Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21664&stc=1&d=1314274127

 

Το θέμα αυτό δημιουργείται για να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες για τα διαθέσιμα hacks και τροποποιήσεις/αναβαθμίσεις που κυκλοφορούν για το Galaxy S. Είναι η συνέχεια του πρώτου -τεράστιου πια- θέματος, και εδώ στην πρώτη σελίδα θα μαζεύονται οι δημοφιλέστερες τροποποιήσεις για το κινητό μας.

 

Πριν συνεχίσετε με αυτό το θέμα, διαβάστε τα 3 επισημασμένα (sticky) θέματα της ενότητας, που στις ελάχιστες σελίδες τους θα σας λύσουν πολλές απορίες σχετικά με το τηλέφωνο, ειδικά αν είστε καινούριοι χρήστες.

 

Oι παρακάτω τροποποιήσεις είναι για τηλέφωνα που "φοράνε" Gingerbread firmware, και φυσικά απαιτούν root.

- Eλληνικό πληκτρολόγιο της Samsung.

- Eλληνικό Swype και οδηγός εγκατάστασης.

- CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση για το Ελληνικό JVN μόνο (Εφέ που κάνει την οθόνη να σβήνει όπως οι παλιές τηλεοράσεις).

- CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση για JVT μόνο.

- CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση για XWJVU μόνο

- CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση για JW1 και JVW μόνο

- CRT screen-off και άλλα modification όπως % battery για την JW4 μόνο (προσφορά του xenon2010)

- ΒLN mod και fm radio mod για τις JW1/JW4/JW5

- Skype με πολλές επιπλέον λειτουργίες και βίντεο-κλήση για το Galaxy S.

- Μεταφορά επιλεγμένων εφαρμογών από το Galaxy S II στο Galaxy S.

- Τι κάνω αν στην JVQ/JVR rom κάνει αναγκαστικό κλείσιμο η διεργασία com.android.phone;

- Τι κάνω αν στην JVT rom κάνει αναγκαστικό κλείσιμο η διεργασία com.android.phone;

- Δεν υπάρχει πια το Daily Briefing app, που χρησιμοποιούσα!.

- Προγράμματα που μπορούν να αφαιρεθούν χωρίς παρενέργειες από το σύστημα.

- Ρυθμίσεις για το voodoo color.

- Oδηγός εγκατάστασης Semaphore kernel.

- Εγκατάσταση εφαρμογών του Market που δεν είναι διαθέσιμες στη χώρα μας

- Αναπαραγωγή στα 720p στο youtube.

Οι σύνδεσμοι θα ανανεώνονται και θα αυξάνονται συνεχώς.

 

Φυσικά να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε την κατ'εξοχήν πηγή όλων των τροποποιήσεων, το XDA Developers forum.

 

Καλή συνέχεια!

Edited by Tyxerakias
Ενημέρωση
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το Skype, πλέον το Galaxy S(2.2+) είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές και λειτουργεί κανονικά η βιντεοκλήση.

Όσοι λοιπόν θέλουν μπορούν απλά να κατεβάσουν το Skype από το Android market και θα έχουν κανονικά βιντεοκλήση.

 

Video calling is now available on the following Android devices:

Samsung Galaxy S II

Samsung Galaxy S

Samsung Droid Charge - Verizon

Samsung Galaxy Tab

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Skype, πλέον το Galaxy S(2.2+) είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές και λειτουργεί κανονικά η βιντεοκλήση.

Όσοι λοιπόν θέλουν μπορούν απλά να κατεβάσουν το Skype από το Android market και θα έχουν κανονικά βιντεοκλήση.

 

Όντως δουλεύει όπως λες, απλά η έκδοση του theoOs έχει πολλές έξτρα εντολές και λειτουργίες, μεταξύ των οποίων και αφαίρεση του service από τη μνήμη με το exit button, για να μην τρώει μπαταρία όταν δε χρησιμοποιείται, αλλαγή ανάλυσης, portrait mode video, βελτιώσεις του ήχου, bluetooth toggle, κ.α.

Δεν είναι τυχαίο που το thread είναι μονίμως στην πρώτη σελίδα της αντίστοιχης ενότητας του XDA...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή αν χρησιμοποιήσω την 2.3.4 Αγγλική από εδώ και τα παρακάτω:

Oι παρακάτω τροποποιήσεις είναι για τηλέφωνα που "φοράνε" Gingerbread firmware, και φυσικά απαιτούν root.

- Eλληνικό πληκτρολόγιο της Samsung.

- Eλληνικό Swype και οδηγός εγκατάστασης.

Θα είναι σα να έχω μία πλήρως ελληνική 2.3.4; Ή θα μου λείπει κάτι; Μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά η φράση "Δεν περιέχει καθόλου Ελληνικά, εκτός από το μενού" με προβληματίζει :O

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή αν χρησιμοποιήσω την 2.3.4 Αγγλική από εδώ και τα παρακάτω:

 

Θα είναι σα να έχω μία πλήρως ελληνική 2.3.4; Ή θα μου λείπει κάτι; Μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά η φράση "Δεν περιέχει καθόλου Ελληνικά, εκτός από το μενού" με προβληματίζει :O

 

Nαι. Ακριβώς. Δε θα λείπει τίποτα... εκτός από τις ρυθμίσεις παρόχων (π.χ. τα σημεία πρόσβασης της cosmote), που θα πρέπει να τις βάλεις μόνος σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Ακριβώς. Δε θα λείπει τίποτα... εκτός από τις ρυθμίσεις παρόχων (π.χ. τα σημεία πρόσβασης της cosmote), που θα πρέπει να τις βάλεις μόνος σου.

 

Και το menu θα είναι στα αγγλικά.. Δεν γνωρίζω αν γίνεται να το γυρίσεις στα ελληνικά.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη SURFACE ROM να πει εντυπώσεις; Σε συνδυασμό με αυτόν τον kernel λέει ότι το κινητό βγάζει score 3000+ στο Quadrant! :shock:
Link to comment
Share on other sites

Και το menu θα είναι στα αγγλικά.. Δεν γνωρίζω αν γίνεται να το γυρίσεις στα ελληνικά.

 

Settings->Locale and text->Select locale->Ελληνικά

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Settings->Locale and text->Select locale->Ελληνικά

 

Aκριβώς... όπως και σε όλα τα ευρωπαϊκά Αndroids.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή αν χρησιμοποιήσω την 2.3.4 Αγγλική από εδώ και τα παρακάτω:

 

Θα είναι σα να έχω μία πλήρως ελληνική 2.3.4; Ή θα μου λείπει κάτι; Μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση μου αλλά η φράση "Δεν περιέχει καθόλου Ελληνικά, εκτός από το μενού" με προβληματίζει :O

 

θα σου λειπει μονο ενα πραμα.Δεν θα εχεις 160 χαρακτηρες στα sms στην stock εφαρμογη για μηνυματα.Θα πρεπει να βαλεις μια απο το μαρκετ οπως το Go sms.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη SURFACE ROM να πει εντυπώσεις; Σε συνδυασμό με αυτόν τον kernel λέει ότι το κινητό βγάζει score 3000+ στο Quadrant! :shock:

 

Γενικα εχει γινει αρκετα δημοφιλης ρομ το τελευταιο καιρο και απο οτι λενε τα παει πολυ καλα.

Οσο αφορα τωρα τον κερνελ,θα σου προτεινα να εισαι λιγο επιφυλακτικος ,καθως οπως λεει και ο ιδιος ο dev This kernel is still in a heavy development stage! So there may be bugs!! (hence the DEV tag).

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη SURFACE ROM να πει εντυπώσεις; Σε συνδυασμό με αυτόν τον kernel λέει ότι το κινητό βγάζει score 3000+ στο Quadrant! :shock:

 

Λογικό αφού όταν εγκαθιστάς τον TalonDEV σου κάνει convertion σε ext4. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη SURFACE ROM να πει εντυπώσεις; Σε συνδυασμό με αυτόν τον kernel λέει ότι το κινητό βγάζει score 3000+ στο Quadrant! :shock:

 

Με στοκ jvp-q-r και κερνελ gto (οποιονδήποτε) ήμουν πάντα στα 3000+ (χωρίς oc. με stgfright και oc 1440 έχω βαρέσει 4 χιλιαρικα στο antutu)

Μην ψαρώνετε με τα σκορ..! :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να εχετε την πιο γρηγορη ρομ στον κοσμο βαλτε αυτο στο /system/etc/init.d

 

#!/system/bin/sh

mount -o rw -t tmpfs tmpfs /data/data/com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard
mount -o rw -t tmpfs tmpfs /data/data/com.aurorasoftworks.quadrant.ui.advanced

 

Εκει να δειτε ποσα βγαζει το quadrant :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να εχετε την πιο γρηγορη ρομ στον κοσμο βαλτε αυτο στο /system/etc/init.d

 

#!/system/bin/sh

mount -o rw -t tmpfs tmpfs /data/data/com.aurorasoftworks.quadrant.ui.standard
mount -o rw -t tmpfs tmpfs /data/data/com.aurorasoftworks.quadrant.ui.advanced

 

Εκει να δειτε ποσα βγαζει το quadrant :p

 

...'Η γράψτε αυτό που αντιστοιχεί στην εκδοσή σας σε ένα terminal emulator ως su. Καλό, what :) Διπλασιάζεται το σκορ χωρίς λόγο... Μη δίνετε τόση σημασία στα σκορ ειδικά από custom roms, το παραπάνω παράδειγμα του what αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι δε σημαίνουν πολλά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Ακριβώς. Δε θα λείπει τίποτα... εκτός από τις ρυθμίσεις παρόχων (π.χ. τα σημεία πρόσβασης της cosmote), που θα πρέπει να τις βάλεις μόνος σου.

 

Εγω που περασα JVR + Semaphore + Juwe δεν χρειαστηκε να κανω καμμια ρυθμηση APN κ εχω cosmote. Με το πρωτο boot μπορεσα να συνδεθω απευθειας.

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Εγω που περασα JVR + Semaphore + Juwe δεν χρειαστηκε να κανω καμμια ρυθμηση APN κ εχω cosmote. Με το πρωτο boot μπορεσα να συνδεθω απευθειας.

 

Αυτό τότε είναι θέμα της juwe. Η stock jvr δεν περιέχει ελληνικά csc.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος πως λειτουργει το nitrality?το εχω κατεβασει εχω διαγραψει πολλα απο το system για να εχω χωρο αλλα δεν μπορω να περασω ουτε μια εφαρμογη μου βγαζει error...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος πως λειτουργει το nitrality?το εχω κατεβασει εχω διαγραψει πολλα απο το system για να εχω χωρο αλλα δεν μπορω να περασω ουτε μια εφαρμογη μου βγαζει error...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Internet έχεις; πρέπει να τα κατεβάσει πρώτα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Internet έχεις; πρέπει να τα κατεβάσει πρώτα.

 

εχω internet.το προβλημα αυτο ειναι οτι δεν τα κατεβαζει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω internet.το προβλημα αυτο ειναι οτι δεν τα κατεβαζει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω της προαλες,σε JVQ νομιζω.

Ρωτησα λοιπον τον nitr8 τι παιζει και αυτο που καταλαβα ειναι οτι το nitrality ουσιαστiκα δουλευει καλα για συγκεκριμενες roms.Δεν εχει πχ τα πακετα της JVR,JVQ κτλ...και απο οτι ειπε ο ιδιος δεν μπορει να συντηρει ολα τα πακετα για καθε ρομ που βγαινει.

 

Νομιζω πως πρεπει να περασεις μονος σου τα πακετα

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να δώσω δικαιώματα στο /system/media ?? Δοκίμασα από ftp client και terminal στο κινητό, ενώ έχω cf root αλλά δεν αλλάζουν.

 

Θέλω να περάσω κάτι αρχεία σε αυτό το φάκελο για να τα βάλω κωδικό με το smart lock.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος να δώσω δικαιώματα στο /system/media ?? Δοκίμασα από ftp client και terminal στο κινητό, ενώ έχω cf root αλλά δεν αλλάζουν.

 

Θέλω να περάσω κάτι αρχεία σε αυτό το φάκελο για να τα βάλω κωδικό με το smart lock.

 

Το system γινεται mount ως Read only κατα το boot.

Για να μπορεσεις να το πειραξεις πρεπει να το κανεις Read Write.

Αυτο γινεται ευκολα με το root explorer

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Το system γινεται mount ως Read only κατα το boot.

Για να μπορεσεις να το πειραξεις πρεπει να το κανεις Read Write.

Αυτο γινεται ευκολα με το root explorer

 

Ευχαριστώ δεν την είχα δοκιμάσει την εφαρμογή αν και την εβλεπα συνεχώς. Είναι απίστευτη.

Αν και εγώ θέλω να ασφαλίσω ένα .doc αρχείο, το smart lock δεν κόβω να το κάνει γιατί δεν το βλέπει. Βλέπει μόνο επεκτάσεις αρχείων εικόνας, βίντεο..

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ δεν την είχα δοκιμάσει την εφαρμογή αν και την εβλεπα συνεχώς. Είναι απίστευτη.

Αν και εγώ θέλω να ασφαλίσω ένα .doc αρχείο, το smart lock δεν κόβω να το κάνει γιατί δεν το βλέπει. Βλέπει μόνο επεκτάσεις αρχείων εικόνας, βίντεο..

 

Εγω οταν θελω να κρυψω κατι κανω κατι πιο απλο.Βαζω τα αρχεια σε κρυφο φακελο(δηλαδη φακελους που εχουν μια τελεια μπροστα).

Ετσι με τον κλασικο file manager δεν φαινονται :p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...