Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό που λέει ο Κώστας το διαπίστωσα και γω μόλις χτες και φυσικά απογοητεύτηκα. ήμουν με es file explorer, βάζω ένα αρχείο στον φάκελο του dropbox στην κάρτα μνήμης και περίμενα ότι αυτόματα θα το δω να ανεβαίνει. μάταια φυσικά, ξαναβλέπω τις ρυθμίσεις μπας και έχω ξεχάσει τίποτα αλλά δεν υπήρχε επιλογή. πόσο μάλλον όταν μιλάμε για αρχεία που κάνεις επεξεργασία που θέλεις απλά να σώσεις και όλα τα άλλα να γίνουν μόνα τους. κυρίως χρησιμοποιώ το dropbox αντίστροφα, δηλαδή βάζω αρχεία στο pc που απλά θέλω να έχω πρόσβαση και από το κινητό. ελπίζω να μπορεί να διορθωθεί...

κατά τα άλλα για άμεσες μεταφορές αρχείων προτιμώ τον ftp server που έχω στήσει στο pc μου και έχω πρόσβαση και local και remote. θα δω και τις εφαρμογές που προτείνει ο Βαγγέλης γιατί ειδικά το realsync αναφέρει και συγχρονισμό ftp οπότε μπορεί και να με βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πως μπορουμε να ρυθμισουμε το note ο,τι κατεβαζουμε-φωτο-τραγουδια -εφαρμογες να πηγαινιουν στην καρτα μνημης?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο Κώστας το διαπίστωσα και γω μόλις χτες και φυσικά απογοητεύτηκα. ήμουν με es file explorer, βάζω ένα αρχείο στον φάκελο του dropbox στην κάρτα μνήμης και περίμενα ότι αυτόματα θα το δω να ανεβαίνει. μάταια φυσικά, ξαναβλέπω τις ρυθμίσεις μπας και έχω ξεχάσει τίποτα αλλά δεν υπήρχε επιλογή. πόσο μάλλον όταν μιλάμε για αρχεία που κάνεις επεξεργασία που θέλεις απλά να σώσεις και όλα τα άλλα να γίνουν μόνα τους. κυρίως χρησιμοποιώ το dropbox αντίστροφα, δηλαδή βάζω αρχεία στο pc που απλά θέλω να έχω πρόσβαση και από το κινητό. ελπίζω να μπορεί να διορθωθεί...

κατά τα άλλα για άμεσες μεταφορές αρχείων προτιμώ τον ftp server που έχω στήσει στο pc μου και έχω πρόσβαση και local και remote. θα δω και τις εφαρμογές που προτείνει ο Βαγγέλης γιατί ειδικά το realsync αναφέρει και συγχρονισμό ftp οπότε μπορεί και να με βολεύει...

Εγκατέστησε το pro real sync γιατι το free δεν συγχρονιζει φακέλους με περισσότερα απο 15 αρχεία μέσα.

Αυτη την στιγμη κάνει συγχρονισμο.

Επέλεξα ένα καινο φάκελο στην εξωτερικη κάρτα. Κατεβάζει σ αυτόν ότι έχω στο Dropbox στον φάκελο που θέλω να συγχρονιζει.

Στο εξής λογικά ότι ρίχνω σ αυτόν τον φάκελο θα πηγαίνει παντού. Το έχω ρυθμίσει να συγχρονιζει αυτόματα ανά 12 ωρες μόνο με wifi αλλα και manual βέβαια.

 

Περιμένω να τελριωσειμο αρχικός συγχρονισμός που στην ουσία κατεβάζει στο κινητο όλα τα αρχεία και μετα θα δω τι κάνει με τροποποιημένα αρχεία που θα βάλω στο iPad.

 

EDIT

@Βαγγέλης, Μαριος

Δουλεύει τέλεια. Αξίζει τα λεφτά της η εφαρμογη (Real Sync Pro).

Κάνει ακριβώς αυτο που θελουμε.

Οποιαδηποτε αλλαγη γίνει στον φάκελο του Dropbox που έχουμε επιλέξει να συγχρονιζει, με το που θα επιλέξουμε run απο το real sync θα μεταφερθεί και στην android συσκευη μας.

 

Επίσης στα android η διαδικασία αποθήκευσης ενός αρχείου μετα απο edit ειναι πολυ απλούστερο απ ότι στο iOS.

Μάλιστα προς το παρών στο iOS δεν υπάρχει καμία εφαρμογη αρχείων office που να συγχρονιζει απευθείας με το iCloud εκτός των εφαρμογών της ίδιας της apple. Αλλα κι εκει απαιτηται διαδικασία στον υπολογιστή.

 

Χαίρομαι πολυ που σιγά σιγα βρίσκω τα πάντα στο market και μάλιστα σε εφαρμογές που δουλεύουν τέλεια.

Το μόνο που λείπει για μένα ειναι η σωστή προβολή των εφαρμογών. Στο iPhone οι καλές εφαρμογές γίνονται αμέσως γνωστές. Αντίθετα στο μάρκετ μόλις ψάχνεις για τις καλύτερες στην κατηγορία κορυφαίες βρίσκεις τις ίδιες και τις ίδιες.

Πολλές απ αυτες που αξίζουν πραγματικα χάνονται γιατι λίγοι ξέρουν να τις χρησιμοποιούν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, χαίρομαι πολυ Κώστα που παίζει όπως θελουμε, σε λίγο θα ασχοληθω να τη ρίξω κι εγω. Όπως λες κι εσύ υπάρχουν εφαρμογές πρακτικά για τα πάντα απλά είναι χαμένες λόγω της κακής οργάνωσης του μάρκετ. Το κενό με το AppStore αρχίζει και κλείνει για τα καλα πλέον...

Εγκατέστησε το pro real sync γιατι το free δεν συγχρονιζει φακέλους με περισσότερα απο 15 αρχεία μέσα.

Αυτη την στιγμη κάνει συγχρονισμο.

Επέλεξα ένα καινο φάκελο στην εξωτερικη κάρτα. Κατεβάζει σ αυτόν ότι έχω στο Dropbox στον φάκελο που θέλω να συγχρονιζει.

Στο εξής λογικά ότι ρίχνω σ αυτόν τον φάκελο θα πηγαίνει παντού. Το έχω ρυθμίσει να συγχρονιζει αυτόματα ανά 12 ωρες μόνο με wifi αλλα και manual βέβαια.

 

Περιμένω να τελριωσειμο αρχικός συγχρονισμός που στην ουσία κατεβάζει στο κινητο όλα τα αρχεία και μετα θα δω τι κάνει με τροποποιημένα αρχεία που θα βάλω στο iPad.

 

EDIT

@Βαγγέλης, Μαριος

Δουλεύει τέλεια. Αξίζει τα λεφτά της η εφαρμογη (Real Sync Pro).

Κάνει ακριβώς αυτο που θελουμε.

Οποιαδηποτε αλλαγη γίνει στον φάκελο του Dropbox που έχουμε επιλέξει να συγχρονιζει, με το που θα επιλέξουμε run απο το real sync θα μεταφερθεί και στην android συσκευη μας.

 

Επίσης στα android η διαδικασία αποθήκευσης ενός αρχείου μετα απο edit ειναι πολυ απλούστερο απ ότι στο iOS.

Μάλιστα προς το παρών στο iOS δεν υπάρχει καμία εφαρμογη αρχείων office που να συγχρονιζει απευθείας με το iCloud εκτός των εφαρμογών της ίδιας της apple. Αλλα κι εκει απαιτηται διαδικασία στον υπολογιστή.

 

Χαίρομαι πολυ που σιγά σιγα βρίσκω τα πάντα στο market και μάλιστα σε εφαρμογές που δουλεύουν τέλεια.

Το μόνο που λείπει για μένα ειναι η σωστή προβολή των εφαρμογών. Στο iPhone οι καλές εφαρμογές γίνονται αμέσως γνωστές. Αντίθετα στο μάρκετ μόλις ψάχνεις για τις καλύτερες στην κατηγορία κορυφαίες βρίσκεις τις ίδιες και τις ίδιες.

Πολλές απ αυτες που αξίζουν πραγματικα χάνονται γιατι λίγοι ξέρουν να τις χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, χαίρομαι πολυ Κώστα που παίζει όπως θελουμε, σε λίγο θα ασχοληθω να τη ρίξω κι εγω. Όπως λες κι εσύ υπάρχουν εφαρμογές πρακτικά για τα πάντα απλά είναι χαμένες λόγω της κακής οργάνωσης του μάρκετ. Το κενό με το AppStore αρχίζει και κλείνει για τα καλα πλέον...

 

Αυτο ξαναπέστο Βαγγελη.Και εγω που αυτα που δουλευα και ειχα στο αιφον τα βρηκα στο android market.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξαναπέστο Βαγγελη.Και εγω που αυτα που δουλευα και ειχα στο αιφον τα βρηκα στο android market.

 

Πραγματικά Χρηστο. Γινονται αλματα στο android market κι επειδη ειναι ακομα αναρχα δομημενο και υπαρχουν κι αρκετα παραπλευρα markets χανεται η ουσια, πρακτικα όμως για ο,τι χρειαζεσαι υπαρχει η καταλληλη εφαρμογη.

Ακομα και στα παιχνιδια κλεινει η ψαλιδα (αν και προσωπικα δε με ενδιαφερει καθολου)...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος? . . .

 

Το Dropbox είναι εφαρμογή στο pc που μέσω του εν λόγο real sync συνχρονίζει ότι έχεις ορίσει στο pc με το κινητό? (μέσω email να υποθέσω?)

 

Μη "βαράτε"! Αν δε ρωτήσεις δε πας στη πόλη. . . :)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος? . . .

 

Το Dropbox είναι εφαρμογή στο pc που μέσω του εν λόγο real sync συνχρονίζει ότι έχεις ορίσει στο pc με το κινητό? (μέσω email να υποθέσω?)

 

Μη "βαράτε"! Αν δε ρωτήσεις δε πας στη πόλη. . . :)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

 

Συγχρονίζει αρχεία από και προς τον υπολογιστή.Απλά να έχεις τον ίδιο λογαριασμό στον υπολογιστή (drop box) και στην εφαρμογή του κινητού.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, ολες αυτες οι πραγματικα καλές εφαρμογές ξεκίνησαν χάρη στο iPhone. Αυτο άνοιξε τον δρόμο στους developers να ασχοληθούν.

Πριν όσο είμαστε στα WM, οι εφαρμογές προέρχονταν συνήθως απο εταιρείες σε τιμές που αν αγόραζες 20 σου στοίχιζαν όσο μια καινούργια συσκευη.

 

Το market έχει βελτιωθεί αρκετα. Οι εφαρμογές χάνονται γιατι η πλειοψηφία των χρηστών ειναι φρέσκοι και δεν γνωρίζουν τέτοιου είδους εφαρμογές.

Δεν έχουν μάθει για παραδειγμα να δουλεύουν με το cloud και συνήθως πέφτουν όλοι σε συγκεκριμένες εφαρμογές. Κυρίως ότι κυκλοφορεί στο ipmart.

Έπειτα αναλώνονται στο φλασαρισμα και δεν μένει χρόνος για ψάξιμο εφαρμογών.

Πιστεύω τωρα που άρχισαν να βγαίνουν συσκευές που λειτουργούν τέλεια out the box, o κόσμος θα στραφεί εκει που πρέπει.

Smartphone δεν σημαίνει μόνιμη αναζητηση της ρομ η του kernel που θα δώσει ένα δευτερόλεπτο πιο γρήγορο άνοιγμα στις εφαρμογές. Χρειαζεται να έχεις και εφαρμογές για να έχει νόημα και να κανεις δουλεια μ αυτες.

 

Εγω σταμάτησα να ασχολούμαι. Σ ότι κι αν δοκίμασα δεν είδα κάποια ουσιαστική διάφορα σε σχέση με τις τελευταίες official.

Οπότε το μόνο που δεν με απασχολεί με το Note ειναι η υποστήριξη του XDA όσον αφορα το θέμα custom rom.

Τα mods ειναι ευπρόσδεκτα.

 

@@Σακη πολυ καλα νεα. Μεχρι τα Χριστούγεννα θα ειναι στα 480. Ότι πρέπει για αγορα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απλώς να θυμίσω ότι amazon.de έχει πέσει στα 519 ευρώ :)

http://goo.gl/D1gXt

 

νεα τιμη απο το amazon.de στα 513 ευρω.

http://goo.gl/D1gXt

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

νεα τιμη απο το amazon.de στα 513 ευρω.

http://goo.gl/D1gXt

γνωριζει κανεις αν μπορουμε να γλυτωσουμε το φπα μεσω επαγγελματικου αφμ ;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 2.3.6 μεσα απο xda.Aπο xxkkj1 πήγα σε xxkka. Ειναι αισθητά λίγο πιο γρήγορη απο την kj1 η kka.

Την rom την πέρασα με mobile odin free. Επίσης είδα διαφορά και στον χρόνο μπουταρίσματος.

Το μόνο που έχασα ήταν το root.

 

Edit : Και το ξανάκανα root με zergRush Exploit.

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απορια γιατι στη διαχειριση μνημης μου γραφει 800 Mb ενω θεωρητικα ειναι 1 γιγα

το κινητο απλα τα σπαει λιγο μεγαλο

κανα καλο μονταρισμα για αυτο εχουμε καμια προταση.το εχω κανει ροοτ

τελικα σε αυτο δεν μπορουμε να βαλουμε να τρεξει win7 like hd2 ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απορια γιατι στη διαχειριση μνημης μου γραφει 800 Mb ενω θεωρητικα ειναι 1 γιγα

το κινητο απλα τα σπαει λιγο μεγαλο

κανα καλο μονταρισμα για αυτο εχουμε καμια προταση.το εχω κανει ροοτ

τελικα σε αυτο δεν μπορουμε να βαλουμε να τρεξει win7 like hd2 ?

 

Τα mb που δε βλεπεις δεσμευονται απο το συστημα.Ειναι το λειτουργικο του.

Ακομα ειναι νωρις για καλα μονταρισματα και οχι,δε τρεχει wp7.Τωρα ΑΝ καποια στιγμη στο μελλον καποιος ασχοληθει με αυτο το project,τι να σου πω.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ασχοληθει καποιος γιατι ειναι ωραιο το dual boot

να ρωτησω με συμφερει να βαζω τις εφαρμογες στην sd card?

δηλ αν αφαιρεσω widgets θα αναιβει η διαθεσιμη μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειναι διαφορετικη η διαχειριση μνημης στο νοτε ή απλα χρησιμοποει παραπανω μνημη απο το S2 λογω οθονης;;; Γιατι αναλογικα είναι πολυ λιγοτερα τα ελευθερα mb σε σχεση με το S2. Με το S2 μπορούσα να κρατησω τον browser πχ αρκετή ωρα ανοιχτο σαν εφαρμογη,έχοντας αρκετες ακομα να τρεχουν. Με το Note, 1-2 να ανοιξεις ,κανει force close τον browser και πρεπειθ να ξαναμπαινεις στη σελιδα που είχες ανοιχτή... :(
Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειναι διαφορετικη η διαχειριση μνημης στο νοτε ή απλα χρησιμοποει παραπανω μνημη απο το S2 λογω οθονης;;; Γιατι αναλογικα είναι πολυ λιγοτερα τα ελευθερα mb σε σχεση με το S2. Με το S2 μπορούσα να κρατησω τον browser πχ αρκετή ωρα ανοιχτο σαν εφαρμογη,έχοντας αρκετες ακομα να τρεχουν. Με το Note, 1-2 να ανοιξεις ,κανει force close τον browser και πρεπειθ να ξαναμπαινεις στη σελιδα που είχες ανοιχτή... :(

 

To δοκίμασα αυτό που λες και είδα οτι παίζουν ρόλο και οι εφαρμογές που ανοίγεις.

Π.χ ανοιξα 9 εφαρμογές μικρές σε μέγεθος και ο browser ήταν ανοιχτός ακόμα.

Μόλις ανοιξα 1 βαρύ παιχνίδι έκλεισε ο browser και έμειναν ανοιχτές οι υπόλοιπες εφαρμογές.

Το θεμα ειναι ομως οτι επέλεξε να κλείσει τον browser και άφησε της άλλες εφαρμογές ανοιχτές.

Στην δεύτερη δοκιμή ομως οτι και να άνοιγα δεν έκλεινε το browser παρα μονο οταν έφτασε της 11 εφαρμογες ανοιχτές και υστερα απο μερικά ανοίγματα ακομα εφαρμογών. Αρα πιστεύω οτι εχει να κάνει με την διαχείριση της μνήμης το θέμα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα αυτό που λες και είδα οτι παίζουν ρόλο και οι εφαρμογές που ανοίγεις.

Π.χ ανοιξα 9 εφαρμογές μικρές σε μέγεθος και ο browser ήταν ανοιχτός ακόμα.

Μόλις ανοιξα 1 βαρύ παιχνίδι έκλεισε ο browser και έμειναν ανοιχτές οι υπόλοιπες εφαρμογές.

Το θεμα ειναι ομως οτι επέλεξε να κλείσει τον browser και άφησε της άλλες εφαρμογές ανοιχτές.

Στην δεύτερη δοκιμή ομως οτι και να άνοιγα δεν έκλεινε το browser παρα μονο οταν έφτασε της 11 εφαρμογες ανοιχτές και υστερα απο μερικά ανοίγματα ακομα εφαρμογών. Αρα πιστεύω οτι εχει να κάνει με την διαχείριση της μνήμης το θέμα.

 

Μου φαίνεται αρκετα πιο πιεσμενο παντως απο το S2 που ειχα σε θεμα μνημης. Επίσης ξεκιναει και με λιγοτερα ελευθερα mb (800 αντί για 860 αν θυμαμαι καλα του S2)

Γενικά πάντως στο μόνο σημείο που βλέπω ότι η μνημη δεν επαρκεί είναι στον Browser. Αν προσέξετε, αν έχεις 2-3 παραθυρα ανοιχτά η μνήμη που δεσμεύει ο browser μπορεί να φτάσει τα 150+ mb....! Για αυτό γονατίζει μετα..

Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται αρκετα πιο πιεσμενο παντως απο το S2 που ειχα σε θεμα μνημης. Επίσης ξεκιναει και με λιγοτερα ελευθερα mb (800 αντί για 860 αν θυμαμαι καλα του S2)

Γενικά πάντως στο μόνο σημείο που βλέπω ότι η μνημη δεν επαρκεί είναι στον Browser. Αν προσέξετε, αν έχεις 2-3 παραθυρα ανοιχτά η μνήμη που δεσμεύει ο browser μπορεί να φτάσει τα 150+ mb....! Για αυτό γονατίζει μετα..

 

Πιστεύω με την έλευση του ICS να δούμε μεγάλη διαφορά σε ολά. Οταν θα βγούνε και οι μαγειρεμένες rom εκεί ειναι που θα χάσουμε και την μπάλα. :)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω με την έλευση του ICS να δούμε μεγάλη διαφορά σε ολά. Οταν θα βγούνε και οι μαγειρεμένες rom εκεί ειναι που θα χάσουμε και την μπάλα. :)

 

Για το S2 ανακοινωθηκε οτι θα αναβαθμιστει..!για να δουμε σε μας.... :p

Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι παιδια,

ηθελα να ρωτησω οποιον γνωριζει...ενδιαφερομαι να αγορασω το note απο γερμανια κι ηθελα να ξερω αν θα εχει ελληνικο μενου και πληκτολογιο.

Εστειλα email στο καταστημα απο το οποιο σκεφτομαι να το αγορασω και μου ειπαν οτι δεν εχει ελληνικο μενου.ισχυει;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλο μεσημερι παιδια,

ηθελα να ρωτησω οποιον γνωριζει...ενδιαφερομαι να αγορασω το note απο γερμανια κι ηθελα να ξερω αν θα εχει ελληνικο μενου και πληκτολογιο.

Εστειλα email στο καταστημα απο το οποιο σκεφτομαι να το αγορασω και μου ειπαν οτι δεν εχει ελληνικο μενου.ισχυει;

Ευχαριστω

 

το αγόρασα από amazon.de και έχει ελληνικά / ελληνικό πληκτρολογιο και swype μάλιστα αυτή την στιγμή μεσω kies κανει και firmware update!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...