Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σε καλύψει φυσικά! Δεν το δηλώνεις πουθενά, η απόδειξη αγοράς σε καλύπτει.

 

Βασικά θα σε καλύψει η αντιπροσωπεία της Samsung στην Ελλάδα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το παρέλαβα πριν από λίγο από την courier, το τηλ το αγόρασα από το Birdphone, αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές, το κουτί ήταν σφραγισμένο με την ετικέτα της samsung και οι Ελληνικές οδηγίες απ' 'εξω.

Το μόνο που με προβλημάτισε σε αντίθεση με τα διάφορα unboxings του Youtube είναι ότι το δικό μου έχει ξεχωριστό καλώδιο USB και ξεχωριστό φορτιστή έναν που γράφει πάνω:

TRAVEL ADAPTER

MODEL: ETAOU10EBE

INPUT: 100-240V 50-60 Hz 0,15A

 

ο δικός του είναι αυτός;;;;;; κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει φορτιστεί που κουμπώνει και ξεκουμπώνει το καλώδιο USB? και όχι αυτον με το ενσωματωμένο καλώδιο; όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει σας παρακαλώ;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν θα έπρεπε? Πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως...Για κοίτα να δεις ειναι από Ευρώπη?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν θα έπρεπε? Πρώτη φορά το ακούω αυτό πάντως...Για κοίτα να δεις ειναι από Ευρώπη?

 

 

Product Code: GT-19300MBDBTU μου βγάζει από Μεγάλη Βρετανία (UK) δεν είναι ;;;;;;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα πριν από λίγο από την courier, το τηλ το αγόρασα από το Birdphone, αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές, το κουτί ήταν σφραγισμένο με την ετικέτα της samsung και οι Ελληνικές οδηγίες απ' 'εξω.

Το μόνο που με προβλημάτισε σε αντίθεση με τα διάφορα unboxings του Youtube είναι ότι το δικό μου έχει ξεχωριστό καλώδιο USB και ξεχωριστό φορτιστή έναν που γράφει πάνω:

TRAVEL ADAPTER

MODEL: ETAOU10EBE

INPUT: 100-240V 50-60 Hz 0,15A

 

ο δικός του είναι αυτός;;;;;; κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει φορτιστεί που κουμπώνει και ξεκουμπώνει το καλώδιο USB? και όχι αυτον με το ενσωματωμένο καλώδιο; όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει σας παρακαλώ;

 

Ισως επειδή είναι απο Αγγλία και έχει διαφορετική πρίζα, να το αλλαξανε!

Δε νομίζω να έχει θέμα πάντως! Κι γω παρηγγειλα, θα έρθει αύριο!

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Λίγα μηνύματα παραπάνω αν διαβάσετε θα δείτε τι έχει συμβεί.

 

εμένα αυτό που με καίει είναι ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι εντάξει για να τον χρησιμοποιώ; θα φορτίζει κανονικά; είναι ο δικός του;;;;

θέλω να κάνω πρώτη φόρτιση να συνεχίσω διαβάστε λίγο τα χαρακτηριστικά του είναι ίδιος με τον αποσπώμενο;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με καίει είναι ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι εντάξει για να τον χρησιμοποιώ; θα φορτίζει κανονικά; είναι ο δικός του;;;;

θέλω να κάνω πρώτη φόρτιση να συνεχίσω διαβάστε λίγο τα χαρακτηριστικά του είναι ίδιος με τον αποσπώμενο;

 

Τι output έχει; Το δικό μου έχει 0.75 Α και δουλεύει μια χαρά μέχρι τώρα (Αγγλικό κινητό με αλλαγμένο φορτιστή).

 

Είχα ρωτήσει εδώ και μου απάντησε κάποιος ότι ο δικός του έχει output 1 A.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Τι output έχει; Το δικό μου έχει 0.75 Α και δουλεύει μια χαρά μέχρι τώρα (Αγγλικό κινητό με αλλαγμένο φορτιστή).

 

Είχα ρωτήσει εδώ και μου απάντησε κάποιος ότι ο δικός του έχει output 1 A.

 

0,7 Α εντάξει είναι να τον χρησιμοποιήσω ή μηπως να αγοράσω τον γνήσιο της Samsung με το αποσπόμενο καλώδιο USB?

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, τουλάχιστον το δικό μου που το έχω σχεδόν ένα μήνα δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Βασικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με οποιοδήποτε φορτιστή που πληρεί τις προδιαγραφές ότι μάρκα και να είναι.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που 0,75Α με 1Α δεν ειναι το ίδιο... Εγώ θα περνα τηλέφωνο το μαγαζί να απαιτήσω να μου τον αλλάξουν.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι, τουλάχιστον το δικό μου που το έχω σχεδόν ένα μήνα δεν έχει κανένα πρόβλημα.

 

Βασικά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με οποιοδήποτε φορτιστή που πληρεί τις προδιαγραφές ότι μάρκα και να είναι.

 

....και ποιες είναι οι σωστές προδιαγραφές για φόρτιση του SGS3; ο δικός μου έχει output 0,7 A ενώ ο εργοστασιακός έχει 1 Α,,,,, άρα λογικά το δικό μου θα κάνει ποιό αργή φόρτιση και ίσως ποιό ποιοτική, θα φτάνει όμως το 100% της μπαταρίας;;;;;

Όποιος έχει τις ανάλογες γνώσεις ας βοηθήσει αν λέω κάτι λάθος.....

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

1Α ειναι κανονικα ο μαμα γνησιος φορτιστης. Τα αλλα ολα ειναι επειδη σας τον αλλαξαν. Να απαιτειστε τον κανονικο φορτιστη. Ελεος τι θα δουμε ακομα.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Τι πιο ποιοτική φίλε μου...σε κάποιο χρονικό διάστημα μπορεί να έχεις θέμα με τον φορτιστή και άντε βγάλε άκρη μετά.Για να βάζει η εταιρεια 1Α κατι θα ξέρει παραπάνω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα μου τον αλλάξει.

 

Επίσης δε θα πάθει τίποτα η μπαταρία από τα 0.75Α μη λέμε ότι θέλουμε.

 

 

Edit:

 

Όσοι έχετε αγοράσει από το bird phone αγγλικό τηλέφωνο με ευρωπαϊκό φορτιστή μπορείτε να πάρετε ένα τηλέφωνο και να κάνετε ένα παράπονο. Δεν είναι κόπος και θα το ψάξουν και αυτοί καλύτερα.

 

Από ότι έχω καταλάβει από τις συζητήσεις μας εδώ μόνο εγώ πήρα τηλέφωνο μέχρι τώρα.

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως παντως αυτη η κατασταση απο birdphone με βαζει σε σκεψεις για το αν θα παρω το κινητο απο εκει(και το ειχα ως πρωτη επιλογη και τωρα ψαχνομαι στα σκρουτζομαγαζα :( )..το ξερω οτι το μαγαζι ειναι καλο και εξυπηρετικό αλλα θα μπορουσαν να κοιταζαν καλυτερα τι παιζει με τον προμηθευτη τους.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα και εγώ από τις 26/9....από το MobileHellas...αγγλικό το τηλέφωνο, μετά από την εδώ πληροφόρηση που έλαβα....με ευρωπαϊκό φορτιστή....με ελληνικά στο βιβλίο της εγγύησης....μια χαρά είναι το κατάστημα.ούτε ανοιγμένο το κουτί, ούτε κάτι άλλο περίεργο.
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο μου είπε ότι θα μου τον αλλάξει.

 

Επίσης δε θα πάθει τίποτα η μπαταρία από τα 0.75Α μη λέμε ότι θέλουμε.

 

 

Edit:

 

Όσοι έχετε αγοράσει από το bird phone αγγλικό τηλέφωνο με ευρωπαϊκό φορτιστή μπορείτε να πάρετε ένα τηλέφωνο και να κάνετε ένα παράπονο. Δεν είναι κόπος και θα το ψάξουν και αυτοί καλύτερα.

 

Από ότι έχω καταλάβει από τις συζητήσεις μας εδώ μόνο εγώ πήρα τηλέφωνο μέχρι τώρα.

 

Αν φιλέ μου είσαι σίγουρος ότι δεν θα πάθει μην πας να τον αλλαξεις ;) Εγώ από την άλλη που δεν είμαι και προτιμώ αυτό που έβαλε εξ αρχής η μαμά εταιρία που προφανώς κάτι παραπάνω θα γνωρίζει,θα τον αλλαζα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό που με καίει είναι ο συγκεκριμένος φορτιστής είναι εντάξει για να τον χρησιμοποιώ; θα φορτίζει κανονικά; είναι ο δικός του;;;;

θέλω να κάνω πρώτη φόρτιση να συνεχίσω διαβάστε λίγο τα χαρακτηριστικά του είναι ίδιος με τον αποσπώμενο;

 

Τι output έχει; Το δικό μου έχει 0.75 Α και δουλεύει μια χαρά μέχρι τώρα (Αγγλικό κινητό με αλλαγμένο φορτιστή).

 

Είχα ρωτήσει εδώ και μου απάντησε κάποιος ότι ο δικός του έχει output 1 A.

 

Όντως ο "μαμά" φορτιστής είναι 1Α και το καλώδιο USB αποσπάτε απο το μπριζάκι...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

1A λέει το εργοστάσιο και φορτίζει μια χαρά και ποιοτικά τη μπαταρία στο 100%.

Για μένα να απαιτήσετε φορτιστή 1Α.

Αντί για 2 ώρες θα θέλετε 2 και 45 λεπτά για φόρτισμα.

Καινούρια συσκευή 500 ευρώ πήρατε,κρίμα απ'το Θεό!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μείον αυτό που κάνει το συγκεκριμένο κατάστημα με τις Αγγλικές συσκευες που βάζει κατώτερους φορτιστες :mad:

Προτιμήστε άλλο κατάστημα.... εγώ το πήρα από kaizer στην ομόνοια που έχει Γαλλικές συσκευες και όλα ΟΚ και εργοστασιακά ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

νομιζω πως μεγαλη μανουρα κανουμε για τα τροφοδοτικα, σιγα το πραμα,

μπορεις να παρεις εναν μαμα σαν αξεσουαρ και να κρατησεις τον αλλο σαν backup....

δεν νομιζω οτι ειναι αξιο λογου, και γω αγγλικο εχω παρει και με την πρωτη ευκαιρια θα παρω ενα ac adapter μαμας. σιγα το κοστος....στη τελικη....(δεν ξερω ποσο κανει)!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

νομιζω πως μεγαλη μανουρα κανουμε για τα τροφοδοτικα, σιγα το πραμα,

μπορεις να παρεις εναν μαμα σαν αξεσουαρ και να κρατησεις τον αλλο σαν backup....

δεν νομιζω οτι ειναι αξιο λογου, και γω αγγλικο εχω παρει και με την πρωτη ευκαιρια θα παρω ενα ac adapter μαμας. σιγα το κοστος....στη τελικη....(δεν ξερω ποσο κανει)!

 

Εγώ πάντως που έχω αγγλικό τηλέφωνο με φορτιστή Samsung Travel Adapter 0,7 A έψαξα σήμερα να βρώ τον μαμά φορτιστή σε ένα σωρό καταστήματα και δεν βρήκα απολύτως τίποτα, όλοι έχουν αυτόν τον travel adapter και μου είπαν πως δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, μοναδική διαφορά είναι ότι αργεί να φορτίσει λίγο παραπάνω αντί για 2 ώρες κάνει 2 ώρες και 45 λεπτά για να φτάσει στο 100%. Αν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να παραγγείλω τον μαμα θα τον ευχαριστώ!

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω αγγλικό τηλέφωνο με φορτιστή Samsung Travel Adapter 0,7 A έψαξα σήμερα να βρώ τον μαμά φορτιστή σε ένα σωρό καταστήματα και δεν βρήκα απολύτως τίποτα, όλοι έχουν αυτόν τον travel adapter και μου είπαν πως δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα, μοναδική διαφορά είναι ότι αργεί να φορτίσει λίγο παραπάνω αντί για 2 ώρες κάνει 2 ώρες και 45 λεπτά για να φτάσει στο 100%. Αν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να παραγγείλω τον μαμα θα τον ευχαριστώ!

 

Σε θεωρητικό επίπεδο, η αργή φόρτιση είναι καλύτερη για την μπαταρία. Μάλιστα λέγεται ότι ο ρυθμός 10%/ώρα είναι ο ιδανικός για την βέλτιστη διάρκεια ζωής.

Τώρα το να θέλεις 10 ώρες να φορτίσει είναι υπερβολικά άβολο, οπότε συμβιβαζόμαστε με λογικούς χρόνους (2-2,5) ώρες. Και αν πέσει η μπαταρία σε 1-2 χρόνια την αλλάζουμε (εκεί είναι και η αξία της εναλλάξιμης από τον χρήστη μπαταρίας).

 

Για τον φορτιστή των 0,7Α, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, πέρα από την αύξηση του χρόνου. Αντίθετα είναι πιο "απαλός" για την μπαταρία.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...