Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες το ειδα απο κοντα και εχω ψηθει να το παρω αλλα θελω να ρωτησω τα εξης:

 

ειμαι αχρηστος με τους δρομους και ο λογος που με εψησε τρελα ειναι η μεγαλη οθονη για το gps..

εχω το omnia i900 και βγαζοντας το μεγεθος της οθονης εκτος ειναι το υπερτατο κινητο για πλοηγο κλειδωνε 8 δορυφορους χρονομετρημενα σε 30 δευτ.

 

τι χρονους βλεπε εσεις στο νοτε και τι προγραματα υπαρχουν για την συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φιλε μου και σε σενα!

Ειχα και εγω το ομνια και μαλιστα 2!

Δεν συγκρινονται!!Το note κλειδωνει απιστευτα γρηγορα δορυφορους..Και μιας κ εχεις κ εμπειρια απο πενακια...Δεν υπαρχει κ εκει καμια απολυτως συγκριση!!!Το galaxy note Πραγματικα ειναι απο αλλο γαλαξια!!Οσον αφορα πλοηγους..σε προηγουμενα ποστ ενας φιλος επισημανε πως λειτουργουν αρκετα..Σιγουρα θυμαμαι το navigon για παραδειγμα.

Σε παραπεμπω και σε καποιο βιντεακι στο youtube που αναφερεται σε καθημερινη χρηση και που διευκοληνει και η τεραστια οθονη περα απο τα κλασσικα games :)

 

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

ωραίο βίντεο, με ψήνει όλο και περισσότερο αλλά το βλέπω για μετά τις γιορτές.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

σαν κάτοχος streak 5 δεν θα μπορούσα παρά να ενδιαφέρομαι για το ΝΟΤΕ, αλλά από την άλλη μετά από ένα μίση χρόνο με το streak σκέφτομαι μήπως πήγαινα σε κάτι πιο βολικό μέχρι 4 ίντσες...μου χει λείψει η αίσθηση του κινητού, να μπορώ να το χειρίζομαι με το ένα χέρι.

από την άλλη το streak με έχει βολέψει,πολλές φορές παρατάω το λάπτοπ και κάθομαι στο καναπέ και κάνω τις δουλειές με με αυτό οπότε το note με την μεγαλύτερη οθόνη του και το πιο δυνατό του hardware θα με βολέψει ακόμα περισσότερο...δεν ξέρω δύσκολη περίπτωση...το μόνο θετικό είναι ότι αυτό θα έχει κάποια υποστήριξη και δεν θα είναι παρατημένο σαν το streak....

 

Η τελευταία σου φράση είναι η βασικοτερη. Το dell ήταν εντελώς niche αγορα, με κίνδυνο μηδενικής μεταπωλησης και μια τελείως διαφορετική περίπτωση απο το note. Αν σε βόλεψαν οι ευκολίες του streak τότε εδω... Είναι το λιμάνι σου.

Για το φίλο που ρωτάει για το gps τα είπαμε. Μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το galaxy s και σε χρόνο κλείδωματος (cold start) και σε hot start (επανάκτηση μετα απο απώλεια κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Όντος το dell streak ήταν αδικημένο στην εποχή του.Το note βέβαια ειναι η μέρα με την νύχτα σε ότι αφορά το hardware και όποιος κάτοχος streak πάει στο note θα βρεί σίγουρα το λιμάνι του που λέει και ο φίλος ο Βαγγέλης.

Για το gps να πω και εγω οτι είναι πράγματι απόλαυση. Κλειδώνει δορυφόρους σε χρόνο dt και η πλοήγηση που έκανα εχτές το βραδι σε μιά διαδρομή 10 χιλιόμετρων με sygic aura ήταν τέλεια σε όλα. Ηχος, smooth, στίγμα ήταν σε κορυφαία επίπεδα και είναι όπως έπρεπε να ειναι ένα αξιόλογο gps. :)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 ημέρες χρήσης εκ των οποίων η χθεσινή σε πραγματικές επαγγελματικές συνθήκες μπορώ με ασφάλεια να εξάγω τα εξής συμπεράσματα:

1) Για χρήση εκτός γραφείου με χαρτοφύλακες κλπ στα χέρια, είναι υποχρεωτική η χρήση handsfree.

2) Ως προς το μέγεθος χωράει σε όλες τις τσέπες από σακάκια, παντελόνια κλπ. πλην όμως η χρήση με το ένα χέρι στο δρόμο είναι αρκετά δύσκολη χωρίς το handsfree.

3) Στο αυτοκίνητο είναι κρίμα να μην υπάρχει βάση (προς στιγμήν δεν έχω βρει/ δεν έχει βγει κάποια στιβαρή κομψή) καθώς η χρήση του gps είναι εκπληκτική!, επίσης με την εφαρμογή I on Road περνάς σε άλλη διάσταση!

4) Για χρήση στο γραφείο μηδενίζει την ανάγκη ενός netbook (ειδικά αν το γραφείο έχει και καναπέ...)

5) Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτε θήκες, screen protectors καθώς θεώρω ότι περιορίζουν την λειτουργικότητα των συσκευών/ αισθητική. Πλην όμως θα αναζητήσω θήκη μήπως κάπου εκει στο κενό βάλω και καμιά κάρτα, χαρτονόμισμα κλπ. Με λίγα λόγια θα προσπαθήσω να του βάλω μια θήκη για να το μετατρεψω (εκτος από e-wallet) σε κανονικό πορτφόλι έτσι ώστε να μειώσω/ μηδενίσω την ανάγκη να κουβαλάω πορτοφόλι μαζί μου.

προς στιγμήν αυτά ελπίζω να βοήθησα στις απορίες όσων σκέφτονται να αγοράσουν το note.

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι δεν μπορω να δω τις αγοραπωλησιες

 

Για να σου λυθεί οποιαδήποτε απορία σχετικά ριξε ένα διάβασμα εδώ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55736

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για βάση αυτοκινήτου, εγώ χρησιμοποιώ τη μεγάλη τη Herbert Richter για smartphones. Ταιριάζει τέλεια και είναι διακριτική. Αν μάλιστα τη συνδυάσεις με άλλο βραχίονα (καλύτερα αυτός που μπαίνει στις θύρες κλιματισμού), είναι και σταθερότατη!

Εγώ πάλι θέλω να ρωτήσω αν τα παιχνίδια σας παίζουν κανονικά σε όλη την επιφάνεια της οθόνης. Εμένα δεν παίζει κανένα σωστά, ή δεν παίζει καθόλου, παρότι κατεβάζει κανονικά τα έξτρα αρχεία που χρειάζονται. Το ίδιο πρόβλημα (σε μικρότερο βαθμό) έχω και με το Sensation.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα διακρίνω με τα παιχνίδια. Ειδικά της Gameloft. Μονο το Asphalt παιζει που το χει και στο Samsung Apps δωρεαν
Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

τωρα με στεναχωρισατε ,δλδ δεν παιζουν ανgry birds κι λοιπα παιχνιδια σε φουλ οθονη ;

 

Tα Angry Birds παίζουν κανονικά. Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω και άλλα μεγάλα παιχνίδια. Κάποια παίζουν full screen, κάποια άλλα πιάνουν μέρος της οθόνης και φυσικά δε μπορείς να τα παίξεις και κάποια άλλα δεν ανοίγουν καν.

 

Μόλις παρήγγειλα από Handtec τη μπλε θήκη. Με ειδοποίησαν ότι την έχουν σε στοκ.

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ.. αυτο ειναι σημαντικό για την ανάλυση. Υπάρχει επιλογή να ρίξουμε την ανάλυση (ανάλογα με την προτίμηση μας) στα 480x800 που ήταν το standard μέχρι τώρα?

 

υπάρχει πρόβλημα μόνο στα παιχνίδια ή και στις εφαμοργές

Link to comment
Share on other sites

Αν μπωρεις κανείς νΑ βοηθήσει

1) ποτε έρχεται Ελλάδα και αν έρθει στο Γερμανό ;

2) σε λευκό ποτε το βλέπετε ;

3) θα γίνει σίγουρα αναβάθμιση λογισμικού;

4) αν έχει απόδειξη απο εξωτερικο (expode καπωσ ετσι το λενε) έχει εγγύηση συγουρα;

5) φακέλους κάνει σαν το s2;

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ.. αυτο ειναι σημαντικό για την ανάλυση. Υπάρχει επιλογή να ρίξουμε την ανάλυση (ανάλογα με την προτίμηση μας) στα 480x800 που ήταν το standard μέχρι τώρα?

 

υπάρχει πρόβλημα μόνο στα παιχνίδια ή και στις εφαμοργές

Λοιπόν, απ' ότι βλέπω, είναι πολλά τα παιχνίδια που παίζουν κανονικά σε full screen. Κάποια από αυτά όμως είναι High Definition και παίζουν με καλά γραφικά, ενώ κάποια άλλα (τα μικρότερα σε μέγεθος) παίζουν μεν full screen, αλλά είναι φανερό (από τη θολούρα σε εικόνα και fonts) ότι έχουν γραφεί για χαμηλότερες αναλύσεις. Σε γενικές γραμμές, το 70% των παιχνιδιών παίζουν σε Full Screen. Πιστεύω ότι σταδιακά τα περισσότερα παιχνίδια θα προσαρμοστούν και σε αυτή την ανάλυση.

Αναφορικά με τις εφαρμογές, όλες παίζουν κανονικά (τουλάχιστον όσες έχω εγκαταστήσει).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αν μπωρεις κανείς νΑ βοηθήσει

1) ποτε έρχεται Ελλάδα και αν έρθει στο Γερμανό ;

2) σε λευκό ποτε το βλέπετε ;

3) θα γίνει σίγουρα αναβάθμιση λογισμικού;

4) αν έχει απόδειξη απο εξωτερικο (expode καπωσ ετσι το λενε) έχει εγγύηση συγουρα;

5) φακέλους κάνει σαν το s2;

 

Aναμενεται στην ελλαδα σε λιγες μερες και επισημα.Μεταξυ 11-15 του μηνος.

Θα βγει και σε λευκο ναι αλλα το ποτε δεν το γνωριζω ακομα προσωπικα.

Θα κυκλοφορησει παντως απο ολες τις εταιρίες.

Αναβαθμιση σιγουρα καθως η samsung δειχνει ολο και καλυτερο προσωπο στον τομεα αυτο..Εδω δεν αφησε πιο παλιες συσκευες οπως το galaxy s.Θα αφησει τετοιο κινητο??Θα αναβαθμιστει επισημα σε android icecream.

Φακελους φυσικα και κανει :)

Edited by Marios_Gian

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα από Handtec τη μπλε θήκη. Με ειδοποίησαν ότι την έχουν σε στοκ.

 

Σου είναι εύκολο ποια συγκεκριμένα εννοείς?

 

Μακρυά πάντως από τα screen protectors της vikuitti (cv8-3M) και τα αλλά φθηνά που είχαν αναφερθεί στις πιο πίσω σελίδες. . .

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

αν πέσει κάτω από τα 500 ευρώ μάλλον το χτύπησα το κινητάκι, έχω ψηθεί...
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο ποια συγκεκριμένα εννοείς?

 

Μακρυά πάντως από τα screen protectors της vikuitti (cv8-3M) και τα αλλά φθηνά που είχαν αναφερθεί στις πιο πίσω σελίδες. . .

 

Ωχ μη μου λες τετοια. Πηρα της Vikuitti μπας και δω κατι καλυτερο απο τα σκουπιδια που μου εστειλαν (της 3M) μολις σημερα, οποτε περιμενω παλι την ιδια ιστορια (0.5 χιλ που χαρασσονται με ενα περασμα της γραφιδας)?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

dld ποσο παχος πρεπει να εχει ενα καλο προστατευτικο οθονης ;

εχετε δοκιμασει τα ματ ;εχει βαλει ενα φιλος σe iphone και ειναι πολυ καλο και σε αισ8ηση και σε ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

dld ποσο παχος πρεπει να εχει ενα καλο προστατευτικο οθονης ;

εχετε δοκιμασει τα ματ ;εχει βαλει ενα φιλος σe iphone και ειναι πολυ καλο και σε αισ8ηση και σε ποιοτητα

 

Απλα αυτα που εχουν κυκλοφορησει ηδη στο ebay (και κατα κυριο λογο απο protectionfilm - Γερμανικο) ειναι πολυ λεπτα, χαρασσονται για πλακα και γενικα δεν αξιζουν τον κοπο.

Τα crystal clear που κυκλοφορουν στο εμποριο (αλλα οχι ακομα για το Note ευρεως) ειναι μια χαρα.

Τα ματ ουτε να τα βλεπω.

Αλλοιωνουν την εικονα, προσωπικα θελω την οθονη μετα απο μια καλη εγκατασταση μιας ποιοτικης ζελατινας να ειναι περιπου σαν αυτη που εχεις χωρις protector.

 

Η original flip type διαθεσιμη κι απο ebay shop πλεον:

http://www.ebay.com/itm/NEW-SEALED-GENUINE-SAMSUNG-BLUE-FLIP-COVER-SAMSUNG-GALAXY-NOTE-EFC-1E1FBEC-/140635783653?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item20be8bc1e5

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλη8εια αλλοιωση δεν ειδα και ακομα δεν εχει χαρακτη καθολου ,τελος παντων αν μπορει καποιος κανα βιντεακι νυχτος και πως παει απο θεμα ηχου σε βιντεο ;
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλη8εια αλλοιωση δεν ειδα και ακομα δεν εχει χαρακτη καθολου ,τελος παντων αν μπορει καποιος κανα βιντεακι νυχτος και πως παει απο θεμα ηχου σε βιντεο ;

 

Στα matte screen protector η οθονη κανει λιγοτερες δαχτυλιες (για την ακριβεια εκει ειναι, απλα φαινονται λιγοτερο), εχει λιγοτερες αντανακλασεις, αλλα το panel... "ζαχαριζει" και ξεκαθαρα αλλοιωνεται η εικονα αυτου που αντικρυζεις.

Καποιους τους βολευει, εγω εξεφρασα τη δικη μου αποψη απο την εμπειρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη μου λες τετοια. Πηρα της Vikuitti μπας και δω κατι καλυτερο απο τα σκουπιδια που μου εστειλαν (της 3M) μολις σημερα, οποτε περιμενω παλι την ιδια ιστορια (0.5 χιλ που χαρασσονται με ενα περασμα της γραφιδας)?

 

Βαγγέλη δεν είναι σαν αυτα του ελληνικού καταστήματος αλλά επειδή "κολλάνε" και δεν έχουν τη δεύτερη σαν οδηγό, σου βγαίνει η "πίστη" να τη προσαρμόσεις με αποτέλεσμα να βάλεις χέρι μέσα στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να έχεις και ένα ωραιότατο δακτυλικό αποτύπωμα! Ασε που η μια που προσπάθησα να βάλω μου φαινόταν στο ύψος μεγαλύτερη. . .

 

ΥΓ. Αν πάρει το μάτι σας κανά screen protector της προκοπής ενημερώστε! ;)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...