Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι μάνατζερς της vodafone, μαλλον δεν εχουν καταλαβει οτι η αυξηση εσοδων ερχεται μεσα απο την αυξηση συνδρομητων και οχι απο αυξησεις στους υπαρχοντες, γιατι υπαρχει παντα η πιθανοτητα διαρροων.

Αυξησεις της ταξης του 30% (πχ απο 0.30€ σε 0.39€) ξεφευγουν απο την λογικη και αγγιζουν την γελοιοτητα.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν τεστάρει αυτό που λες και το ρίσκο είναι ελαχιστότατο.

Άλλο Αγγλία, άλλο Γερμανία, άλλο edo: Και "πιάνει".

Μάλλον θα μιλάς για "λογικό" λαό που ισχύουν οι Νόμοι προσφοράς-ζήτησης: Edo de pianoun ayta. "Εμεις" είμαστε αϊτοί.

Χωρίς φτερά, χαρταετοί σε 1 φύσημα, το έχουν τεστάρει. "Και το αποτέλεσμα θα δείξει" για όποιον επιμένει στα "φυσιολογικά" για edo. Εάν δε το έχει καταλάβει ακόμη αυτό το >95%, τόσο το καλύτερο για την εταιρία.

"Ας νομίζουν, εάν έτσι επιθυμούν. Εμείς θα χάσουμε;" Χαχα.......

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pppe said:

Το έχουν τεστάρει αυτό που λες και το ρίσκο είναι ελαχιστότατο.

Άλλο Αγγλία, άλλο Γερμανία, άλλο edo: Και "πιάνει".

Μάλλον θα μιλάς για "λογικό" λαό που ισχύουν οι Νόμοι προσφοράς-ζήτησης: Edo de pianoun ayta. "Εμεις" είμαστε αϊτοί.

Χωρίς φτερά, χαρταετοί σε 1 φύσημα, το έχουν τεστάρει. "Και το αποτέλεσμα θα δείξει" για όποιον επιμένει στα "φυσιολογικά" για edo. Εάν δε το έχει καταλάβει ακόμη αυτό το >95%, τόσο το καλύτερο για την εταιρία.

"Ας νομίζουν, εάν έτσι επιθυμούν. Εμείς θα χάσουμε;" Χαχα.......

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το είχε πει κάποιος άλλος, από την στιγμή που φτάνουμε να δίνουμε 13€ ελάχιστη ανανέωση τότε καλύτερα στην cosmote παρά στα άλλα "επαρχιακά" δίκτυα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ: Για να "δούμε" και "τι" θα ψηφίσει ο κόσμος με τα ευρώ του: Την "αλλαγή" ή τη "συνήθεια";  "Δημοκρατία" δεν έχουμε;

Και τα ξαναλέμε.

Προσωπικά έχω κάνει το exit poll.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, EllinikoNisi said:

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το είχε πει κάποιος άλλος, από την στιγμή που φτάνουμε να δίνουμε 13€ ελάχιστη ανανέωση τότε καλύτερα στην cosmote παρά στα άλλα "επαρχιακά" δίκτυα.

Συμφωνώ. Αλλά στη δική μου περίπτωση που καταναλώνω ελάχιστα, μόνο το liquid συμφέρει. Σε όλα τα άλλα μαζεύεται το υπόλοιπο και ψάχνεις τι να το κάνεις και φοβάσαι και να μη λήξει. Ενώ τουλάχιστον στο liquid και πάνφτηνα είναι και κανείς και το smart pocket σου και είσαι κύριος.

Φυσικά δεν συγκρίνονται τα δίκτυα. Εξαρτάται πόσο σε ενοχλεί η ποιότητα του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα 

Που μπορώ  να βρω συσκευή για να βάζω μεσα την κάρτα sim και να μοιράζει το ίντερνετ; κάτι τέτοιο κάνει; 

https://www.amazon.de/ciciglow-Hotspot-Portable-150Mbps-Businesses/dp/B0CFPRJQMQ/ref=mp_s_a_1_62?adgrpid=77364192450&hvadid=394670095900&hvdev=m&hvlocphy=9061578&hvnetw=g&hvqmt=b&hvrand=7471156119210253958&hvtargid=kwd-683832348&hydadcr=11876_2007013&keywords=portable+wifi+router&qid=1697490405&sr=8-62

Υπάρχει κάτι στην Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα 
Που μπορώ  να βρω συσκευή για να βάζω μεσα την κάρτα sim και να μοιράζει το ίντερνετ; κάτι τέτοιο κάνει; 
https://www.amazon.de/ciciglow-Hotspot-Portable-150Mbps-Businesses/dp/B0CFPRJQMQ/ref=mp_s_a_1_62?adgrpid=77364192450&hvadid=394670095900&hvdev=m&hvlocphy=9061578&hvnetw=g&hvqmt=b&hvrand=7471156119210253958&hvtargid=kwd-683832348&hydadcr=11876_2007013&keywords=portable+wifi+router&qid=1697490405&sr=8-62
Υπάρχει κάτι στην Ελλάδα; 
Ναι κάνει αρκεί να μην είναι κλειδωμένο.
Από Ελλάδα μπορείς να δεις ανάλογα βέβαια την χρήση που επιθυμείς , το mr200 και m7350 της tp link

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2023 at 12:09 ΠΜ, patrik said:

Παιδιά καλησπέρα 

Που μπορώ  να βρω συσκευή για να βάζω μεσα την κάρτα sim και να μοιράζει το ίντερνετ; κάτι τέτοιο κάνει; 

https://www.amazon.de/ciciglow-Hotspot-Portable-150Mbps-Businesses/dp/B0CFPRJQMQ/ref=mp_s_a_1_62?adgrpid=77364192450&hvadid=394670095900&hvdev=m&hvlocphy=9061578&hvnetw=g&hvqmt=b&hvrand=7471156119210253958&hvtargid=kwd-683832348&hydadcr=11876_2007013&keywords=portable+wifi+router&qid=1697490405&sr=8-62

Υπάρχει κάτι στην Ελλάδα; 

Αν έχεις παλιά συσκευή μπορείς με ένα ρούτερ με usb να κάνεις tethering από το τηλέφωνο σε περισσότερες συσκευές.Δες σε gl inet ή  tp link. το πρωτο έχει από μαμά openwrt με πάρα πολλές επιλογές.Just google it!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, patrik said:

Πέτυχα και αυτό 

https://www.aliexpress.com/item/1005006058994728.html

Που έχει και β20

Ένα παρόμοιο πήρα το 2020 και ναι μεν κάνει δουλειά, έχει όμως μερικά αρνητικά.

Σε εμένα προσωπικά με Vodafone έπρεπε να βάζω κάθε φορά χειροκίνητα το apn. Δεν ξέρω εάν είναι σε όλα έτσι.

Το είχα για ένα χρόνο συνέχεια σε πρίζα, με αποτέλεσμα να φουσκώσει η μπαταρία. Δουλεύει κανονικά ακόμα και έτσι. 

Κάτω από πολύ πίεση, θερμοκρασία, συνεχόμενο download, δεν ξέρω τι, κάνει restart από μόνο του. Για να γλιτώσω χρόνο απενεργοποίησα το pin. 

Επίσης μετά από κάθε restart έχανε και τις ρυθμίσεις και γύριζε σε εργοστασιακές.

Οπότε δεν μπήκα στον κόπο να τις ξανά αλλάξω. Το άφησα δηλαδή με το όνομα wifi που είχε και τον κωδικό που είχε. Μόνο το apn άλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στη Vodafone που ρώτησα έχει 59 ευρώ το MiFi R228t

Αλλά επειδή το θέλω για κάτι δοκιμαστικό μου έρχονται πολλά τα 59

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, patrik said:

Πάντως στη Vodafone που ρώτησα έχει 59 ευρώ το MiFi R228t

Αλλά επειδή το θέλω για κάτι δοκιμαστικό μου έρχονται πολλά τα 59

Έχει καλύτερο modem από τα υπόλοιπα που κοιτάς κ πίστεψε με έχει διαφορά στο σήμα,προς το καλύτερο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, patrik said:

Πάντως στη Vodafone που ρώτησα έχει 59 ευρώ το MiFi R228t

Αλλά επειδή το θέλω για κάτι δοκιμαστικό μου έρχονται πολλά τα 59

Πάντως το προηγούμενο που δίνανε στα 40€ ήταν απλό 4g και όχι 4g+.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kalitexnis_g said:

Πάντως το προηγούμενο που δίνανε στα 40€ ήταν απλό 4g και όχι 4g+.

Μπορεί σε σχέση με τα προηγούμενα της VF να έχει πιο γρήγορες ταχύτητες (που σε σύγκριση με το κινητό μου είναι και πάλι πιο αργό - κινητό 100+mbps, mifi ~80mbps στο ίδιο σημείο), αλλά έχει "θέμα" με το σήμα ή για το θέσω καλύτερα, χάνει πιο εύκολα το σήμα απ'ότι το κινητό πχ στις στάσεις του ηλεκτρικού Άνω & Κάτω Πατήσια και ΚΑΤ, υπάρχει θέμα με το σήμα και ή πέφτει σε EDGE κατευθείαν ή έχεις 4G, αλλά δεν φορτώνει τίποτα - το modem, με κλειδωμένο στο 4G, βγαίνει κατευθείαν no service πριν καλά καλά φτάσει ο συρμός στην στάση, όπως επίσης, κάνει και περισσότερη ώρα για να συνδεθεί και να ξαναβρεί σήμα. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ParafronGR said:

Μπορεί σε σχέση με τα προηγούμενα της VF να έχει πιο γρήγορες ταχύτητες (που σε σύγκριση με το κινητό μου είναι και πάλι πιο αργό - κινητό 100+mbps, mifi ~80mbps στο ίδιο σημείο), αλλά έχει "θέμα" με το σήμα ή για το θέσω καλύτερα, χάνει πιο εύκολα το σήμα απ'ότι το κινητό πχ στις στάσεις του ηλεκτρικού Άνω & Κάτω Πατήσια και ΚΑΤ, υπάρχει θέμα με το σήμα και ή πέφτει σε EDGE κατευθείαν ή έχεις 4G, αλλά δεν φορτώνει τίποτα - το modem, με κλειδωμένο στο 4G, βγαίνει κατευθείαν no service πριν καλά καλά φτάσει ο συρμός στην στάση, όπως επίσης, κάνει και περισσότερη ώρα για να συνδεθεί και να ξαναβρεί σήμα. 

Μιας και το έφερες σα παράδειγμα, Επειδή μένω Άνω Πατήσια, η vodafone εδώ στην περιοχή έχει σοβαρό θέμα με το σήμα. Δε ξέρω γιατί την έχουν αφήσει έτσι. 

Δε ξέρω αν τώρα που έχω συσκευή 5g θα ήταν καλύτερα αλλά στο 4g δεν άντεξα ούτε 2 βδομάδες με vodafone και έφυγα. 

Το έψαξα στο cell mapper. Οι άλλες δύο έχουν κεραίες στην πολυκατοικία πάνω από Έβερεστ και η κοσμοτε έχει και από τη πλευρά της Αγίας Βαρβάρας. Η vodafone έχει μια κεραία στη Δεκελείας (στην παλιά opel) και μια micro κεραία στην Χαλκίδος στην κοσμοιατρικη που εξυπηρετεί μόνο εκείνο το σημείο. Μετά έχει πάνω στην Αγίας λαύρας. Άρα η περιοχή του σταθμού άνω Πατήσια είναι η περιοχή ενδιάμεσα των δύο μεγάλων κεραιών (από Δεκελείας και από Αγίας λαύρας) και ή δε πιάνει ή πιάνει χάλια. Και μιλάμε για δημόσιο χώρο. Αν μιλήσουμε για σπίτι, δεν έπιανε καν στην είσοδο της πολυκατοικίας. Που με τις άλλες δύο έχω 5g.

Οταν είχα το vodafone on spot δε το λειτούργησα ποτέ. Μου ήταν άχρηστο. Το αστείο είναι ότι στο κατάστημα της vodafone που έχει στα άνω Πατήσια δηλώνουν άγνοια για τα προβλήματα αυτά. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη σύγκριση με κινητό και με Mifi. Η μέτρηση έγινε έξω από τα Everest του Ταύρου (Π. Τσαλδάρη) - και τα δύο Vodafone και το mifi εννοείται συνδεδεμένο μόνο στο κινητό 

Screenshot_20231022-174547.png

Screenshot_20231022-174455.png

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ParafronGR said:

Μια γρήγορη σύγκριση με κινητό και με Mifi. Η μέτρηση έγινε έξω από τα Everest του Ταύρου (Π. Τσαλδάρη) - και τα δύο Vodafone και το mifi εννοείται συνδεδεμένο μόνο στο κινητό 

Screenshot_20231022-174547.png

Screenshot_20231022-174455.png

Μπορείς να ψάξεις ποιο μόντεμ φοράει το mifi και ποιο το κινητό σου;

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2023 at 8:17 ΠΜ, _NikitaS_ said:

Μιας και το έφερες σα παράδειγμα, Επειδή μένω Άνω Πατήσια, η vodafone εδώ στην περιοχή έχει σοβαρό θέμα με το σήμα. Δε ξέρω γιατί την έχουν αφήσει έτσι. 

Δε ξέρω αν τώρα που έχω συσκευή 5g θα ήταν καλύτερα αλλά στο 4g δεν άντεξα ούτε 2 βδομάδες με vodafone και έφυγα. 

Το έψαξα στο cell mapper. Οι άλλες δύο έχουν κεραίες στην πολυκατοικία πάνω από Έβερεστ και η κοσμοτε έχει και από τη πλευρά της Αγίας Βαρβάρας. Η vodafone έχει μια κεραία στη Δεκελείας (στην παλιά opel) και μια micro κεραία στην Χαλκίδος στην κοσμοιατρικη που εξυπηρετεί μόνο εκείνο το σημείο. Μετά έχει πάνω στην Αγίας λαύρας. Άρα η περιοχή του σταθμού άνω Πατήσια είναι η περιοχή ενδιάμεσα των δύο μεγάλων κεραιών (από Δεκελείας και από Αγίας λαύρας) και ή δε πιάνει ή πιάνει χάλια. Και μιλάμε για δημόσιο χώρο. Αν μιλήσουμε για σπίτι, δεν έπιανε καν στην είσοδο της πολυκατοικίας. Που με τις άλλες δύο έχω 5g.

Οταν είχα το vodafone on spot δε το λειτούργησα ποτέ. Μου ήταν άχρηστο. Το αστείο είναι ότι στο κατάστημα της vodafone που έχει στα άνω Πατήσια δηλώνουν άγνοια για τα προβλήματα αυτά. 

Στο 13840 τι λένε από εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kalitexnis_g said:

Μπορείς να ψάξεις ποιο μόντεμ φοράει το mifi και ποιο το κινητό σου;

Από κινητο έχω ένα Pixel 6, αν ξέρεις πώς μπορώ να τα βρω αυτά, πες μου να ενημερώσω 

Μέσα σε σπίτι στα κάτω Πετράλωνα, τρομακτική διαφορά 

 

Screenshot_20231022-182208.png

Screenshot_20231022-181904.png

Και να σημειώσω ότι με το mifi είμαι στο 5Ghz 

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ParafronGR said:

Από κινητο έχω ένα Pixel 6, αν ξέρεις πώς μπορώ να τα βρω αυτά, πες μου να ενημερώσω 

Μέσα σε σπίτι στα κάτω Πετράλωνα, τρομακτική διαφορά 

 

Screenshot_20231022-182208.png

Screenshot_20231022-181904.png

Και να σημειώσω ότι με το mifi είμαι στο 5Ghz 

Το Χ60 είναι στο κινητό σου. Το mifi ποια συσκευή είναι; Της Vodafone;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Στο 13840 τι λένε από εκεί;;

Δεν ασχολήθηκα. Ημουν κάρτα και με το που είδα ότι δε παίζει σωστά ή οτι στο μισό σπίτι παίζει και στο άλλο όχι, απλά πήγα σε άλλη εταιρία. Λες να δοκιμάσω; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Το Χ60 είναι στο κινητό σου. Το mifi ποια συσκευή είναι; Της Vodafone;

Είναι το τελευταίο της VF, που δίνει στα 60€ (R228t)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ParafronGR said:

Είναι το τελευταίο της VF, που δίνει στα 60€ (R228t)

Αυτό για πέταμα είναι. Πάρε το mu5001 που είναι και 5g. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...