Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για να μην τρώμε σελίδες επί σελίδων για κάτι που δεν έχει νόημα, να σας επισημάνω ότι κάθε σύμβαση, (όπως η σύμβαση πώλησης ενός κινητού), που έχει υπογραφεί κάποια δεδομένη χρονική στιγμή, συνεχίζει να δεσμεύει τα συμβαλλόμενα μέρη ανεξάρτητα από το αν η Ελλάδα θα συνεχίσει ή όχι να συμμετέχει στο ευρώ, στην ευρωζώνη, στο ΝΑΤΟ κλπ. Επίσης μονομερής δέσμευση (όπως είναι η εγγύηση) που παρέχει ένας προμηθευτής ακολουθεί τον ίδιο κανόνα.

 

Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που η αλλαγή των συνθηκών μπορεί να αποτελεί λόγο για να ζητήσει κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη την αλλαγή των όρων της σύμβασης αλλά αυτό θα έχει να κανει όχι με την αποχώρηση της Ελλάδας από το ευρώ αλλά π.χ. με την αλλαγή των οικονομικών συνθηκών (αν υπάρχουν τόσο δραματικές αλλαγές) που θα καθιστούν ιδιαίτερα επαχθή την τήρηση της συμφωνίας για το ένα μέρος.

 

Στην πράξη όμως μια ξένη εταιρεία (όπως η samsung), η οποία πριν την κρίση πλήρωνε π.χ. 1000 ευρώ για μισθούς υπαλλήλων στην Ελλάδα και μετά την έξοδο της χώρας από το ευρώ θα πληρώνει π.χ. 200 (καθώς η δραχμή ή οποιο νόμισμα θα έχουμε θα υποτιμηθεί αμέσως μόλις γίνει η αλλαγή) μάλλον κερδίζει παρά χάνει. Επίσης το ανταλλακτικό 100 ευρώ πχ. θα της κόστιζε πριν και 100 ευρώ θα κοστίζει και μετά καθώς παράγεται εκτός Ελλάδος οπότε (υπεραπλουστευμένα και για τις ανάγκες της κουβέντας) θεωρούμε ότι δεν επηρεάζεται η τιμή του.

 

Αν ωστόσο η samsung έδρευε στην Ελλάδα και παρείχε εγγύηση για τις συσκευές της (που κατασκευάζονται στην Ασία) στην Γερμανική αγορά πιθανότατα μία έξοδος από το ευρώ θα άλλαζε δραματικά τις συνθήκες ώστε να υπάρχει λόγος να ανατραπεί μια σύμβαση με Γερμανούς καταναλωτές.

 

Ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά αν το πάρω από amazon.de θα είμαι καλυμένος ? 474 το metallic-blue 16gb μια χαρά το βλέπω.......

 

Τα Ελληνικα μαγαζια τωρα το εχουν λιγο κατω απο 460,νομιζω ειναι καλυτερα απο Ελλαδα;)

Link to comment
Share on other sites

Το birdphone δεν είναι τυχαίο μαγαζί. Εντάξει όλους θα μας πείραζε αλλά ας κάνει ο φίλος 3-4 μέρες υπομονή για να ξέρουμε αν κράξουμε ή όχι.

 

Το θεμα φιλε μου δεν ειναι να κράξουμε,γιατι αν γίνει το κακό και μετά, είτε κράξουμε είτε οχι εκείνος θα την εχει πατήσει.Το θέμα ειναι να το προλάβει.Σίγουρο οτι θα του την κάνουν δεν ειναι, αλλά εγώ προσωπικά,οταν ακούω, περίμενε 3-4 μέρες να δούμε αν μπορεί να γίνει κατι,και οτι αν στο αλλάξουμε σου κάνουμε χάρη...ΔΕΝ θα περίμενα να περάσει το DOA.Αλλα μια και θέλησε να περιμένει ελπίζω να πάνε ολα καλά... Όπως ελπίζω και να διαβάζουν αυτά που λεμε!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα Ελληνικα μαγαζια τωρα το εχουν λιγο κατω απο 460,νομιζω ειναι καλυτερα απο Ελλαδα;)

 

Απλώς υπάρχουν αρκετά προβλήματα από τα εδώ μαγαζιά (καμμένα πίξελς, ανοιχτές συσκευασίες). Απλώς ρωτάω αν το πάρω από έξω αν θα είμαι καλυμένος. Για 20 ευρώ πιο πάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος.........

Link to comment
Share on other sites

Απλώς υπάρχουν αρκετά προβλήματα από τα εδώ μαγαζιά (καμμένα πίξελς, ανοιχτές συσκευασίες). Απλώς ρωτάω αν το πάρω από έξω αν θα είμαι καλυμένος. Για 20 ευρώ πιο πάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος.........

Αν το τηλέφωνο είναι για Ευρώπη δεν θα έχεις πρόβλημα .

Το θέμα είναι να μην σου τύχει η στραβή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Απλώς υπάρχουν αρκετά προβλήματα από τα εδώ μαγαζιά (καμμένα πίξελς, ανοιχτές συσκευασίες). Απλώς ρωτάω αν το πάρω από έξω αν θα είμαι καλυμένος. Για 20 ευρώ πιο πάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος.........

 

Από όπου και να το αγοράσεις ,μην δεχτείς να παραλαβής ανοιχτή η πειραγμένη συσκευασία.Αν ειναι πειραγμένη μην το ανοίξεις το κινητό...

 

Δηλαδή για να καταλάβω.Αγοράζω την συσκευή από επίσημο διανομέα της Samsung στην Ελλάδα ας πούμε cosmote,το πάω στο service με καμμένο pixel,μου το αλλάζουν σε 10' ας πούμε και φεύγω?:confused:

Γιατί σε αντίστοιχο παλιότερο πρόβλημα με δικό μου SE από cosmote το κινητό πήγε Γερμανία για να αλλαχτεί και το πήρα μετά από 1 μήνα!!!

Τώρα αν η Samsung στην Ελλάδα δίνει zero pixel και η Ευρωπαική όχι δεν το ξέρω,αλλά πολύ το αμφιβάλλω...

 

Δεν σου το αλλαζουν,σου αλλαζουν οθόνη...

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Απλώς υπάρχουν αρκετά προβλήματα από τα εδώ μαγαζιά (καμμένα πίξελς, ανοιχτές συσκευασίες). Απλώς ρωτάω αν το πάρω από έξω αν θα είμαι καλυμένος. Για 20 ευρώ πιο πάνω δεν χάθηκε και ο κόσμος.........

καλυτερ απο σκρουτζομαγαζο με δυνατοτητα προσωπικης επαφης σε περιπτωση που κατι παει στραβα:chair: :X

:)
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω κάποιες φορές έχω καταλήξει να πιστεύω ότι καλύτερα είναι να αγοράζουμε από ακριβά μαγαζιά, αλλά είναι τόση μεγάλη η διαφορά. Κι εγώ πάντα κοιτάω να είναι σφραγισμένο το κινητό και όχι με ζελατίνα αλλά με ορίτζιναλ ταινίες. Διαπιστωμένα από συγκεκριμένο μαγαζί της ομόνοιας ότι κινητό έχω πάρει τελευταία σε htc είχε θέμα, άλλο είχε πρόβλημα με το κουμπί αυξομείωσης του ήχου, άλλο ζεστενόταν και έπιανε κοντά 50 βαθμούς και έκαιγε. Φυσικά και δεν θα ξαναπάρω απο κει htc μιας και από ότι φαίνεται προμηθεύεται δευτεράτζες. Σε σαμμυ πάλι δεν είχα πρόβλημα, όλα σφραγισμένα, κουτάτα και κομπλέ άψογα. Θελω να πω με αυτό ότι παίζει ρόλο από που τα προμηθεύονται. Μου είχαν πει παλαιότερα για γνωστό σκρουτζομάγαζο ότι πουλάει ανακατασκευασμένα και για αυτό τα έχει ανοιχτά, από κει βέβαια μου είχαν πει ότι τα ανοίγουν για να βάλουν ελληνικά, άντε βρες άκρη. Τέλος σε γνωστό μαγαζί-αλυσίδα επώνυμη φίλος που δουλεύει εκεί μου έχει πει ότι σε κάποια προϊόντα δίνουν εκθεσιακά τα οποία σφραγίζουν με ζελατίνα την συσκευασία για να μη φαίνονται ανοιγμένα.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω κάποιες φορές έχω καταλήξει να πιστεύω ότι καλύτερα είναι να αγοράζουμε από ακριβά μαγαζιά, αλλά είναι τόση μεγάλη η διαφορά. Κι εγώ πάντα κοιτάω να είναι σφραγισμένο το κινητό και όχι με ζελατίνα αλλά με ορίτζιναλ ταινίες. Διαπιστωμένα από συγκεκριμένο μαγαζί της ομόνοιας ότι κινητό έχω πάρει τελευταία σε htc είχε θέμα, άλλο είχε πρόβλημα με το κουμπί αυξομείωσης του ήχου, άλλο ζεστενόταν και έπιανε κοντά 50 βαθμούς και έκαιγε. Φυσικά και δεν θα ξαναπάρω απο κει htc μιας και από ότι φαίνεται προμηθεύεται δευτεράτζες. Σε σαμμυ πάλι δεν είχα πρόβλημα, όλα σφραγισμένα, κουτάτα και κομπλέ άψογα. Θελω να πω με αυτό ότι παίζει ρόλο από που τα προμηθεύονται. Μου είχαν πει παλαιότερα για γνωστό σκρουτζομάγαζο ότι πουλάει ανακατασκευασμένα και για αυτό τα έχει ανοιχτά, από κει βέβαια μου είχαν πει ότι τα ανοίγουν για να βάλουν ελληνικά, άντε βρες άκρη. Τέλος σε γνωστό μαγαζί-αλυσίδα επώνυμη φίλος που δουλεύει εκεί μου έχει πει ότι σε κάποια προϊόντα δίνουν εκθεσιακά τα οποία σφραγίζουν με ζελατίνα την συσκευασία για να μη φαίνονται ανοιγμένα.

κατα την προσωπικη μου αποψη τα ελληνικα ακριβα μαγαζια ειναι ενας μυθος για να τα πληρωνουμε με ΚΑΠΕΛΟ!!!:dash:

:)
Link to comment
Share on other sites

κατα την προσωπικη μου αποψη τα ελληνικα ακριβα μαγαζια ειναι ενας μυθος για να τα πληρωνουμε με ΚΑΠΕΛΟ!!!:dash:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

να πω κ εγω τν γνωμη μ μιας κ λετε για τ birdphone...αγορασα τν συσκευη δευτερα πρωι...τριτη μ ειχε ερθει στα χερια μ..η εξυπηρετηση σου τους αψογη και το κουτι σφραγισμενο....χωρις κολλες δεξια και αριστερα κτλ κτλ....και απο πανω ειχε το εγχειριδιο και στα ελληνικα...η συσκευη μ απο ρουμανια..!ειχα ενα θεμα..με τν φορτιστη...κρατουσε μαξ 5 ωρες(και μπορει να ηθελε και 10++ ωρες να παει 100% σε σημειο που αν το χρησιμοποιουσες επεφτε η μπαταρια τν ωρα που εσυ το φορτιζες)..πραγματικα κ χωρις χρηση..στν αρχη νμζα πως φταιει η μπαταρια...και να το στειλω πισω..υστερα απο μια δοκιμη που εκανα με εναν αλλο φορτιση το κινητο φορτιζε πλ γρηγορα..και η ζωη τς μπαταριας ηρθε στα κανονικα τς επιπεδα..25-30 ωρες...δν μπηκα στν κοπο να στειλω το κινητο πισω ξανα και να το δουνε..γτ ηξερα πως θα γινοτανε ενα μπαχαλο..ετσι πηρα 1 φορτιστη...κανονικο οχι σαν αυτο π εχει μεσα η συσκευσια με το usb...θελω να πιστευω πως γλιτωσα τν ταλαιπωρια :worry:

 

Από Ο.Δ.: Θα σε παρακαλέσω να μη χρησιμοποιείς γραφή sms γιατί απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ. Στο μέλλον μηνύματα γραμμένα έτσι θα διαγράφονται.

Edited by Tyxerakias
KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω απ το birdphone απλά θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια. Πρώτον πως είναι ο original φορτιστής του samsung για να είμαι σίγουρος ότι μέσα έχει τον σωστό και δεύτερον αφού θα είναι από άλλη ευρωπαϊκή χώρα το κινητό θα έχω πρόβλημα με το store ? γιατί εγώ θα θέλω να κατεβάζω απ το ελληνικό store και εννοείτε θα θέλω το κινητό να έχει και ελληνικά menu που λογικά θα έχει. επίσης αν βγει κάποιο update για το κινητό θα κατεβει στα ελληνικά η από την χωρα που είναι το κινητό ?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω απ το birdphone απλά θέλω να ρωτήσω δυο πραγματάκια. Πρώτον πως είναι ο original φορτιστής του samsung για να είμαι σίγουρος ότι μέσα έχει τον σωστό και δεύτερον αφού θα είναι από άλλη ευρωπαϊκή χώρα το κινητό θα έχω πρόβλημα με το store ? γιατί εγώ θα θέλω να κατεβάζω απ το ελληνικό store και εννοείτε θα θέλω το κινητό να έχει και ελληνικά menu που λογικά θα έχει. επίσης αν βγει κάποιο update για το κινητό θα κατεβει στα ελληνικά η από την χωρα που είναι το κινητό ?

 

μολις το αΝΟΙΞΕΙς θα σε ρωτησει ποια γλωσσα θελεις ανεξαρτητα απο που το αγορασες.

ο γνησιοσ φορτιστης αιναι 1 αμπερ

:)
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι κυκλοφόρησε και σε μαύρο,αλλά αναφέρονται 2 ονομασίες,δηλ. sapphire black και onyx black.Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στα 2?
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι κυκλοφόρησε και σε μαύρο,αλλά αναφέρονται 2 ονομασίες,δηλ. sapphire black και onyx black.Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στα 2?

 

Για δώσε ενα link βρε Βασίλη να δουμε .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και εδώ.

Προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά δεν...

Πρώτη φορά διαβάζω για onyx black. Ήξερα οτι θα ονομάζετε Sapphire Black .

Ίσως να υπάρχει και η άλλη ονομασία (onyx black) δεν ξέρω .

 

edit:Απο αυτό το μαγαζί που παραθέτει ο φίλος http://www.ebw.gr/el/product/45374/Samsung-Galaxy-S3-%28S-III%29-I9300-16GB-Sapphire-Black-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Smartphone-%CE%9A%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-8-MP-%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-720-x-1280-pixels-4-8-inches-3G-G έχει αγοράσει κανείς ??

Θέλω το μαύρο ....... το περίμενα πως και πως .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά διαβάζω για onyx black. Ήξερα οτι θα ονομάζετε Sapphire Black .

Ίσως να υπάρχει και η άλλη ονομασία (onyx black) δεν ξέρω .

 

edit:Απο αυτό το μαγαζί που παραθέτει ο φίλος http://www.ebw.gr/el/product/45374/Samsung-Galaxy-S3-%28S-III%29-I9300-16GB-Sapphire-Black-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Smartphone-%CE%9A%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-8-MP-%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-720-x-1280-pixels-4-8-inches-3G-G έχει αγοράσει κανείς ??

Θέλω το μαύρο ....... το περίμενα πως και πως .[/QUOT

 

 

ΕΧΩ αγορασει εγω καλυτερα πηγαινε σε αλλο... το σ3 μου βγηκε καλο.. αλλα το κουτι οταν μου το εστειλαν ηταν σφραγισμενο με δικη τους ταινια.. και κομμενη της σαμι ... εγω απο δω και περα μονο απτο birdphone θα παιρνω.

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΕΧΩ αγορασει εγω καλυτερα πηγαινε σε αλλο... το σ3 μου βγηκε καλο.. αλλα το κουτι οταν μου το εστειλαν ηταν σφραγισμενο με δικη τους ταινια.. και κομμενη της σαμι ... εγω απο δω και περα μονο απτο birdphone θα παιρνω.

 

Κριμα !!

Τι ονομασία εινα αυτή ρε παιδιά onyx black http://www.24mobile.de/handys/samsung/samsung-galaxy-s3-schwarz.htm

Το έχω δει σε μερικά μαγαζιά να εμφανίζεται το μαύρο με αυτό το όνομα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο σκρουτζομάγαζο με άτοκες δόσεις; Μήπως το mobile hellas; Μου φαίνονται πολλά να δώσω 460 ακατέβατα. Το birdphone απ' όσο γνωρίζω δεν έχει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά διαβάζω για onyx black. Ήξερα οτι θα ονομάζετε Sapphire Black .

Ίσως να υπάρχει και η άλλη ονομασία (onyx black) δεν ξέρω .

 

edit:Απο αυτό το μαγαζί που παραθέτει ο φίλος http://www.ebw.gr/el/product/45374/Samsung-Galaxy-S3-%28S-III%29-I9300-16GB-Sapphire-Black-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Smartphone-%CE%9A%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-8-MP-%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-720-x-1280-pixels-4-8-inches-3G-G έχει αγοράσει κανείς ??

Θέλω το μαύρο ....... το περίμενα πως και πως .[/QUOT

 

 

ΕΧΩ αγορασει εγω καλυτερα πηγαινε σε αλλο... το σ3 μου βγηκε καλο.. αλλα το κουτι οταν μου το εστειλαν ηταν σφραγισμενο με δικη τους ταινια.. και κομμενη της σαμι ... εγω απο δω και περα μονο απτο birdphone θα παιρνω.

 

 

Το ΕΒW ειναι για κλάματα αλλά και το αλλο δεν ειναι και το καλύτερο...Αν θυμαμαι καλά το birdphone είχε αρκετά τέτοια κρούσματα,σαν αυτό που περιέγραψες!!Εγω τα φτηνότερα δεν τα προτείνω...πιο καλά να δώσω 10-15ε παραπάνω και να είμαι σίγουρος παρά να μπλέκω.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγω τα φτηνότερα δεν τα προτείνω...πιο καλά να δώσω 10-15ε παραπάνω και να είμαι σίγουρος παρά να μπλέκω.

 

Αυτό ειναι σίγουρο !!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ΕΒW ειναι για κλάματα αλλά και το αλλο δεν ειναι και το καλύτερο...Αν θυμαμαι καλά το birdphone είχε αρκετά τέτοια κρούσματα,σαν αυτό που περιέγραψες!!Εγω τα φτηνότερα δεν τα προτείνω...πιο καλά να δώσω 10-15ε παραπάνω και να είμαι σίγουρος παρά να μπλέκω.

Εγώ πάλι πάω στο μαγαζί αυτοπροσώπως, ζητάω το κουτί να το δώ και αν μου κάνει (δεν είναι ανοιγμένο/πειραγμένο/εκτός Ευρώπης) και τότε μόνο το πληρώνω.

Όσοι είναι από επαρχία κλπ και το παραλάβουν ταχυδρομικά, έχουν ένα μικρό ρίσκο. Καλό είναι να υπάρχει τηλεφωνική επικοινωνία, παράλληλα και με email (τα γραπτά μένουν), όπου να τονίζεται ότι ζητείται σφραγισμένο Ευρωπαϊκό και μάλιστα Ηπειρωτικής Ευρώπης (όχι Βρετανικό) για να έχει το σωστό φορτιστή. Με αυτά μπορεί κανείς εύκολα να απαιτήσει αντικατάσταση συσκευής ή επιστροφή χρημάτων.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

μολις το αΝΟΙΞΕΙς θα σε ρωτησει ποια γλωσσα θελεις ανεξαρτητα απο που το αγορασες.

ο γνησιοσ φορτιστης αιναι 1 αμπερ

 

Φίλε μου είσαι σίγουρος γι'αυτό που λες για τον φορτιστή? Σήμερα μου ήρθε συσκευή προφανώς βρετανικής προέλευσης αφού είχε manual μόνο στα αγγλικά και έιχε φορτιστή(δεν ήταν μέσα σε σακουλάκι) στα 0,7Α. Τι σημαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι σίγουρος γι'αυτό που λες για τον φορτιστή? Σήμερα μου ήρθε συσκευή προφανώς βρετανικής προέλευσης αφού είχε manual μόνο στα αγγλικά και έιχε φορτιστή(δεν ήταν μέσα σε σακουλάκι) στα 0,7Α. Τι σημαίνει αυτό?

Να υποθέσω οτι το πήρες απο birdphone ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...