Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια και πρωην κατοχος του νοτε τοχα 10-11 μερες και ξαναγυρισα στο S2 επειδη πολλα παιδια εχουν αμφιβολια με το μεγεθος το αριστο note ΔΕΝ δουλευετε με το ενα χερι να το εχεις δηλαδη επανω σου και να το βγαζεις στην καθημερινοτητα να κανεις την δουλεια σου . Εδω το S2 σε ψιλοδυσκολευει λιγο γιατι και η 4,3 δεν ειναι μικρη.στο τσαντακι μεσης που το φοραγα οταν χτυπουσε κλιση σε καθημερινες κινησεις που κανουμε γενικα δεν βολευει .επισης βλεπω οτι επιμενετε αρκετα στην διαφορα οθονης με το S2 λογο ποιο αυξημενης αναλυσης. Προσωπικα δεν μου εκανε καμια μεγαλη εντυπωση να ξετρελαθω και δεν ειδα αυτες τις διαφορες που λετε για 10 μερες που το ειχα.αυτο που αισθανθηκα ηταν ενα S2 με μεγαλυτερη οθονη και τιποτα παραπανω.χωρις να μειωσω καμια αποψη απο τους φορουμιτες νομιζω οτι ειστε λιγουλακι υπερβολικοι:rolleyes: Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πάω Αμέρικα 13-25 Δεκέμβρη. Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχει βγει το NOTE και που θα μπορέσω να το βρω + τιμή;;
N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Στο S2 με TW με βολεύει πολύ να μετακινούμαι ανάμεσα στις οθόνες απλώς πατώντας τις τελίτσες που αντιστοιχουν στην ανάλογη οθόνη κ η ενέργεια αυτή γίνεται αστραπιαία,στο note υπάρχει ανάλογη δυνατότητα?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Στο S2 με TW με βολεύει πολύ να μετακινούμαι ανάμεσα στις οθόνες απλώς πατώντας τις τελίτσες που αντιστοιχουν στην ανάλογη οθόνη κ η ενέργεια αυτή γίνεται αστραπιαία,στο note υπάρχει ανάλογη δυνατότητα?

Το ui είναι ακριβώς το ίδιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ από κοντά το Note. Ειναι πραγματικά μια τέλεια συσκευή στον τομέα της. Η οθόνη του είναι απλά ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ (μικρή εξαίρεση το λευκό). Εντυπωσιακό παντου, ελαφρώς καλύτερη ποιότητα απο S2 σε πλαστικά, λαγκάρει σε σχέση με το S2.

 

Είναι ιδανικό για browsing, πολύ λιγότερο ιδανικό για τηλέφωνο. Αν πας σε Note δύσκολα να γυρίσεις σε οτιδήποτε κάτω απο 5 ίντσες μετά και αυτό είναι μεγάλη δέσμευση αν αλλάζεις συχνά συσκευές.

 

Συμπέρασμα: Το Nexus θα είναι το ιδανικό τουλάχιστον μέχρι την έλευση του 3.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ από κοντά το Note. Ειναι πραγματικά μια τέλεια συσκευή στον τομέα της. Η οθόνη του είναι απλά ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ (μικρή εξαίρεση το λευκό).

 

explain λίγο τι εννοείς για το λευκό? επειδή το σκέφτομαι για λευκό το λες με την κακή ή με την καλή έννοια? και πως γίνεται το λευκό με το carbon blue να έχουν "διαφορετική" οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε με κατάλαβες. Εννοώ την απόδοση του λευκού στην οθόνη που είναι το κλασσικό πρασινομπλέ των Amoled. Για μένα σε σχέση με το καθαρό λευκό ενός iPhone ή ενός Sensation είναι ένας τομέας που τα πάνελ αυτά χάνουν ξεκάθαρα

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αααα λεω και εγώ. αλλά δυστυχως μου εδωσες χειρότερη απάντηση απ ότι περίμενα. δλδ το λευκό εδώ είναι πρασινομπλε?! στις πρώτες σελίδες, δλδ στις πρώτες εντυπώσεις, σχολιάζαν το λευκό σαν πραγματικά λευκό, στυλ iPhone. χμ.. με στεναχώρησες τώρα.. δυστυχώς είμαι σε μέρος που δε μπορώ να το δω, μόνο όταν θα το παραγγείλω θα μπορώ να το δω από κοντά :/
Link to comment
Share on other sites

Oπωςδήποτε και πρέπει να το δεις απο κοντά. Μην απογοητεύεσαι με εντυπώσεις τρίτων καθώς όλοι μας είμαστε υποκειμενικοί σε αυτά που βλέπουμε. Η κοπέλα μου ας πούμε θεωρεί σωστό το λευκό του Galaxy 2 και λάθος αυτό του iPhone. Εκτός απο γούστα είναι και τα μάτια του καθενός πως του κάθεται.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Oπωςδήποτε και πρέπει να το δεις απο κοντά. Μην απογοητεύεσαι με εντυπώσεις τρίτων καθώς όλοι μας είμαστε υποκειμενικοί σε αυτά που βλέπουμε. Η κοπέλα μου ας πούμε θεωρεί σωστό το λευκό του Galaxy 2 και λάθος αυτό του iPhone. Εκτός απο γούστα είναι και τα μάτια του καθενός πως του κάθεται.

 

ρε συ γυναικεία άποψη για gadget δε θα παίρνεις ποτέ!!!! :D :D :D :P

Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα καλά ναι για κινητά και αμάξια έχουμε ένα αντιδιαμετρικό τρόπο σκέψης (δεν αλλάζει με τίποτα το jalou ητς :X) αλλά είναι ικανό παράδειγμα διαφορετικής αντίληψης ίδιου πράγματος. :p

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε συ γυναικεία άποψη για gadget δε θα παίρνεις ποτέ!!!! :D :D :D :P

 

oxaoxaoxa τα κοριτσια εχουν καλυτερη αντιληψη χρωματων,γιαυτο δεν πας ποτε μαζι τους για ψωνια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν γινεται να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Η 5.3 ιντσες του note ειναι οτι καλυτερο στην κατηγορια του. Απο εκει και περα το μεγεθος οπως ειπατε μερικοι ειναι υποκειμενικο για τον καθενα. Εγω σαν χρηστος αλλαζω κινητα καθε 2 εβδομαδες και εχουν περασει απο τα χερια μου ολα τα τοπ μοντελα απο android και απο 2-3 φορες. Το s2 μαλιστα το αγορασα 4 φορες. Το note ειναι μεγαλο σε σχεση με ενα αιφον αλλα προβληματα στην μεταφορα του δεν ειδα πουθενα, και στην χρηση σε καθεμερινη βαση,στην δουλεια, στο αμαξι, στο σπιτι, σε κοινονικες εκδηλωσεις, δεν με προβληματισε καθολου η χρηση του. Εδω και 15 ημερες που το εχω λεω οτι βρηκα το λιμανι μου και θα αραξω εδω. Τωρα αμα ενας ποντος φαρδος και ο ενας ποντος υψος που εχει το note απο το s2 ειναι δυσβασταχτα,τοτε παω πασο. Οτι αρεσει στον καθενα. :)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Το ui είναι ακριβώς το ίδιο

 

Ωραία και λόγο μεγαλύτερης οθόνης θα βολεύει ακόμη περισσότερο!!

Ψηνομαι να το πάρω μιας και για τη χρήση που τους κάνω εγώ είναι ότι πρέπει δηλαδή όχι σα κυρίως τηλέφωνο αλλά περισσότερο για browsing,αρχεία,και χρήση περίπου σα μίνι netbook και να σκεφτητε λόγο φορητοτητας προτιμώ το galaxy s2 που εχω τώρα από tablet και απ το ipad2 που είχα αλλά και απο ένα 7άρι που εχω τώρα,το note θα έχει σίγουρα ανώτερη εμπειρία browsing στο net απ το S2 σε συνδιασμό με κορυφαία φορητοτητα μιας και θα μπορώ να το εχω στο τσαντακι μου πάντα χώρια που ακόμα κ στο σπίτι δε σε κουράζει όσο ένα tablet των 10 η ακόμα και των 7 ιντσών

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν γινεται να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Η 5.3 ιντσες του note ειναι οτι καλυτερο στην κατηγορια του. Απο εκει και περα το μεγεθος οπως ειπατε μερικοι ειναι υποκειμενικο για τον καθενα. Εγω σαν χρηστος αλλαζω κινητα καθε 2 εβδομαδες και εχουν περασει απο τα χερια μου ολα τα τοπ μοντελα απο android και απο 2-3 φορες. Το s2 μαλιστα το αγορασα 4 φορες. Το note ειναι μεγαλο σε σχεση με ενα αιφον αλλα προβληματα στην μεταφορα του δεν ειδα πουθενα, και στην χρηση σε καθεμερινη βαση,στην δουλεια, στο αμαξι, στο σπιτι, σε κοινονικες εκδηλωσεις, δεν με προβληματισε καθολου η χρηση του. Εδω και 15 ημερες που το εχω λεω οτι βρηκα το λιμανι μου και θα αραξω εδω. Τωρα αμα ενας ποντος φαρδος και ο ενας ποντος υψος που εχει το note απο το s2 ειναι δυσβασταχτα,τοτε παω πασο. Οτι αρεσει στον καθενα. :)

+1000, με κάλυψες σε όλα ,και εγώ στη δουλειά, στην βόλτα ,παντού ,δεν με δυσκόλεψε ποτέ!!!:)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα παίζει ρόλο και το μεγεθος των δακτύλων/παλάμης για την ευκολία της χρήσης του...θα ήταν ενδιαφέρον ένα γκάλοπ σχετικά με τα άτομα που δεν τους δημιουργεί πρόβλημα ευχρηστίας και σε αυτά που δεν μπορούν να το χειριστούν με το ένα χέρι...

 

και μια ερώτηση...η ποιότητα στην φωτό σε σχέση με το wave που έχω τώρα αλλα και το SG SII, ποια είναι?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα εχει αλλαξει σε συγκριση note-GSII?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους να και η ολοκληρωμένη Review από το GSM Arena για το Galaxy Note! Επλίζω να βοηθήσει τους αναποφάσιστους.

 

link: http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_n7000-review-676.php

 

Update: Αρκετά λεπτομερής παρουσίαση και πολύ κατατοπιστική κατά τη γνώμη μου. Περιέχει επίσης ενδιαφέροντα tests και συγκριτικά επεξεργαστή, ήχου, κάμερας καθώς και UI.

Edited by sotiris_rez

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα παίζει ρόλο και το μεγεθος των δακτύλων/παλάμης για την ευκολία της χρήσης του...θα ήταν ενδιαφέρον ένα γκάλοπ σχετικά με τα άτομα που δεν τους δημιουργεί πρόβλημα ευχρηστίας και σε αυτά που δεν μπορούν να το χειριστούν με το ένα χέρι...

 

και μια ερώτηση...η ποιότητα στην φωτό σε σχέση με το wave που έχω τώρα αλλα και το SG SII, ποια είναι?

 

Αυτό θα σε βοηθήσει:

 

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=4135&idPhone2=3621&idPhone3=4212

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

καλα τωρα τι λετε παιδες γιατι θα με τρελανετε....τοχετε στην τσεπη σας και το χειριζεστε με το ενα χερι οταν το βγαζετε:wacko:? εγω το 10ημερο που τοχα δεν μπορεσα 1,81 υψος εχω και τα δαχτυλα μου μια χαρα ειναι :lol:.θελει στησιμο και καρεκλα-τραπεζακι με τα δυο χερια το νοτε δεν ειναι S2.....

 

Αυτα τα δαχτυλα ενος παντα χεριου παρακατω με το νοτε στην παλαμη μπορουν να δουλεψουν ανετα δηλαδη το βλεπετε οκ?

http://jemblog.com/wp-content/uploads/2011/09/samsung_galaxy_note_jemblog.jpg

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω συνηθισει πλεον το μεγεθος

Μου φαινεται και μικρο πλεον...:cool:

Η θηκη τελικα τις samsung οσοι την εχετε ειναι

Πρακτικη?την περιμενω και εγω σε κανα 2μερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι GS2 το Galaxy Note..

Kαι καλώς ή κακώς δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνονται. To Νοte έχει παρόμοιες λειτουργίες και χαρακτηριστικά με to S2 σε γενικές γραμμές ΑΛΛΑ έχει και μεγαλύτερη οθόνη. Για κάποιους δεν παίζει ρόλο το μέγεθος αλλα για κάποιους αλλους φυσικά και παίζει :X !!

Πολλοί λοιπόν θέλουν ένα μικρό κινητό τσέπης για απλές χρήσεις και μετά να έχουν ένα tablet σπίτι για πιο μεγάλη ευελιξία.Το Note τα προσφέρει και τα δυο ...Αυτο είναι όλο + κάποια αλλα χρήσιμα καλούδια όπως το s pen και τις καθημερινές του χρήσεις!

Αν κάποιον τον ενδιαφέρουν αυτα μιας και αυξανουν την χρηστικοτητα του κινητου θα πάει αυτοματα στο Note. Αν καποιος θελει λιγοτερα θα παει σε πιο μικρο οπως το galaxy s 2.

Προσωπικα...ολα ειναι θεμα συνηθειας.Οταν ειχα το galaxy s, το galaxy s2 μου φαινοταν παντοφλα...Tωρα που εχω το Note, τα αλλα δυο μου φαινονται μικρα και δυσχρηστα..

Απο την στιγμη που μπαινει στην τσεπη μου..δεν το αποχωριζομαι ποτε..και τα άλλα κινητα μετα απο 3 μερες ταυτοχρονης χρησης εμειναν εν τελη σπιτι μου..:)

Και να μην ξεχασω..το χρησιμοποιω με το ενα χερι...Δεν θα πω φυσικα οτι ξαφνικα έγινε 4.3 ιντσες και πως ειναι το ιδιο,Μιας και ειναι 5.3 αλλα το πιασιμο του βολευει και συνηθιζεται πολυ γρηγορα!!! :) Ασε που με αυτα που μου προσφερει καθημερινα..και με τα δυο χερια να το χειριζομουν..παλι θα αξιζε!!! :)

ps.Μην ξεχναμε πως οι φημες λενε για το galaxy s3 πως θα παει στις 4.6...Το οτι τα μεγεθη αυξανονται κατι λεει... :)

Edited by Marios_Gian

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι GS2 το Galaxy Note..

Kαι καλώς ή κακώς δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνονται. To Νοte έχει παρόμοιες λειτουργίες και χαρακτηριστικά με to S2 σε γενικές γραμμές ΑΛΛΑ έχει και μεγαλύτερη οθόνη. Για κάποιους δεν παίζει ρόλο το μέγεθος αλλα για κάποιους αλλους φυσικά και παίζει :X !!

Πολλοί λοιπόν θέλουν ένα μικρό κινητό τσέπης για απλές χρήσεις και μετά να έχουν ένα tablet σπίτι για πιο μεγάλη ευελιξία.Το Note τα προσφέρει και τα δυο ...Αυτο είναι όλο + κάποια αλλα χρήσιμα καλούδια όπως το s pen και τις καθημερινές του χρήσεις!

Αν κάποιον τον ενδιαφέρουν αυτα μιας και αυξανουν την χρηστικοτητα του κινητου θα πάει αυτοματα στο Note. Αν καποιος θελει λιγοτερα θα παει σε πιο μικρο οπως το galaxy s 2.

Προσωπικα...ολα ειναι θεμα συνηθειας.Οταν ειχα το galaxy s, το galaxy s2 μου φαινοταν παντοφλα...Tωρα που εχω το Note, τα αλλα δυο μου φαινονται μικρα και δυσχρηστα..

Απο την στιγμη που μπαινει στην τσεπη μου..δεν το αποχωριζομαι ποτε..και τα άλλα κινητα μετα απο 3 μερες ταυτοχρονης χρησης εμειναν εν τελη σπιτι μου..:)

Και να μην ξεχασω..το χρησιμοποιω με το ενα χερι...Δεν θα πω φυσικα οτι ξαφνικα έγινε 4.3 ιντσες και πως ειναι το ιδιο,Μιας και ειναι 5.3 αλλα το πιασιμο του βολευει και συνηθιζεται πολυ γρηγορα!!! :) Ασε που με αυτα που μου προσφερει καθημερινα..και με τα δυο χερια να το χειριζομουν..παλι θα αξιζε!!! :)

ps.Μην ξεχναμε πως οι φημες λενε για το galaxy s3 πως θα παει στις 4.6...Το οτι τα μεγεθη αυξανονται κατι λεει... :)

 

 

:rolleyes:μισο βρε Μαριε ... Τι εννοεις λιγοτερα ? τι εχεις κανει εσυ "παραπανω" στην πραξη με το νοτε απο οτι στο S2 ? ανεξαρτητα γουστου παντα λειτουργικα εννοω:worry:?

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

 

:) καλό αυτό! δεν το ηξερα πως έχει και τετοια το αρενα...!:O μερσι!:cool:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:μισο βρε Μαριε ... Τι εννοεις λιγοτερα ? τι εχεις κανει εσυ "παραπανω" με το νοτε απο οτι στο S2 ? ανεξαρτητα γουστου παντα λειτουργικα εννοω:worry:?

 

Δεν κάνει παραπάνω απλα τα κάνει πιο γρήγορα λόγο της άνεσης που προσφέρει η μεγάλη οθόνη.

Πχ πληκτρολογιση, browsing, προβολή αρχείων που χρειάζεσαι να βλέπεις περισσότερα γιατι το scrowling δεν ειναι ότι καλυτερο σ ένα αρχείο excel. Και πολλα αλλα που θα τα δεις μόνο αν δουλεψεις σε μεγαλύτερη οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...