Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα μπερδεύτηκε και φλασαρα Jvu αντι jvt. Μπορω να πάω σε cyanogen? Aπο Jvu σε jvt χρειάζεται repartition?

 

Όχι δεν χρειάζεται repartition. Λογικά θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καποιες πρωτες εντυπωσεις απο JVW-JVZ.Να πω οτι απο τις λιγες ωρες που τις δοκιμασα φαινονται και οι δυο πολυ καλες,κατεληξα στην JVZ η οποια μου δινει την εντυπωση οτι ειναι πιο σβελτη απο την αλλη και σιγουρα εχει καλυτερη διαχειριση μνημης,δεν φορτωνει τοσο ευκολα η μνημη σε αυτην οσο στην jvw οσο κι αν την ζορισα.Απο θεμα gps-wifi ειναι πολυ καλες και οι δυο κι εχουν φουλ ελληνικα οποια κι αν επιλεξετε αρκει να περαστει στο φλασαρισμα το csc της JV9 η καποιο αλλο που υποστηριζει ελληνικους παροχους.

Γενικα μου αφησαν καλη εικονα,τωρα για τα υπολοιπα ειναι πολυ νωρις και θα δειξουν στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω το απογευμα και την JVZ,αυτο που με προβληματιζει σε αυτην την ρομ ειναι οτι μεσα στα αρχεια της υπαρχει κι ενα ξεχωριστο αρχειο ΑΒΟΟΤ,τι ειναι αυτο?μπαινει στους bootloaders στο odin?

Αλεξ,Στρατο,οποιοος γνωριζει να μας δωσει τα φωτα του.

 

Κατέβασα κι εγώ να δω την JVZ. To apboot.tar αρχείο δεν είναι τίποτα, απλά περιέχει τους bootloaders ξεχωριστά, δεν ξέρω γιατί το δώσανε, ίσως για πληρότητα. Περιέχει ακριβώς τα ίδια αρχεία που υπάρχουν και στο PDA κομμάτι. Είναι άχρηστο πάντως κατά το φλασάρισμα.

 

Άσχετο: Η Κύπρος ξεκόλλησε επιτέλους από την JS8, και δώσανε την JVN που πήρε και η cosmote.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, θελω να σας ρωτησω:

α. εχει βαλει κανεις την 2.3.6;

β. για overclocking χρειαζομαστε απλα την αντιστοιχη εφερμογη απο το market;

ευχαριστω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, θελω να σας ρωτησω:

α. εχει βαλει κανεις την 2.3.6;

β. για overclocking χρειαζομαστε απλα την αντιστοιχη εφερμογη απο το market;

ευχαριστω!!!:)

α) ναι, δες στην προηγούμενη σελίδα το post του Πάρη (@truckman)

Μην περιμένεις και τίποτε διαφορές με τις 2.3.5, μόνο μικρά bug fixes κάτω απο το καπώ (under the hood;))πρέπει να έχει η 2.3.6 έναντι των 2.3.5

 

β) απλά βάλε την αντίστοιχη έκδοση του semaphore kernel απο εδώ ή xda εδώ. Είναι πιο εύκολο και κερίζεις + ταχύτητα, root, cwm recovery και πολλές ακόμα επιλογές.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα κι εγώ να δω την JVZ. To apboot.tar αρχείο δεν είναι τίποτα, απλά περιέχει τους bootloaders ξεχωριστά, δεν ξέρω γιατί το δώσανε, ίσως για πληρότητα. Περιέχει ακριβώς τα ίδια αρχεία που υπάρχουν και στο PDA κομμάτι. Είναι άχρηστο πάντως κατά το φλασάρισμα.

 

Άσχετο: Η Κύπρος ξεκόλλησε επιτέλους από την JS8, και δώσανε την JVN που πήρε και η cosmote.

Αλέξη καλημέρα! Την JVZ που την βρίσκουμε γιατι στο xda δεν τη βλέπω κάπου. Εγω πέρασα την JVX και το wifi εκανε φτερα, ενώ δουλεύει άψογα γενικώς.

Επίσης παρατήρησα οτι ενώ δίνω την εντολή μέσα από recovery για full format για να ξανα φλασαρω, δεν πραγματοποιείται. Γιατι συμβαίνει αυτό? ειμαι με semaphore. Κάτι τελευταίο sorry αν γίνομαι κουραστικός. Μήπως γνωρίζει κάποιος μια καλή εφαρμογή που μπορεί να αποθηκεύει τα μηνύματα σε αρχειο για το pc γιατι στο handcent δεν το εχω εντοπίσει κάπου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη καλημέρα! Την JVZ που την βρησκουμε γιατι στο xda δεν τη βλέπω κάπου. Εγω πέρασα την JVX και το wifi εκανε φτερα, ενώ δουλεύει άψογα.

Η JVZ υπάρχει εδώ:

STOCK ROM I9000XWJVZ_OXAJVT

& εδώ:

ROM I9000XWJVZ, rooted by Stock+ Team + CSC: from XXJVT rom (modified)

 

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει στο xda και mod με Battery+WhiteOverglow+CRT-Off+ext.Powermenu για stock JVZ (MONO για ODEXED stock JVZ).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα προέκυψε πρόβλημα. Μετα την JVU έβαλα mui κάποιος που δεν είχε ελληνικά.εχοντας κρατήσει nandroid backup έκανα επανάφορα και πλέον μενει στην αρχική οθόνη. Μπαίνει σε recovery mode αλλα δε βλέπει την εσωτερική sd και γενικώς δε μπορει να κάνει ούτε wipe. Μάλιστα απο επανήλθαν η 3xx έκδοση του cwm recovery απο 5xx που ήταν. Τωρα τι κάνω? φλασαρα ξανα απο την αρχη με Odin την Jvu??μπαίνει κανονικα σε dowload mode
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη καλημέρα! Την JVZ που την βρίσκουμε γιατι στο xda δεν τη βλέπω κάπου. Εγω πέρασα την JVX και το wifi εκανε φτερα, ενώ δουλεύει άψογα γενικώς.

Επίσης παρατήρησα οτι ενώ δίνω την εντολή μέσα από recovery για full format για να ξανα φλασαρω, δεν πραγματοποιείται. Γιατι συμβαίνει αυτό? ειμαι με semaphore. Κάτι τελευταίο sorry αν γίνομαι κουραστικός. Μήπως γνωρίζει κάποιος μια καλή εφαρμογή που μπορεί να αποθηκεύει τα μηνύματα σε αρχειο για το pc γιατι στο handcent δεν το εχω εντοπίσει κάπου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Αυτά που είπε ο Βασίλης, και για τα μηνύματα 'SMS backup & restore', από το market.

 

Aν και η rom που δίνει ο Βασίλης είναι rooted, κι εγώ θα πρότεινα ειδικά για το ελληνικό κοινό το άλλο csc.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τελικα προέκυψε πρόβλημα. Μετα την JVU έβαλα mui κάποιος που δεν είχε ελληνικά.εχοντας κρατήσει nandroid backup έκανα επανάφορα και πλέον μενει στην αρχική οθόνη. Μπαίνει σε recovery mode αλλα δε βλέπει την εσωτερική sd και γενικώς δε μπορει να κάνει ούτε wipe. Μάλιστα απο επανήλθαν η 3xx έκδοση του cwm recovery απο 5xx που ήταν. Τωρα τι κάνω? φλασαρα ξανα απο την αρχη με Odin την Jvu??μπαίνει κανονικα σε dowload mode

 

Ναι φλασαρε πάλι από την αρχή JVU και κάνε μετά το restore από το CWM. Πρέπει να δουλέψει έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη καλημέρα! Την JVZ που την βρίσκουμε γιατι στο xda δεν τη βλέπω κάπου. Εγω πέρασα την JVX και το wifi εκανε φτερα, ενώ δουλεύει άψογα γενικώς.

Επίσης παρατήρησα οτι ενώ δίνω την εντολή μέσα από recovery για full format για να ξανα φλασαρω, δεν πραγματοποιείται. Γιατι συμβαίνει αυτό? ειμαι με semaphore. Κάτι τελευταίο sorry αν γίνομαι κουραστικός. Μήπως γνωρίζει κάποιος μια καλή εφαρμογή που μπορεί να αποθηκεύει τα μηνύματα σε αρχειο για το pc γιατι στο handcent δεν το εχω εντοπίσει κάπου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Εκτός από το app που σου πρότεινε ακριβώς από πάνω ο tyxerakias, αν χρησιμοποιείς το GO sms έχει και το ίδιο επιλογή για αποθήκευση τον μηνυμάτων σε xml format όπως και των ρυθμίσεων γενικότερα

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη θελω να δοκιμασω 2.3.6 (και δεν θα ειμαι και μονος) τι λετε αξιζει να δοκιμασουμε την JVW ελβετικη ή να παμε κατευθειαν στην JVZ, εχουμε βρει διαφορές αναμεσα στις δυο ρομ, νομιζω οτι η JVW ειναι επισιμη ποια.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είπε ο Βασίλης, και για τα μηνύματα 'SMS backup & restore', από το market.

 

Aν και η rom που δίνει ο Βασίλης είναι rooted, κι εγώ θα πρότεινα ειδικά για το ελληνικό κοινό το άλλο csc.

Αλεξη την πρωτη δηλαδη να περασω απο τις δυο παραπανω?

 

Εκτός από το app που σου πρότεινε ακριβώς από πάνω ο tyxerakias, αν χρησιμοποιείς το GO sms έχει και το ίδιο επιλογή για αποθήκευση τον μηνυμάτων σε xml format όπως και των ρυθμίσεων γενικότερα
Σε ευχαριστω, θα προσπαθησω με την εφαρμογουλα που μου προτεινε ο Αλεξ γιατι προτιμαω το Handcent σαν εφαρμογη. Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς repartition?

 

Επειδή λες ότι έρχεσαι από miui βάλε 512 pit file και κάνε και repartition να σαι σίγουρος... δε ξέρω τι file system χρησιμοποιεί αλλά το πιθανότερο ναι χρειάζεται.

Απλά πάρε την JVU από το myphone που την έχει φτιάξει ο tyxerakias για flash με 3 αρχεία.

Εγώ όπως και να χει ακόμα και από rfs πάντα το χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος από την jvu + semaphore 1.9.1. To μόνο προβληματάκι είναι ότι αργεί να κλειδώσει το gps σε σχέση με την 2.3.3 JVH που είχα πριν. Να μέινω εδώ ή να δοκιμάσω μία από τις JVW, JVZ;
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ τελικα και χωρίς repartition. Είναι καλύτερη η JVT απο την JVU?

ίδιες είναι απλά η jvt είναι η επίσημη της αγγλίας ενώ η jvu έχει δοθεί από πάροχο στην Πορτογαλία και έχει και ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε και απo Jvu να περάσουμε cyanogen? έβαλα semiphore kernel τον τελευταίο 2.11 με over clock 1200 και smartass v2. Γενικά τι ενδείκνυται απο ρυθμίσεις kernel?
Link to comment
Share on other sites

Αλεξη την πρωτη δηλαδη να περασω απο τις δυο παραπανω?

 

Δοκίμασε αυτή την έκδοση, με το OXX csc. Και όταν το βάλεις, άλλαξέ το csc σου σε EUR.

http://www.multiupload.com/CMEM7IMST8

 

Αν θέλεις μετά root, κάντο με τον kernel του Στράτου, τον Semaphore 2.1.1

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε και απo Jvu να περάσουμε cyanogen? έβαλα semiphore kernel τον τελευταίο 2.11 με over clock 1200 και smartass v2. Γενικά τι ενδείκνυται απο ρυθμίσεις kernel?

Λογικά ναι πρέπει να δουλέψει και πάνω απο JVU. Αλλά επειδή έχουμε αρχίσει να μιλάμε για πειράγματα στο κινητό πλέον, καλύτερα να γράφεις στο θέμα με τις τροποποιήσεις για τέτοια ζητήματα. (edit: OK μεταφέρθηκε :p)

Συνήθως οι ρυθμίσεις που βάζει ο καθένας είναι από προσωπική επιλογή αναλόγως με το τι χρειάζεσαι. Αν θες πολύ καλές επιδόσεις αλλά θυσιάζεις λίγη μπαταρία, αν θες μέτριες επιδόσεις, ή χειρότερες επιδόσεις για οικονομία ενέργειας κλπ. Τώρα για συγκεκριμένες ρυθμίσεις του semaphore δεν ξέρω γιατί έχω αρκετό καιρό να τον βάλω για να δω τι παίζει, αλλά να ξέρεις πως το overclock δε δουλεύει σε όλες τις συσκευές το ίδιο καλά. Σε μερικούς τα 1300 για παράδειγμα μπορεί να κολλάνε.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτή την έκδοση, με το OXX csc. Και όταν το βάλεις, άλλαξέ το csc σου σε EUR.

http://www.multiupload.com/CMEM7IMST8

 

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν χρειαστηκε να το κανω ποτε πριν...τι ειναι το csc και πως το αλλαζω?

Edited by Tyxerakias
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν χρειαστηκε να το κανω ποτε πριν...τι ειναι το csc και πως το αλλαζω?

 

Διάβασε τους οδηγούς εδώ. Συγκεκριμένα, εκεί που λέει "τελευταίο βήμα".

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...