Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτήσω, δεν ξερω βέβαια αν θα ερθει ποτε το galaxy s II HD που είδα στο gsmarena ,απλα ήθελα να μάθω πόσο καλύτερο είναι το cpu του SII HD?

 

NOTE: Dual-core 1.4GHz ARM Cortex-A9 processor, Mali-400MP GPU,

S II HD: Exynos chipset 1.5 GHz dual-core processor, Adreno 220 GPU, Qualcomm MSM 8660 Snapdragon

 

Κατ' αρχάς το Galaxy S II LTE HD δεν είναι συσκευή που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι με αυτή την ονομασία. Όπως χαρακτηριστικά είχα διαβάσει όταν ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του, ίσως ερχόταν με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά μέσω άλλου μοντέλου. (Δε γνωρίζω για ποιον ακριβώς λόγο γίνεται αυτό, ίσως εξαιτίας της έλλειψης υποστήριξης δικτύων 4G LTE σε κάποιες χώρες όπως η Ελλάδα.)

Δύο μοντέλα τα οποία μοιάζουν αρκετά με το LTE HD στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι το Galaxy s II Skyrocket και το Nexus Prime.

 

Στο δεύτερο ερώτημά σου σε ότι αφορά τον επεξεργαστή, έιχα διαβάσει την άποψη πως "φοράνε" τον ίδιο επεξεργαστή απλά στη περίπτωση του LTE HD και του Skyrocket έιναι η overclocked έκδοσή του. (Πράγμα που με ένα απλό προγραμματάκι μπορεί να επιτύχει ο οποιοσδήποτε κάτοχος του Galaxy S II χωρίς κανένα ιδιαίτερο κόπο.)

Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερες λεπτομέρειες ας μας διαφωτήσει και εμάς!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες μολις το ειδα στο media markt

ειναι παντοφλα αλλα μετα απο 20' κολλημενος επανω του (περιμεναν αλλοι 4 να το δουν) μπορω να πω οτι το 5800 εχει πολυυυυυυ μικρη οθονη. χεχεχε

δεν ειχαν το πενακι επανω μεγαλη τους μακακια και δεν το εδιναν για να το δουλεψω λιγακι.

το μονο που εχω να πω για τους υποψιφιους αγοραστες ειναι οτι θα πρεπει να κατσουν και να το δουλεψουν στο μαγαζι αρκετη ωρα για να δουν αν θα τους βολεψει.

για μενα ειναι οτι πρεπει για την δουλεια που το θελω αλλα θα ξαναπαω να περασω αρκετα 20' μαζι του για να δω αν τελικα ειναι φτιαγμενο για μενα..

θα ηθελα λιγο μεγαλυτερο το πληκτρολογια για να γραφω..

 

τωρα μια ερωτηση

με βαση οθονη δεν ειναι λιγο μικρα τα εικονιδια και τα γραματα?

Link to comment
Share on other sites

παιδες μολις το ειδα στο media markt

ειναι παντοφλα αλλα μετα απο 20' κολλημενος επανω του (περιμεναν αλλοι 4 να το δουν) μπορω να πω οτι το 5800 εχει πολυυυυυυ μικρη οθονη. χεχεχε

δεν ειχαν το πενακι επανω μεγαλη τους μακακια και δεν το εδιναν για να το δουλεψω λιγακι.

το μονο που εχω να πω για τους υποψιφιους αγοραστες ειναι οτι θα πρεπει να κατσουν και να το δουλεψουν στο μαγαζι αρκετη ωρα για να δουν αν θα τους βολεψει.

για μενα ειναι οτι πρεπει για την δουλεια που το θελω αλλα θα ξαναπαω να περασω αρκετα 20' μαζι του για να δω αν τελικα ειναι φτιαγμενο για μενα..

θα ηθελα λιγο μεγαλυτερο το πληκτρολογια για να γραφω..

 

τωρα μια ερωτηση

με βαση οθονη δεν ειναι λιγο μικρα τα εικονιδια και τα γραματα?

 

Όπως είπες η οθόνη είναι αυτή που σε κάνει να ευχαρστιέσαι τόσο αυτή τη συσκεή! Για το πληκτρολόγιο όμως θα διαφωνήσω μαζί σου, το μέγεθος σε portrait μου φάνηκε τέλειο, αν και σίγουρα είναι θέμα μεγέθους των χεριών κατά τη γνώμη μου. Αν δε σε βόλεψε μπορείς να το γυρίζεις σε landscape, αυτό θα σε βοηθήσει.

Τώρα για τα εικονίδια που λες, για όλα ευθύνεται η HD ανάλυση. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ξεχωρίσω να εικονίδια στο μέγεθος που εμφανίζονται μιας και η τεράστια οθόνη βοηθά σε αυτό. Επίσεις έχει και το θετικό πως με αυτό τον τρόπο χωράνε υπερ-αρκετές συντομεύσεις για τα προγράμματα που θα χρησιμοποιείς. Όλα αυτά βέβαια σύμφωνα με τα δικά μου γούστα και κριτήρια. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα λιγο μεγαλυτερο το πληκτρολογια για να γραφω..

 

 

Τότε κανε λίγο υπομονή μέχρι να βγει το 7.7!!

 

Έχει και ενσωματωμένο μικρόφωνο για κλίσεις. . . . ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Τότε κανε λίγο υπομονή μέχρι να βγει το 7.7!!

 

Έχει και ενσωματωμένο μικρόφωνο για κλίσεις. . . . ;)

 

παει πολυ σε ογκο και ετσι οπως μας εκανε το κοκκινο λαμπακι για κυβερνηση θα παει πολυ και στο χρημα...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δει πουθενα να το πουλανε ;

 

Εξαρτάται σε ποια πόλη είσαι. Στο Πλαίσιο το έχουν φέρει σίγουρα πάντως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

παει πολυ σε ογκο και ετσι οπως μας εκανε το κοκκινο λαμπακι για κυβερνηση θα παει πολυ και στο χρημα...

 

Ναι αλλά με αρέσει. . .

http://www.expansys.com.gr/samsung-galaxy-tab-7-7-8gb-android-3-2-221920/

 

 

http://www.gsmarena.com/tipus.php3

 

Συγνώμη για το εκτός θέματος. . . . :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ειναι οτι ποιο τελειο εχω δει,,,, το πηρα τελικα σημερα στις 5μμ και τωρα το εβαλα να φορτισει αφου αδειασε τελειως,,,

πρωτες εντυπωσεις οχι μεγαλο αν το κρατησεις για καμια ωρα στα χερια σου το συνηθεισες...οθοναρα μαγευει πραγματικα...και τρελες ταχυτητες ανοιγει τα παντα γρηγορα....

δεν εχω λογια μην το σκεφτεστε καν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειχα κανει παραγγελια σε καταστημα vodafone και με πηραν τηλεφωνο το απογευμα και με ενημερωσαν οτι λογω προσφορας θα μου κανουν δωρο την αυθεντικη δερματινη θηκη της Samsung. :D
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

Το εχει παρει κανεις απο καταστημα θεσσαλονικης; κατα προτιμηση απο Vodafone.

Παιδια εγω ειχα κανει παραγγελια σε καταστημα vodafone και με πηραν τηλεφωνο το απογευμα και με ενημερωσαν οτι λογω προσφορας θα μου κανουν δωρο την αυθεντικη δερματινη θηκη της Samsung. :D

Απο ποια περιοχη αν επιτρεπεται;

Edited by depmode
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το NOTE είναι απλά απίστευτο ,το έχω μια εβδομάδα και δεν με έχει ενοχλήσει το μέγεθος καθόλου :)
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

απο το αμαζον , απο που ακριβως το πήρατε όσοι το έχετε πάρει στο χέρι?

δεν εχω παρει ποτε κάτι απο αμαζον κ δεν ξερω πως λειτουργει!:wacko:

εκεί δεν το έχει κ ποιο φτηνά εξάλλου?

 

αυτη η mumbi ή η dipos διαφάνια λέει τίποτα που εχει το αμαζον και την προτεινει για αγορά με το note? τουλάχιστον ώσπου να έρθει μια καλύτερη...

 

και αυτό το host/usb πρέπει να το αγοράσσω ή το έχει μέσα η συσκευασία του τηλεφωνου?

Edited by centaurus
Link to comment
Share on other sites

απο το αμαζον , απο που ακριβως το πήρατε όσοι το έχετε πάρει στο χέρι?

δεν εχω παρει ποτε κάτι απο αμαζον κ δεν ξερω πως λειτουργει!:wacko:

εκεί δεν το έχει κ ποιο φτηνά εξάλλου?

 

αυτη η mumbi ή η dipos διαφάνια λέει τίποτα που εχει το αμαζον και την προτεινει για αγορά με το note? τουλάχιστον ώσπου να έρθει μια καλύτερη...

 

και αυτό το host/usb πρέπει να το αγοράσσω ή το έχει μέσα η συσκευασία του τηλεφωνου?

 

Στη συσκευασία του τηλεφώνου δεν περιλαμβάνεται ο αντάπτορας για usb/host. Μέσα περιέχει μόνο την μπαταρία, τα ακουστικά και τον φορτιστή ο οποίος αποτελείται από 2 μέρη, τη μπρίζα και το απλό καλώδιο usb 2.0 που συνδέεται επάνω της)

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...

Το amazon βάζει δόσεις σε πιστωτική;

MY EVOLUTION ON PHONES

NOKIA 3310 --> MOTOROLA ..SOMETHING --> SONY ERICSSON T610 --> NOKIA 7610 --> NOKIA N70 --> NOKIA N73 --> NOKIA N73 M.E. --> SONY ERICSSON W950 --> NOKIA 6220 --> NOKIA 5800 --> SONY ERICSSON S500 --> SAMSUNG OMNIA 2 --> HTC HD2 --> GALAXY S2 --> SE W580i --> GALAXY S2 --> GALAXY NOTE --> GALAXY NOTE 3

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κ εγώ σήμερα:

 

Εντάξει, blown away από την οθόνη. Kρίμα που για λόγους marketing δεν μπήκε στο GS2. Οποιαδήποτε σύγκριση με GS2 περί ζωντάνιας χρωμάτων/dpi για μένα είναι ανούσια,χαζή και αστεία :p. Απο εκεί και πέρα σε μέγεθος αν και είναι μεγαλύτερο του Galaxy S Wifi 5.0 δεν με προβλημάτισε γιατι είναι αρκετά λεπτό. Σε καθημερινή λύση δεν θα με βόλευε αλλά τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλο ώστε να με αποθαρύνει για αγορά. Πλαστικά 1 κλικ καλύτερα του GS2 ενώ έχει σίγουρα καλύτερη συναρμογή. Lag δεν είδα πουθένα αλλά σε αίσθηση out of the box μου φάνηκε ναι μεν μερικά ms πιο αργό του GS2 αλλά περισσότερο smooth. Επίσης θα ήθελα το πενάκι να έχει πιο ακριβές πάτημα και να απαιτεί λιγότερη πίεση για να γράψεις.Σε γενικές γραμμές το λάτρεψα και με μια flip case νομίζω είστε κομπλέ... αν δεν υπήρχε το Galaxy Nexus θα ήταν σίγουρη αγορά και ο λόγος που θα προτιμήσω το GN δεν είναι θέμα μεγέθους αλλά θέλω να δω κάτι διαφορετικό σε λειτουργικό.... γιατι είμαι σίγουρος μετά απο λίγο καιρό θα το είχα βαρεθεί :O

 

Y.Γ. κατάφερε κανείς να γράψει sms με το πενάκι και να του βγάλει σωστή λέξη?

 

Πάρτε και έναν Pablo Sacasso :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Πάρτε και έναν Pablo Sacasso :lol:

Sakiss είσαι ταλενταρα..:lol:

Σοβαρά τώρα,έχω την ίδια άποψη ακριβώς...Γι αυτο θα πάρω κι εγω το Nexus...

Το ICS άλλωστε είναι η πρώτη ουσιαστική αναβάθμιση του Android...σαν ένα εντελώς καινούριο λειτουργικο..;)

 

Αν δεν είχα πάντως το iPad,θα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αντισταθω στις 5.3 ιντσες..:rolleyes:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Τον Γενάρη κουτσά στραβά όλοι θα φοραμε ICS. Και το Nexus πάρω πάλι CM θα του περναγα όπως εκανα και στο Nexus S. Οπότε η σοφοτερη κίνηση ειναι η αναμονη μεχρι την ανακοίνωση του Galaxy Siii το οποίο πιστεύω θα ειναι η καλυτερη συσκευη της Samsung ever, γιατι θα δοθεί έμφαση και στην ποιότητα κατασκευής του πίσω μέρους. Αν δε, διαθέτει την ίδια εκμετάλλευση της επιφάνειας εμπρός, μπορει να δούμε 4.6" χωρις ουσιαστική αύξηση του μεγέθους. Οπότε θα είμαστε πολυ κοντα στο ΝΟΤΕ.

Αυτα τα λέω πριν πιάσω το Note στα χέρια μου. :lol:

Όμως η ύπαρξη ipad2 το οποίο μου στοίχισε μόνο 365€ επειδη μου το έφεραν απο Αμερική, με κάνει να το σκέφτομαι δίπλα. Υπάρχουν εφαρμογές στο iPad που τις χρησιμοποιω στην δουλεια μου οι οποίες με κάνουν να μη μπορω να το αποχωριστω.

 

Το παράπονο μου με όλα τα tablet και mini tablet ειναι η ανεπαρκές ταύτη διαχείριση επαγγελματικών αρχείων excel. Επειδη μου χρειαζεται πολυ θα ήθελα στο μέλλον να δοκιμάσω ένα windows tablet μόνο και μονο γι αυτο το λόγο.

Σ αυτη την περίπτωση ένα ΝΟΤΕ θα ειναι απαραίτητο για να είμαι κομπλέ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλο χρυσό το galaxy nexus αλλα έχει ένα σοβαρότατο μείον(και κανά δυο μικρότερα). Αυτονομία.

Εδω κερδίζει hands down το note κι επειδή θα έχω στη διάθεση μου ένα nexus για δοκιμή (όχι δικό μου) αμέσως μόλις κυκλοφορήσει Αγγλία, για λίγο, θα σας πω και τα σχετικά των συγκρίσεων. Πάντως συμβατική μπαταρία (1500-1700) σε συσκευές με τέτοια specs κι ενεργοβορα οθόνη δε θα πλησίαζα και πάλι εύκολα. Κι ας λένε ότι έχουν κάνει καλη διαχείριση στο ICS. Μαγικά σε διπυρηνο και μια εκπληκτική οθόνη που θα ανάβει συνέχεια δε μπορούν να κάνουν.

Απο εκει και πέρα ICS όπως είπε κι ο Κώστας θα παίζει παντού σε λίγο διάστημα, το touchwiz UI είναι τόσο καλοστημενο που δεν βιάζομαι τόσο να έχω το ICS άμεσα.

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να πω είναι πως είναι κρίμα να προτιμάς μία συσκυή αυτής της κατηγορίας σύμφωνα με το αν υπερτερεί ή όχι στο λειτουργικό. (στη συγκεκριμένη περίπτωση ICS) Αυτό το λέω γιατί σε λίγους μήνες τόσο το Galaxy Note όσο και πολλές High-End συσκευές θα αναβαθμιστούν, είτε επίσημα είτε όχι, στη τελευταία έκδοση του Android. Κατά τη γνώμη μου τα κριτήρια πρέπει να είναι πιο ουσιαστικά, όπως το harware. Το Galaxy Nexus σίγουρα κίνησε και το δικό μου ενδιαφέρον, προτίμησα όμως το Note καθαρά για λόγους μεγέθους οθόνης, επεξεργαστική ισχύη και το s-Pen. Το ICS πιστεύω θα το βελτιώσει ακόμα περισσότερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι ?? Το ICS και να το πάρουν οι συσκευές μάς εμφανισιακά ίδιο δεν θα ειναι το UI με αυτο που εχουν τώρα οι συσκευές μας ?? Aφου η κάθε εταιρία θα έχει προσαρμοσμένο τον launcher της επανω στο ICS εμείς δεν νομίζω να δούμε το UI του nexus παρα μόνο αν βάλουμε καθαρη rom απο xda. Aν κάνω λάθος παρακαλώ κάποιος που έχει γνώση ας μας διαφωτίσει.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι ?? Το ICS και να το πάρουν οι συσκευές μάς εμφανισιακά ίδιο δεν θα ειναι το UI με αυτο που εχουν τώρα οι συσκευές μας ?? Aφου η κάθε εταιρία θα έχει προσαρμοσμένο τον launcher της επανω στο ICS εμείς δεν νομίζω να δούμε το UI του nexus παρα μόνο αν βάλουμε καθαρη rom απο xda. Aν κάνω λάθος παρακαλώ κάποιος που έχει γνώση ας μας διαφωτίσει.

Ετσι ειναι οπως τα λες...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τον Γενάρη κουτσά στραβά όλοι θα φοραμε ICS. Και το Nexus πάρω πάλι CM θα του περναγα όπως εκανα και στο Nexus S. Οπότε η σοφοτερη κίνηση ειναι η αναμονη μεχρι την ανακοίνωση του Galaxy Siii το οποίο πιστεύω θα ειναι η καλυτερη συσκευη της Samsung ever, γιατι θα δοθεί έμφαση και στην ποιότητα κατασκευής του πίσω μέρους.
Είμαι με ένα SE Walkman δεν μπορώ να περιμένω μέχρι την άνοιξη :p....αν και το GS3 όταν βγει παίζει να το αγοράσει το μισό myphone.H Cyanogen πλέον έχει πεθάνει στις highend συσκευές.Το Nexus είχε πολλά προβλήματα (αυτονομία,χρώματα kernel,αισθητό lag στον browser/σκρολάρισμα κτλ) γι'αυτό και η Cyanogen ξεχώρησε σαν ROM.Από την άλλη το Nexus S δεν είχε το development του Nexus One γιατι ήταν το δεξί πλευρό ενός Galaxy S1.Δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος να δώσει κάποιος το GS1 για το NS ενώ τώρα έχεις το κίνητρο της οθόνης για την μετάβαση απο GS2 σε GN.

 

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι ?? Το ICS και να το πάρουν οι συσκευές μάς εμφανισιακά ίδιο δεν θα ειναι το UI με αυτο που εχουν τώρα οι συσκευές μας ?? Aφου η κάθε εταιρία θα έχει προσαρμοσμένο τον launcher της επανω στο ICS εμείς δεν νομίζω να δούμε το UI του nexus παρα μόνο αν βάλουμε καθαρη rom απο xda. Aν κάνω λάθος παρακαλώ κάποιος που έχει γνώση ας μας διαφωτίσει.

 

Ναι αυτό είναι ένα θέμα που προβληματίζει και εμένα.Γιατι λογικά το implementation του ICS στο TW της Samsung θα είναι κάτι σαν το honeycomb που βλέπουμε στα tablet (δλδ εξωτερικά θα είναι TW και στις ρυθμίσεις θα έχει τη νέα διάταξη του ISC)...οπότε δεν μπορώ να πω ότι με ελκύει ιδιαίτερα σε σχέση με το καθαρό android το οποίο πλέον έχει πολλά νέα features,φοβερούς χρωματισμούς και δεν είναι τόσο γυμνό όσο η προηγούμενη έκδοση (2.3.3) που ήταν για τα μπάζα.

 

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να πω είναι πως είναι κρίμα να προτιμάς μία συσκυή αυτής της κατηγορίας σύμφωνα με το αν υπερτερεί ή όχι στο λειτουργικό. (στη συγκεκριμένη περίπτωση ICS) Αυτό το λέω γιατί σε λίγους μήνες τόσο το Galaxy Note όσο και πολλές High-End συσκευές θα αναβαθμιστούν, είτε επίσημα είτε όχι, στη τελευταία έκδοση του Android. Κατά τη γνώμη μου τα κριτήρια πρέπει να είναι πιο ουσιαστικά, όπως το harware. Το Galaxy Nexus σίγουρα κίνησε και το δικό μου ενδιαφέρον, προτίμησα όμως το Note καθαρά για λόγους μεγέθους οθόνης, επεξεργαστική ισχύη και το s-Pen. Το ICS πιστεύω θα το βελτιώσει ακόμα περισσότερο.
Θέμα hardware δεν τίθεται ακόμα και αν το Note κερδίζει στα σημεία ...αυτό που μετράει είναι η υποστήριξη στο XDA όπου το GN χωρίς να έχει κυκλοφορήσει έχει ήδη περισσότερη κίνηση απο το Note.Απο εκεί και πέρα όσο και να ενθουσιάστηκα με το Note και να μου πέφτουν τα σάλια με την οθόνη του παραμένει ερωτηματικό το μέγεθος του σε καθημερινή χρήση.Τέσπα όποιο και να επιλέξετε/ουμε μέχρι το καλοκαιράκι που βγαίνει το GS3 θα είμαστε κομπλέ. :p Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Το είδα κ εγώ σήμερα:

 

Εντάξει, blown away από την οθόνη. Kρίμα που για λόγους marketing δεν μπήκε στο GS2. Οποιαδήποτε σύγκριση με GS2 περί ζωντάνιας χρωμάτων/dpi για μένα είναι ανούσια,χαζή και αστεία :p. Απο εκεί και πέρα σε μέγεθος αν και είναι μεγαλύτερο του Galaxy S Wifi 5.0 δεν με προβλημάτισε γιατι είναι αρκετά λεπτό. Σε καθημερινή λύση δεν θα με βόλευε αλλά τελικά δεν είναι και τόσο μεγάλο ώστε να με αποθαρύνει για αγορά. Πλαστικά 1 κλικ καλύτερα του GS2 ενώ έχει σίγουρα καλύτερη συναρμογή. Lag δεν είδα πουθένα αλλά σε αίσθηση out of the box μου φάνηκε ναι μεν μερικά ms πιο αργό του GS2 αλλά περισσότερο smooth. Επίσης θα ήθελα το πενάκι να έχει πιο ακριβές πάτημα και να απαιτεί λιγότερη πίεση για να γράψεις.Σε γενικές γραμμές το λάτρεψα και με μια flip case νομίζω είστε κομπλέ... αν δεν υπήρχε το Galaxy Nexus θα ήταν σίγουρη αγορά και ο λόγος που θα προτιμήσω το GN δεν είναι θέμα μεγέθους αλλά θέλω να δω κάτι διαφορετικό σε λειτουργικό.... γιατι είμαι σίγουρος μετά απο λίγο καιρό θα το είχα βαρεθεί :O

 

Y.Γ. κατάφερε κανείς να γράψει sms με το πενάκι και να του βγάλει σωστή λέξη?

 

Πάρτε και έναν Pablo Sacasso :lol:

Μα το note θα αναβαθμιστεί σε ics σύντομα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Sakiss...

Συμφωνώ 100%...Έχουμε τελικά τα ίδια ακριβώς κριτήρια...

Και να προσθέσω στα λεγόμενα σου και μερικά σημεία ακόμα

α)Μεταπωληση

Πιστευω ότι το Nexus είναι πιο mainstream συσκευη...Το Note απευθύνεται σε μια μικρότερη κατηγορία χρηστών,λόγω μεγέθους...Αυτο σημαίνει και μεγαλυτέρων δυσκολία στη Μεταπωληση...Κι αυτο όπως και να το κάνουμε,για κάποιους που αλλάζουν τηλέφωνο τουλάχιστον μια φορα το χρόνο,είναι ένα θέμα...

β)Μου άρεσε υπερβολικά το UI του ICS στο Nexus...Ίσως όταν ενσωματωθεί στο Note,να είναι ίδιο,η πιο όμορφο,η πιο άσχημο...εγω προσωπικά δε μπαίνω σε πειραματισμούς για 600 ευρω..

γ)Αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι τις μαγειρεμενες Rom...Έχω φαει ήττα μια φορα και απο τότε,εμπιστεύομαι μόνο τις official..Έχω δυστυχώς επίσης την εντύπωση,πως το ICS, ίσως να αργήσει λίγο παραπάνω να ενσωματωθεί στο Note γιατί υπάρχει και η μοναδική λειτουργία του S-Pen που πρέπει να προστεθεί...Βέβαια για όσους δεν έχουν τα δικα μου κολληματα,σε 2 μήνες το πολυ θα έχουν κανονικοτατα πιστευω το ICS στο Note σε μαγειρεμενη Rom.

δ)Θέμα hardware για μένα δε τίθεται..Θέλω να πιστευω ότι ακόμα και αν στα χαρτιά το Nexus είναι σαφέστατα υποδεεστερο,το γεγονός πως το software αναπτύχθηκε πάνω στο συγκεκριμένο hardware ΊΣΩΣ στη πράξη να κάνει τις 2 συσκευές ισάξιες στο performance...

Στη τελική...και αυτο να μη συμβαίνει...και το Note όταν πάρει την ICS να "πετάει" ακόμα περισσότερο...υπάρχει για εμένα προσωπικά πάνω απο όλα το θέμα μέγεθος...

Όσο κι αν προσπάθησα στο μισάωρο hands on που εκανα στο Πλαίσιο για να δω αν μπορω να συνηθισω το μέγεθος,δυστυχώς δε τα κατάφερα...:confused:

Βέβαια,εγω έχω και τη πολυτέλεια της κατοχής του iPad 2...Γιατί αν δεν το είχα,τότε η αγορα του Note θα ήταν μονόδρομος για μένα...

Όλα σε ένα..νοικοκυρεμενα!!..Κι ας είχα να κουβαλαω μια παντοφλιτσα μαζι μου...Μπρος στα καλη,τι είναι ο πόνος???;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...