Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ο stock παίζει .mkv πάντως η ανάλυση της οθόνης μας είναι 480χ800 οπότε δεν έχει ουσία να βάζεις βίντεο με τόσο μεγάλη ανάλυση! Θα σου πρότεινα να βάλεις άλλου τύπου βίντεο (π.χ. .avi) και να δοκιμάσεις αν στα παίζει κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1)επειδη βλεπω αρκετα συχνα ταινιες στο κινητο,στα αρχεια .mkv και συγκεκριμενα αναλυσης 1280x720,αντιμετωπιζω προβληματα στην αναπαραγωγη.με τον στοκ player δεν μου τα ανοιγει,με τον rockplayer πιξελιαζει η απεικονιση ή δεν εχω ήχο ενω με το mvideoplayer μου ανοιγουν αλλα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα μου αποσυγχρονιζει τον ηχο με την εικονα..

 

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!!!

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, εγω βλεπω 720p συνηθως σειρες με mvideoplayer και δεν εχω ποτε προβλημα ειτε ειχα 2.2 ειτε 2.3

 

my Galaxy S

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο stock παίζει .mkv πάντως η ανάλυση της οθόνης μας είναι 480χ800 οπότε δεν έχει ουσία να βάζεις βίντεο με τόσο μεγάλη ανάλυση! Θα σου πρότεινα να βάλεις άλλου τύπου βίντεο (π.χ. .avi) και να δοκιμάσεις αν στα παίζει κανονικά.

οποιοδηποτε αλλο format το "τρεχει" κανονικα..τα βιντεο τα βαζω σε .mkv γιατι ετσι τα κατεβαζω στον υπολογιστη μου(λογω 23" οθονης) και με διευκολυνει απο αποψη χρονου να τα περναω κατ'ευθειαν χωρις να τα μετατρεπω..

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως να είναι αυτό το πρόβλημα! Δεν έχω βάλει .mkv στο Galaxy S για να σου πω με σιγουριά αλλά πιστεύω πως αυτό είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

λεει ομως οτι δεν ειναι συμβατο με το κινητο μας...καποιος που να το εχει περασει?

 

What μου το δίνει κανονικά στο κινητό μου.

Απο το pc τουλαχιστον που δοκίμασα να μπω στο market.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, εγω βλεπω 720p συνηθως σειρες με mvideoplayer και δεν εχω ποτε προβλημα ειτε ειχα 2.2 ειτε 2.3

 

my Galaxy S

 

δεν εχω δοκιμασει να δω σειρα,μονο ενα επεισοδιο national geographic το οποιο παλι "ετρεξε" με τον mvideoplayer μονο..ταινιες πρεπει να εχω δει 2-3 φορες,απροβληματιστα,αλλα δεν ηταν αναλυσης 1280x720.

το προβλημα το εχω παρατηρησει σε anime videos (1280x720) που εχω στα οποια εμπεριεχονται κ υποτιτλοι.

εχετε καποιον αλλον player εξισου καλο κατα νου?

Link to comment
Share on other sites

^ mobo

 

Νίκο (χρόνια μας πολλά Νικολάδες :p) σχετικά με το su που σου βαράει ντάγκλες, δεν χρειάζεται να κάνεις update την εφαρμογή και το binary. Αυτό που έχουν προεγκατεστημένο οι kernels αρκεί. Δεν αλλάζει κάτι :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δοκιμασει να δω σειρα,μονο ενα επεισοδιο national geographic το οποιο παλι "ετρεξε" με τον mvideoplayer μονο..ταινιες πρεπει να εχω δει 2-3 φορες,απροβληματιστα,αλλα δεν ηταν αναλυσης 1280x720.

το προβλημα το εχω παρατηρησει σε anime videos (1280x720) που εχω στα οποια εμπεριεχονται κ υποτιτλοι.

εχετε καποιον αλλον player εξισου καλο κατα νου?

 

Δοκίμασα αρχείο matroska 720p στον stock player, το ανοίγει κανονικά και το παίζει χωρίς το παραμικρό σπάσιμο.

To ίδιο και στο mvideoplayer, με υπότιτλους και τα ρέστα. Θα αφήσω την ταινία να παίξει κανα 45άλεπτο να δω αν θα αποσυχρονιστούν ήχος και εικόνα και θα σου πω, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί ποτέ. Αυτά σε stock JVT, χωρίς overclocking. (η υπογραφή είναι παλιά :))

 

EDIT Χρόνια πολλά Νίκο 523! (με nikospot και superuser τα είπαμε :))

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, εγω βλεπω 720p συνηθως σειρες με mvideoplayer και δεν εχω ποτε προβλημα ειτε ειχα 2.2 ειτε 2.3

 

my Galaxy S

 

Δοκίμασα αρχείο matroska 720p στον stock player, το ανοίγει κανονικά και το παίζει χωρίς το παραμικρό σπάσιμο.

To ίδιο και στο mvideoplayer, με υπότιτλους και τα ρέστα. Θα αφήσω την ταινία να παίξει κανα 45άλεπτο να δω αν θα αποσυχρονιστούν ήχος και εικόνα και θα σου πω, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί ποτέ.

 

Θα βάλω και εγώ να τρέξω καμιά ταινία .mkv έτσι από περιέργεια και αν μου κάνει τίποτα περίεργα θα σας πω!

 

Χρόνια πολλά Νίκο (523)!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας βοηθησω κι εγω τωρα που ξεψαρωσα!!!

1) Κατεβαζεις το Titanium Backup(την free εκδοση) απο το Market. Με αυτην τουλαχιστον κανεις δουλεια!

2) Γινεσαι root , αν δεν εισαι για να εχεις δικαιωματα υπερχρηστη. (Λεπτομεριες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732)

3) Αφου εχει κατεβει το Titanium Backup πηγαινεις: Εφαρμογες-> Titanium Backup και λογικα σου ανοιγει(μονο αν εισαι root και παλι)

4) Πατας το πληκτρο αφης του Galaxy κατω αριστερα και απο τις επιλογες που εχεις διαλεγεις: Μαζικη λειτουργια (batch restore)

5) Αν ΔΕΝ εχεις κανει ηδη backup οτι επιθυμεις να κρατησεις, προχωρας λιγο πιο χαμηλα και επιλεγεις μια απο τις διαθεσιμες επιλογες που εμφανιζονται απο την καρτελα : Δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας

6) Αν ΕΧΕΙΣ κανει backup πηγαινεις στην καρτελα: Επαναφορα αντιγραφου ασφαλειας και επιλεγεις την ενεργεια που θελεις να εκτελεστει

7) Αυτο ηταν !! Εχεις κανει restore αρχεια/εφαρμογες κ.α. που ειχες κανει πρωτυτερα backup;)

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

ΜΗΝ κανετε επαναφορα δεδομενων συστηματος ή οτι εχει να κανει με το συστημα, αν εχετε μεταβει απο μια παλαιοτερη εκδοση (Eclair) σε καποια πιο νεα , π.χ.) 2.3.5

 

Υ.Γ. : Αν εχω κατανοησει κατι λαθος, ας με διορθωσουν οι guru!!!:)

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ γιατί έχεις κατανοήσει πλήρως τις έννοιες ''έχω την δυνατότητα, και θέλω να βοηθήσω''

Link to comment
Share on other sites

λεει ομως οτι δεν ειναι συμβατο με το κινητο μας...καποιος που να το εχει περασει?

Εμένα λέει ότι υποστιρίζεται!

^ mobo

 

Νίκο (χρόνια μας πολλά Νικολάδες :p) σχετικά με το su που σου βαράει ντάγκλες, δεν χρειάζεται να κάνεις update την εφαρμογή και το binary. Αυτό που έχουν προεγκατεστημένο οι kernels αρκεί. Δεν αλλάζει κάτι :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Ευχαριστούμε χρόνια μας πολλά να μας χαίρονται :p Το θέμα είναι ότι δε δούλευε το su. Ξαναφλάσαρα από την αρχή γιατί αγανάχτισα (πάλι βάραγε ντάγκλες) και έκανα restore τις εφαρμογές μου. Τώρα βρήκα ευκαιρία να αλλάξω και theme που το είχα βαρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

thx guys,για τις απαντησεις...

Απο οτι διαβαζω πρεπει να ειναι θεμα της cyanogenmod!

Αν βρω λυση θα ενημερωσω....

thx και παλι

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ γιατί έχεις κατανοήσει πλήρως τις έννοιες ''έχω την δυνατότητα, και θέλω να βοηθήσω''

 

Παιδια εδω μεσα πρεπει να βοηθαμε ο ενας τον αλλον και να μαθαινουμε οσο πιο γρηγορα μπορουμε για να μην πρηζουμε τους ιδιους ανθρωπους. Εγω ειμαι "ψαρας" ακομα αλλα θελω να μαθω και ευχαριστως να βοηθησω. η τεχνολογια προχωρα και ειμαστε τυχεροι που εχουμε ατομα εδω μεσα που μας "ανοιγουν" τα ματια.

 

Για αλλη μια φορα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια, και ειδικα στον tyxerakias για το online assist που παρειχε.:)

 

Τελικα μπορω να αλλαξω καπως μεγεθος γραμματοσειρας?? Να τα κανω π.χ. πιο μικρα??

 

Και κατι αλλο. Εχω κατεβασει το SPB Shell 3D, αυτο το μενου το περιεργο. Αλλα για καποιο λογο, σε καποια φαση σταματα να δουλευει και μου επενερχεται στο στανταρ, το απλο. Βλεπω οτι ειναι ηδη εγκατεστημενο. Αλλα πως μπορω να το ενεργοποιησω και παλι?? Οταν παω: Ρυθμισεις-> Εφαρμογες-> Διαχειριση Εφαρμογων ->SPB Shell 3D δεν μ εμφανιζει κατι σχετικα με την ενεροποιηση.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Για την γραμματοσειρά δεν ξέρω αν μπορείς να αλλάξεις μέγεθος αλλά μπορείς να βρεις άλλες γραμματοσειρές που να είναι πιο μικρές. Αν είσαι ροοτ κατέβασε το Font installer ή το Font for Galaxy SP από το μάρκετ να τα ψάξεις αν θες. Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα 7 φορες να περασω την JVX , την περναει κανονικα , περναω και semaphore 2.0 , αλλα οταν παω στο CWM ειναι γεματο απο λαθη τυπου unknown file path και τετοια . Χρειαζεται και κατι αλλο ?
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα 7 φορες να περασω την JVX , την περναει κανονικα , περναω και semaphore 2.0 , αλλα οταν παω στο CWM ειναι γεματο απο λαθη τυπου unknown file path και τετοια . Χρειαζεται και κατι αλλο ?

Αμα τα καταφερεις παες μας εντυπωσεις!

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα 7 φορες να περασω την JVX , την περναει κανονικα , περναω και semaphore 2.0 , αλλα οταν παω στο CWM ειναι γεματο απο λαθη τυπου unknown file path και τετοια . Χρειαζεται και κατι αλλο ?

 

Και σε μένα συνέβει το ίδιο και πιο αναλυτικά :.

 

Το τηλέφωνό μου έίχε την τελευταία αναβάθμιση απο KIES 2.3.3.

Μέρες τώρα διαβάζω τα νέα σας και με το ζόρι (λογω έλλειψης χρόνου) κρατιώμουν να μην φορμάρω το τηλέφωνο απο την πρώτη μέρα που το πήρα. Πέρασα βλέπεται απο WINDOWS Mobile και αναγκαστικά εκεί περνάγαμε custom roms πολύ συχνά γιατι αλλιώς τα κινητά ήταν για πέταμα. Είχα υποσχεθεί στον ευατό μου να περάσω ICS και τίποτε άλλο.

Τελικά δεν άντεξα. Μπήκα στο τριπάκι. Πέρασα χθες την JVX του tyxerakia με CSC δικό του και σύμφωνα με τις οδηγίες του και στη συνέχεια semaphore 2.0.0.

Aναλυτικά:

1.Odin 1.82 --> περασα pit με repartition--> Άνοιξε το κινητό, έκανα reset στο odin.

2.Odin --> πέρασα pda , phone, csc (tyxerakias) χωρίς repartition --> Άνοιξε το κινητό κανονικά όλα ΟΚ.

3.Έκανα wipe system data.

4.Odin --> πέρασα στο Pda semaphore χωρίς repartition --> Άνοιξε το κινητό κανονικά

 

AΛΛΑ :

1.οταν παω στο CWM ειναι γεματο απο λαθη τυπου unknown file path Ε: και τετοια

2.όταν πατάω το icon του semahore μου λέει ότι το πρόγραμμα δε δουλεύει γιατί δεν έχω δικαιώματα superuser.

3.δεν κάνει απο CWM wipe σε τίποτε. Βγάζει λαθη τυπου unknown file path και τετοια

4.δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων wipe και format ούτε απο το μενού.

5.προφανώς όπως είπατε δεν δουλεύει το WIFI ούτε με καρφωτή ip

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον κάνει τον κόπο να μου εξηγήσει που έκανα λάθος. Δοκίμασα τη διαδικασία 2 φορές.

 

edit : οκ κατέβασα το superuser και το έτρεξα.

Edited by nutrialex
superuser OK
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω. περισσοτερα αργότερα!

 

Προσπαθησα 7 φορες να περασω την JVX , την περναει κανονικα , περναω και semaphore 2.0 , αλλα οταν παω στο CWM ειναι γεματο απο λαθη τυπου unknown file path και τετοια . Χρειαζεται και κατι αλλο ?

Λοιπόν, επανέρχομαι:p διάλεξα τη χειρότερη μου μέρα να φλασάρω! είχα μισή ωρίτσα free και όλα πήγαν στραβά. για να μήν πολυλογώ, την jvx δεν είχα χρόνο για ουσιαστική δοκιμή. παρατηρησα όμως τα εξής:

1. προβληματικό wifi. (βλεπει rooters αλλα μένει στο "λήψη διεύθυνσης ΙΡ....") δεν ειχα ποτέ wifi bug οπόταν δεν δοκίμασα κανένα συνδιασμό για να δω αν φτιαχνεται. Φλάσαρα 2 φορές τη rom και το έκανε και τις 2 φορές

2.Τα wipes μέσω CWM δεν γινονταν με τιποτα (Ε:Volume unknown file path etc...). Σκεφτηκα "Κερνελ!!" και περασα 1.9.1. τζίφος!! τα ίδια

3. Το τιτάνιουμ πρό κολλουσε στη μέση της επαναφορας εφαρμογων.

Πρωί πρωί πέρασα JVU και semaphore, superuser, busybox, επαναφορα εφαρμογών με τιτανιουμ. Εβαλα και CRT και JVU-icon-bar και είμαι κομπλέ

Μόνο το SGSII clock widget δεν περνά με τίποτα (μπορεί και να είναι για deodexed, δεν θυμάμαι πού το βρήκα)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Aναλυτικά:

1.Odin 1.82 --> περασα pit με repartition--> Άνοιξε το κινητό, έκανα reset στο odin.

2.Odin --> πέρασα pda , phone, csc (tyxerakias) χωρίς repartition --> Άνοιξε το κινητό κανονικά όλα ΟΚ.

3.Έκανα wipe system data.

4.Odin --> πέρασα στο Pda semaphore χωρίς repartition --> Άνοιξε το κινητό κανονικά

 

AΛΛΑ :

1.οταν παω στο CWM ειναι γεματο απο λαθη τυπου unknown file path Ε: και τετοια

2.όταν πατάω το icon του semahore μου λέει ότι το πρόγραμμα δε δουλεύει γιατί δεν έχω δικαιώματα superuser.

3.δεν κάνει απο CWM wipe σε τίποτε. Βγάζει λαθη τυπου unknown file path και τετοια

4.δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων wipe και format ούτε απο το μενού.

5.προφανώς όπως είπατε δεν δουλεύει το WIFI ούτε με καρφωτή ip

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον κάνει τον κόπο να μου εξηγήσει που έκανα λάθος. Δοκίμασα τη διαδικασία 2 φορές.

 

edit : οκ κατέβασα το superuser και το έτρεξα.

 

Δεν έκανες τίποτα λάθος. Το 2 λύνεται κατεβαίνοντας το superuser και από ότι βλέπω το έκανες ήδη. Τα ίδια προβλήματα αναφέρει και ο mico οπότε μάλλον είναι προβληματική η jvx. Ασε που είναι και test firmware. Γνώμη μου μην ασχοληθείς με την jvx. Βαλε είτε jvt είτε jvu με semaphore και τέλος.

(repartition δε χρειαζόταν ούτε τώρα θα χρειαστείς, αλλά αν θες να κάνεις μπορείς να βάζεις το pit ταυτόχρονα με όλα τα αρχεία με τσεκαρισμενο repartition και να φλασαρεις.)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γι'αυτο βγάλαν αυτή

I9000XWJVZ

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Ποτε βγηκε αυτη ρε παιδια?την εχουμε εμεις εδω?την εχει βαλει κανενας μπας και πει καμμια αποψη...
Link to comment
Share on other sites

Ποτε βγηκε αυτη ρε παιδια?την εχουμε εμεις εδω?την εχει βαλει κανενας μπας και πει καμμια αποψη...

 

Καλά ντε, μόλις βγήκε ακόμα δεν κατέβηκε.

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε, μόλις βγήκε ακόμα δεν κατέβηκε.

 

Γιώργος

Βασικά δεν την βρίσκω... Μήπως έχεις πληροφορίες σε ποια χώρα κυκλοφόρησε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν την βρίσκω... Μήπως έχεις πληροφορίες σε ποια χώρα κυκλοφόρησε?

 

Τι βρήκα στο samfirmware αλλά μόνο από link μέσα από το twitter αλλά και στο xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1380402

 

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...