Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πραγματικό ελάττωμα ποιο είναι? Το ένα καμένο πιξελ ή ότι είχε ανοιχτεί η συσκευασία για να βάλουν άλλον φορτιστή?

 

Το καμμένο πίξελ πιστεύω είναι πιο ισχυρό επιχείρημα από το άνοιγμα της συσκευασίας που δεν σημαίνει απαραίτητα πρόβλημα με το τηλέφωνο (αν και η ίδια η Samsung θεωρεί ότι δεν θα πρέπει να παραλαμβάνει κάποιος κινητό με ανοιγμένη τη συσκευασία). Στη χειρότερη ας επικαλεστεί και τα δύο λέγοντας μάλιστα ότι πιθανώς ο προηγούμενος αγοραστής του κινητού είχε διαπιστώσει το πρόβλημα, τους το επέστρεψε και αυτοί το πούλησαν πλέον σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@@ριες σου λένε η Samsung μια χαρά αναγνωρίζει και το 1 καμμένο.Δεν ξέρω για DOA αλλά σου αλλαζουν την οθόνη σίγουρα Αλλά παιδιά τα θέλετε και τα παθαινετε,αφού συνεχίζεται και αγοράζετε από αυτά τα μαγαζιά..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε ότι σε 3-4 εργάσιμες μέρες θα μου πουν τί μπορούν να κανουν...

Θα περιμένω να δώ τι θα μου πουν και θα ενημερώσω, ίσως και να μου το αλλάξουν και να τελειώσει εκεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε ότι σε 3-4 εργάσιμες μέρες θα μου πουν τί μπορούν να κανουν...

Θα περιμένω να δώ τι θα μου πουν και θα ενημερώσω, ίσως και να μου το αλλάξουν και να τελειώσει εκεί το θέμα.

 

Φίλε μου τι θα δουν τί μπορούν να κάνουν, δηλαδή δεν ξέρουν απο τώρα? Πρόσεχε μονό μην περιμένουν τα τελειώσει το DOA...και μετά ρίξουν το μπαλάκι στο σέρβις. Αν μπορείς το καλύτερο ειναι να πάρεις τα χρήματα σου και να το αγοράσεις από αλλού..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις απο Cleverstore;Ειναι διπλα μου το μαγαζι και το εχει στην χαμηλοτερη τιμη αλλα φοβαμαι μην το παρω και μεινω ξεκρεμαστος,οπως να μην ισχυει η εγγυηση.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τι θα δουν τί μπορούν να κάνουν, δηλαδή δεν ξέρουν απο τώρα? Πρόσεχε μονό μην περιμένουν τα τελειώσει το DOA...και μετά ρίξουν το μπαλάκι στο σέρβις. Αν μπορείς το καλύτερο ειναι να πάρεις τα χρήματα σου και να το αγοράσεις από αλλού..

 

Εντάξει σίγουρα είσαι πιο κατοχυρωμένος αν πάρεις από κυριλλέ μαγαζί αλλά είναι μεγάλη η διαφορά. Πάντως δεν είναι όλα τα σκρουτζομάγαζα το ίδιο, σε κάποιους παίρνεις καλές συσκευές απλά είναι για άλλες χώρες. Γενικά πάντως συμφωνώ ότι στα πιο καλά μαγαζιά για κάποιο λόγο παίρνεις πιο καλές συσκευές, πιο

καλά κομμάτια ας πούμε, φέρνουν πιο καλές παρτίδες δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Όχι ότι και κει δεν τυχαίνουν κουλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγη ωρα το αγορασα απο kaizer πρεπει να εινα γαλλικο μιας και οταν το ανοιξα ηταν ολα στα γαλλικα(αργοτερα θ κοιταξω και τον κωδικο).ειχε το αυθεντικο αυτοκόλλητο και το ανοιξε μπροστα μ.εκανα και το τεστακι απο το κρυφο μενου ολα καλα μεχρι στιγμης:p
Link to comment
Share on other sites

@@ριες σου λένε η Samsung μια χαρά αναγνωρίζει και το 1 καμμένο.Δεν ξέρω για DOA αλλά σου αλλαζουν την οθόνη σίγουρα Αλλά παιδιά τα θέλετε και τα παθαινετε,αφού συνεχίζεται και αγοράζετε από αυτά τα μαγαζιά..

 

Το birdphone δεν είναι τυχαίο μαγαζί. Εντάξει όλους θα μας πείραζε αλλά ας κάνει ο φίλος 3-4 μέρες υπομονή για να ξέρουμε αν κράξουμε ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν οντως το ειχαν ανοιξει αλλα αν γινεται αυτο για να περαστουν τα ελληνικα κτλ αλλα ρε μαργα πως αλλιως θα τα εχουμε ολα στο πιατο? Και τελεια τιμη κ σφραγισμενο εμενα αν ειναι αχρησιμοποιητο δε με ενοχλει κ τοσο φυσικα και τα θελω ολα τελεια αλλα αν δ γινεται αλλιως τι να κανουμε?

 

Δεν ειναι απαραίτητα κακό που ανοίγουν το κουτί. Στην Αγγλία σχεδόν ολα τα μαγαζιά ανοίγουν τα κουτιά για να κλειδώνουν ή να περάσουν δικό τους λογισμικό στα τηλέφωνα. Μόνο το απλ στορ δεν ανοίγει τα κουτιά.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραίτητα κακό που ανοίγουν το κουτί. Στην Αγγλία σχεδόν ολα τα μαγαζιά ανοίγουν τα κουτιά για να κλειδώνουν ή να περάσουν δικό τους λογισμικό στα τηλέφωνα. Μόνο το απλ στορ δεν ανοίγει τα κουτιά.

 

 

Ειναι κακό όταν δε το διευκρινίζουν, να σου πουν κύριε οι συσκευασίες είναι σφραγισμένες από τον προμηθευτή μας για να περάσουμε μέσα π.χ άλλου τύπου φορτιστές κλπ. Από τη στιγμή όμως, που εγγυώνται γνήσιες ετικέτες ασφαλείες και απείραχτες, σφάλουν!!!! τουλάχιστον θα έπρεπε να αναλαμβάνουν άμεση αντικατάσταση σε περίπτωση ελλατώματος, βλεπε καμμένο πίξελ. Και γω που ξέρώ ότι δε μου πάσαραν το καμμενο πίξελ (έστω και εάν το έκανε ο προμήθευτής τους αυτό) νομίζοντας ότι δε θα το καταλάβω. Θα περίμενω να δω τί θα γίνει και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι λίγο off topic αλλά ότι θα γράψω, θα το γράψω με αφορμή τις ερωτήσεις πολλών επισκεπτών για τα καταστήματα και από που μπορεί κάποιος να αγοράσει την συσκευή.

 

Μια απορία είχα και θα έπρεπε να προβληματίζει και όλους όσους αγοράζουν από μαγαζιά που κάνουν ελεύθερη εισαγωγή. Έχετε σκεφτεί τι θα γίνει με την εγγύηση της συσκευής αν η Ελλάδα βγει εκτός ευρωπαϊκής ένωσης; Μήπως τελικά η εγγύηση χάνεται αυτόματα μιας και δεν θα ισχύει το ευρωπαϊκό δίκαιο;

 

Για τον παραπάνω λόγο, προτείνω σε όλους να αγοράζουν τα ακριβά ηλεκτρονικά από κατάστημα που συνεργάζονται με την Ελληνική αντιπροσωπία. Έτσι έκανα και εγώ με τον γαλαξία μου. Τώρα αν κάποιος θέλει κάτι φθηνότερο, ή αναλαμβάνει το όποιο ρίσκο, το skroutz να είναι καλά, καθώς και όλα τα site του εξωτερικού...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι να το ρίξουμε στα γνωστά σενάρια να σου πω και εγώ πως αν κηρύξουμε πτώχευση και γυρίσουμε στην δραχμή καμία ελληνική αντιπροσωπεία δεν θα έχει δυνατότητα προσφοράς της εγγύησης

Κοινώς για αρκετά χρόνια θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν είναι να το ρίξουμε στα γνωστά σενάρια να σου πω και εγώ πως αν κηρύξουμε πτώχευση και γυρίσουμε στην δραχμή καμία ελληνική αντιπροσωπεία δεν θα έχει δυνατότητα προσφοράς της εγγύησης

Κοινώς για αρκετά χρόνια θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι

 

Εδώ κάνεις λάθος.

Ακόμα και σε αυτό το σενάριο καλύπτεσαι, γιατί είναι η ίδια η Samsung και όχι κάποιος αντιπρόσωπος. :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το είχα ξεχάσει

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα από όπου και αν γίνει η αγορά.

 

Τίθεται γιατί δεν θα ισχύει αυτό που λέμε "το έχω αγοράσει εντός ευρωπαϊκής ένωσης". Η Samsung θα κοιτάζει το CSC και η απόδειξη αγοράς θα αποτελεί μόνο στοιχείο πότε αγόρασες την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τίθεται γιατί δεν θα ισχύει αυτό που λέμε "το έχω αγοράσει εντός ευρωπαϊκής ένωσης". Η Samsung θα κοιτάζει το CSC και η απόδειξη αγοράς θα αποτελεί μόνο στοιχείο πότε αγόρασες την συσκευή.

 

Δηλαδή καλά κάνουν όσοι αγοράζουν από Γερμανία η Γαλλία

Και πιο φθηνά και σίγουρα εντός Ευρώπης

 

Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει θέμα που θα έπρεπε να απασχολεί η να ανησυχεί κάποιον

Απλώς κουβέντα να γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καλά κάνουν όσοι αγοράζουν από Γερμανία η Γαλλία

Και πιο φθηνά και σίγουρα εντός Ευρώπης

 

Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχει θέμα που θα έπρεπε να απασχολεί η να ανησυχεί κάποιον

Απλώς κουβέντα να γίνεται

 

Δεν καταλαβαίνεις φοβάμαι τι εννοώ. Όταν θα είσαι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης, οι συσκευές που έχουν αρχικό προορισμό εκτός Ελλάδος, δεν θα καλύπτονται από εγγύηση στην Ελλάδα. Η μόνη λύση θα είναι να στέλνουν τις συσκευές τους εξωτερικό.

 

Οπότε, όσοι θέλουν να κάνουν οικονομία,

καλό θα ήταν να γνωρίζουν το όποιο ρίσκο.

 

Και εγώ έχω αναλάβει αντίστοιχα ρίσκα με άλλες συσκευές (έχω αγοράσει πχ dslr και φακούς από το εξωτερικό πολύ μεγάλης αξίας και το έκανα εν γνώση μου γιατί η διαφορά ήταν τεράστια). Όμως σε μια ευαίσθητη συσκευή που χρησιμοποιώ κάθε μέρα, θέλω να έχω το μυαλό μου ήσυχο και το προτείνω σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν δεν υπάρχει κανένα ρίσκο σε ότι έχει να κάνει με θέματα εγγύησης η αγορα απο το εξωτερικό.

Αγοράζω αρκετά χρόνια από έξω και τις δύο φορές που χρειάστηκα service ή αντικατάσταση του προϊόντος έγινε χωρίς να ταλαιπωρηθώ καθόλου εν αντιθέσει με εδώ αντιπροσωπείες που κάνουν ότι μπορούν για σου σπάσουν τα νεύρα.

Το μόνο θέμα που υπαρχει είναι με την καθυστέρηση που υπάρχει λόγο της απόστασης μεταξύ των χωρών πράγμα που μπορεί να συμβεί και στις εγχώριες αντιπροσωπείες που δεν έχουν τμήμα service και εξυπηρετούνται από άλλες χώρες.

 

Τώρα όσον αφορά την Samsung χωρίς να αποτελεί πρότυπο στο after sale service από την στιγμή που στην χώρα μας έχει αναλάβει η μαμά εταιρεία χωρίς κάποιον ενδιάμεσο , δεν πιστεύω ότι θα αποποιηθεί των ευθυνών της σε περίπτωση που κάποιος την χρειαστεί ανεξάρτητα εάν έχουμε ευρώ η δραχμή.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις φοβάμαι τι εννοώ. Όταν θα είσαι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης, οι συσκευές που έχουν αρχικό προορισμό εκτός Ελλάδος, δεν θα καλύπτονται από εγγύηση στην Ελλάδα. Η μόνη λύση θα είναι να στέλνουν τις συσκευές τους εξωτερικό.

 

Οπότε, όσοι θέλουν να κάνουν οικονομία,

καλό θα ήταν να γνωρίζουν το όποιο ρίσκο.

 

Και εγώ έχω αναλάβει αντίστοιχα ρίσκα με άλλες συσκευές (έχω αγοράσει πχ dslr και φακούς από το εξωτερικό πολύ μεγάλης αξίας και το έκανα εν γνώση μου γιατί η διαφορά ήταν τεράστια). Όμως σε μια ευαίσθητη συσκευή που χρησιμοποιώ κάθε μέρα, θέλω να έχω το μυαλό μου ήσυχο και το προτείνω σε όλους.

 

Φίλε ήμαρτον με την παραπληροφόρηση...... Από την Ευρωζώνη μπορεί να βγούμε αλλά ΟΧΙ από την Ευρωπαϊκή Ενωση... έχει τεράστια διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ήμαρτον με την παραπληροφόρηση...... Από την Ευρωζώνη μπορεί να βγούμε αλλά ΟΧΙ από την Ευρωπαϊκή Ενωση... έχει τεράστια διαφορά ;)

 

Επειδή θα ανοίξουμε πολιτική κουβέντα στο τι είναι ευρωπαϊκή ένωση, ευρωζώνη και από που θα πάρουμε πόδι μετά τις εκλογές στην Γερμανία και στην Αμερική, θα το κλείσω ως εξής. Όταν κάποιος θα βγει εκτός Ευρώπης , θα βγει επειδή δεν θα μπορεί να κάνει συναλλαγές με τους λοιπούς. Αν αυτό σου φαίνεται ότι θα είναι η οποία Ελλάδα εντός ευρώ ζώνης, έχει καλώς.

Τέλος, καλό θα ήταν να μην μου καταλογίζεις δόλο, γιατί η παραπληροφόρηση είναι ηθελημένη ενέργεια και όχι ακούσια. Πες απλά ότι κάνω λάθος... Και το κλείνω εδώ γιατί άλλος ήταν ο σκοπός του αρχικού μου ποστ και ξεφύγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ανοίξουμε πολιτική κουβέντα στο τι είναι ευρωπαϊκή ένωση, ευρωζώνη και από που θα πάρουμε πόδι μετά τις εκλογές στην Γερμανία και στην Αμερική, θα το κλείσω ως εξής. Όταν κάποιος θα βγει εκτός Ευρώπης , θα βγει επειδή δεν θα μπορεί να κάνει συναλλαγές με τους λοιπούς. Αν αυτό σου φαίνεται ότι θα είναι η οποία Ελλάδα εντός ευρώ ζώνης, έχει καλώς.

Τέλος, καλό θα ήταν να μην μου καταλογίζεις δόλο, γιατί η παραπληροφόρηση είναι ηθελημένη ενέργεια και όχι ακούσια. Πες απλά ότι κάνω λάθος... Και το κλείνω εδώ γιατί άλλος ήταν ο σκοπός του αρχικού μου ποστ και ξεφύγαμε.

 

Πάντως αν βγούμε εκτός ΕΕ (το εκτός Ευρω δεν επηρεάζει την εγγύηση) τότε πιστέψτε με το τελευταίο που θα μας νοιάζει είναι η εγγύηση μια συσκευής.

Από την άλλη, τότε αυτό που θα με νοιάζει είναι να την πουλήσω για να ταΐσω τα παιδιά μου, οπότε καλύτερα να είναι Γερμανικό, και να πουληθεί μέσα από e-bay στην Γερμανία. (σιγά μη αγοράζει κανείς στην Ελλάδα τότε!)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω.Αγοράζω την συσκευή από επίσημο διανομέα της Samsung στην Ελλάδα ας πούμε cosmote,το πάω στο service με καμμένο pixel,μου το αλλάζουν σε 10' ας πούμε και φεύγω?:confused:

Γιατί σε αντίστοιχο παλιότερο πρόβλημα με δικό μου SE από cosmote το κινητό πήγε Γερμανία για να αλλαχτεί και το πήρα μετά από 1 μήνα!!!

Τώρα αν η Samsung στην Ελλάδα δίνει zero pixel και η Ευρωπαική όχι δεν το ξέρω,αλλά πολύ το αμφιβάλλω...

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε να γίνει κάτι τέτοιο, θα κλείσουν όλα τα μαγαζιά, πχ κάιζερ, buy & sell και όλοι αυτοί με τις ανταλλαγές που πολλοί από αυτούς εκμεταλλεύονται τον κόσμο. Τελοσπάντων από το ευρώ μπορεί να βγούμε, από την ΕΕ όχι και ίσως είναι καλύτερα έτσι. Ας μην το αναλύουμε περαιτέρω γιατί και πως. ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...