Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως έχω πει και πιο πριν έβαλα προχθές την XWJVW.

1. ΌΜΩΣ :mad: διαπίστωσα πως υπάρχει πρόβλημα με το GPS. Τσεκάρωντάς το χθες το βράδυ είχε συχνές αποσυνδέσεις και με άφηνε πίσω 30 μέτρα και 10 μέτρα αριστερά ή δεξιά όταν ήταν συνδεδεμένο.

Κατέβασα και το gps aid το οποίο έκανε κάποια δικά του κατεβάσματα ρυθμίσεων αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Πριν βάλω την XWJVW είχα την XWJVΙ και απο τις λίγες φορές που είχα τσεκάρει είχα και εκεί τα 30 μέτρα πίσω.

 

Επειδή δεν έχω εμπειρία στο GPS του , ξέρει κανείς αν είναι πρόβλημα του galaxy ή της rom ή τρέχει κάτι άλλο?

 

ΥΓ. Το πρόγραμμα που δοκίμασα ήταν το Sygic Aura 3.1.1

 

2.Ξέρει κανείς πως μπορούμε να αλλάξουμε το φόντο όταν βλέπουμε τις εφαρμογές? Δε μου αρέσει καθόλου αυτό το μαύρο φόντο. Είμαι φαν του μαύρου αλλά αυτό το συγκεκριμένο δε μου αρέσει. Δε θέλω να κάνω αλλαγή θεματος μόνο το φόντο αν γίνεται.

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έχω πει και πιο πριν έβαλα προχθές την XWJVW.

1. ΌΜΩΣ :mad: διαπίστωσα πως υπάρχει πρόβλημα με το GPS. Τσεκάρωντάς το χθες το βράδυ είχε συχνές αποσυνδέσεις και με άφηνε πίσω 30 μέτρα και 10 μέτρα αριστερά ή δεξιά όταν ήταν συνδεδεμένο.

Κατέβασα και το gps aid το οποίο έκανε κάποια δικά του κατεβάσματα ρυθμίσεων αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Πριν βάλω την XWJVW είχα την XWJVΙ και απο τις λίγες φορές που είχα τσεκάρει είχα και εκεί τα 30 μέτρα πίσω.

 

Επειδή δεν έχω εμπειρία στο GPS του , ξέρει κανείς αν είναι πρόβλημα του galaxy ή της rom ή τρέχει κάτι άλλο?

 

ΥΓ. Το πρόγραμμα που δοκίμασα ήταν το Sygic Aura 3.1.1

 

2.Ξέρει κανείς πως μπορούμε να αλλάξουμε το φόντο όταν βλέπουμε τις εφαρμογές? Δε μου αρέσει καθόλου αυτό το μαύρο φόντο. Είμαι φαν του μαύρου αλλά αυτό το συγκεκριμένο δε μου αρέσει. Δε θέλω να κάνω αλλαγή θεματος μόνο το φόντο αν γίνεται.

 

τι έκδοση είναι αυτή η 3.1.1?

Μήπως είναι αρχαία? Γιατί οι παλιές εκδόσεις το είχαν αυτο το θέμα που λες με το κινητό μας. Δοκίμασε 11.2.1 ή 11.2.2 και πες μας αν το πρόβλημα λύθηκε.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

με τα προγραμματα: apk tool ή apkchanger. Εδώ ενας ωραίος οδηγος για το πρώτο: http://www.miui-au.com/add-ons/apktool/

 

Το προβλημα ειναι οτι κανω decompile το phone.apk αλλα δεν παιρνω φακελο smali. Απο οτι καταλαβα πρεπει πρωτα να κανω deodex για να παρω το classes.dex που περιεχει τα αρχεια smali σωστα? Deodex προσπαθω να κανω με το baksmali και πεταει κατι errors..... :(

Link to comment
Share on other sites

τι έκδοση είναι αυτή η 3.1.1?

Μήπως είναι αρχαία? Γιατί οι παλιές εκδόσεις το είχαν αυτο το θέμα που λες με το κινητό μας. Δοκίμασε 11.2.1 ή 11.2.2 και πες μας αν το πρόβλημα λύθηκε.

 

Η 11.2.1 ειναι. Δε ξερω γιατι εχει δυο ειδων αριθμηση.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι κανω decompile το phone.apk αλλα δεν παιρνω φακελο smali. Απο οτι καταλαβα πρεπει πρωτα να κανω deodex για να παρω το classes.dex που περιεχει τα αρχεια smali σωστα? Deodex προσπαθω να κανω με το baksmali και πεταει κατι errors..... :(

 

Ναι πρωτα πρεπει να το κανεις deodex. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να κανω decompile odex files οποτε δεν μπορω να σε βοηθήσω πολυ. Αλλα για δοκιμασε αυτο εδω: http://www.freeyourandroid.com/guide/de-odexing_with_baksmali και πες αν καταφερεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανει format την εσωτερικη sd για το περασμα απο 2.2.1 σε 2.3.6 <θα παιξει και θα χασει>!!;)

 

Παίδες τόλμησα με το mobile odin... so far so good, πρώτα έκανα format την εσωτερική sd από το μενού του τηλεφώνου, τα δεδομένα σβήσανε αλλά οι εφαρμογές, παρά το φλασάρισμα δεν σβήσανε! Γιατί? Τώρα ξαναβάζω την SD για να κάνω restore διάφορα και τα ξαναλέμε...

 

Edit την XWJVW έβαλα από το αρχείο που είναι στα στοκ ρομ. Πρέπει να κάνω κάτι για CSC ?

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τόλμησα με το mobile odin... so far so good, πρώτα έκανα format την εσωτερική sd από το μενού του τηλεφώνου, τα δεδομένα σβήσανε αλλά οι εφαρμογές, παρά το φλασάρισμα δεν σβήσανε! Γιατί? Τώρα ξαναβάζω την SD για να κάνω restore διάφορα και τα ξαναλέμε...

 

Κανε factory reset οπωσδήποτε! Για αυτό δεν έσβησαν οι εφαρμογές! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρωτα πρεπει να το κανεις deodex. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να κανω decompile odex files οποτε δεν μπορω να σε βοηθήσω πολυ. Αλλα για δοκιμασε αυτο εδω: http://www.freeyourandroid.com/guide/de-odexing_with_baksmali και πες αν καταφερεις τιποτα...

Αυτά έκανα χτες αλλά τζίφος... Κάτι όμως που δε δοκίμασα είναι να κάνω update το java μου που είναι πανάρχαιο :p Ευχαριστώ, ξαναδοκιμάζω σε λίγο!

 

Edit Πάλι τα ίδια... Πάω να δοκιμάσω στο λάπτοπ μου έχω την εντύπωση πως είναι πρόβλημα στον υπολογιστή μου.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Κανε factory reset οπωσδήποτε! Για αυτό δεν έσβησαν οι εφαρμογές! ;-)

 

Το έκανα, έσβησαν τα πάντα, ξανασυνδέθηκα με Gmail, συγχρονισμός, ξανέβαλα το titanium και προσπαθώ να κάνω restore τις εφαρμογές αλλά καθυστερεί πολύ... με το CSC τι γίνεται? Πρέπει να κάνω κάτι, ή να περάσω τον semaphore με odin?

 

Καλά πάμε πρός το παρόν, θα επανέλθω αφού κάνω πλήρες restore εφαρμογών, δεδομένων και περάσω και επαφές...

 

Edit: πλήρες restore o.k., κάποιες θέλανε update ίσως λόγω περάσματος από 2,2,1 σε 2,3,6, επαφές εντάξει. Τώρα σκέπτομαι να περάσω τον semafore μια και λέτε όλοι τα καλύτερα, αλλά από ότι είδα η τελευταία έκδοση είναι για XWJVΖ. Έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Edit 2: δείχνει πολύ smooth, το wi fi είναι μιά χαρά, το 3G επίσης, δέν πρόλαβα να δοκιμάσω ακόμα το GPS. Άρχισα το ξεσκαρτάρισμα των προεγκατεστημένων άχρηστων εφαρμογών. Ένα θεματάκι στο start up και σε μερικές transition οθόνες (είναι πρασινωπές με trash motifs), κατέβασα το voodoo αλλά προφανώς ο στοκ kernel δεν την υποστηρίζει :-(

 

Edit 3: οι καλές εντυπώσεις συνεχίζονται, το μόνο που λείπει είναι το busy box οπότε και ότι το χρειάζεται.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by fufutos
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι κανω decompile το phone.apk αλλα δεν παιρνω φακελο smali. Απο οτι καταλαβα πρεπει πρωτα να κανω deodex για να παρω το classes.dex που περιεχει τα αρχεια smali σωστα? Deodex προσπαθω να κανω με το baksmali και πεταει κατι errors..... :(

 

Κανε deodex το συστημα με το dsi kitchen οπως λενε εδω οι οδηγιες

 

και μετα παρε το Phone.apk και κανε

java -jar baksmali.jar Phone.apk -o out

 

Και τελος...

Εγω αυτες τις οδηγιες ακολουθουσα και δεν ειχα ποτε προβλημα...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μετά δεν πρέπει να το ξανακάνεις odex για να το χρησιμοποιήσεις σε stock rom;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 1,5 μέρα χρήσης της Jvz με sem.2.11@1200 smartass v2 ext4 όλα δείχνουν οκ και smooth. Ένα θεματακι με χακαρισμενο camera.apk . Νομίζω η Jvu ήταν πιο smooth και ελαφρώς πιο καλό video
Link to comment
Share on other sites

Κανε deodex το συστημα με το dsi kitchen οπως λενε εδω οι οδηγιες

 

και μετα παρε το Phone.apk και κανε

java -jar baksmali.jar Phone.apk -o out

 

Και τελος...

Εγω αυτες τις οδηγιες ακολουθουσα και δεν ειχα ποτε προβλημα...

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Θα γίνει deodex από το dsi kitchen άρα μετά θα μπορέσω να κάνω decompile και να δω τα smali αρχεία, άρα μετά δε θα θέλει πάλι compile και μετά να κάνω java -jar smali.jar Phone.apk -o out για να γίνει πάλι odex?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Θα γίνει deodex από το dsi kitchen άρα μετά θα μπορέσω να κάνω decompile και να δω τα smali αρχεία, άρα μετά δε θα θέλει πάλι compile και μετά να κάνω java -jar smali.jar Phone.apk -o out για να γίνει πάλι odex?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύτηκες. Είναι πολύ απλή διαδικασία. Μου πήρε ένα λεπτό και τάιζα και την ανηψιά μου ταυτόχρονα ενώ έβλεπε mazoo στο youtube. Μένει να το κάνω .odex και είναι έτοιμο...

 

PS έλα στο chat ρε απαράδεκτε!!!:lol:

Edited by Tyxerakias
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Θα γίνει deodex από το dsi kitchen άρα μετά θα μπορέσω να κάνω decompile και να δω τα smali αρχεία, άρα μετά δε θα θέλει πάλι compile και μετά να κάνω java -jar smali.jar Phone.apk -o out για να γίνει πάλι odex?

 

Εχεις ενα deodexed .apk

 

Κανεις Decompile (java -jar baksmali.jar app.apk -o out)

 

Μπαινεις τωρα μεσα στο out folder και κανεις τις αλλαγες

 

Κανεις compile (java -jar smali.jar out -o classes.dex)

 

Παιρνεις το νεο σου classes.dex και το βαζεις στο app.apk

Τελος

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Θα γίνει deodex από το dsi kitchen άρα μετά θα μπορέσω να κάνω decompile και να δω τα smali αρχεία, άρα μετά δε θα θέλει πάλι compile και μετά να κάνω java -jar smali.jar Phone.apk -o out για να γίνει πάλι odex?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύτηκες. Είναι πολύ απλή διαδικασία. Μου πήρε ένα λεπτό και τάιζα και την ανηψιά μου ταυτόχρονα ενώ έβλεπε mazoo στο youtube. Μένει να το κάνω .odex και είναι έτοιμο...

 

PS έλα στο chat ρε απαράδεκτε!!!:lol:

 

Όχι, δε θέλει πάλι compile. Αφού το έκανες deodex μπορεί να παραμείνει έτσι, δε χρειάζεται να το κάνεις πάλι odex. Γι'αυτό μπερδεύτηκες. Απλά βγάλε το .odex από το /system/app. Επίσης η εντόλη που έδωσες παραπάνω δε θα κάνει απολύτως τίποτα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άσε από χτες το ψάχνουμε στο chat όλοι μαζί! Δεν μπορείς να φανταστείς!

Μπορούμε να βάλουμε το deodex phone.apk που φτιάξαμε στην stock rom αρκεί να διαγράψουμε το phone.odex;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θέλει πάλι compile. Αφού το έκανες deodex μπορεί να παραμείνει έτσι, δε χρειάζεται να το κάνεις πάλι odex. Γι'αυτό μπερδεύτηκες. Απλά βγάλε το .odex από το /system/app. Επίσης η εντόλη που έδωσες παραπάνω δε θα κάνει απολύτως τίποτα.

Οπότε συνοπτικά:

α) το κάνουμε deodex

β) το κάνουμε decompile

γ) πειράζουμε ότι θέλουμε

δ) compile και είναι έτοιμο να δουλέψει σε odexed ρομ ? :worry: Αφού θα είναι deodexed εφαρμογή... Αν και λογικά θα πρέπει να δουλέψει, αφού όλες οι εφαρμογές που κατεβαζουμε περιέχουν το classes.dex μέσα στο apk άρα είναι deodexed. Σωστά κατάλαβα? :p

 

Alex είμαστε chat.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνοπτικά:

α) το κάνουμε deodex

β) το κάνουμε decompile

γ) πειράζουμε ότι θέλουμε

δ) compile και είναι έτοιμο να δουλέψει σε odexed ρομ ? :worry: Αφού θα είναι deodexed εφαρμογή... Αν και λογικά θα πρέπει να δουλέψει, αφού όλες οι εφαρμογές που κατεβαζουμε περιέχουν το classes.dex μέσα στο apk άρα είναι deodexed. Σωστά κατάλαβα? :p

 

Alex είμαστε chat.

 

Σωστά ναι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα galaxy s περναω τον semaphore kernel κανονικα με odin και δεν χανω κατι απο data, οπως ισχυει κ στο galaxy 3 οταν περνας νεο Kernel με odin σαν one package? Ή θα πρεπει να ασχοληθω πρωτα με titanium+root για backup εφαρμογων? Ειναι για τη συσκευη ενος φιλου και τωρα ξεκινησα να διαβαζω για το sgs... H μανισια ρομ εχει απο μαμα το cwm ή πρεπει να το βαλω εγω? Πριν το νεο kernel εννοω... Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το backup ειναι πολυ χρησιμη λειτουργια, τουλαχιστον με βοηθησε θεαματικα οταν προσπαθουσα να περασω custom rom και στο sg3 και στο htc magic...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα όταν περνάς μόνο τον kernel. Από μόνη της η stock rom δεν έχει CWM αλλά αν βάλεις τον Semaphore μπαίνει και το CWM χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο.

Πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε καλά τους οδηγούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα όταν περνάς μόνο τον kernel. Από μόνη της η stock rom δεν έχει CWM αλλά αν βάλεις τον Semaphore μπαίνει και το CWM χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο.

Πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε καλά τους οδηγούς.

 

με σκετο semaphore.tar δεν μου μπηκε ποτε το cwm manager ουτε τοτε που περναγα 1η φορα την jvu ουτε προχθες με την jvz.Αυτοματα περναει μονο με τον cfroot 4.3 kernel

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές CWM Manager και Superuser δεν μπαίνουν πλέον με τον Semaphore. Αν θες μπορείς να τις εγκαταστήσεις εσύ. Το CWM όμως λειτουργεί κανονικά όταν μπαίνεις σε recovery και το τηλέφωνο σου είναι root και ας λείπουν οι εφαρμογές. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε στην πάνω μπάρα κόκκινη καρτούλα.

Επίσης το μήνυμα: Database storage is getting low

Μπάινω ιντερνετ και μετα απο λιγο με πεταει εξω τερματιζοντας την εφαρμογη

 

Τι μπορω να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο semaphore 2.1.1 bm είναι καλύτερος από τον απλό 2.1.1 σε κάτι άλλο εκτοs από την μεγαλύτερη ram ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...