Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω κ εγώ μια χαζή ερώτηση επειδή έχω καιρό να αναβαθμίσω τον semaphore μου.Άμα τον περάσω τι χάνω κ τι πρέπει να κάνω Backup?

Μόνο τις ρυθμίσεις χάνω ή τα πάντα?

Είμαι με jvu

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω κ εγώ μια χαζή ερώτηση επειδή έχω καιρό να αναβαθμίσω τον semaphore μου.Άμα τον περάσω τι χάνω κ τι πρέπει να κάνω Backup?

Μόνο τις ρυθμίσεις χάνω ή τα πάντα?

Είμαι με jvu

 

Δε χάνεις απολύτως τίποτα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω την ώρα μου έφτιαξα δύο bootanimations για όσους φοράνε semaphore και θέλουν κάτι διαφορετικό. Αντιγράψτε όποιο θέλετε στο /data/local και κάντε reboot το κινητό. Έχω δοκιμάσει και τα δύο και τουλάχιστον σε μένα δουλεύουν.

Μπορείτε να τα κατεβάσετε εδώ: Galaxy - Wall.

Preview: Galaxy - Wall.

 

κάνουν κ για JVU?

 

Δε χάνεις απολύτως τίποτα.

 

Thanks!

Αυτό κ άν ήταν γρήγορη απάντηση !

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα κρατησα καλου κακου. Απλα δεν ειδα να μπορω μεσα απο το Titanium να μπορω να κανω backup επαφες, φωτογραφιες κτλ. Απο οτι ειδα, κανεις μονο τις εφαρμμογες, και μετα αποτα αρχεια που εχεις κρατησει τα επεναφερει μεσω της καταλληλης επιλογης απο το μενου του.

 

Κατι αλλο τωρα. Οταν θα βαλω gingerbread 2.3.3 μεσω Kies, ουσιαστικα ειναι σαν να κανω upgrade το λειτουργικο και οχι format. Σωστα καταλαβα??

 

Υ.Γ.: Προχωραω σε 2.3.3 μεσω ΚΙΕS

Μόνο εφαρμογές σώζει το titanium, αν θες επαφές, μηνύματα υπάρχουν πολλά προγράμματα στο μάρκετ. Επαφες μπορείς να κάνεις και εξαγωγή στην κάρτα sd χωρίς κανένα πρόγραμμα κάπου στις επιλογές των επαφών. Ε τα αρχεία σου τα σώζεις με copy paste. Ολικό backup γίνεται από cwm recovery αλλά τώρα αφού θα αλλάξεις ρομ δεν το θες. Η αναβάθμιση από KIES νομίζω δεν σβήνει τίποτα αλλά φυσικά δεν συνιστάται γιατί μετά μπορεί να σέρνεται το σύστημα. Αν δουλεύει το download mode μην περάσεις καν από την 2.3.3 μέσω KIES.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ το μελος tyxerakias για την βοηθεια και τον χρονο που διεθεσε για να με βοηθησει να αναβαθμισω το Galaxy S.

 

Ευχαριστω και παλι, δημοσια.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

@Νίκο, τί έλεγες για το bootanimation στην tornado? Γιατί πριν λίγες μέρες το brickara προσπαθώντας να βάλω άλλο animation! Μάλιστα είχα φτιάξει ένα script που έσβηνε το animation από το data/local και ενώ 2 φορές το έτρεξα από cwm και έσβησε το αρχείο οπότε μετά το κινητό άνοιγε, μετά για κάποιο λόγο ενώ έδειχνε να δούλευε το σκριπτ, το κινητό δεν άνοιγε. Μου έβγαλε την πίστη φλάσαρα από την αρχή JVT και μόλις έκανα restore πάλι δε μου άνοιγε!

 

Δεν δουλεύουν τα bootanimation παρά μονο τα εργοστασιακά qmg απο τις 2.3.4.

Ο λόγος είναι το endless loop της τελευταίας εικόνας του animation. Δεν ξερω αν φτιάχνεται χωρίς να χαλάσεις κάτι (δεν πρόκειται να φτιάξει το bootanimation ο damian πάντως για να χαλάσει σταθερότερα-απόδοση. Έτσι είπε). Τώρα περισσότερα δεν γνωρίζω ουτε πως το πατενταραν άλλοι.

Script έχει και ο damian που αφαιρεί τα bootanimations.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω την ROM Simplicity 1.6.1 μέσω CWM πως ακριβώς το κάνω; Αντιγράφω το zip αρχείο της ROM στην εξωτερική SD card και το τρέχω έτσι απλά;

Χρειάζεται πριν το τρέξω να το μετονομάσω σε update.zip ή δεν παίζει ρόλο;

Πριν κάνω την εγκατάσταση πρέπει να κάνω factory reset στο κινητό ή όχι;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσω την ROM Simplicity 1.6.1 μέσω CWM πως ακριβώς το κάνω; Αντιγράφω το zip αρχείο της ROM στην εξωτερική SD card και το τρέχω έτσι απλά;

Χρειάζεται πριν το τρέξω να το μετονομάσω σε update.zip ή δεν παίζει ρόλο;

Πριν κάνω την εγκατάσταση πρέπει να κάνω factory reset στο κινητό ή όχι;

 

 

Αντιγράφεις το αρχείο στην εσωτερική μνήμη, (του τηλεφώνου) και το τρέχεις απο το CWM (δεν χρειάζεται μετονομασία) και πάντα είναι καλό να κάνεις factory reset και wipe cashe & dalvik cashe για να είναι καθαρή η εγκατάσταση και να "κάτσει" καλαά η rom οπότε κάνε backup τις εφαρμογές σου

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ναι κράτα τον στον υπολογιστή και μετά τον ξαναπερνάς στο κινητό για να κάνεις την επαναφορά και πάλι μέσα από το titanium. Ναι την 2.3.5 προτείνουμε αλλά δες το edit στο προηγούμενο μου post :p

 

@Νίκο, τί έλεγες για το bootanimation στην tornado? Γιατί πριν λίγες μέρες το brickara προσπαθώντας να βάλω άλλο animation! Μάλιστα είχα φτιάξει ένα script που έσβηνε το animation από το data/local και ενώ 2 φορές το έτρεξα από cwm και έσβησε το αρχείο οπότε μετά το κινητό άνοιγε, μετά για κάποιο λόγο ενώ έδειχνε να δούλευε το σκριπτ, το κινητό δεν άνοιγε. Μου έβγαλε την πίστη φλάσαρα από την αρχή JVT και μόλις έκανα restore πάλι δε μου άνοιγε!

 

πως γίνεται η επαναφορά όλων των εφαρμογών μέσα από το titanium?

μπορεις να βοηθήσεις λιγο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται η επαναφορά όλων των εφαρμογών μέσα από το titanium?

μπορεις να βοηθήσεις λιγο παραπάνω?

 

Γίνεσαι ροοτ, κατεβάζεις τιτανιουμ (εννοείται πως έχεις τον φάκελο του titanium που βρίσκονται τα backup στην sd) και κουμπι μενού-batch restore

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφεις το αρχείο στην εσωτερική μνήμη, (του τηλεφώνου) και το τρέχεις απο το CWM (δεν χρειάζεται μετονομασία) και πάντα είναι καλό να κάνεις factory reset και wipe cashe & dalvik cashe για να είναι καθαρή η εγκατάσταση και να "κάτσει" καλαά η rom οπότε κάνε backup τις εφαρμογές σου

Τι είναι το dlavik cache και που το βρίσκω;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Γίνεσαι ροοτ, κατεβάζεις τιτανιουμ (εννοείται πως έχεις τον φάκελο του titanium που βρίσκονται τα backup στην sd) και κουμπι μενού-batch restore

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι (επειδη εχω ελληνικό μενου) ποιο ειναι το batch restore?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το dlavik cache και που το βρίσκω;

 

 

Μπαίνεις σε CWM, Στην λίστα που βλέπεις πας advanced, η δεύτερη επιλογή από πάνω είναι.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι (επειδη εχω ελληνικό μενου) ποιο ειναι το batch restore?

 

Λοιπον ας βοηθησω κι εγω τωρα που ξεψαρωσα!!!

1) Κατεβαζεις το Titanium Backup(την free εκδοση) απο το Market. Με αυτην τουλαχιστον κανεις δουλεια!

2) Γινεσαι root , αν δεν εισαι για να εχεις δικαιωματα υπερχρηστη. (Λεπτομεριες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732)

3) Αφου εχει κατεβει το Titanium Backup πηγαινεις: Εφαρμογες-> Titanium Backup και λογικα σου ανοιγει(μονο αν εισαι root και παλι)

4) Πατας το πληκτρο αφης του Galaxy κατω αριστερα και απο τις επιλογες που εχεις διαλεγεις: Μαζικη λειτουργια (batch restore)

5) Αν ΔΕΝ εχεις κανει ηδη backup οτι επιθυμεις να κρατησεις, προχωρας λιγο πιο χαμηλα και επιλεγεις μια απο τις διαθεσιμες επιλογες που εμφανιζονται απο την καρτελα : Δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας

6) Αν ΕΧΕΙΣ κανει backup πηγαινεις στην καρτελα: Επαναφορα αντιγραφου ασφαλειας και επιλεγεις την ενεργεια που θελεις να εκτελεστει

7) Αυτο ηταν !! Εχεις κανει restore αρχεια/εφαρμογες κ.α. που ειχες κανει πρωτυτερα backup;)

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

ΜΗΝ κανετε επαναφορα δεδομενων συστηματος ή οτι εχει να κανει με το συστημα, αν εχετε μεταβει απο μια παλαιοτερη εκδοση (Eclair) σε καποια πιο νεα , π.χ.) 2.3.5

 

Υ.Γ. : Αν εχω κατανοησει κατι λαθος, ας με διορθωσουν οι guru!!!:)

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα μπορουσε καπως να αλλαξει το μεγεθος της γραμματοσειρας ή και η γραμματοσειρα?? Ειναι πολυ μεγαλα και θα ηθελα αν ηταν δυνατον να τα πειραξω.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε CWM, Στην λίστα που βλέπεις πας advanced, η δεύτερη επιλογή από πάνω είναι.

Δεν μου έχει κάποιο advanced μενού...

Έχει τα εξής: Reboot,Backups,APKs,Updates,Kernels και τίποτα άλλο.Πάνω πάνω λέει CWM Manager v2.0.Μήπως φταίει η έκδοσή μου;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει κάποιο advanced μενού...

Έχει τα εξής: Reboot,Backups,APKs,Updates,Kernels και τίποτα άλλο.Πάνω πάνω λέει CWM Manager v2.0.Μήπως φταίει η έκδοσή μου;

 

Με κλειστό το κινητό πατάς ταυτόχρονα Volume up + Home + Power ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχει υποψιν του κανείς lock screen για JVU odex?

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχει υποψιν του κανείς lock screen για JVU odex?

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

 

http://uot.dakra.lt/

Φτιάξε μόνος σου ό,τι θες, εύκολα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Του πέρασα τη ROM Simplicity και τώρα δεν μπορώ να μπω στο μενού του semaphore.Μου λέει οτι πρέπει να έχω superuser access...Πάω να τρέξω το Superuser εικονίδιο και δεν δουλεύει! Τι σκατά συμβαίνει τώρα;

Επίσης έχει και ένα εικονίδιο Control Freak.Αυτό τι κάνει; Μια φορά το άνοιξα και κόλησε η εφαρμογή

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας βοηθησω κι εγω τωρα που ξεψαρωσα!!!

1) Κατεβαζεις το Titanium Backup(την free εκδοση) απο το Market. Με αυτην τουλαχιστον κανεις δουλεια!

2) Γινεσαι root , αν δεν εισαι για να εχεις δικαιωματα υπερχρηστη. (Λεπτομεριες εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732)

3) Αφου εχει κατεβει το Titanium Backup πηγαινεις: Εφαρμογες-> Titanium Backup και λογικα σου ανοιγει(μονο αν εισαι root και παλι)

4) Πατας το πληκτρο αφης του Galaxy κατω αριστερα και απο τις επιλογες που εχεις διαλεγεις: Μαζικη λειτουργια (batch restore)

5) Αν ΔΕΝ εχεις κανει ηδη backup οτι επιθυμεις να κρατησεις, προχωρας λιγο πιο χαμηλα και επιλεγεις μια απο τις διαθεσιμες επιλογες που εμφανιζονται απο την καρτελα : Δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας

6) Αν ΕΧΕΙΣ κανει backup πηγαινεις στην καρτελα: Επαναφορα αντιγραφου ασφαλειας και επιλεγεις την ενεργεια που θελεις να εκτελεστει

 

 

 

7) Αυτο ηταν !! Εχεις κανει restore αρχεια/εφαρμογες κ.α. που ειχες κανει πρωτυτερα backup;)

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

ΜΗΝ κανετε επαναφορα δεδομενων συστηματος ή οτι εχει να κανει με το συστημα, αν εχετε μεταβει απο μια παλαιοτερη εκδοση (Eclair) σε καποια πιο νεα , π.χ.) 2.3.5

 

Υ.Γ. : Αν εχω κατανοησει κατι λαθος, ας με διορθωσουν οι guru!!!:)

 

 

 

 

4) μαζική λειτουργία παρέχεται μόνο στην επί πληρωμή έκδοση.

Επίσης, προτού κάνεις τις επαναφορές τικάρεις το κουτάκι "εντοπισμός σφαλμάτων USB" στο ρυθμίσεις/εφαρμογές/ανάπτυξη

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

4) μαζική λειτουργία παρέχεται μόνο στην επί πληρωμή έκδοση.

Επίσης, προτού κάνεις τις επαναφορές τικάρεις το κουτάκι "εντοπισμός σφαλμάτων USB" στο ρυθμίσεις/εφαρμογές/ανάπτυξη

 

Όχι δεν είναι έτσι.

Batch έχει και στην free έκδοση, απλα σου βγάζει παράθυρο εγκατάστασης σε κάθε εφαρμογή ενω στην paid οχι.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθήστε με γιατί θα το σπάσω.Δεν δουλεύει ούτε το Superuser ούτε η Semaphore εφαρμογή.Μήπως με το πέρασμα της ROM με έκανε unroot;

Να ξαναπεράσω τον semaphore kernel από πάνω; Τι να κάνω;

 

-edit-

Το έφτοιαξα.Απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα το superuser και δούλεψε.

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,ειμαι με semaphore 1.9.1 απο προχθες,και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος οδηγος για τις πολλες επιλογες που εμπεριεχονται..τα περισσοτερα ειναι "ξε-τικαρισμενα" αλλα εκτος απο τις επιλογες για over+under-clocking,δεν καταλαβαινω και πολλα..

υπαρχει καποιο manual που αφορα για παραδειγμα τις ρυθμισεις για περισσοτερες επιδοσεις ή για εξοικονομηση ενεργειας??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...