Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα...

 

Επειδη κι εμενα μια απο τις επιλογες μου ειναι το Note για την επομενη συσκευη μου,θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Με ενδιαφερει η υποστηριξη απο τη κοινοτητα (xda) μιας και το ''πειραγμα'' ειναι το...χομπυ μου,τι κανουν εκει λοιπον???Εριξα μια γρηγορη ματια απο το κινητο μου μιας και ειμαι εξω ολη μερα,αλλα ειδα λιγα πραγματα...

 

 

Ευχαριστω.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα...

 

Επειδη κι εμενα μια απο τις επιλογες μου ειναι το Note για την επομενη συσκευη μου,θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Με ενδιαφερει η υποστηριξη απο τη κοινοτητα (xda) μιας και το ''πειραγμα'' ειναι το...χομπυ μου,τι κανουν εκει λοιπον???Εριξα μια γρηγορη ματια απο το κινητο μου μιας και ειμαι εξω ολη μερα,αλλα ειδα λιγα πραγματα...

 

 

Ευχαριστω.

 

Νομίζω ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα αν θα έχει υποστηρίξη απο xda. Πιστεύω οτι θα έχει (σχεδόν ) την ίδια που έχει και το gs2 σε θέματα rom και τέτοια λόγο του οτι ειναι πολύ δυνατό μηχάνημα. Νομίζω επίσης οτι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε κάποιες χώρες.

Οταν θα πέσει λίγο ακόμα η τιμή του λογικά θα βρέι και πιο πολλούς κατόχους το note οποτε θα μεγαλώσει και η κοινότητα του note.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα αν θα έχει υποστηρίξη απο xda. Πιστεύω οτι θα έχει (σχεδόν ) την ίδια που έχει και το gs2 σε θέματα rom και τέτοια λόγο του οτι ειναι πολύ δυνατό μηχάνημα. Νομίζω επίσης οτι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε κάποιες χώρες.

Οταν θα πέσει λίγο ακόμα η τιμή του λογικά θα βρέι και πιο πολλούς κατόχους το note οποτε θα μεγαλώσει και η κοινότητα του note.

 

Αυτο που φοβαμαι ειναι πως οι τωρινοι κατοχοι του sii θα μεινουν εκει που ειναι και οσοι απο τους υπολοιπους θελουν καποιο galaxy μαλλον θα περιμενουν το siii...

 

Anyway, αυριο θα παω να το πιασω στα χερια μου.Αυτο ειναι το κυριοτερο.Ελπιζω με το DHD που εχω τοσο καιρο να μη μου φανει αβολο...

 

Ευχαριστω...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω ebay απο Αγγλία επειδή μάλλον ο φορτιστής που θα έρθει δεν θα ταίριαζει για εδώ θα μπορώ να το φορτίσω με αυτών που έχω από το nexus ? και κάτι ακόμα επειδή θα είναι από Αγγλία θα παίρνει τις αναβαθμίσεις ποιο γρήγορα λόγω imei ? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω μέσω ebay απο Αγγλία επειδή μάλλον ο φορτιστής που θα έρθει δεν θα ταίριαζει για εδώ θα μπορώ να το φορτίσω με αυτών που έχω από το nexus ? και κάτι ακόμα επειδή θα είναι από Αγγλία θα παίρνει τις αναβαθμίσεις ποιο γρήγορα λόγω imei ? ευχαριστώ

 

Ναι στο 1ο.

Για τις αναβαθμισεις παιζει ρολο ο παροχος.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φοβαμαι ειναι πως οι τωρινοι κατοχοι του sii θα μεινουν εκει που ειναι και οσοι απο τους υπολοιπους θελουν καποιο galaxy μαλλον θα περιμενουν το siii...

 

Anyway, αυριο θα παω να το πιασω στα χερια μου.Αυτο ειναι το κυριοτερο.Ελπιζω με το DHD που εχω τοσο καιρο να μη μου φανει αβολο...

 

Ευχαριστω...

 

Και γω σε ιδια φαση ειμαι...αλλα θα το παρω οπως και αν εχει. Πουλησα το DHD και περιμενω να το φερει η voda ή το plaisio και το τσιμπησα :)

 

Να ρωτησω και κατι αλλο. Καποιοι που πηραν screen protectors μπορουν να σχολιασουν οσον αφορα την εφαρμογη και την ποιοτητα τους. Σκεφτομαι να παρω της vikuiti.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι άλλο το κοινό του note. Δεν είναι πολλοί απο τους κατόχους s2 που θα πανε εκει. Είναι δύσκολη συσκευη, δε θα πουλήσει φυσικα όσο το s2 αλλα θα είναι εντυπωσιακά τα νούμερα του για συσκευη του είδους.

Στο xda θα έχει μεγάλη πέραση, αλλα είναι νωρίς ακόμα...

Εγω πριν το πάρω σκεφτόμουν να κινηθώ για βασική συσκευη μεταξύ galaxy nexus και iPhone 4s. Τώρα το note δεν αντικαθίσταται με τίποτα απο άλλη συσκευη. Οποιαδήποτε άλλη μόνο για δεύτερη πλέον...

@depmode

Αύριο η την Τρίτη θα έχω και της vicuity και θα σου πω. Να δούμε τι λένε κι αυτοί γιατι δε μπορώ να βρω screen protector της προκοπής...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και η PDair ultra clear και συντομα θα υπαρξει και Martin Fields. Εγω στο iphone εχω εδω και 3 χρονια την power support που δυστυχως βγαζει μονο για apple και στο DHD για ενα χρονο ειχα Brando που ηταν σχεδον το ιδιο καλη. Τωρα ειμαι αναμεσα σε PDair και Vikuiti και ειμαι ετοιμος να παραγειλω
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και η PDair ultra clear και συντομα θα υπαρξει και Martin Fields. Εγω στο iphone εχω εδω και 3 χρονια την power support που δυστυχως βγαζει μονο για apple και στο DHD για ενα χρονο ειχα Brando που ηταν σχεδον το ιδιο καλη. Τωρα ειμαι αναμεσα σε PDair και Vikuiti και ειμαι ετοιμος να παραγειλω

 

Τι διαφορετικο εχουν τα screen protectors που αναφερετε?Και γιατι δεν ειστε ικανοποιημενοι??

Προσωπικα δε χρειαστηκε ποτε να κοιταξω κατι τετοιο με το DHD.Τα γνησια ηταν μια χαρα σε ολες τις συσκευες μου...

 

Στο iphone βεβαια εβαλα τη ματ και μπορω να πω ειναι ολα τα λεφτα...

Υπαρχει κατι παρομοιο??

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα περιεγο προβλημα τις τελευταιες 4μερες σχετικα

με τον χτυπο κλησης που εχω βαλει σε 2ατομα ως mp3(διαφορετικο).

οταν με παιρνουνε τηλ.χτυπαει 1φορα και μετα σταματαει δεν ακουγεται

το ringtone δεν το κανει παντα.τι μπορει να φταιει??εχετε κατι παρομοιο??:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι άλλο το κοινό του note. Δεν είναι πολλοί απο τους κατόχους s2 που θα πανε εκει. Είναι δύσκολη συσκευη, δε θα πουλήσει φυσικα όσο το s2 αλλα θα είναι εντυπωσιακά τα νούμερα του για συσκευη του είδους.

Στο xda θα έχει μεγάλη πέραση, αλλα είναι νωρίς ακόμα...

Εγω πριν το πάρω σκεφτόμουν να κινηθώ για βασική συσκευη μεταξύ galaxy nexus και iPhone 4s. Τώρα το note δεν αντικαθίσταται με τίποτα απο άλλη συσκευη. Οποιαδήποτε άλλη μόνο για δεύτερη πλέον...

@depmode

Αύριο η την Τρίτη θα έχω και της vicuity και θα σου πω. Να δούμε τι λένε κι αυτοί γιατι δε μπορώ να βρω screen protector της προκοπής...

Δηλαδη δεν θα πάρεις το άσπρο? :( ξέρεις εσύ περιμένω τα Χριστούγεννα, θες να γίνεις νονός μου?:lol:

Καθε Παρασκευή που πάω στο mall ρωτάω μήπως το έφερε καποιο μαγαζί να το δω.

Αλλα δεν έχουν πέραση εδω τα Samsung.

Εδω και λίγο καιρο ανακάλυψαν τα iPhone. Πριν είχαν blackberry.

Επίσης έχει πέσει πολυ διαφήμιση στο Ν9.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θα πάρεις το άσπρο? :( ξέρεις εσύ περιμένω τα Χριστούγεννα, θες να γίνεις νονός μου?:lol:

Καθε Παρασκευή που πάω στο mall ρωτάω μήπως το έφερε καποιο μαγαζί να το δω.

Αλλα δεν έχουν πέραση εδω τα Samsung.

Εδω και λίγο καιρο ανακάλυψαν τα iPhone. Πριν είχαν blackberry.

Επίσης έχει πέσει πολυ διαφήμιση στο Ν9.

 

Χαχα, Μπα ειδικά στο note το άσπρο δε με πείθει καθόλου. Ευτυχώς μου αρέσει ως είναι σχεδιαστικά και δεν κάνω πειραματισμους για να κρύψω κακώς κείμενα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!!

οπως ειπα και πιο πανω εχω ενα προβλημα μου κοβει τους ηχους

οταν με παιρνουνε τηλ.και την δονηση χτυπαει μια φορα και τελος

οχι την κληση αλλα τον ηχο/δονηση εκανα format αλλα παλι τα ιδια.

λετε να φταιει το τηλ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα screen protectors, εγώ παρέλαβα 2 Vikuity και το ένα το δίνω σε όποιον το θέλει, το άλλο το έβαλα και μετά από λίγο το έβγαλα και το πέταξα. Απαράδεκτο σε σχέση με τα Brando που χρησιμοποιώ πάντα. Σήμερα λοιπόν είδα ότι επιτέλους έβγαλε και η Brando και φυσικά το χτύπησα. Έχει και δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος Νοεμβρίου.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα screen protectors, εγώ παρέλαβα 2 Vikuity και το ένα το δίνω σε όποιον το θέλει, το άλλο το έβαλα και μετά από λίγο το έβγαλα και το πέταξα. Απαράδεκτο σε σχέση με τα Brando που χρησιμοποιώ πάντα. Σήμερα λοιπόν είδα ότι επιτέλους έβγαλε και η Brando και φυσικά το χτύπησα. Έχει και δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος Νοεμβρίου.

 

Επειδη τα περιμενω κι εγω, ειναι τα κλασικα πολυ λεπτα γερμανικα? Να παραγγειλω απο τωρα αλλα δηλαδη?

@ aris_21

Περνα μια αλλη ρομ να δεις τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα screen protectors, εγώ παρέλαβα 2 Vikuity και το ένα το δίνω σε όποιον το θέλει, το άλλο το έβαλα και μετά από λίγο το έβγαλα και το πέταξα. Απαράδεκτο σε σχέση με τα Brando που χρησιμοποιώ πάντα. Σήμερα λοιπόν είδα ότι επιτέλους έβγαλε και η Brando και φυσικά το χτύπησα. Έχει και δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος Νοεμβρίου.

εχεις λινκ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα περιμενω κι εγω, ειναι τα κλασικα πολυ λεπτα γερμανικα? Να παραγγειλω απο τωρα αλλα δηλαδη?

 

Ναι, είναι μάλλον της 3Μ, αλλά πέρα από το ότι δεν καλύπτουν σωστά την οθόνη (περισσεύει λίγο στις άκρες), δημιουργούν όχι φυσαλίδες, αλλά κάτι σαν κάθετα κενά, τα οποία είναι πολύ ενοχλητικά. Αυτά μπορεί και να φεύγουν με τον καιρό, όμως δεν περίμενα για να το διαπιστώσω. Απλά δεν μπορούσες να δουλέψεις σε αυτή την επιφάνεια. Κρίμα, γιατί είχα ακούσει καλά λόγια για αυτή τη μάρκα...

 

εχεις λινκ?

 

http://shop.brando.com/brando-workshop-ultra-clear-screen-protector-samsung-galaxy-note-_p06559c0018d008.html

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε και η PDair ultra clear και συντομα θα υπαρξει και Martin Fields. Εγω στο iphone εχω εδω και 3 χρονια την power support που δυστυχως βγαζει μονο για apple και στο DHD για ενα χρονο ειχα Brando που ηταν σχεδον το ιδιο καλη. Τωρα ειμαι αναμεσα σε PDair και Vikuiti και ειμαι ετοιμος να παραγειλω

 

Η Γνώμη μου μακρυά από τα vikuiti!!!

Είχα πάρει και τις 2 ποιότητες και τα πέταξα! !

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα αν θα έχει υποστηρίξη απο xda. Πιστεύω οτι θα έχει (σχεδόν ) την ίδια που έχει και το gs2 σε θέματα rom και τέτοια λόγο του οτι ειναι πολύ δυνατό μηχάνημα. Νομίζω επίσης οτι δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε κάποιες χώρες.

Οταν θα πέσει λίγο ακόμα η τιμή του λογικά θα βρέι και πιο πολλούς κατόχους το note οποτε θα μεγαλώσει και η κοινότητα του note.

 

δεν θα εχει την ιδια επιπεδα υποστηριξης με το S2 για τον απλουστατο λογο οτι ο αντικαταστατης του S2 αλλα και αλλες συσκευες του 2012 θα εχουν τα ιδια αλλα και ποιο καινουργια χαρακτηρστικα οπως HD οθονη μεγαλυτερους επεξεργαστες , καμερες κτλ . στο μεγεθος που πουλαει περισσοτερο 3,5 εως 4,3 οθονες .Το note ειναι καθαρα επιλογη μεγεθους συμφωνα με τα παραπανω δεδομενα για τον καθε χρηστη :rolleyes:

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

*#9900#

από το dial του τηλεφώνου

πως απενεργ. το fast dormancy??

ΤΙ ειναι αυτο ρε παιδια να μαθενουμε και οι νεοι?

Link to comment
Share on other sites

Άντε πείσθηκα και πήρα και γω brando (και το ένα το καλό, και το άλλο με το καθρεφτάκι ως αθίγγανος γαρ!!!! πλάκα θάχει)

Πόσες μέρες κάνουν νάρθρουν

Edited by dikemon
Link to comment
Share on other sites

πως απενεργ. το fast dormancy??

ΤΙ ειναι αυτο ρε παιδια να μαθενουμε και οι νεοι?

 

Fast Dormancy” (FD): mechanism standardizedby 3GPP in Release 8, by which the

UE sends a SIGNALING CONNECTION RELEASEINDICATION (SCRI) message

(Sent by the UE to the network) with the IE"Signaling Connection Release Indication

Cause" present and set to "UE Requested PS Data sessionend".

Με λίγα απλά λόγια, η τεχνική πληροφορία αφορά τηλεπικοινωνιακούς μηχανικούς, είναι μια δυνατότητα συνεργασίας της συσκευής με το δίκτυο, μέσω κατάλληλης σηματοδοσίας, με σκοπό το κλείσιμο του καναλιού HSDPA (data) από το τηλέφωνο όταν δεν χρειάζεται (από εκεί και ο τίτλος γρήγορη ύπνωση) με σκοπό την εξοικονόμηση πόρων από το δίκτυο και μπαταρίας από τοτηλέφωνο.

Η παραπάνω λειτουργίαόμως προϋποθέτει την εγκατάσταση καταλλήλου software από τον πάροχο στο δίκτυο του έτσι ώστε να υποστηριχθεί. Επίσης υπάρχουν διάφορες εκδόσεις με τα δικά της χαρακτηριστικά η κάθε μια. Τα ελληνικά δίκτυα δεν νομίζω να έχουν κάνει κάτι τέτοιο.

Τώρα αν σε περίπτωσηπου το δίκτυο δεν έχει αυτή τη δυνατότητα καλό θα είναι, αν γίνεται, να απενεργοποιείται από το τηλέφωνο, αυτή είναι η συμβουλή και της Vodafone Αγγλίας.

Ευτυχώς στο Samsung γίνεται, εάν από το dial του τηλεφώνου πληκτρολογήσουμε*#9900# τότε θα εμφανιστεί ένα μενού και από αυτό επιλέγουμε την απενεργοποίηση του και μετά πατάμε από το ίδιο μενού έξοδο.

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Fast Dormancy” (FD): mechanism standardizedby 3GPP in Release 8, by which the

UE sends a SIGNALING CONNECTION RELEASEINDICATION (SCRI) message

(Sent by the UE to the network) with the IE"Signaling Connection Release Indication

Cause" present and set to "UE Requested PS Data sessionend".

Με λίγα απλά λόγια, η τεχνική πληροφορία αφορά τηλεπικοινωνιακούς μηχανικούς, είναι μια δυνατότητα συνεργασίας της συσκευής με το δίκτυο, μέσω κατάλληλης σηματοδοσίας, με σκοπό το κλείσιμο του καναλιού HSDPA (data) από το τηλέφωνο όταν δεν χρειάζεται (από εκεί και ο τίτλος γρήγορη ύπνωση) με σκοπό την εξοικονόμηση πόρων από το δίκτυο και μπαταρίας από τοτηλέφωνο.

Η παραπάνω λειτουργίαόμως προϋποθέτει την εγκατάσταση καταλλήλου software από τον πάροχο στο δίκτυο του έτσι ώστε να υποστηριχθεί. Επίσης υπάρχουν διάφορες εκδόσεις με τα δικά της χαρακτηριστικά η κάθε μια. Τα ελληνικά δίκτυα δεν νομίζω να έχουν κάνει κάτι τέτοιο.

Τώρα αν σε περίπτωσηπου το δίκτυο δεν έχει αυτή τη δυνατότητα καλό θα είναι, αν γίνεται, να απενεργοποιείται από το τηλέφωνο, αυτή είναι η συμβουλή και της Vodafone Αγγλίας.

Ευτυχώς στο Samsung γίνεται, εάν από το dial του τηλεφώνου πληκτρολογήσουμε*#9900# τότε θα εμφανιστεί ένα μενού και από αυτό επιλέγουμε την απενεργοποίηση του και μετά πατάμε από το ίδιο μενού έξοδο.

 

 

Στην ουσια,αν καταλαβα καλα..για να κλεινουμε τα data?

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια,αν καταλαβα καλα..για να κλεινουμε τα data?

Όχι, απλά απενεργοποιούμε το fast dormancy που μάλλον κακό κάνει.

Με την απενεργοποίηση του παραμένει στην ουσία για κάθε φορά (για κάθε session λειτουργίας) περισσότερο χρόνο ανοικτό το κανάλι των data HSDPA.

Κάποιοι λεν ότι έτσι βελτιώθηκε η εμπειρία surfing από τον browser:happy:

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα Μάριε, λειτουργεί η βιντεοκλήση μέσω skype και oovoo; Σε παρακαλώ για κάνε ένα test:D

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά απενεργοποιούμε το fast dormancy που μάλλον κακό κάνει.

Με την απενεργοποίηση του παραμένει στην ουσία για κάθε φορά (για κάθε session λειτουργίας) περισσότερο χρόνο ανοικτό το κανάλι των data HSDPA.

Κάποιοι λεν ότι έτσι βελτιώθηκε η εμπειρία surfing από τον browser:happy:

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα Μάριε, λειτουργεί η βιντεοκλήση μέσω skype και oovoo; Σε παρακαλώ για κάνε ένα test:D

 

Αποστολή εξετελέσθει φίλε μου! Παίζει κανονικά,γρήγορα και η εμπρόσθια κάμερα είναι ότι πρέπει!!!

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...