Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το ξερω αυτο εκανα αλλα εδω μου λενε για 3 αρχεια και το καθενα στο pda phone k csc αντιστοιχα.

 

Ναι γιατί όσες φορές κατέβασα jvh jvo jvp jvq jvr απο samfirmware, ήταν 3 αρχεία. αν διευκρίνιζες όπως τώρα ότι την κατεβασες απο εκεί και είναι ενα αρχείο, θα σου λέγαμε να μην βάλεις πιτ και repartition (όπως το γράφει και στους οδηγούς).

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ what

 

Thanks!!!!

Αν μπορούσες να μου πεις πως θα αποκτήσω πρόσβαση στο /system/app θα σου ήμουν ευγνώμων

Πρεπει να εισαι root και να χρησιμοποιησεις μια εφαρμογη οπως το root explorer.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αυτο εκανα αλλα εδω μου λενε για 3 αρχεια και το καθενα στο pda phone k csc αντιστοιχα.

 

 

Σε κάποιες περιπτώσεις η ρομ έρχεται χωρισμένη στα 3 αυτά κομμάτια για να μπορείς να βάζεις άλλο csc για να έχεις τα Ελληνικά apn π.χ.

 

όταν βλέπεις ότι είναι μόνο ένα αρχείο .tar στο pda και τέλος

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να flashaρω 2.3.3, να περασω την EUR η την COS ? Νομιζω η δευτερη εχει νεοτερο modem αλλα δεν γνωριζω εαν αυτο ειναι θετικο.

 

καμια απο τις δυο.

να φλασαρεις 2.3.4 jvr με το κερλελ του στρατου,semaphore 1.6 και το κινητο σπου θα ειναι σαν καινουριο

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα μου για να γίνω πιο σαφής. Είχα περάσει στο κινητό μου τη Cyanogen με το γνωστο τρόπο και μετα από 3 μέρες λειτουργίας αποφάσισα να περάσω σε άλλη custom rom. Ειχα διαβάσει στο xda ότι επειδη χρησιμποποιεί διαφορετικό filesystem απο rfs ότι θέλει repartition και pit για φλασαρισμα. Αφου ακολουθησα τις οδηγίες του Tyxerakia για να περασω την JVR και εδώ να επισημανω ότι ειναι μονο ενα .tar αρα μονο στη θεση του PDA. Αφου ολοκληρώθηκε η διαδικασία μετα το reboot του κινητου μου εμφάνισε αυτήν εδώ την οθόνη. Μπορείτε να βοηθήσετε γιατί είμαι τοσες ωρες χωρις κινητο και το χρειαζομαι. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τις διάβασα τις οδηγίες αλλα όταν ξεζίπαρα την JVR απο samfirmware ειδα ενα .tar και όχι 3 το οποιο με τη σειρα του περιλαμβάνει τα boot.bin, modem.bin κτλ. Τα .tar.md5 να βάλω το καθένα στη θέση του που βρίσκονται ή είμαι τυφλός;

 

To JVR υπάρχει κι αυτό στους οδηγούς... σε 3 αρχεία, ανεβασμένα από μένα, με τα οποία τέτοιες περιπτώσεις αποφεύγονται. Αφού επέλεξες για κάποιο λόγο να το κατεβάσεις από samfirmware, θα έπρεπε να διαβάσεις στους οδηγούς πότε κάνουμε repartition... που δεν περιλαμβάνει την περίπτωση του ενός αρχείου, το οποίο δεν είναι πλήρες :p

 

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα μου για να γίνω πιο σαφής. Είχα περάσει στο κινητό μου τη Cyanogen με το γνωστο τρόπο και μετα από 3 μέρες λειτουργίας αποφάσισα να περάσω σε άλλη custom rom. Ειχα διαβάσει στο xda ότι επειδη χρησιμποποιεί διαφορετικό filesystem απο rfs ότι θέλει repartition και pit για φλασαρισμα. Αφου ακολουθησα τις οδηγίες του Tyxerakia για να περασω την JVR και εδώ να επισημανω ότι ειναι μονο ενα .tar αρα μονο στη θεση του PDA. Αφου ολοκληρώθηκε η διαδικασία μετα το reboot του κινητου μου εμφάνισε αυτήν εδώ την οθόνη. Μπορείτε να βοηθήσετε γιατί είμαι τοσες ωρες χωρις κινητο και το χρειαζομαι. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δυστυχώς δεν ακολούθησες τις οδηγίες του Τυχεράκια :p Φλάσαρε με repartition τα αρχεία που δίνω εγώ, και όχι αυτά από samfirmware. Αν θες να βάλεις JVR, βάλτην καλύτερα με το CSC της JVQ, που έχω ακριβώς από πάνω.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ακολούθησες τις οδηγίες του Τυχεράκια :p Φλάσαρε με repartition τα αρχεία που δίνω εγώ, και όχι αυτά από samfirmware. Αν θες να βάλεις JVR, βάλτην καλύτερα με το CSC της JVQ, που έχω ακριβώς από πάνω.

 

Αυτός εισαι Tyxerakia! :D Ηθελε και τα 3 αρχεια τελικα. Ποια η διαφορα το CSC της JVQ απο της JVR; Συγγνώμη για την αναστατωση κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός εισαι Tyxerakia! :D Ηθελε και τα 3 αρχεια τελικα. Ποια η διαφορα το CSC της JVQ απο της JVR; Συγγνώμη για την αναστατωση κιολας.

 

Το CSC της JVR περιέχει εφαρμογές μίας Ελβετικής εταιρίας κινητής τηλεφωνίας. Το CSC της JVQ δεν τις περιέχει και έτσι το κινητό σου δε θα είναι Branded. Μπορείς, αν δεν κάνω λάθος, να βάλεις και το CSC απο JVN ή JVI για να έχεις τα Ελληνικά APNs με τη μία.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το CSC της JVR περιέχει εφαρμογές μίας Ελβετικής εταιρίας κινητής τηλεφωνίας. Το CSC της JVQ δεν τις περιέχει και έτσι το κινητό σου δε θα είναι Branded. Μπορείς αν δεν κάνω λάθος να βάλεις και το CSC απο JVN ή JVI για να έχεις τα Ελληνικά APNs με τη μία.

 

Καλα τα λες.Δεν κανεις λαθος :)

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για το αν ειναι branded με το δικό της csc η jvr πάντως εγώ που την έχω εκτός απο το σηματάκι που έχει στην εκκίνηση , περνώντας τα apn όπως περνάμε σε όλες τις 2.3.4 και τα πληκτρολόγια , δουλεύει υποδειγματικά με sim cosmote και vodafone. Ενημερωτικά εμένα το CSC λέει EUR γιατί προήλθε απο αναβάθμιση official 2.2 jph. Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για το αν ειναι branded με το δικό της csc η jvr πάντως εγώ που την έχω εκτός απο το σηματάκι που έχει στην εκκίνηση , περνώντας τα apn όπως περνάμε σε όλες τις 2.3.4 και τα πληκτρολόγια , δουλεύει υποδειγματικά με sim cosmote και vodafone. Ενημερωτικά εμένα το CSC λέει EUR γιατί προήλθε απο αναβάθμιση official 2.2 jph.

 

Δεν είπε κανείς ότι δε θα δουλεύει υποδειγματικά! Απλά όποιος θέλει να απαλλαγεί από το σηματάκι που έχει στην εκκίνηση φλασάρει με ένα άλλο CSC που δεν είναι Branded.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καμια απο τις δυο.

να φλασαρεις 2.3.4 jvr με το κερλελ του στρατου,semaphore 1.6 και το κινητο σπου θα ειναι σαν καινουριο

 

Thanks, Αποτι ειδα ο semaphore εχει αρκετα καλουδια οποτε μια και ηθελα να κανω και root θα τον περασω. 2.3.4 δεν περνουσα γιατι βαριομουν να περνω χειροκινητα τα ελληνικα, αλλα μια που θα γινει η δουλεια ασ γινει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Thanks, Αποτι ειδα ο semaphore εχει αρκετα καλουδια οποτε μια και ηθελα να κανω και root θα τον περασω. 2.3.4 δεν περνουσα γιατι βαριομουν να περνω χειροκινητα τα ελληνικα, αλλα μια που θα γινει η δουλεια ασ γινει σωστα...

 

σρα μενου εχει κανονικα ελληνικα.στα μηνυματα θα χρειαστει να βαλεις

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Thanks, Αποτι ειδα ο semaphore εχει αρκετα καλουδια οποτε μια και ηθελα να κανω και root θα τον περασω. 2.3.4 δεν περνουσα γιατι βαριομουν να περνω χειροκινητα τα ελληνικα, αλλα μια που θα γινει η δουλεια ασ γινει σωστα...

 

Απ' ότι ξέρω είναι μέσα στο CSC οι Branded εφαρμογές. Επίσης μπορεί να περιέχει ringtones και backgrounds. Δεν ξέρω τι εφαρμογές βάζει η κάθε εταιρία κινητής τηλεφωνίας.

 

μίλησες για κάτι εφαρμογές ...για αυτο το είπα. Οι branded εφαρμογές (ποιές εννοείς?) περιέχονται στο csc η στο pda?

 

Το να περάσεις τα Ελληνικά είναι θέμα λεπτών αν ακολουθήσεις τους οδηγούς του Tyxerakia!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να έχουμε 160 χαρακτήρες με το ελληνικό πληκτρολόγιο στην στοκ εφαρμογή μηνυμάτων; Δεν με ικανοποιεί η λύση του GoSMS ή κάποιο εναλλακτικού SMS manager. Γίνεται, παράδειγμα, να πάρουμε το πληκτρολόγιο από κάποια από τις ελληνικές ROM και να το βάλουμε στην JVR; Θα έχει διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να έχουμε 160 χαρακτήρες με το ελληνικό πληκτρολόγιο στην στοκ εφαρμογή μηνυμάτων; Δεν με ικανοποιεί η λύση του GoSMS ή κάποιο εναλλακτικού SMS manager. Γίνεται, παράδειγμα, να πάρουμε το πληκτρολόγιο από κάποια από τις ελληνικές ROM και να το βάλουμε στην JVR; Θα έχει διαφορά;

 

Δεν είναι θέμα του πληκτρολόγιου αλλά της εφαρμογής των μηνυμάτων! Απ' όσο γνωρίζω, δυστυχώς δεν γίνεται να έχεις 160 χαρακτήρες στην στοκ εφαρμογή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του πληκτρολόγιου αλλά της εφαρμογής των μηνυμάτων! Απ' όσο γνωρίζω, δυστυχώς δεν γίνεται να έχεις 160 χαρακτήρες στην στοκ εφαρμογή.

Αν γίνει τότε αντικατάσταση της εφαρμογής μηνυμάτων; Με κάποιο τρόπο θα γίνεται, δεν μπορεί :p.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει τότε αντικατάσταση της εφαρμογής μηνυμάτων; Με κάποιο τρόπο θα γίνεται, δεν μπορεί :p.

 

Tί εννοείς αντικατάσταση; Αν διαλέξεις το gosms σαν προεπιλεγμένη εφαρμογή, το βάλεις και κάτω στη μπάρα, είσαι κομπλέ

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Tί εννοείς αντικατάσταση; Αν διαλέξεις το gosms σαν προεπιλεγμένη εφαρμογή, το βάλεις και κάτω στη μπάρα, είσαι κομπλέ

 

εγω παντως εχω βρει την υγεια μου με το smart keyboard pro βεβαια ειναι "επι πληρωμη" εφαρμογη.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αν χρησιμοποιεις το touchwiz ειναι πιο βολικο το στοκ προγραμμα για τα μηνυματα.Στον τηλεφωνικο καταλογο σερνεις το δαχτυλο προς τα αριστερα στην επαφη που θες και σε βαζει στα μηνυματα.Επισης οταν εχεις μηνυμα μπαινει στο παζλ και το διαβαζεις κατευθειαν.Ειναι μεγαλη ευκολια.Κριμα που δεν εχει βρεθει τροπος για 160 χαρακτηρες στην στοκ εφαρμογη...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Tί εννοείς αντικατάσταση; Αν διαλέξεις το gosms σαν προεπιλεγμένη εφαρμογή, το βάλεις και κάτω στη μπάρα, είσαι κομπλέ

Να εξηγήσω από την αρχή τι εννοώ για να μην προκαλέσω σύγχυση. :p

Στην official ελληνική Froyo αλλά και Gingerbread, με το ελληνικό πληκτρολόγιο έχω κανονικά 160 χαρακτήρες διαθέσιμους για μηνύματα.

Εγκαθιστώντας την JVR και το ελληνικό πληκτρολόγιο, οι διαθέσιμοι χαρακτήρες γίνονται 70. Αναγκαστικά πρέπει να εγκαταστήσουμε μια 3rd party εφαρμογή διαχείρισης μηνυμάτων.

Το ερώτημά μου είναι εάν είναι εφικτό να αποκτήσουμε 160 χαρακτήρες στην στοκ εφαρμογή μηνυμάτων της 2.3.4 JVR. Αφού γίνεται στις official ελληνικές υποθέτω ότι με κάποιο τρόπο θα μπορεί να γίνει και στις αγγλικές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!Ξερει κανεις που μπορω να βρω την stock email εφαρμογη απο 2.1.2 γιατι την εσβησα με nitrality και οταν πηγα να κανω επαναφορα με εγραψε στα @@ του!!!

 

Sent from my GT-I9000 using φωτοβολιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...