Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά ναι πρέπει να δουλέψει και πάνω απο JVU. Αλλά επειδή έχουμε αρχίσει να μιλάμε για πειράγματα στο κινητό πλέον, καλύτερα να γράφεις στο θέμα με τις τροποποιήσεις για τέτοια ζητήματα. (edit: OK μεταφέρθηκε :p)

Συνήθως οι ρυθμίσεις που βάζει ο καθένας είναι από προσωπική επιλογή αναλόγως με το τι χρειάζεσαι. Αν θες πολύ καλές επιδόσεις αλλά θυσιάζεις λίγη μπαταρία, αν θες μέτριες επιδόσεις, ή χειρότερες επιδόσεις για οικονομία ενέργειας κλπ. Τώρα για συγκεκριμένες ρυθμίσεις του semaphore δεν ξέρω γιατί έχω αρκετό καιρό να τον βάλω για να δω τι παίζει, αλλά να ξέρεις πως το overclock δε δουλεύει σε όλες τις συσκευές το ίδιο καλά. Σε μερικούς τα 1300 για παράδειγμα μπορεί να κολλάνε.

 

παιδια ο τελευταιος semaphore 2.1.1 δουλευει σε jvu η οχι?(ή δεν εχει νοημα).... εχω τον 1.9.1 τωρα οπως και πολλα αλλα παιδια..

αν μπορει να μας απαντησει και ο ιδιος ο Στρατος τον ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δουλεύει κανονικότατα. Ο Στράτος έχει απαντήσει δύο φορές τώρα πρόσφατα μάλιστα (λίγες σελίδες πίσω) ότι σε όλες τις gingerbread δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι λίγο off topic αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα.

Κατέβασα την "Gingerbread 2.3.6 I9000XWJVW" που υπάρχει στα επίσημα roms, αλλα θα ήθελα να ρωτήσω πριν την βάλω, αν μπορώ να την γυρίσω σε EUR.

Και κάποιες εντυπώσεις από κάποιον που την έβαλε, καλό θα είναι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι λίγο off topic αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα.

Κατέβασα την "Gingerbread 2.3.6 I9000XWJVW" που υπάρχει στα επίσημα roms, αλλα θα ήθελα να ρωτήσω πριν την βάλω, αν μπορώ να την γυρίσω σε EUR.

Και κάποιες εντυπώσεις από κάποιον που την έβαλε, καλό θα είναι.

Ευχαριστώ

 

τι ακριβως θες να κερδισεις αμα την γυρισεις σε EUR?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να είναι λίγο off topic αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούργιο θέμα.

Κατέβασα την "Gingerbread 2.3.6 I9000XWJVW" που υπάρχει στα επίσημα roms, αλλα θα ήθελα να ρωτήσω πριν την βάλω, αν μπορώ να την γυρίσω σε EUR.

Και κάποιες εντυπώσεις από κάποιον που την έβαλε, καλό θα είναι.

Ευχαριστώ

 

Nαι φυσικά μπορείς. Το μόνο που θα χάσεις είναι ότι το Kies δε θα την αναγνωρίζει πια ως επίσημη και δε θα σου δίνει αναβάθμιση (τρίχες :))

 

Βασίλη αυτό που θα κερδίσει είναι τα ελληνικά ΑPN βασικά, τίποτα παραπάνω... αν και υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες ότι το ελληνικό csc βοηθάει και στον σωστό αριθμό των ελληνικών χαρακτήρων στα μηνύματα sms... εγώ δεν τό'χω δοκιμάσει πάντως.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι φυσικά μπορείς. Το μόνο που θα χάσεις είναι ότι το Kies δε θα την αναγνωρίζει πια ως επίσημη και δε θα σου δίνει αναβάθμιση (τρίχες :))

 

Βασίλη αυτό που θα κερδίσει είναι τα ελληνικά ΑPN βασικά, τίποτα παραπάνω... αν και υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες ότι το ελληνικό csc βοηθάει και στον σωστό αριθμό των ελληνικών χαρακτήρων στα μηνύματα sms... εγώ δεν τό'χω δοκιμάσει πάντως.

 

Ευχαριστώ πολύ. Μήπως την έβαλε κανένας?

Link to comment
Share on other sites

α) ναι, δες στην προηγούμενη σελίδα το post του Πάρη (@truckman)

Μην περιμένεις και τίποτε διαφορές με τις 2.3.5, μόνο μικρά bug fixes κάτω απο το καπώ (under the hood;))πρέπει να έχει η 2.3.6 έναντι των 2.3.5

 

β) απλά βάλε την αντίστοιχη έκδοση του semaphore kernel απο εδώ ή xda εδώ. Είναι πιο εύκολο και κερίζεις + ταχύτητα, root, cwm recovery και πολλές ακόμα επιλογές.

 

Kαι αφου βαλουμε την αντιστοιχη εκδοση του semaphone kernel πως κανουμε overclocking;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eπισημοποιήθηκε και η JVX για τους παρόχους της Πολωνίας PLUS και T-Mobile, την οποία πόσταρα τις προάλλες debranded και χωρίς τα πολωνικά applications και wallpapers. Παρ'όλα αυτά επειδή αναφέρθηκαν προβλήματα, δε θα την αναρτήσω στην σελίδα με τα επίσημα firmwares. Όποιος τη θέλει, έστω και προβληματική, είναι λίγες σελίδες πίσω...
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις τον κερνελ τότε σου περνάει στο σύστημα και μια εφαρμογή, την "semaphore"... Από εκεί μπορείς να κάνεις overclock. Καλύτερα πρώτα κάνε ένα τεστ (από την εφαρμογή, επιλογή miscellaneous _ overclocking test) να δεις αν το κινητό σου αντέχει την υψηλότερη συχνότητα CPU (δεν το δέχονται όλα τα κινητά) και μετά προχωρά στη μόνιμη ρύθμιση.

 

Πάντως Προσωπικά δεν βλέπω λόγο να κάνεις overclock, εγώ πχ το έχω δοκιμάσει αλλά δεν το έχω ενεργό πλέον!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Η JVZ είναι ακόμη beta ή θα αναρτηθεί και αυτή; Αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στην JVW και JVZ, ποια μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Tyxerakia ξηγήθηκα κατσαβιδιά στο GPS και έχω να αναφέρω ότι βλέπω βελτίωση. ΠΧ με το τεστ του GPS aids εκει που κλείδωνα σε 25 δευτερόλεπτα (9/9 δορυφόροι) τώρα κλείνω σε 5 δευτερόλεπτα (πάλι 9/9 δορυφόροι). (καλα μπορέι να λεω και κοτσανες, πόσα δευτερόλεπτα λέει στην ένδειξη TTFF λέω, μπορεί αν είναι και κάτι άλλο)

Θα του τρεξω και το GPS test που μου έδωσες και εντάξει.

Μου φαίνεται το στρώσαμε.

 

Ωραίος, σόρρυ το πήδηξα για κάποιο λόγο αυτό χθες :) Χαίρομαι, κι εμένα τώρα δουλεύει πολύ καλύτερα.

 

Η JVZ είναι ακόμη beta ή θα αναρτηθεί και αυτή; Αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στην JVW και JVZ, ποια μου προτείνετε;

 

Τελικά την δοκίμασε κανένας την JVW;

 

Η JVZ είναι ακόμα σε test φάση, απλά κάποιος την έκανε leak στο samfirmware... δεν έχει δοθεί σε καμία χώρα πουθενά. Αλλά μπορεί σύντομα να βγει, μόνο τα σαΐνια της Samsung ξέρουν :p

Όσο για το αν έχει δοκιμαστει... ρε παιδιά 2 σελίδες πίσω έχει κάνει ο Πάρης/truckman ανάλυση, μη βαριέστε τόσο πια, κάνει κακό... ορίστε:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3888885#post3888885

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3889628#post3889628

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο galaxy sii και στην επιλογή GSM αυτόματα βάζει την επιλογή κεφαλαία στα ελληνικά οπότε στέλνονται 160 χαρακτήρες. (Δεν σε αφήνει να στείλεις με μικρά). Δεν μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο και στο s;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

miui mintberry ;)

 

Δοκίμασα τη συγκεκριμένη και μου φάνηκε εξαιρετική rom. Υπάρχει language pack για την τελευταία? γιατι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα. Επίσης υπάρχει τρόπος να μπει ελληνικό πληκτρολόγιο Samsung ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τη συγκεκριμένη και μου φάνηκε εξαιρετική rom. Υπάρχει language pack για την τελευταία? γιατι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα. Επίσης υπάρχει τρόπος να μπει ελληνικό πληκτρολόγιο Samsung ?

 

Ελληνικα δεν έχει! Αν βγει κάτι από την ελληνική ομάδα μετάφρασης της miui και συμβαδίζει με την έκδοση που έχεις τότε μπορείς να το περάσεις! Της Samsung το πληκτρολόγιο δεν μπορείς! Βαλε όμως το HTC IME που θα το βρεις στον οδηγό για νέους χρήστες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

ελπιζω να μην ειναι ασχετο με το θρεντ

εβαλα απο εχθες το προγραμμα πλοηγησης don't panic (αρκετα ευχαριστημενος-αν και δεν το εχω δοκιμασει πολυ)

σε περιπτωση που θελω να αλλαξω firmware ή κερνελ ή γενικα να το "πειραξω" το κινητο και εχω παρει back up με titanium

θα μου επανεφερει το panic κανονικά ή θα πρεπει να κανω την διαδικασια όλη απο την αρχη?

η διαδικασια χωρις να ειναι πολυπλοκη (για οποιον δεν την εχει κανει_ειναι λιγο εως πολυ χρονοβορα)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο galaxy sii και στην επιλογή GSM αυτόματα βάζει την επιλογή κεφαλαία στα ελληνικά οπότε στέλνονται 160 χαρακτήρες. (Δεν σε αφήνει να στείλεις με μικρά). Δεν μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο και στο s;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Τελικά το κάνει και η JVW στο s.

Πάντως σε μικρό χρόνο, δεν είδα διαφορές ανάμεσα σε JVU και JVW.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο δες τους οδηγούς για νέους χρήστες. Η απορία σου θα λυθεί αν διαβάσεις το πρώτο ποστ.

 

Ερώτηση και απο εμένα. Για να φλασάρω άλλο μόντεμ απο odin πρέπει να προσέξω κάτι? Απλά βάζω το μόντεμ που θέλω στο "phone", μπάινω σε download mode, προσέχω να μην έχω τσεκάρει repartition και φλασάρω? Auto reboot και F. reset time να είναι τσεκαρισμένα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

wipe battery stats μπορείτε να κάνετε? με JVZ και semaphore 2.1.1 την έχει την επιλογή αλλά δεν βγάζει κάποιο μήνυμα ότι έγινε το "καθάρισμα"

 

Το θέμα είναι ότι όσες φορές και να το φορτίσω η μπαταρία ποτέ δεν κατοσταρίζει..μέχρι το 97% πάει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 θεματακια:

α) την 1η φορα που εγινα root ειχα περασει το cfroot απο τον οδηγο και μου ειχε περασει μεσα και τον cwm manager 2.0 και αυτος εμεινε... μετα περασα τον 1o semaphore kernel .

θελω να ρωτησω πως μπορω να κανω update το cwm manager με τον τελευταιο αν το εχει καποιος

β) στο internet (stock browser) πολλες φορες οταν κανω zoom - unzooμ μου εμφανιζει στα γρηγορα κατι κουτακια σαν σκακι.Εβαλα τον τελευταιο flash player (ειχα τον 10 εβαλα τον 11 αλλα δεν το εχω δοκιμασει σημερα) δεν γνωριζω αν φταιει αυτο...ξερει κανεις τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 θεματακια:

α) την 1η φορα που εγινα root ειχα περασει το cfroot απο τον οδηγο και μου ειχε περασει μεσα και τον cwm manager 2.0 και αυτος εμεινε... μετα περασα τον 1o semaphore kernel .

θελω να ρωτησω πως μπορω να κανω update το cwm manager με τον τελευταιο αν το εχει καποιος

β) στο internet (stock browser) πολλες φορες οταν κανω zoom - unzooμ μου εμφανιζει στα γρηγορα κατι κουτακια σαν σκακι.Εβαλα τον τελευταιο flash player (ειχα τον 10 εβαλα τον 11 αλλα δεν το εχω δοκιμασει σημερα) δεν γνωριζω αν φταιει αυτο...ξερει κανεις τιποτα;

β) Έτσι είναι ο στοκ browser της samsung δεν φταίει κάτι ούτε είναι πρόβλημα. Το κάνει αυτό για να είναι smooth όταν κάνεις ζουμ, κύλιση στις σελίδες κλπ. Η σκακιέρα εμφανίζεται επειδή την ώρα που κάνεις ζουμ δεν φορτώνει επί τόπου την σελίδα αλλά περιμένει να αφήσεις τα δάχτυλα. Μερικές φορές δεν εμφανίζει αυτό που λες, αλλά συνεχίζει να δείχνει την σελίδα πιξελιασμένη ή θολή και καθαρίζει μόλις αφήσεις τα δάχτυλα από την οθόνη. Αν δεις τον στοκ browser του android που δεν το κάνει αυτο, θα δεις ότι lagarei τρελά, αλλά φορτώνει την σελίδα αμέσως κατά την διάρκεια του ζουμ.

α) Ο κάθε κερνελ περνάει όποιο του έχει βάλει ο developer του. :p Ο semaphore έχει το 2,5 αν θυμάμαι καλά. Δε ξέρω αν μπορείς να βάλεις και το 3, ας απαντήσει κάποιος άλλος για σίγουρα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

β) Έτσι είναι ο στοκ browser της samsung δεν φταίει κάτι ούτε είναι πρόβλημα. Το κάνει αυτό για να είναι smooth όταν κάνεις ζουμ, κύλιση στις σελίδες κλπ. Η σκακιέρα εμφανίζεται επειδή την ώρα που κάνεις ζουμ δεν φορτώνει επί τόπου την σελίδα αλλά περιμένει να αφήσεις τα δάχτυλα. Μερικές φορές δεν εμφανίζει αυτό που λες, αλλά συνεχίζει να δείχνει την σελίδα πιξελιασμένη ή θολή και καθαρίζει μόλις αφήσεις τα δάχτυλα από την οθόνη. Αν δεις τον στοκ browser του android που δεν το κάνει αυτο, θα δεις ότι lagarei τρελά, αλλά φορτώνει την σελίδα αμέσως κατά την διάρκεια του ζουμ.

α) Ο κάθε κερνελ περνάει όποιο του έχει βάλει ο developer του. :p Ο semaphore έχει το 2,5 αν θυμάμαι καλά. Δε ξέρω αν μπορείς να βάλεις και το 3, ας απαντήσει κάποιος άλλος για σίγουρα σε αυτο.

 

κανενας semaphore δεν μου εχει περασει αλλο cwm , μπορω να το κανω uninstall και install ξεχωριστα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και απο εμένα. Για να φλασάρω άλλο μόντεμ απο odin πρέπει να προσέξω κάτι? Απλά βάζω το μόντεμ που θέλω στο "phone", μπάινω σε download mode, προσέχω να μην έχω τσεκάρει repartition και φλασάρω? Auto reboot και F. reset time να είναι τσεκαρισμένα?

 

Όπως τα λες αλλα ΧΩΡΙΣ να είναι τικαρισμενο το f. Reset time

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

κανενας semaphore δεν μου εχει περασει αλλο cwm , μπορω να το κανω uninstall και install ξεχωριστα;

Μήπως αναφέρεσε στην εφαρμογη που βλέπεις στο drawer; αυτή φαντάζομαι υπάρχει στο Μαρκετ ή στο thread του chainfire στο xda.

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...