Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχεις δίκιο..:Oπολλές πληροφορίες και διαδικασίες μέσα σε 2 ώρες!Θα πρέπει να ορίσω αρχικά κάποιες από τις επιλογές μέσα στον kernel?Με μια γρήγορη ματιά υπάρχουν πολλά που θα πρέπει να μάθω..anyway ευχαριστώ για τη βοήθεια

 

Δε χρειάζεται να κάνεις καμία ιδιαίτερη ρύθμιση στον kernel. Ο Semaphore δουλεύει άψογα έτσι όπως είναι. Από εκεί και πέρα μέσα από την εφαρμογή Semaphore μπορείς να δοκιμάσεις μερικούς συνδυασμούς και να δεις τι είναι στα γούστα σου. Για πιο πολλές πληροφορίες σχετικά με τις ρυθμίσεις της εφαρμογής δες εδώ.

 

εβαλα τον τελευταιο Semaphore αλλα δεν εχει το cwn και το Superuser !!!! τα βγαλανε ??????

το Superuser το κατεβασα απο μαρκετ και οκ

το cwm που το βρισκω !!!!!

 

Ανέβασα την εφαρμογή CWM Manager την οποία μπορείς να κατεβάσεις από εδώ.

Την περνάς στην sd και κάνεις εγκατάσταση.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα πήγαν καλά! :)

Αν κάποιος με JVT θέλει CRT off animation και battery % indicator σε .zip για φλασάρισμα απο CWM ας το πει να το ανεβάσω κάπου.

αν μπορεις να το ανεβασεις please. πως μπορουμε να βαλουμε κυκλικο ποσοστο μπαταριας? τελικα λεω να φλασαρω jvz με και ext4 γιατι φοβερη η ICS αλλα θελω το 720p video. εχει καλο video record? μαλλον θα χρειαστει reparition? πριν την ICS ειχα jvt

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε αυτό το site να φτιάξεις ότι mod θέλεις εύκολα και γρήγορα (π.χ. εικονίδιο μπαταρίας).

Αφού είσαι σε custom rom φλάσαρε με pit και re-partition την JVZ.

 

EDIT: Ευχαριστώ mindfield για την πληροφορία σχετικά με το lockscreen του UOT Kitchen.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να αλλάξεις lockscreen στο κινητό μας μέσω του uot kitchen

Πρέπει να είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς και ένας από τους συντελεστές της κουζίνας μου είχε πει ότι δεν γίνεται.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να αλλάξεις lockscreen στο κινητό μας μέσω του uot kitchen

Πρέπει να είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς και ένας από τους συντελεστές της κουζίνας μου είχε πει ότι δεν γίνεται.

 

Σε odex συνήθως μπορείς να έχεις η glass η stock android lockscreen.

 

Widgetlocker lockscreen απο το μαρκετ. Τα σπάει απλα. έχεις και εκατοντάδες έτοιμα θέματα απο το xda (αν δεν θέλεις να κάνεις μόνο σου την lockscreen). Σταμάτησα να ασχολουμε με lockscreens απο την ώρα που το έβαλα. (τρώγεται και το go locker αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμη)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για CRT Off animation για την JVZ μπορεί να το κατεβάσει από εδώ.

 

ρε παιδια δεν χρειαζεται ενα mod πρωτα για να παιξει το crt? το εχω αυτο το mod αλλα ηταν για jvu.Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει την JVZ πας στο link που έδωσα και κατεβάζεις το αρχείο που λέει CRT-JVZ-CWM3.zip και το κάνεις install μέσω CWM.

Για να λειτουργήσει το CRT Off animation αφού το φλασάρεις πρέπει να πας στις ρυθμίσεις οθόνης και να στην επιλογή "Κινούμενη εικόνα" να επιλέξεις "κάποιες κινήσεις" ή "όλες οι κινήσεις".

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν υπ' όψη τους την εφαρμογή sgs kernel flasher του neldar και τους έχει βολέψει, ο chainfire πήγε το παιχνίδι σε νέο επίπεδο. Mobile odin για φλασάρισμα ολόκληρης rom μέσα από το κινητό. Αυτό είναι το link της εφαρμογής στο market και είναι επί πληρωμή.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ξέφυγε τελείως το πράγμα με αυτήν την εφαρμογή! Μέχρι τώρα πηγαίναμε για καφέ και φλασάραμε κανέναν kernel για να περάσει η ώρα. Τώρα θα φλασάρουμε και ολόκληρη rom! Galaxy και τα μυαλά στα κάγκελα!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν υπ' όψη τους την εφαρμογή sgs kernel flasher του neldar και τους έχει βολέψει, ο chainfire πήγε το παιχνίδι σε νέο επίπεδο. Mobile odin για φλασάρισμα ολόκληρης rom μέσα από το κινητό. Αυτό είναι το link της εφαρμογής στο market και είναι επί πληρωμή.

 

Και η σελίδα του προγράμματος στο xda: Mobile Odin όπου υπάρχει και free έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα με την Pro μπορείς να επιλέξεις να κάνεις root την συσκευή σου κατά το φλασάρισμα της rom! Απίστευτο και εξαιρετικά χρήσιμο αν θέλεις να φλασάρεις και kernel με την εφαρμογή sgs kernel flasher αμέσως μετά (δεν ξέρω αν η mobile ODIN σε αφήνει να φλασάρεις μόνο kernel)!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια παιδια, ειχα την cyanogen rom και πριν λιγο πηγα να περασω την darky.Στην επαννεκινηση κολησε και τωρα αναβοσβηνει και κανει συνεχεια επαννεκινηση στις δυο αρχικες οθονες: galaxys gt-i9000 kai galaxy s cyanogen , αναβοσβηνει σε αυτα τα δυο συνεχεια.??? υπαρχει λυση?
theodoros
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια παιδια, ειχα την cyanogen rom και πριν λιγο πηγα να περασω την darky.Στην επαννεκινηση κολησε και τωρα αναβοσβηνει και κανει συνεχεια επαννεκινηση στις δυο αρχικες οθονες: galaxys gt-i9000 kai galaxy s cyanogen , αναβοσβηνει σε αυτα τα δυο συνεχεια.??? υπαρχει λυση?

Φλάσαρες πρώτα μία στοκ με repartition? Αν όχι αυτό θα φταίει λογικά. Βγάλε μπαταρία, μπες download mode και φλάσαρε κάποια επίσημη, μετά πήγαινε σε darky. Αν και δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να βάλεις darky, εκτός αν απλά θες να δεις και να πειραματιστείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιο λινκ για καμοια lock screen μεσω cmw για odex JVZ, ευχαριστω!

 

my Galaxy S

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3893521#post3893521

 

Κάντο μόνος σου εύκολα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει την JVZ πας στο link που έδωσα και κατεβάζεις το αρχείο που λέει CRT-JVZ-CWM3.zip και το κάνεις install μέσω CWM.

Για να λειτουργήσει το CRT Off animation αφού το φλασάρεις πρέπει να πας στις ρυθμίσεις οθόνης και να στην επιλογή "Κινούμενη εικόνα" να επιλέξεις "κάποιες κινήσεις" ή "όλες οι κινήσεις".

 

τι περιεχει το crt off μονο στο κλειδωμα το εφε?διοτι ψαχνω icon mod κτλ για jvz

 

επισης για glass screen lock

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα με την Pro μπορείς να επιλέξεις να κάνεις root την συσκευή σου κατά το φλασάρισμα της rom! Απίστευτο και εξαιρετικά χρήσιμο αν θέλεις να φλασάρεις και kernel με την εφαρμογή sgs kernel flasher αμέσως μετά (δεν ξέρω αν η mobile ODIN σε αφήνει να φλασάρεις μόνο kernel)!

Δηλαδή μπορούμε να φλασάρουμε την τελευταία στοκ ρομ και μετά με τον sgs kernel flasher να περάσουμε τον semaphore του Στράτου, και όλα αυτά από το κινητό μας? :cool:

Ψήνομαι... έχω μείνει πολύ καιρό στην 2.2.1 γιατί όλα δουλεύουν ρολόϊ αλλά με βάζετε σε πειρασμό! Την SD την βγάζω για να κρατήσω backup, ή να την αντιγράψω στον υπολογιστή (δουλεύω με Titanium Backup)? Το Kies θα βλέπει το κινητό μετά για να κάνω επαναφορά επαφών κ.λ.π. ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούμε να φλασάρουμε την τελευταία στοκ ρομ και μετά με τον sgs kernel flasher να περάσουμε τον semaphore του Στράτου, και όλα αυτά από το κινητό μας? :cool:

Ψήνομαι... έχω μείνει πολύ καιρό στην 2.2.1 γιατί όλα δουλεύουν ρολόϊ αλλά με βάζετε σε πειρασμό! Την SD την βγάζω για να κρατήσω backup, ή να την αντιγράψω στον υπολογιστή (δουλεύω με Titanium Backup)? Το Kies θα βλέπει το κινητό μετά για να κάνω επαναφορά επαφών κ.λ.π. ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αρκετοι θελετε ντε και καλα να κανετε επαναφορα επαφων μεσω του kies :blink:.Τα πραγματα ειναι τρομερα πανευκολα χωρις αυτο, Α) ειτε κανετε εξαγωγη των επαφων σας σε αρχειο στην sd πριν το φλασαρισμα και το επαναφερετε με ενα κλικ οταν βαλετε την νεα ρομ,ειτε Β) εχετε ανεβασει τις επαφες σας στο gmail οπως ολος ο κοσμος και με εναν συγχρονισμο τις εχετε παλι στην συσκευη οτι ωρα θελετε.Κανετε την ζωη σας δυσκολη χωρις λογο. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούμε να φλασάρουμε την τελευταία στοκ ρομ και μετά με τον sgs kernel flasher να περάσουμε τον semaphore του Στράτου, και όλα αυτά από το κινητό μας? :cool:

Ψήνομαι... έχω μείνει πολύ καιρό στην 2.2.1 γιατί όλα δουλεύουν ρολόϊ αλλά με βάζετε σε πειρασμό! Την SD την βγάζω για να κρατήσω backup, ή να την αντιγράψω στον υπολογιστή (δουλεύω με Titanium Backup)? Το Kies θα βλέπει το κινητό μετά για να κάνω επαναφορά επαφών κ.λ.π. ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

Τις επαφές μπορείς να τις κανείς εξαγωγή από το τηλέφωνο στην κάρτα (μπες στις επαφές και σου έχει επιλογή αν θυμάμαι καλά), τα μηνύματα αν έχεις go μπορείς να τα κανείς backup αλλιώς κατέβασε το sms backup and restore, τις εφαρμογές σου με titanium. Όλα αυτα περνά τα στην εξωτερική ή στον υπολογιστή σου. Την εξωτερική κάρτα βγάλτην για καλό και για κακό. Αν και να ξέρεις ότι με το factory reset που θα κανείς δεν σβηνεται τίποτα ούτε στην εσωτερική ούτε στην εξωτερική! Πρέπει να κανείς format την SD για να σβηστούν!

Edit: όλα αυτα επειδή το kies δεν το εμπιστεύομαι! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Αν και να ξέρεις ότι με το factory reset που θα κανείς δεν σβηνεται τίποτα ούτε στην εσωτερική ούτε στην εξωτερική! Πρέπει να κανείς format την SD για να σβηστούν!

Edit: όλα αυτα επειδή το kies δεν το εμπιστεύομαι! ;-)

Αν δεν κανει format την εσωτερικη sd για το περασμα απο 2.2.1 σε 2.3.6 <θα παιξει και θα χασει>!!;) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μία ερώτηση.

Προερχόμενος από 2.3.3 JVI,φλάσαρα χθες τον Γαλαξία σε 2.3.5 JVU και μετά πέρασα και τον Semaphore 1.9.1 Kernel.

Όλα καλά,το κινητό πάει σφαίρα :D

Θέλω να γίνω όμως και root τώρα που έχω χρόνο να ασχοληθώ και λίγο παραπάνω με το android (2 μήνες το έχω το κινητό :) ).

Τι πρέπει να κάνω;

Όταν πατάω στο εικονίδιο του Semaphore στις εφαρμογές μου βγάζει το μήνυμα : "This application only works with SuperUser access!".

Σύφωνα με το thread Root στο Galaxy S:

Root γίνεται και με custom kernels (π.χ. semaphore, speedmod, voodoo, dark core κ.α.), αλλά δε θα επεκταθώ εδώ. To semaphore πάντως έχει την προτίμησή μας (οδηγίες εγκατάστασης εδώ).

Δε θα έπρεπε να είμαι ήδη root;

Εκτός κι αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

 

Για δώστε μου τα φώτα σας:p

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανένας ιδέα πως γίνεται decompile ένα .apk?

 

με τα προγραμματα: apk tool ή apkchanger. Εδώ ενας ωραίος οδηγος για το πρώτο: http://www.miui-au.com/add-ons/apktool/

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ήδη root. Κατέβασε απο το μάρκετ την εφαρμογή Superuser και είσαι έτοιμος.

 

Ευχαριστώ xenon

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...