Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ναι πιο γρηγορο δηλαδη στο ιντερνετ αν απενεργοποιησουμε το fast dormancy?? :0

 

Ο ρυθμός διαμεταγωγής δεδομένων έχει να κάνει με άλλους παράγοντες που έχουν σχέση με το δίκτυο τους servers και την ικανότητα του τηλεφώνου να κατεβάζει γρήγορα data.

 

Το fast dormancy απενεργοποιημένο δεν εισάγει καθυστερήσεις στην έναρξη της σύνδεσης data και με αυτή την έννοια βοηθάει.

 

Σε κάθε περίπτωση, για τα δικά μας δίκτυα, καλό δεν κάνει…

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους κατόχους του Note που μας έχουν δώσει πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με τη συσκευή.

 

Πριν 2 μήνες πούλησα το HTC HD2 με σκοπό να αγοράσω το Note (από τότε περίμενα πως και πως τη κυκλοφορία του :wink:). Σήμερα το απόγευμα το είδα πρώτη φορά, μετά από τόση αναμονή, στο Πλαισιο (Πάτρας) και όντως η συσκευή είναι απλά τέλεια. Το μέγεθός του, αν και ήμουν προετοιμασμένος, όντως μου φάνηκε περίεργο, παρ' όλα αυτά η αίσθηση του στο χέρι σε κάνει να το ξεπεράσεις πολύ γρήγορα, ειδικά αφού στο άλλο μου χέρι κρατούσα το iPhone 4 το οποίο μου φαινόταν ίσως λίγο πιο βαρύ.

Το περίεργο της υπόθεσης ήταν πως το Note ήταν η μόνη συσκευή στη έκθεση που όχι μόνο δεν ήταν συνεδεμένη στο WiFi του καταστήματος, αλλά δεν είχε καν πάνω της το βασικό αξεσουάρ της, την γραφίδα!!!! (S Pen). Ακόμα και μετά από παράκλησή μου προς τον υπεύθυνο δεν μου έφεραν ούτε τη γραφίδα ούτε το συνέδεσαν στο Internet. :X (Τα σχόλια περιττά για κατάστημα που κατά τα άλλα θέλει να σου πουλήσει συσκευή αξίας 700 euro!)

Να πω την αλήθεια, το να το δω από κοντά ήταν το τελευταίο πράγμα που ήθελα πριν καταλήξω στην αγορά του.

...λίγες μέρες σκέψη λοιπόν και το μόνο που έμεινε είναι η απόφαση. Ελπίζω να μην μου φανεί όντως δύσχρηστο στην καθημερινή μεταφορά (όπως έχω διαβάσει να λένε πολλοί), μιας και θα είναι η βασική μου συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα πέσει η τιμή του τώρα που σε ένα μήνα έχουμε Χριστούγεννα? ή λέτε θα την τσιμπήσουν εξαιτίας τους? τί συμβαίνει συνήθως?

 

αυτη η μεμβράνη προστασίας , η μπραντο πως την λένε, είναι όντως τόσο τέλεια? γιατί σχεδον 10 ευρώ για μεμβράνη...είναι λίγο!

ποια η διαφορά της Ultra-Clear με την Anti-Glare? φαίνεται η διαφορά ή μόνο στα χαρτιά?

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα πέσει η τιμή του τώρα που σε ένα μήνα έχουμε Χριστούγεννα? ή λέτε θα την τσιμπήσουν εξαιτίας τους? τί συμβαίνει συνήθως?

 

αυτη η μεμβράνη προστασίας , η μπραντο πως την λένε, είναι όντως τόσο τέλεια? γιατί σχεδον 10 ευρώ για μεμβράνη...είναι λίγο!

ποια η διαφορά της Ultra-Clear με την Anti-Glare? φαίνεται η διαφορά ή μόνο στα χαρτιά?

 

Καθε εβδομαδα που θα κοιτας θα ειναι πιο κατω η τιμη του,ανεξαρτητως χριστουγεννων,μεχρι να σταθεροποιηθει καποια στιγμη οπως συμβαινει σε ολα τα smartphones.Και επειδη καθε εβδομαδα θα βλεπεις και μια νεα συσκευη να βγαινει,θα μπερδευεσαι ακομα περισσοτερο...Γιαυτο η γνωμη μου ειναι να παρεις αυτο που θες (πολυ) τωρα.

 

Η anti glare απ οσο γνωριζω ειναι πιο...ματ.Φαινονται λιγοτερα οι δαχτυλιες αλλα η οθονη θολωνει λιιιιγο περισσοτερο απο την clear.

Προσωπικα προτιμω τη glare ιδιως σε μεγαλη οθονη,αλλα αυτα ειναι γουστα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μήπως θα πέσει η τιμή του τώρα που σε ένα μήνα έχουμε Χριστούγεννα? ή λέτε θα την τσιμπήσουν εξαιτίας τους? τί συμβαίνει συνήθως?

 

αυτη η μεμβράνη προστασίας , η μπραντο πως την λένε, είναι όντως τόσο τέλεια? γιατί σχεδον 10 ευρώ για μεμβράνη...είναι λίγο!

ποια η διαφορά της Ultra-Clear με την Anti-Glare? φαίνεται η διαφορά ή μόνο στα χαρτιά?

 

Συνήθως οι πέφτουν οι τιμές συσκευών που έχουν κυκλοφορήσει περίπου 2-3 μήνες στην αγορά. Κατά τη γώμη μου δύσκολα θα πέσει η τιμή του Note μέσα στις γιορτές μιας και μόλις κυκλοφόρησε επίσημα στη χώρα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους κατόχους του Note που μας έχουν δώσει πάρα πολλές πληροφορίες σχετικά με τη συσκευή.

 

Πριν 2 μήνες πούλησα το HTC HD2 με σκοπό να αγοράσω το Note (από τότε περίμενα πως και πως τη κυκλοφορία του :wink:). Σήμερα το απόγευμα το είδα πρώτη φορά, μετά από τόση αναμονή, στο Πλαισιο (Πάτρας) και όντως η συσκευή είναι απλά τέλεια. Το μέγεθός του, αν και ήμουν προετοιμασμένος, όντως μου φάνηκε περίεργο, παρ' όλα αυτά η αίσθηση του στο χέρι σε κάνει να το ξεπεράσεις πολύ γρήγορα, ειδικά αφού στο άλλο μου χέρι κρατούσα το iPhone 4 το οποίο μου φαινόταν ίσως λίγο πιο βαρύ.

Το περίεργο της υπόθεσης ήταν πως το Note ήταν η μόνη συσκευή στη έκθεση που όχι μόνο δεν ήταν συνεδεμένη στο WiFi του καταστήματος, αλλά δεν είχε καν πάνω της το βασικό αξεσουάρ της, την γραφίδα!!!! (S Pen). Ακόμα και μετά από παράκλησή μου προς τον υπεύθυνο δεν μου έφεραν ούτε τη γραφίδα ούτε το συνέδεσαν στο Internet. :X (Τα σχόλια περιττά για κατάστημα που κατά τα άλλα θέλει να σου πουλήσει συσκευή αξίας 700 euro!)

Να πω την αλήθεια, το να το δω από κοντά ήταν το τελευταίο πράγμα που ήθελα πριν καταλήξω στην αγορά του.

...λίγες μέρες σκέψη λοιπόν και το μόνο που έμεινε είναι η απόφαση. Ελπίζω να μην μου φανεί όντως δύσχρηστο στην καθημερινή μεταφορά (όπως έχω διαβάσει να λένε πολλοί), μιας και θα είναι η βασική μου συσκευή.

 

Και γω (κάτοχος Galaxy SII) πέρασα απο Πλαίσιο Πάτρας και το είδα. Πράγματι το μέγεθος κάνει την διαφορά. Γεμίζει το χέρι σου. Αλήθεια, το κουβάλημα του στην καθημερινότητα λέτε να μην είναι δύσκολο?????? Ή όλα είναι θέμα συνήθειας???

Όσοι το έχουν και το έχουν δουλέψει, πώς τους φαίνεται? Τί γίνεται με τις τσέπες? Χωράει???:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πήρε κανείς την flip case?

Πως είναι και πως κάθεται γενικα?

 

Πριν λίγο την άνοιξα, μαζι με τους screen protectors της vicuity. Για τους protectors της 3M τα είπαν τα παιδια. Σχεδόν αποτυχία. Και λεω σχεδόν γιατι οι άλλοι γερμανικοι ήταν τελείως ψεύτικοι, της 3M απλα κάνει κάθετες διαγραμμίσεις που δεν ξέρω που οφείλονται.

Για τη θήκη τώρα:

Ευτυχώς με αποζημιωσε!!!

Το πίσω καπάκι αντικαθίσταται απο αυτο της θήκης, εφαρμόζει τέλεια φυσικα και έχει την ίδια υφή με το καπάκι το μαμισιο.

Είναι ελάχιστα πιο παχύ που βοηθά να μην ακουμπά απευθείας η πλάτη με κίνδυνο να χαραχθεί το lens cover. Το flip διπλωνει πίσω για να το χρησιμοποιείτε εύκολα.

Γενικά πολυτελής, κοσμει τη συσκευη και θα την χρησιμοποιώ για καιρο θέλω να πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δόθηκε και ο κώδικας στους XDA για το ICS! Ελπίζω να μην αργήσουν τα παιδιά που ασχολούνται με το note!

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο την άνοιξα, μαζι με τους screen protectors της vicuity. Για τους protectors της 3M τα είπαν τα παιδια. Σχεδόν αποτυχία. Και λεω σχεδόν γιατι οι άλλοι γερμανικοι ήταν τελείως ψεύτικοι, της 3M απλα κάνει κάθετες διαγραμμίσεις που δεν ξέρω που οφείλονται.

Για τη θήκη τώρα:

Ευτυχώς με αποζημιωσε!!!

Το πίσω καπάκι αντικαθίσταται απο αυτο της θήκης, εφαρμόζει τέλεια φυσικα και έχει την ίδια υφή με το καπάκι το μαμισιο.

Είναι ελάχιστα πιο παχύ που βοηθά να μην ακουμπά απευθείας η πλάτη με κίνδυνο να χαραχθεί το lens cover. Το flip διπλωνει πίσω για να το χρησιμοποιείτε εύκολα.

Γενικά πολυτελής, κοσμει τη συσκευη και θα την χρησιμοποιώ για καιρο θέλω να πιστεύω...

 

Μπράβο βρε Βαγγέλη...ωραία νέα

Όντως χωρίς θήκη δεν προστατεύεται ο φακός της κάμερας..μεγάλη βλακεία της samsung,έπρεπε να τον βάλουν ελάχιστα πιο μέσα από το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τα screen protectors, εγώ παρέλαβα 2 Vikuity και το ένα το δίνω σε όποιον το θέλει, το άλλο το έβαλα και μετά από λίγο το έβγαλα και το πέταξα. Απαράδεκτο σε σχέση με τα Brando που χρησιμοποιώ πάντα. Σήμερα λοιπόν είδα ότι επιτέλους έβγαλε και η Brando και φυσικά το χτύπησα. Έχει και δωρεάν μεταφορικά μέχρι το τέλος Νοεμβρίου.

 

Δεν με προλαβες....βιαστικα και παρηγγειλα και γω τα Vikuiti screen protector ADQC27. Τοσο χαλια; Για να δουμε...

Πηρα καλου κακου και την Brando.

 

Εχει κανεις ιδεα για διαθεσιμοτητα απο Voda;

 

Πριν λίγο την άνοιξα, μαζι με τους screen protectors της vicuity. Για τους protectors της 3M τα είπαν τα παιδια. Σχεδόν αποτυχία. Και λεω σχεδόν γιατι οι άλλοι γερμανικοι ήταν τελείως ψεύτικοι, της 3M απλα κάνει κάθετες διαγραμμίσεις που δεν ξέρω που οφείλονται.

Για τη θήκη τώρα:

Ευτυχώς με αποζημιωσε!!!

Το πίσω καπάκι αντικαθίσταται απο αυτο της θήκης, εφαρμόζει τέλεια φυσικα και έχει την ίδια υφή με το καπάκι το μαμισιο.

Είναι ελάχιστα πιο παχύ που βοηθά να μην ακουμπά απευθείας η πλάτη με κίνδυνο να χαραχθεί το lens cover. Το flip διπλωνει πίσω για να το χρησιμοποιείτε εύκολα.

Γενικά πολυτελής, κοσμει τη συσκευη και θα την χρησιμοποιώ για καιρο θέλω να πιστεύω...

Μπορεις να ανεβασεις καμια φωτογραφια με το screen protector και τις γραμμες που λες και καμια αλλη με τη θηκη; Ευχαριστω προκαταβολικα.

Edited by depmode
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει 100% εαν το galaxy note εχει usb host για να συνδέω εξωτερικους δισκους κλπ, οπως επίσης και υποστήρξη HDMI output με το adaptorακι που κυκλοφορεί και για το galaxy S2?

Ρωταω γιατι ειμαι κάτοχος galaxy s2 και σκοπευω να το δωσω να παρω το Note. Αλλα αυτες οι δύο λειτουργίες που εχει το S2 με εχουν εξυπηρετήσει πάρα πολυ! π.χ. συνδεση σε projector 1080p για παρακολουθηση HD ταινιών :happy:

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου πει 100% εαν το galaxy note εχει usb host για να συνδέω εξωτερικους δισκους κλπ, οπως επίσης και υποστήρξη HDMI output με το adaptorακι που κυκλοφορεί και για το galaxy S2?

Ρωταω γιατι ειμαι κάτοχος galaxy s2 και σκοπευω να το δωσω να παρω το Note. Αλλα αυτες οι δύο λειτουργίες που εχει το S2 με εχουν εξυπηρετήσει πάρα πολυ! π.χ. συνδεση σε projector 1080p για παρακολουθηση HD ταινιών :happy:

Οτι κανει το galaxy sii το κανει και το note,οποτε δωσε μονο το κινητο και κρατησε τους ανταπτορες σου για το note που ειναι ακριβως οι ιδιοι;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο την άνοιξα, μαζι με τους screen protectors της vicuity. Για τους protectors της 3M τα είπαν τα παιδια. Σχεδόν αποτυχία. Και λεω σχεδόν γιατι οι άλλοι γερμανικοι ήταν τελείως ψεύτικοι, της 3M απλα κάνει κάθετες διαγραμμίσεις που δεν ξέρω που οφείλονται.

Για τη θήκη τώρα:

Ευτυχώς με αποζημιωσε!!!

Το πίσω καπάκι αντικαθίσταται απο αυτο της θήκης, εφαρμόζει τέλεια φυσικα και έχει την ίδια υφή με το καπάκι το μαμισιο.

Είναι ελάχιστα πιο παχύ που βοηθά να μην ακουμπά απευθείας η πλάτη με κίνδυνο να χαραχθεί το lens cover. Το flip διπλωνει πίσω για να το χρησιμοποιείτε εύκολα.

Γενικά πολυτελής, κοσμει τη συσκευη και θα την χρησιμοποιώ για καιρο θέλω να πιστεύω...

 

Άντε να μου έρθει και εμένα! Από το Handtec την παρήγγειλες; Την μπλε, έτσι; Που να βγει και η leather!

 

Update: Μόλις την παρέλαβα! Ήθελα να ρωτήσω αν σας κλείνει πλήρως η πάνω πλευρά, ή αφήνει ένα μικρό κενό;

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Άντε να μου έρθει και εμένα! Από το Handtec την παρήγγειλες; Την μπλε, έτσι; Που να βγει και η leather!

 

Update: Μόλις την παρέλαβα! Ήθελα να ρωτήσω αν σας κλείνει πλήρως η πάνω πλευρά, ή αφήνει ένα μικρό κενό;

 

Απο ebay την πηρα την ιδια μερα που παρηγγειλες τη δικα σου. Απο Αγγλια ερχονται.

Ναι κλεινει κανονικα, δοκιμασε να την ξανακουμπωσεις μηπως δεν επιασε καποιο κλιπ γιατι ειναι λιγο μυστηρια και πιο σκληρη απο το καπακι του...

Link to comment
Share on other sites

λιγες ωρες εμειναν για να το εχω και εγω αντε να δουμε τι θα δουμε ας ελπισω πως δεν θα το μετανιωσο...αν και δεν νομιζω!!!;)
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το έχετε προσέξει, εγώ μόλις το πρόσεξα, πίσω στη κάμερα καλύπτεται από μια ζελατίνα ο φακός. . . :)

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πω και εγώ τη γνώμη μου κατοχές 4-5 μέρες του note , ήμουν iphonakias μέχρι αΐδια ξενέρωσα που δεν βγήκε 5 και είπα να δοκιμάσω το note

 

Απλά έχω ενθουσιαστεί το γουστάρω τρελά είναι λίγο μεγάλο ναι αλά το συνήθισα άμεσος και με τέτοια οθοναρα ρε παιδιά κάνεις τα πάντα απλά.

 

Γ ια το ANDROID για τον λόγο ότι έμπαινα μόνο σε forum iphone νόμιζα ότι είναι τελείως τις πλακάς και εδω ήμουν λάθος

Link to comment
Share on other sites

Το android δεν ειναι της πλάκας. Απλα επειδη παίρνει πολυ παραμετροποιηση, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει στην συσκευη του και βλέπεις αλλα αντι άλλων σε ίδιες συσκευές με την ίδια εκδοση λειτουργικου.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται χακαρισμα τα Android για να περάσεις σπασμένες εφαρμογές όπως στο iOS.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα τηλεφωνα χακαρονται για τσαμπα εφαρμογες κλπ?

 

Ελπίζω να μην εννοείς παράνομες εφαρμογές γιατί δεν επιτρέπονται τέτοια σχόλια στο forum και είμαστε λίγο off-topic, αλλά στα γρήγορα:

Από εφαρμογές μπορείς να βάλεις οτιδήποτε χωρίς να κάνεις κανένα hack. Στο κινητό εγκαθιστάς ό,τι θες.

 

Για παραπάνω κοίτα στα αντίστοιχα topics για το android.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, δεν ξερω βέβαια αν θα ερθει ποτε το galaxy s II HD που είδα στο gsmarena ,απλα ήθελα να μάθω πόσο καλύτερο είναι το cpu του SII HD?

 

NOTE: Dual-core 1.4GHz ARM Cortex-A9 processor, Mali-400MP GPU,

S II HD: Exynos chipset 1.5 GHz dual-core processor, Adreno 220 GPU, Qualcomm MSM 8660 Snapdragon

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...