Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

51 minutes ago, kostas123464 said:

Και με δεδομένα αλλά και με sms. Απλώς πρέπει να του στείλω κάποιες εντολές ώστε να ρυθμιστεί ο σέρβερ και μου απάντηση οκ. Το gps tracker είναι της sinotrack ο st901

δεν καταθερα με sms να ρυθμισω sinotrack st901. αλλα απο internet δουλεβει καλα. 

#DONBASS #DONETSK
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostas123464 said:

Και με δεδομένα αλλά και με sms. Απλώς πρέπει να του στείλω κάποιες εντολές ώστε να ρυθμιστεί ο σέρβερ και μου απάντηση οκ. Το gps tracker είναι της sinotrack ο st901

Δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αφού έχω σεταρει το st-901 με την coamote πριν λογικά άμα βάλω αυτήν την σιμ δεν θα έχω προβλημ. Δεν θα χρειαστεί να ξαναπεράσω τον σέρβερ και της εντολές πάλι από την αρχή. Λογικά πάντα. Και θα δουλεύη μόνο με δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Παρακαλώ ζητώ τη συμβουλή σας. 

Έχω 2 παλαιά καρτοκινητά, μουσειακά αλλά άθικτα (αυτά με τα πλήκτρα) του 2011. Δεν έχουν καμιά σχέση με smartphone και καμία σχέση με διαδίκτυο. Στερούνται και τα δύο κάρτας SIM. Μπορώ να ενεργοποιήσω σ’ αυτά το  Vodafone Giga WiFi on the spot ως κάρτα sim, ως αριθμό; 

 

Είναι συμβατό το  Vodafone Giga WiFi on the spot με κινητά παλαιού τύπου;  Χρειάζεται wifi για να ενεργοποιηθεί; Υποθέτω ότι το κάθε Vodafone Giga WiFi on the spot  θα έχει έναν ξεχωριστό – καινούργιο αριθμό κινητού.  

 

Θέλω μόνο να λαμβάνω sms από αυτά τα κινητά (μηνύματα κειμένου) σε καινούργιο νούμερο κινητού και τίποτε άλλο. Δηλ. να λαμβάνω sms από 2 ξεχωριστά καινούργια νούμερα, μέσω αυτών των αρχαίων κινητών και μόνο αυτό.

 

Μπορώ;   Γίνεται; Και πως;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά πιστευω ακόμα και τα πρώτα κινητά που είχαμε στην Ελλάδα θα είναι συμβατά με τις σημερινές σιμ κάρτες και με το wifi on the spot  (για αυτό που θέλεις δλδ αφου ειναι αριθμός κανονικός χωρίς φωνητικές κλήσεις και εξερχόμενα sms)

Την κάρτα δωρεάν την δίνουν , ίσως θέλει ενεργοποίηση με smart phone αν δεν το κάνουν από το καταστημα , δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Giorgos200 said:

 

Παρακαλώ ζητώ τη συμβουλή σας. 

Έχω 2 παλαιά καρτοκινητά, μουσειακά αλλά άθικτα (αυτά με τα πλήκτρα) του 2011. Δεν έχουν καμιά σχέση με smartphone και καμία σχέση με διαδίκτυο. Στερούνται και τα δύο κάρτας SIM. Μπορώ να ενεργοποιήσω σ’ αυτά το  Vodafone Giga WiFi on the spot ως κάρτα sim, ως αριθμό; 

 

Είναι συμβατό το  Vodafone Giga WiFi on the spot με κινητά παλαιού τύπου;  Χρειάζεται wifi για να ενεργοποιηθεί; Υποθέτω ότι το κάθε Vodafone Giga WiFi on the spot  θα έχει έναν ξεχωριστό – καινούργιο αριθμό κινητού.  

 

Θέλω μόνο να λαμβάνω sms από αυτά τα κινητά (μηνύματα κειμένου) σε καινούργιο νούμερο κινητού και τίποτε άλλο. Δηλ. να λαμβάνω sms από 2 ξεχωριστά καινούργια νούμερα, μέσω αυτών των αρχαίων κινητών και μόνο αυτό.

 

Μπορώ;   Γίνεται; Και πως;

Η κάρτα wifi on the spot λαμβάνει sms αλλά δεν μπορεί να στείλει. 

Edited by mythos_bt
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που με καλοδεχτήκατε και μου απαντήσατε, παρότι δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τη νέα τεχνολογία. Επισκέφθηκα ένα κατάστημα Vodafone για να προμηθευτώ δωρεάν 2 SIM του Vodafone Giga WiFi on the spot και μου απάντησαν με τον εξής «εμπορικό» τρόπο:

Βεβαίως δωρεάν είναι αλλά θέλουμε 20€ για να σας τα ενεργοποιήσουμε στη συσκευή [υποθέτω εννοούσαν σε ένα smartphone].  Μπορείτε να πάρετε και έτσι τις κάρτες μόνες τους χωρίς χρέωση και να φύγετε, αλλά δύσκολα θα καταφέρετε να τα ενεργοποιήσετε και να τα ρυθμίσετε στη  συσκευή σας. Μην το ρισκάρετε. Αν δεν τα καταφέρετε, μετά την παραλαβή, που είναι δύσκολο, μετά δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε. Φυσικά αναχώρησα, χωρίς να τα πάρω.

Σημειωτέον ότι την απάντηση αυτή την έδωσαν χωρίς να γνωρίζουν τις όχι πολύ καλές σχέσεις μου με τη νέα τεχνολογία. Ίσα - ίσα μάλιστα που πήγα διαβασμένος και έθεσα το αίτημά μου με τη σωστή ορολογία. Μάλλον βαθύς γνώστης έδειξα, το  αντίθετο από ότι είμαι. Αν στον φαινομενικώς  μέσο χρήστη απαντούν έτσι, μήπως είναι πράγματι δύσκολη η ενεργοποίηση;

Υπάρχει link με βήμα – βήμα οδηγίες ενεργοποίησης και ρύθμισης του Vodafone Giga WiFi on the spot σε ένα smartphone; Μπορείτε να με παραπέμψετε;

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Giorgos200 said:

Ευχαριστώ που με καλοδεχτήκατε και μου απαντήσατε, παρότι δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τη νέα τεχνολογία. Επισκέφθηκα ένα κατάστημα Vodafone για να προμηθευτώ δωρεάν 2 SIM του Vodafone Giga WiFi on the spot και μου απάντησαν με τον εξής «εμπορικό» τρόπο:

Βεβαίως δωρεάν είναι αλλά θέλουμε 20€ για να σας τα ενεργοποιήσουμε στη συσκευή [υποθέτω εννοούσαν σε ένα smartphone].  Μπορείτε να πάρετε και έτσι τις κάρτες μόνες τους χωρίς χρέωση και να φύγετε, αλλά δύσκολα θα καταφέρετε να τα ενεργοποιήσετε και να τα ρυθμίσετε στη  συσκευή σας. Μην το ρισκάρετε. Αν δεν τα καταφέρετε, μετά την παραλαβή, που είναι δύσκολο, μετά δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε. Φυσικά αναχώρησα, χωρίς να τα πάρω.

Σημειωτέον ότι την απάντηση αυτή την έδωσαν χωρίς να γνωρίζουν τις όχι πολύ καλές σχέσεις μου με τη νέα τεχνολογία. Ίσα - ίσα μάλιστα που πήγα διαβασμένος και έθεσα το αίτημά μου με τη σωστή ορολογία. Μάλλον βαθύς γνώστης έδειξα, το  αντίθετο από ότι είμαι. Αν στον φαινομενικώς  μέσο χρήστη απαντούν έτσι, μήπως είναι πράγματι δύσκολη η ενεργοποίηση;

Υπάρχει link με βήμα – βήμα οδηγίες ενεργοποίησης και ρύθμισης του Vodafone Giga WiFi on the spot σε ένα smartphone; Μπορείτε να με παραπέμψετε;

Ετσι λένε για να τσεπώνουν 10€. Δεν έχει κατι το δύσκολο,είμαι σίγουρος ότι οδηγίες έχουν δωθεί και στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται ρύθμιση είναι το  Όνομα Σημείου Πρόσβασης ( APN )  : internet. 

Συνήθως αυτόματα παίρνει το APN: internet.vodafone.gr και δεν λειτουργεί. 

Το internet είναι γενικά για συμβόλαια 

ενώ το internet.vodafone.gr είναι για καρτοκινητά και καρτοσυμβόλαια.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για τη data sim θέλει σκέτη τη λέξη internet μέσα στις ρυθμίσεις apn. Οπότε μπαίνεις και σβήνεις απλά το κομμάτι .Vodafone.gr κανείς μια επανεκκίνηση και είναι έτοιμο.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Giorgos200 said:

 

Σημειωτέον ότι την απάντηση αυτή την έδωσαν χωρίς να γνωρίζουν τις όχι πολύ καλές σχέσεις μου με τη νέα τεχνολογία. Ίσα - ίσα μάλιστα που πήγα διαβασμένος και έθεσα το αίτημά μου με τη σωστή ορολογία. Μάλλον βαθύς γνώστης έδειξα, το  αντίθετο από ότι είμαι. Αν στον φαινομενικώς  μέσο χρήστη απαντούν έτσι, μήπως είναι πράγματι δύσκολη η ενεργοποίηση;

 

Μπορεί να νομίζεις ότι "έδειξες βαθύς γνώστης", αλλά "στα μάτια" ενός που α) έχει στόχο τα ευρώ σου και β) ξέρει να διακρίνει ποιός "ξέρει" και ποιός όχι: ΕΓΙΝΕ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ, ό,τι και να "νόμισες".

Και η "μη γνώση" πληρώνεται στους "γνώστες": "Γιατί", άλλωστε, μπήκαν στον κόπο να "μάθουν"; 

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 1:20 ΠΜ, Vasileios said:

Το internet είναι γενικά για συμβόλαια 

ενώ το internet.vodafone.gr είναι για καρτοκινητά και καρτοσυμβόλαια.

Το πρώτο είναι για το Mobile Broadband και το δεύτερο για κάθε σύνδεση καρτοκινητής ή συμβολαίου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις έκανα λογκιν από το σιτε να δω αν έβγαλε κανένα πακέτο η προσφορά και μου εμφάνισε το παρακάτω 

Smart-Select-20230603-001806-Opera.jpg

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
18 minutes ago, belial said:

Άλλαξε πάλι, 🤔IMG_7557.thumb.jpeg.541674dc2b8cc2aba28b629192ca2b44.jpeg

 

Μην ασχολείσαι με αυτά. Λάθη της εφαρμογής. Στην κύρια σελίδα υπάρχουν μόνο τα 3 πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, belial said:

IMG_7558.thumb.jpeg.50d944326118be4abda7546e008376e0.jpegΤί να σου πώ δύσκολο μου φαίνεται να είναι λάθος. 

Αν προσπαθήσεις να πατήσεις θα σου πει λάθος ή θα δώσει 10γβ αντί για 100. Αυτοί οι προγραμματιστές στην βονταφον έχουν θέμα. Αν τα χρειάζεσαι δοκίμασε. Και αν δεν πετύχει ζητάς επιστροφή στο τσατ. Τα ίδια μου βγάζει κι εμένα αλλά στην κανονική σελίδα υπάρχουν μόνο τα κανονικά πακέτα. 

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το πακέτο, έδωσε όντως 100GB d258e5ac964515cf6faaa4903ad10e78.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Ενεργοποίησα το πακέτο, έδωσε όντως 100GB d258e5ac964515cf6faaa4903ad10e78.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ περίεργο γιατί δεν έχουν ανακοινώσει τίποτα. Ούτε καν σαν limited προσφορά για το καλοκαίρι ας πούμε. Και επίσης κατά καιρούς έχω δει μέχρι και πακέτα για ομιλία κάτι το οποίο δεν ισχύει εξορισμού αφού μιλάμε για το giga wifi on the spot.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και σε εμένα, ενεγοποιήθηκε κανονικά!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...