Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι...προφανως εννουσα να το δοκιμασω καπως αλλιως απο το να το κανω "μονιμο" ας πουμε...

μαλλον ειμαι ο μονος που δε μπορει να κανει o/c...μολις εκανα ειχα και ενα reboot...τι γκαντεμια...

 

Μήπως φταίει η Juwe που έχεις (κατά την υπογραφή σου..)?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως φταίει η Juwe που έχεις (κατά την υπογραφή σου..)?

 

αν δε με απαταει η μνημη μου(με καποιον αλλο:lol::lol::lol:) νομιζω το χω δοκιμασει και σε καθαρη jvr...βεβαια αν δε βαρεθω καποια στιγμη θα το δοκιμασω ξανα

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω πολύ καλά τι είναι το ext4, απλά ρώτησα αν συνιστάς τη μετατροπή, από τη στιγμή που κατα γενική ομολογία μετά τις τελευταίες τροποποιήσεις στο rfs δεν υπάρχει τεράστια διαφορά...

 

Ναι αυτό που λες είναι αλήθεια. Τεράστια διαφορά δεν υπάρχει. Θα δεις διαφορά στο αρχικό boot και σε φόρτωμα μεγάλων αρχείων. Γενικά είναι λίγο πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Περασα τον shemephore 1.6 τον kernel με το sgs kernel flasher... δουλευουν ολα καλα, αλλα η οθονη οταν σβηνει απο το power κουμπι για κλασματα δευτερολεπτου μου γινετε πρασινη. Αυτο γινεται εν ριπη οφθαλμου. Σε εσας το κανει αυτο η κατι εγινε λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Περασα τον shemephore 1.6 τον kernel με το sgs kernel flasher... δουλευουν ολα καλα, αλλα η οθονη οταν σβηνει απο το power κουμπι για κλασματα δευτερολεπτου μου γινετε πρασινη. Αυτο γινεται εν ριπη οφθαλμου. Σε εσας το κανει αυτο η κατι εγινε λαθος;

 

σε μενα δε κανει κατι τετοιο αλλα τον περασα μεσα απο cwm.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Περασα τον shemephore 1.6 τον kernel με το sgs kernel flasher... δουλευουν ολα καλα, αλλα η οθονη οταν σβηνει απο το power κουμπι για κλασματα δευτερολεπτου μου γινετε πρασινη. Αυτο γινεται εν ριπη οφθαλμου. Σε εσας το κανει αυτο η κατι εγινε λαθος;

Οταν το κλειδωνεις εννοεις? Παντως δεν νομιζω να φταιει ο kernel flasher εχω φλασαρει κερνελς απειρες φορες με το συγκεκριμενο. Περασες κερνελ για τη σωστη εκδοση?

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δε κανει κατι τετοιο αλλα τον περασα μεσα απο cwm.

 

ξαναπερασα τον παλιο με το cmw και δεν το εκανε αυτο...

μετα μεσω cmw βαζω την shemaphore και εκανε παλι το ιδιο...

μηπως φταιει που η rom ειναι jvq και o kernel ειναι jvr;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Περασα τον shemephore 1.6 τον kernel με το sgs kernel flasher... δουλευουν ολα καλα, αλλα η οθονη οταν σβηνει απο το power κουμπι για κλασματα δευτερολεπτου μου γινετε πρασινη. Αυτο γινεται εν ριπη οφθαλμου. Σε εσας το κανει αυτο η κατι εγινε λαθος;

 

 

Είναι το voodoo color αυτό που βλέπεις

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Είναι το voodoo color αυτό που βλέπεις

 

αυτο ειναι καλο ή κακο και γενικα τι ειναι; αν ειναι κακο πως διορθωνεται;

 

edit: καταβασα απο το android market μια εφαρμογουλα που λεγεται voodoo control πηγα στο screen v1 gamma[...] εκανα reset to 2.3.3 defaults και ολα καλα...

Edited by tragopapas
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που λες είναι αλήθεια. Τεράστια διαφορά δεν υπάρχει. Θα δεις διαφορά στο αρχικό boot και σε φόρτωμα μεγάλων αρχείων. Γενικά είναι λίγο πιο γρήγορο.

 

Υπαρχει κατι αρνητικο στη χρηση ext4(πχ force close,καταναλωση μπαταριας μεγαλυτερη απο το rfs);

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κατι αρνητικο στη χρηση ext4(πχ force close,καταναλωση μπαταριας μεγαλυτερη απο το rfs);

 

Όχι. Δεν υφίσταται τίποτα τέτοιο.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Περασα τον shemephore 1.6 τον kernel με το sgs kernel flasher... δουλευουν ολα καλα, αλλα η οθονη οταν σβηνει απο το power κουμπι για κλασματα δευτερολεπτου μου γινετε πρασινη. Αυτο γινεται εν ριπη οφθαλμου. Σε εσας το κανει αυτο η κατι εγινε λαθος;

 

Και σε μένα το κάνει αυτό απλά θεώρησα ότι έτσι ήταν ο κερνελ. Τον πέρασα με odin.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να συγκρίνουμε τα σκορ για να δουμε τη διαφορά ext4 rfs έχω την εντύπωση ότι έχουν καμιά 600 αρα διαφορά

 

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Σαφώς και το ext4 είναι καλύτερο του rfs αλλά δεν έχει τόσο τεράστια διαφορά όπως φαίνεται στα benchmarks.

 

Edit:Επίσης αν συμμερίζεσαι τόσο πολύ τα benchmarks (αν σου αρέσει να τα έχεις μεγάλα βρε αδερφέ..!), περνα tornado kernel beta 5, βάλε ext2,stagefright on, και κάνε overclock στα 1440mhz. Τρέξτε ένα antutu και είσαι περίπου στα 4000. [σαφώς και είναι ο καλύτερος κερνελ για το κινητό μας(όπως και κάθε προηγούμενη έκδοση του damian), απλά είναι και benchmark monster :p ]

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

πριν λίγο καιρό μέσω των οδηγών είχα περάσει κάποιες custom rom στο κινητό.

Σήμερα μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Θέλησα να κάνω restore σε μια παλιότερη rom μέσω cwm.

Όλα πήγαν καλά και πάτησα να κάνει reboot το κινητό. Από κει και μετά, όταν ξεκίνησε κόλλησε στο logo που γράφει Samsung Galaxy S GT i9000 και δεν κάνει τπτ.

Προσπάθησα να μπω σε cwm για να κάνω restore κάποια άλλη rom αλλά δε δουλεύει ο συνδυασμός των 3 πλήκτρων (volume up+home button+power button).

Βέβαια σε download mode μπαίνει κανονικά.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επαναφέρω τη λειτουργία των 3 πλήκτρων για cwm κι αν ναι πως? Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω ή το brickαρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εκανα μετατροπη σε ext4 με την εφαρμογη του chainfire αλλα μετα δεν εκανα wipes,factory reset,κλπ.Το κινητο λειτουργει τελεια αλλα μηπως πρεπει να τα κανω;

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εκανα μετατροπη σε ext4 με την εφαρμογη του chainfire αλλα μετα δεν εκανα wipes,factory reset,κλπ.Το κινητο λειτουργει τελεια αλλα μηπως πρεπει να τα κανω;

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι....Ουσιαστικα το filesystem αλλαξε.Τα δεδομενα σου τα ιδια οπως και πριν για αυτο δουλεουν ολα τελεια!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Κατεβασα την deodexed ελβετικη jvr και προσπαθω να βρω το csc cos jvq.

Κατεβασα απο τους οδηγους την jvn στην οποία αναφέρεται ότι περιέχει jvq csc, αλλα ανοιγοντας το αρχειο με 7zip είδα ότι στην πραγματικοτητα περιεχει jvo csc.

Που μπορώ να βρω jvq με cos;;;; :-)

 

Έχω διαβασει οτι ο συνδιασμος jvr (odexed ή deodexed δεν εχω καταλαβει) με csc jvq και semaphore παιζει καλα και θελω να τον δοκιμασω.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων ;-)

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα κι εγώ σε ext4 (ειλικρινά δε βλέπω ακόμα διαφορά, ίσως όπως είπε ο Στράτος με μεγάλα αρχεία), και τώρα θέλω να βγάλω το journaling από το system και cache, όπως προτείνεται από τον hardcore στο XDA.

Στράτο εσύ που το έχεις κάνει (ή οποιοσδήποτε), ξέρω ότι γίνεται με το τηλέφωνο ανοιχτό, αλλά μήπως γίνεται και από recovery mode με 'rootsh' ?

Eπίσης, θέλει μήπως έξτρα χώρο; Γιατί το /system μου είναι τίγκα.

 

ΕDIT: To έκανα όπως εσύ, χωρίς πρόβλημα. Με ανησύχησε λίγο όταν, κάνοντας e2fsck στο system, μου έβγαλε ότι ***** FILE SYSTEM WAS MODIFIED *****, αλλά ευτυχώς δεν έγινε τίποτα. Στο /cache δεν έγινε κάτι αντίστοιχο.

 

Καλησπερα.

Κατεβασα την deodexed ελβετικη jvr και προσπαθω να βρω το csc cos jvq.

Κατεβασα απο τους οδηγους την jvn στην οποία αναφέρεται ότι περιέχει jvq csc, αλλα ανοιγοντας το αρχειο με 7zip είδα ότι στην πραγματικοτητα περιεχει jvo csc.

Που μπορώ να βρω jvq με cos;;;; :-)

 

Έχω διαβασει οτι ο συνδιασμος jvr (odexed ή deodexed δεν εχω καταλαβει) με csc jvq και semaphore παιζει καλα και θελω να τον δοκιμασω.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων ;-)

 

Το JVQ περιέχει JVQ csc... :P Η JVN περιέχει JV9 csc... όπως και όλες οι 2.3.3 οι Ελληνικές.

Επίσης, JVQ με COS δεν υπάρχει. Η JVQ είναι Αγγλική.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το JVQ περιέχει JVQ csc... :P Η JVN περιέχει JV9 csc... όπως και όλες οι 2.3.3 οι Ελληνικές.

Επίσης, JVQ με COS δεν υπάρχει. Η JVQ είναι Αγγλική.

 

Αχα! Λογικο.

Με τόσους συνδιασμους έχω χασει το μπαλακι. Ουτε στην wall street τοσο μπερδεμα. Χαχαχα

Απλα στο thread με τα επισημα firmwares αναφερεις οτι η jvn περιεχει jvn,jvq,jv9. Υπεθεσα οτι το δευτερο ειναι το csc.

Anyway. Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

πριν λίγο καιρό μέσω των οδηγών είχα περάσει κάποιες custom rom στο κινητό.

Σήμερα μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Θέλησα να κάνω restore σε μια παλιότερη rom μέσω cwm.

Όλα πήγαν καλά και πάτησα να κάνει reboot το κινητό. Από κει και μετά, όταν ξεκίνησε κόλλησε στο logo που γράφει Samsung Galaxy S GT i9000 και δεν κάνει τπτ.

Προσπάθησα να μπω σε cwm για να κάνω restore κάποια άλλη rom αλλά δε δουλεύει ο συνδυασμός των 3 πλήκτρων (volume up+home button+power button).

Βέβαια σε download mode μπαίνει κανονικά.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επαναφέρω τη λειτουργία των 3 πλήκτρων για cwm κι αν ναι πως? Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω ή το brickαρα?

 

Πέρνα απο την αρχή kernel (μέσω odin) και λογικά θα επανέλθει το CWM recovery... Ποια rom είχες παλαιότερα; Ίσως σε βοηθήσει περισσότερο να περάσεις και αντίστοιχο kernel για τη rom που επανέφερες!

 

Ελπίζω φυσικά να έχεις BACKUP και την rom που είχες πριν κάνεις επαναφορά μέσω CWM (δια παν ενδεδόμενον:p)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

πριν λίγο καιρό μέσω των οδηγών είχα περάσει κάποιες custom rom στο κινητό.

Σήμερα μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Θέλησα να κάνω restore σε μια παλιότερη rom μέσω cwm.

Όλα πήγαν καλά και πάτησα να κάνει reboot το κινητό. Από κει και μετά, όταν ξεκίνησε κόλλησε στο logo που γράφει Samsung Galaxy S GT i9000 και δεν κάνει τπτ.

Προσπάθησα να μπω σε cwm για να κάνω restore κάποια άλλη rom αλλά δε δουλεύει ο συνδυασμός των 3 πλήκτρων (volume up+home button+power button).

Βέβαια σε download mode μπαίνει κανονικά.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επαναφέρω τη λειτουργία των 3 πλήκτρων για cwm κι αν ναι πως? Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω ή το brickαρα?

 

 

Καλημέρα, το (ψιλο)μπρίκαρες... το έχω πάθει κι εγώ 7-8 φορές...:X:p

 

μόνη λύση να φλασάρεις την στοκ ρομ στην οποία βασίζεται αυτή που πήρες μπακαπ, απο την αρχή και μετά να ξαναπροσπαθήσεις το restore.

Aυτό όμως που λες ότι λειτουργεί το download mode και όχι το recovery mode με βάζει σε σκέψεις... δεν έχω ξανακούσει να συμβει σε άλλον τέτοιο πράγμα.

η θα δουλεύει πλήρως ο συνδυασμός των 3 κουμπιών η καθόλου!

Δοκίμασε πάλι 2-3 φορές μήπως δεν είχες καλά πατημένα τα κουμπιά και επίσης κράτα τα πατημένα μέχρι να μπει στο μενου του recovery, κράτα καλά πατημένα πρώτα το up, κεντρικό κουμπί και μετά το power

Πες μου μετά αν σε βοήθησα:)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

πριν λίγο καιρό μέσω των οδηγών είχα περάσει κάποιες custom rom στο κινητό.

Σήμερα μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Θέλησα να κάνω restore σε μια παλιότερη rom μέσω cwm.

Όλα πήγαν καλά και πάτησα να κάνει reboot το κινητό. Από κει και μετά, όταν ξεκίνησε κόλλησε στο logo που γράφει Samsung Galaxy S GT i9000 και δεν κάνει τπτ.

Προσπάθησα να μπω σε cwm για να κάνω restore κάποια άλλη rom αλλά δε δουλεύει ο συνδυασμός των 3 πλήκτρων (volume up+home button+power button).

Βέβαια σε download mode μπαίνει κανονικά.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επαναφέρω τη λειτουργία των 3 πλήκτρων για cwm κι αν ναι πως? Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω ή το brickαρα?

 

Παιδιά καλημέρα

Το ιδιο ακριβώς με τον φιλο επαθα και εγω χθες στο κινητο του αδερφού μου.

Περασα την jvr πηγα να κανω restore (την ειχα κανει back up μολις την εβαλα) επειδη ενα θεμα δεν μου καθησε καλα και το κινητο κολλησε στην αρχικη οθονη. Δεν εμπαινε σε recovery παρα μονο σε download mode.

Ξαναπερασα την στοκ ρομ με κερνελ του στρατου και μετα το recovery επανήλθε. Εκανα το μπακ απ κανονικά στο καπάκι αλλά εχω το εξης προβλημα τώρα.

Οποτε παιρνουν τον αδερφο μου τηλ το κινητο μπαινει σε ανοιχτη ακροαση απο μονο του. Ναι ξερω ακουγεται τρελό αλλα συμβαίνει. Και ειναι τρομερά σπαστικο.

Εχει αντιμετώπισε κανείς κατι παρομοιο? Γιατι απο οτι βλέπω το φλασαρισμα δεν το γλυτωνω παλι..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Το ιδιο ακριβώς με τον φιλο επαθα και εγω χθες στο κινητο του αδερφού μου.

Περασα την jvr πηγα να κανω restore (την ειχα κανει back up μολις την εβαλα) επειδη ενα θεμα δεν μου καθησε καλα και το κινητο κολλησε στην αρχικη οθονη. Δεν εμπαινε σε recovery παρα μονο σε download mode.

Ξαναπερασα την στοκ ρομ με κερνελ του στρατου και μετα το recovery επανήλθε. Εκανα το μπακ απ κανονικά στο καπάκι αλλά εχω το εξης προβλημα τώρα.

Οποτε παιρνουν τον αδερφο μου τηλ το κινητο μπαινει σε ανοιχτη ακροαση απο μονο του. Ναι ξερω ακουγεται τρελό αλλα συμβαίνει. Και ειναι τρομερά σπαστικο.

Εχει αντιμετώπισε κανείς κατι παρομοιο? Γιατι απο οτι βλέπω το φλασαρισμα δεν το γλυτωνω παλι..

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

 

Το Gosms φταιει για την ανοιχτη ακροαση...Το λεγανε εχτες τα παιδια σε ενα thread.Η βγαλτο ή παγωσε το το προγραμμα καπως

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...