy S3, Galaxy S6 Edge, Google Nexus 10, Galaxy Note 3, Galaxy Note 7, Galaxy S7 Edge, iPhone 7 Plus, Galaxy S8, Galaxy S9 Plus, Galaxy S10e, Galaxy Note 10 Plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το SIII από BIRDPHONE. Όλα καλά και γνήσιος φορτιστής 1Α και σφραγισμένο κανένα παράπονο και εξυπηρετικότατο κατάστημα.

 

Ναι αλλά τι κόλπα ειναι αυτά,την μια με άλλο φορτιστή και την άλλη με τον κανονικό..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω τον 0.7Α με το fix βύσμα.... να τους παρω κι εγώ να ζητήσω τον 1Α :worry:
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι κόλπα ειναι αυτά,την μια με άλλο φορτιστή και την άλλη με τον κανονικό..

 

Θα είναι από άλλη χώρα αυτό δεν θα είναι από Αγγλία .οποίος πιστεύει ότι θα έχει πρόβλημα με τον φορτιστή 0.7 ας πάρει τηλ να του δώσουν αλλον.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τι κόλπα ειναι αυτά,την μια με άλλο φορτιστή και την άλλη με τον κανονικό..

 

Ε αφού έγινε μείζον ζήτημα στο φορουμ το θέμα του φορτιστή , θα σταμάτησε να φέρνει αγγλικά s3....

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πριν από λίγες μέρες αγόρασα ένα samsung galaxy s3 16gb ευρωπαικής εισαγωγής από το birdphone. Αμέσως την επόμενη μέρα απο την παραγγελία παραλαμβάνω το δέμα. Μου έκαναν πολύ μεγάλη εντύπωση οι ταινίες ασφαλείες της συσκευασίας, οι οποίες δε φαινόντουσαν γνήσια αυτοκόλλητα της samsung αλλά θύμιζαν φωτοτυπήμένα ταινίες με τα λογότυπα κανόνικα πάνω της samsung και μάλιστα κόλλημενα με κόλλα επάνω στο κουτί σε σημείο που να φαίνεται λίγο στις άκρες η κόλλα. Επάνω στο κούτι είχανε και το βιβλιαράκι με οδηγίες στα ελληνίκα. Άνοιξα τη συσκευασία και όταν άνοιξα και το κινήτο είχε ένα καμμένο pixel. Αμέσως τους το στέλνω πίσω για αντικατάσταση στα πλαίσια του doa 7 ήμερών. Σήμερα σε επικοινωνία με το service του καταστήματος μου είπανε ότι το στείλανε στον αντιπρόσωπο τούς και περιμένουν τί θα τους πουν για να ενημερώσουν και μένα. Θα ήθελα να μου πείτε αν έχει συμβεί κάτι ανάλογο και σε σας από το εν λόγω κατάστημα και πως πρέπει να το χειριστώ.... Δε θα έπρεπε να μου το αντικαταστήσουν αμέσως αφού το service του καταστήματος είδε τη συσκευή..?
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα κοκκινο την Τριτη απο αυτους και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ηταν σφραγισμενο original αυτοκολλητα κλπ. Ευρωπαικης προελευσης και μενα. Δεν φταινε αυτοι, ο αντιπροσωπος που τους τα φερνει. Νομιζω θα σου το αλλαξουν, μην ανησυχεις.
Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ζητα αμεσα αντικατασταση με καινουριο κινητο , μη δεκτεις να το πανε στο service για επισκευη .Ειναι δικαιωμα σου να απαιτησεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ και όχι επισκευασμενο
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήρα τηλέφωνο στο service τους και τους είπα να γίνει άμεση αντικατάσταση στα πλαίσια του doa. Μου είπανε ότι το doa δε καλύπτει καμμένο pixel και ότι θα το στείλουν πίσω στον προμηθευτή τους με αποτέλεσμα να περιμένω 3-4 εργάσιμες μέρες ακόμα και μετά θα το μου πουν.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήρα τηλέφωνο στο service τους και τους είπα να γίνει άμεση αντικατάσταση στα πλαίσια του doa. Μου είπανε ότι το doa δε καλύπτει καμμένο pixel και ότι θα το στείλουν πίσω στον προμηθευτή τους με αποτέλεσμα να περιμένω 3-4 εργάσιμες μέρες ακόμα και μετά θα το μου πουν.

1) Ψάξε στο site της Samsung να δείς τι καλύπτει το DOA σε αυτούς. Πολύ φοβάμαι ότι επίσημα δεν καλύπτει (1) καμένο πίξελ.

2) Πιθανώς να ανοίξανε το κουτί, ή το ίδιο το μαγαζί ή ο προμηθευτής τους, για να βάλουν μέσα Ευρωπαϊκό φορτιστή καθώς μια παρτίδα SIII του birdphone είναι από Αγγλία. Το θέμα του pixel είναι μάλλον άσχετο με το ανοιγμένο κουτί.

 

Πρότασή μου είναι να κάνεις, πάντα ευγενικά, αρκετή "φασαρία" και να απαιτήσεις αντικατάσταση. Πιστεύω ότι θα το πετύχεις. Το όνομα του καταστήματος είναι όλη η περιουσία του, δεν θα θέλει να το χαλάσει.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

1) Ψάξε στο site της Samsung να δείς τι καλύπτει το DOA σε αυτούς. Πολύ φοβάμαι ότι επίσημα δεν καλύπτει (1) καμένο πίξελ.

2) Πιθανώς να ανοίξανε το κουτί, ή το ίδιο το μαγαζί ή ο προμηθευτής τους, για να βάλουν μέσα Ευρωπαϊκό φορτιστή καθώς μια παρτίδα SIII του birdphone είναι από Αγγλία. Το θέμα του pixel είναι μάλλον άσχετο με το ανοιγμένο κουτί.

 

Πρότασή μου είναι να κάνεις, πάντα ευγενικά, αρκετή "φασαρία" και να απαιτήσεις αντικατάσταση. Πιστεύω ότι θα το πετύχεις. Το όνομα του καταστήματος είναι όλη η περιουσία του, δεν θα θέλει να το χαλάσει.

 

Είχε μέσα οδήγο χρήσης μόνο στα Αγγλικά. Ίσως να είναι αυτό που λες. Πάντως δε θα έπρεπε να έχει μέσα και οδηγό χρήσης στη γλώσσα για την οποία προορίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Είχε μέσα οδήγο χρήσης μόνο στα Αγγλικά. Ίσως να είναι αυτό που λες. Πάντως δε θα έπρεπε να έχει μέσα και οδηγό χρήσης στη γλώσσα για την οποία προορίζεται?

Αν ήταν για Αγγλία όπως υποψιάζομαι, δεν θα έχει ελληνικά μέσα. Για αυτό στις δώσανε ξέχωρα (καλύψανε τον νόμιμο με αυτό).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με πείραζε να είναι από Αγγλία. Έτσι κι αλλίως όταν το αγόρασα το πήρα για κινητό ευρωπαικής εισαγωγής. Βέβαια όσες φορές τους ρώτησα στο τηλέφωνο να μου πουν για ποιά χώρα προορίζεται το κινητό, μου λέγανε ότι δεν είναι δυνατό να γνωρίζουν τι έχουν στις αποθήκες τους. Αυτο που με καίει όμως είναι ότι το αγόρασα για σφραγισμένη συσκευασία και μάλλον δεν ήταν. Και κύριως ότι έχει ένα καμμένο PIXEL. Έλεος!!
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αν έχεις Paypal συμφέρει να τον παραγγείλεις από εδώ---->> http://www.ebay.com/itm/EU-Wall-USB-Travel-Charger-Cable-For-Samsung-Galaxy-S3-III-I747-I535-T999-L710-/261072127521?pt=PDA_Accessories&hash=item3cc91c8621

και να περιμένεις 15-20 μέρες.

Πάντως η συσκευή που είχα πάρει για τον κουμπάρο μου από γνωστό σκρουτζομάγαζο είχε τέτοιον ακριβώς φορτιστή (1Α, με ξεχωριστό καλώδιο που είναι και για σύνδεση με Η/Υ).

 

Εμενα αυτον ειχε στο κουτι, απο birdphone που το πηρα, και λεει travel adapter, και ξεχωριστο το καλωδιο. Με εξοδο 1Α, αλλα κανει σχεδον 3 ωρες να φορτισει με εντελως αδεια μπαταρια. Ο κανονικος που λετε πως ειναι? Θα ηθελα να κανει 2 ωρες πληρη φορτιση, 3 ωρες παει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με πείραζε να είναι από Αγγλία. Έτσι κι αλλίως όταν το αγόρασα το πήρα για κινητό ευρωπαικής εισαγωγής. Βέβαια όσες φορές τους ρώτησα στο τηλέφωνο να μου πουν για ποιά χώρα προορίζεται το κινητό, μου λέγανε ότι δεν είναι δυνατό να γνωρίζουν τι έχουν στις αποθήκες τους. Αυτο που με καίει όμως είναι ότι το αγόρασα για σφραγισμένη συσκευασία και μάλλον δεν ήταν. Και κύριως ότι έχει ένα καμμένο PIXEL. Έλεος!!

 

Για να τελειώνει το παραμύθι στείλτους αυτό http://www63.zippyshare.com/v/35926272/file.html και πες τους να κοιτάξουν το άρθρο 4 περίπτωση 10 στο τέλος της σελίδας 9. Αν δεν συμμορφωθούν πήγαινε εκεί και επέστρεψε το κινητό και πάρε πίσω τα λεφτά σου, ωραία και καλά αλλιώς καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή και post εδώ για ενημέρωση. Τα DOA για 7 ημέρες είναι λιγότερο από αυτό που υποχρεούνται να κάνουν στις αγορές από απόσταση αλλά το πουλάνε σαν εξυπηρέτηση και καλά...

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνει το παραμύθι στείλτους αυτό http://www63.zippyshare.com/v/35926272/file.html και πες τους να κοιτάξουν το άρθρο 4 περίπτωση 10 στο τέλος της σελίδας 9. Αν δεν συμμορφωθούν πήγαινε εκεί και επέστρεψε το κινητό και πάρε πίσω τα λεφτά σου, ωραία και καλά αλλιώς καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή και post εδώ για ενημέρωση. Τα DOA για 7 ημέρες είναι λιγότερο από αυτό που υποχρεούνται να κάνουν στις αγορές από απόσταση αλλά το πουλάνε σαν εξυπηρέτηση και καλά...

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση. Κλαίω τα χρήματα μου. Μου πήραν 500 ευρώ και τώρα μ' έχουν στο περίμενε λέγοντάς μου κιόλας ότι μου κάνουν και χάρη γιατί κανονικά άμα θέλουν μου τη γυρίζουν πίσω με το καμμένο πίξελ μη έχοντας υποχρέωση να μου την αλλάξουν(καθώς η samsung δεν αναγνωρίζει ένα καμμένο πίξελ). Και όσον αφορά για τις μη αυθεντικές ταινίες ασφαλείας(φωτοτυπημένα χαρτάκια με τα λογότυπα της samsung κολλημένα-τους έχει ξεφύγει και κόλλα παραδίπλα μάλιστα) που είχε πάνω στο κουτί μου λένε ότι λέω ψέματα και ότι από χώρα σε χώρα διαφέρουν. Πραγματικά έπρεπε πριν το στείλω πίσω να προλάβω να τις τραβήξω σε φωτογραφίες και να τις ανεβάσω για να τις δείτε και να συγκρίνετε όλοι.

 

Το θέμα είναι ότι τη συσκευασία την άνοιξα και δεν ξέρω αν με καλύπτει αυτό που λέει στο άρθρο άρθρο 4 περίπτωση 10 στο τέλος της σελίδας 9. Αν έχει κάποιος να μου πει κάτι που θα βοηθήσει, παρακακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση. Κλαίω τα χρήματα μου. Μου πήραν 500 ευρώ και τώρα μ' έχουν στο περίμενε λέγοντάς μου κιόλας ότι μου κάνουν και χάρη γιατί κανονικά άμα θέλουν μου τη γυρίζουν πίσω με το καμμένο πίξελ μη έχοντας υποχρέωση να μου την αλλάξουν(καθώς η samsung δεν αναγνωρίζει ένα καμμένο πίξελ). Και όσον αφορά για τις μη αυθεντικές ταινίες ασφαλείας(φωτοτυπημένα χαρτάκια με τα λογότυπα της samsung κολλημένα-τους έχει ξεφύγει και κόλλα παραδίπλα μάλιστα) που είχε πάνω στο κουτί μου λένε ότι λέω ψέματα και ότι από χώρα σε χώρα διαφέρουν. Πραγματικά έπρεπε πριν το στείλω πίσω να προλάβω να τις τραβήξω σε φωτογραφίες και να τις ανεβάσω για να τις δείτε και να συγκρίνετε όλοι.

 

Το θέμα είναι ότι τη συσκευασία την άνοιξα και δεν ξέρω αν με καλύπτει αυτό που λέει στο άρθρο άρθρο 4 περίπτωση 10 στο τέλος της σελίδας 9. Αν έχει κάποιος να μου πει κάτι που θα βοηθήσει, παρακακαλώ...

 

Στην περίπτωση αυτή μπορείς να επικαλεστείς το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα που προβλέπει τα εξής :

" Άρθρο 540

 

Δικαιώματα του αγοραστή

 

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για

έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν

του:

 

1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του

πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί

δυσανάλογες δαπάνες

 

2. να μειώσει το τίμημα

 

3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες

πραγματικό ελάττωμα.

 

Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε

εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή."

 

 

 

Τα παραπάνω δικαιώματα τα έχεις για μία 2ετία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο birdphone το πηρα ηταν σφραγισμενο με ταινιες αλλα το ποσο γνησιες ηταν δεν ξερω δε.Και εμενα απο αγγλια ειναι αλλα ειχε μεσα στο κουτι τον φορτιστη samsung με το ενιαιο καλωδιο εχω και οχι με αποσπωμενο usb τωρα αν θα παω να τον αλλαξω δεν ξερω θα δω.Μεχρι στιγμης ολα καλα!!!Παιδια κακα τα ψεματα εις γνωση μας παμε και περνουμε απο τα σκρουτζομαγαζα και για να παρουμε κινητο αρκετα φθηνο σιγουρα θα ειναι παραεισαγωγη με οτι αυτο συνεπαγεται...Απλα πρεπει το εν λογο μαγαζι να δειξει ποιο πολυ υπευθυνοτητα με το doa αν δεν θελει σιγα σιγα να χανει τους πελατες του!!! ;) :wacko:;) Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή μπορείς να επικαλεστείς το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα που προβλέπει τα εξής :

" Άρθρο 540

 

Δικαιώματα του αγοραστή

 

Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για

έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν

του:

Το πραγματικό ελάττωμα ποιο είναι? Το ένα καμένο πιξελ ή ότι είχε ανοιχτεί η συσκευασία για να βάλουν άλλον φορτιστή?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...