Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μιας και εντελώς νέος στο galaxy S μπορει να μου πει κάποιος ποια rom ενδεικνειται, ως γρηγόρη, σταθερή και με πολυ καλη ποιότητα στο video record?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα δεν έχει καμία σχέση το asphalt με το root ρε συ, μη φρικάρεις χωρίς λόγο... κάτι άλλο έκανες. Κάνε κανένα reboot, και σκέψου τι έκανες από την τελευταία φορά που έκανες κάτι με root.

Δε θυμάμαι να έκανα κάτι που δεν έχω ξανακάνει... Τώρα στο market enabler πήγα να μπω και μου έλεγε ότι δεν είμαι root. Είμαι έτοιμος να κάνω restore στο χτεσινό backup που έκανα πριν βάλω το asphalt, εγώ λέω ότι είχε ιό :lol:

(reboot έκανα φυσικά)

 

Edit Ακόμα και update το su binary πάω να κάνω και λέει ότι έχει το νεότερο αλλά πατάω ενημέρωση και πετάει fail μόλις πάει να πάρει ροοτ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Ενημερωτικά... "μπρίκαρα" σημαίνει ότι κατέστρεψα τη συσκευή και δεν επανέρχεται. Αυτό έχεις πάθει;

soft brick. Το επανέφερα. flash και root εγιναν μια χαρα. Τα wipes όμως δεν γινονται. εξακολουθώ να βλέπω τις εφαρμογές μου κσι η sdcard (internal) δεν έγινε format. προσπάθησα 2 φορες μέσω cwm και 2 φορες μέσα απο το μενού. στο cwm εβγαλε κάτι "E:volume not valid" (ή κατι τετοιο)

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και εντελώς νέος στο galaxy S μπορει να μου πει κάποιος ποια rom ενδεικνειται, ως γρηγόρη, σταθερή και με πολυ καλη ποιότητα στο video record?

Για κάποια custom ρομ ψάχνεις? Γιατί αν δε θες custom, οι τελευταίες στοκ (JVT, JVU) μαζί με έναν custom kernel όπως semaphore είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε φτιάχνει με τίποτα... Έκανα restore και παρατηρώ πως μία εφαρμογή που έχει περασμένη στο superuser της δίνει δικαιώματα, αλλά όταν ανοίγω μία νέα εφαρμογή δεν πετάγετε το superuser και απλά την απαγορεύει. Επέλεξα και στις ρυθμίσεις να επιτρέπονται όλες αλλά και πάλι τις απαγορεύει. Έκανα wipe cache, dalvik μπας και είχε φάει κάνα σκάλωμα ο Superuser αλλά τίποτα... :(
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι να έκανα κάτι που δεν έχω ξανακάνει... Τώρα στο market enabler πήγα να μπω και μου έλεγε ότι δεν είμαι root. Είμαι έτοιμος να κάνω restore στο χτεσινό backup που έκανα πριν βάλω το asphalt, εγώ λέω ότι είχε ιό :lol:

(reboot έκανα φυσικά)

 

Edit Ακόμα και update το su binary πάω να κάνω και λέει ότι έχει το νεότερο αλλά πατάω ενημέρωση και πετάει fail μόλις πάει να πάρει ροοτ

 

Εμ αφού είχες φαγωθεί χθες με τους ιούς!:p

Ξαφνικά στο έκανε αυτό ή αμέσως μόλις πέρασες το Asphalt;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αφού είχες φαγωθεί χθες με τους ιούς!:p

Ξαφνικά στο έκανε αυτό ή αμέσως μόλις πέρασες το Asphalt;

 

Έλα ντε? Χτες το βράδυ το πέρασα, τώρα συνειδητοποίησα το πρόβλημα, δε ξέρω πότε ξεκίνησε. Πάντως πριν βάλω το παιχνίδι κράτησα backup το οποίο το επανέφερα πριν λίγο και δεν έφτιαξε το πρόβλημα, οπότε δε νομίζω να είναι από ιό :p

(btw το παιχνίδι γ@μάτο αλλά σήμερα στο μάρκετ το έχει 0,10€!!!!! Θα το αγόραζα αλλά δεν έχω κάρτα, και ο λογαριασμός του φίλου μου που έχει την κάρτα πρέπει να έχει 0 ευρώ, τώρα πως το κατάφερε αυτό δε ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Κάντε το εξής: Πηγαίνεται Ρυθμίσεις-->Πληροφορίες και πατάτε συνεχώς εκεί που λέει Έκδοση firmware και δείτε τι θα παρουσιαστεί!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις απ'έυθείας, αλλά δε χρειάζεται, ο 2.0 είναι για την JVX, υπάρχει περίπτωση να μη σου δουλεύει, ρώτα καλύτερα το Στράτο.

 

Μπαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα σύμφωνα με αναφορές που έχουν γίνει στο xda.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε? Χτες το βράδυ το πέρασα, τώρα συνειδητοποίησα το πρόβλημα, δε ξέρω πότε ξεκίνησε. Πάντως πριν βάλω το παιχνίδι κράτησα backup το οποίο το επανέφερα πριν λίγο και δεν έφτιαξε το πρόβλημα, οπότε δε νομίζω να είναι από ιό :p

(btw το παιχνίδι γ@μάτο αλλά σήμερα στο μάρκετ το έχει 0,10€!!!!! Θα το αγόραζα αλλά δεν έχω κάρτα, και ο λογαριασμός του φίλου μου που έχει την κάρτα πρέπει να έχει 0 ευρώ, τώρα πως το κατάφερε αυτό δε ξέρω)

 

Πωπω μανία, δεν κολλάνε έτσι ιοί στο android, χαλάρωσε. Δεν είναι από ιο, μην τον τρελαίνεις κι εσύ ρε su :) Kάτι έκανες, κάτι έβαλες και το σκάλωσες. Δεν έχει καμία σχέση με το παιχνίδι. Κάτι με το busybox υποψιάζομαι. Άλλαξες kernel πρόσφατα;

 

Λοιπόν....

Κάντε το εξής: Πηγαίνεται Ρυθμίσεις-->Πληροφορίες και πατάτε συνεχώς εκεί που λέει Έκδοση firmware και δείτε τι θα παρουσιαστεί!!!!!!!!!

 

Χεχε καλό :) Βασικά έχει ξαναειπωθεί αλλά δε μου'χε βγει τίποτα παλιότερα που το έκανα.

 

Tyxerakia ευχαριστώ...

Αν και ειμαι σίγουρος ότι θα έχει δοθεί απάντηση, δεν μπρουμε να έχουμε 1 thanks button?

 

Ε... αυτό δεν είναι ερώτηση για εδώ, και ούτε είμαι εγώ αρμόδιος. Μπορείς να ρωτήσεις στην ενότητα Σχολιασμός, ή να το θέσεις σαν πρόταση εκεί. Αυτό είναι θέμα των admins...

 

_____

 

Kαι κάτι άσχετο, αναφέρανε πρόβλημα σύνδεσης wifi με την καινούρια JVX. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι άσχετο, αναφέρανε πρόβλημα σύνδεσης wifi με την καινούρια JVX. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

 

επιβεβαιώνω. περισσοτερα αργότερα!

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις απ'έυθείας, αλλά δε χρειάζεται, ο 2.0 είναι για την JVX, υπάρχει περίπτωση να μη σου δουλεύει, ρώτα καλύτερα το Στράτο.

 

Όπως το είπες δεν χρειάζεται.

Από την άλλη δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Είμαι από χθες με την JVX_2.0.0 σε JVT. Όλες οι εκδόσεις είναι συμβατές με Gingerbread ROMs και στο 99% των περιπτώσεων δεν υπάρχουν προβλήματα. Ο χαρακτηρισμός στην έκδοση (JVT, JVX) αναφέρεται στην έκδοση του initramfs (αρχικό σύστημα αρχείων, modules της Samsung κλπ) που χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι άσχετο, αναφέρανε πρόβλημα σύνδεσης wifi με την καινούρια JVX. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

 

επιβεβαιώνω. περισσοτερα αργότερα!

 

Ακόμα έχει το bug με το WiFi;:mad:

Το FC στις κλήσεις με bluetooth υπάρχει στην JVX;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα έχει το bug με το WiFi;:mad:

Το FC στις κλήσεις με bluetooth υπάρχει στην JVX;

Μπα μάλλον είναι χειρότερο bug με το wifi τώρα :p

Πωπω μανία, δεν κολλάνε έτσι ιοί στο android, χαλάρωσε. Δεν είναι από ιο, μην τον τρελαίνεις κι εσύ ρε su :) Kάτι έκανες, κάτι έβαλες και το σκάλωσες. Δεν έχει καμία σχέση με το παιχνίδι. Κάτι με το busybox υποψιάζομαι. Άλλαξες kernel πρόσφατα;

Όχι τίποτα τέτοιο δεν έχω πειράξει εδώ και αρκετό καιρό. Και είμαι σίγουρος πως χτες κατά τη διάρκεια της ημέρας είδα το πράμα του superuser να πετάγετε και να ρωτάει Επέτρεψε σε κάποιο πρόγραμα άρα δούλευε.

Πάω να ξαναπεράσω τον κέρνελ μπας και φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα ξένερωνα χωρίς το μενού της cyanogen mod. Oi official είναι πιο φτωχές. Υποθέτω ο kernel και οι rom φλασαρονται απο cwm recovery όπως και στο lg Optimus one που έχω τωρα
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα ξένερωνα χωρίς το μενού της cyanogen mod. Oi official είναι πιο φτωχές. Υποθέτω ο kernel και οι rom φλασαρονται απο cwm recovery όπως και στο lg Optimus one που έχω τωρα

Οι ρομ έτσι φλασάρονται αλλά για σωστή δουλειά πρέπει να τις περνάς πάνω από την αντίστοιχη στοκ έκδοση. Ο κέρνελ είτε από Odin όπως λένε οι οδηγοί για ροοτ αν δεις, τον βάζεις σαν PDA και τον περνάς μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, είτε μέσο το SGS kernel flasher που υπάρχει στο μάρκετ. cyanogenmod έχει και για το galaxy πάντως, αλλά η ποιότητα του βίντεο δεν είναι όπως στα στοκ firmware (δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα έχει το bug με το WiFi;:mad:

Το FC στις κλήσεις με bluetooth υπάρχει στην JVX;

 

Στην JVU το είχαν λύσει το πρόβλημα με τα fc του phone.apk, έτσι δεν είναι? Λες να τα επανέφεραν? Ποτέ δεν ξέρεις με την Samsung θα μου πεις :lol:

 

Tyxerakia ξηγήθηκα κατσαβιδιά στο GPS και έχω να αναφέρω ότι βλέπω βελτίωση. ΠΧ με το τεστ του GPS aids εκει που κλείδωνα σε 25 δευτερόλεπτα (9/9 δορυφόροι) τώρα κλείνω σε 5 δευτερόλεπτα (πάλι 9/9 δορυφόροι). (καλα μπορέι να λεω και κοτσανες, πόσα δευτερόλεπτα λέει στην ένδειξη TTFF λέω, μπορεί αν είναι και κάτι άλλο)

Θα του τρεξω και το GPS test που μου έδωσες και εντάξει.

Μου φαίνεται το στρώσαμε.

 

Εκανα εναν απολογισμό εχθές να δω τι προβλήματα έχω αντιμετωπίσει (και είτε έχω λύσει είτε όχι) απο τότε που πήρα το κινητο (τέλη Αυγούστου)

 

* battery drain στην επίσημη ελληνική έκδοση

* τσακα τσούκα το ακουστικό (earpiece) στις μεγάλες εντάσεις, μια εβδομάδα στο service

* Phone.apk force close στην επίσημη -όχι ελληνική- JVT που έβαλα για να μην έχω το battery drain της 2.3.3 (το έλυσα με το phone.apk της tornado JVT - 2 μήνες, ούτε μισό FC)

* Απουσία δυνατότητας να χτυπάει το κινητό απευθείας σε φουλ ένταση (λύθηκε επίσης με το phone.apk της tornado JVT)

* 60 ελληνικοί χαρακτήρες στα sms --> Go sms pro

* απουσία BLN --> έβαλα semaphore και έστρωσε αλλά μόνο για τις κλήσεις. Για μηνύματα θες Go sms pro ή το άλλο που κυκλοφορεί.

* ροζ απόχρωση στην κάμερα (pink spot), αγόρασα άλλη απο ebay, το ίδιο αποτέλεσμα, πιθανόν θέμα software

* μετά απο 3μιση μήνες άρχισε να ζορίζεται το gps, έπρεπε να το ανοίξω και να το επιδιορθώσω με τις οδηγίες του XDA

* Απουσία τελικού σίγμα στο ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung. Λύση, χρησιμοποιώ HTC_ime.

 

Κοινώς μου έχει βγάλει το λάδι ο γαλαξίας μου αλλά εγώ τον αγαπάω γιατί απαξ και λύσεις τα όποια προβλήματα, είναι απολαυστικός!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρασα τον Aureus και δεν έφτιαξε και μετά πέρασα Semaphore, δούλεψε οπότε ξαναπέρασα Aureus και τώρα δουλεύει. Πάντως κάνοντας update το su binary εκεί που λέει remounting system as ro λέει Απέτυχε. Υπάρχει πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Στην JVU το είχαν λύσει το πρόβλημα με τα fc του phone.apk, έτσι δεν είναι? Λες να τα επανέφεραν? Ποτέ δεν ξέρεις με την Samsung θα μου πεις :lol:

 

* απουσία BLN --> έβαλα semaphore και έστρωσε αλλά μόνο για τις κλήσεις. Για μηνύματα θες Go sms pro ή το άλλο που κυκλοφορεί.

 

Την JVU δεν την δοκίμασα απλά άκουσα ότι φτιάχτηκε αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Αν θες BLN και για stock SMS σε odex rom κατέβασε αυτό και βάλε το με CWM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια..ειμαι με 2.3.5 jvu και semaphore 1.9.1 και θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:

1)υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στην αποκριση-ταχυτητα του κινητου αν αυξησω την συχνοτητα του επεξεργαστη στα 1.3ghz ή ειναι αμεληετα?επισης υπαρχει μεγαλη αυξηση στην καταναλωση ενεργειας?

2)τι ειναι το ext4?ενα συστημα αρχειων καλυτερο απο αυτο που εχει η "μαμα" συσκευη μας?προτεινεται η εφαρμογη μεσω CF-root ext4 add-on ή παλι οι διαφορες για εναν μεσο χρηστη σαν κ εμενα ειναι αμελητεες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια..ειμαι με 2.3.5 jvu και semaphore 1.9.1 και θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:

1)υπαρχει ουσιαστικη διαφορα στην αποκριση-ταχυτητα του κινητου αν αυξησω την συχνοτητα του επεξεργαστη στα 1.3ghz ή ειναι αμεληετα?επισης υπαρχει μεγαλη αυξηση στην καταναλωση ενεργειας?

2)τι ειναι το ext4?ενα συστημα αρχειων καλυτερο απο αυτο που εχει η "μαμα" συσκευη μας?προτεινεται η εφαρμογη μεσω CF-root ext4 add-on ή παλι οι διαφορες για εναν μεσο χρηστη σαν κ εμενα ειναι αμελητεες?

 

1) Κάποια διαφορά υπάρχει στην ταχύτητα με τον επεξεργαστή στα 1.3Ghz αλλά όχι για τον απλό χρήστη. Η κατανάλωση μπαταρίας σίγουρα είναι μεγαλύτερη!

2) Είναι ένα διαφορετικό σύστημα αρχείων αλλά δεν θα δεις διαφορά στις Gingerbread αν το αλλάξεις εκτός από το boot της συσκευής και την εγκατάσταση των εφαρμογών.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοκιμασα το gps της JVU. Απογοητευτηκα ...10 λεπτα κ ακομη περιμενω να κλειδωσει...και με data ανοιχτα.

Edit: ακομη τπτ...ειχε κανενας αλλος προβλημα με jvu + semaphore;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε? Χτες το βράδυ το πέρασα, τώρα συνειδητοποίησα το πρόβλημα, δε ξέρω πότε ξεκίνησε. Πάντως πριν βάλω το παιχνίδι κράτησα backup το οποίο το επανέφερα πριν λίγο και δεν έφτιαξε το πρόβλημα, οπότε δε νομίζω να είναι από ιό :p

(btw το παιχνίδι γ@μάτο αλλά σήμερα στο μάρκετ το έχει 0,10€!!!!! Θα το αγόραζα αλλά δεν έχω κάρτα, και ο λογαριασμός του φίλου μου που έχει την κάρτα πρέπει να έχει 0 ευρώ, τώρα πως το κατάφερε αυτό δε ξέρω)

 

λεει ομως οτι δεν ειναι συμβατο με το κινητο μας...καποιος που να το εχει περασει?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

1) Κάποια διαφορά υπάρχει στην ταχύτητα με τον επεξεργαστή στα 1.3Ghz αλλά όχι για τον απλό χρήστη. Η κατανάλωση μπαταρίας σίγουρα είναι μεγαλύτερη!

2) Είναι ένα διαφορετικό σύστημα αρχείων αλλά δεν θα δεις διαφορά στις Gingerbread αν το αλλάξεις εκτός από το boot της συσκευής και την εγκατάσταση των εφαρμογών.

 

1)δηλαδη δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις..

κατι αλλο που ισως αφορα την συχνοτητα του επεξεργαστη:επειδη βλεπω αρκετα συχνα ταινιες στο κινητο,στα αρχεια .mkv και συγκεκριμενα αναλυσης 1280x720,αντιμετωπιζω προβληματα στην αναπαραγωγη.με τον στοκ player δεν μου τα ανοιγει,με τον rockplayer πιξελιαζει η απεικονιση ή δεν εχω ήχο ενω με το mvideoplayer μου ανοιγουν αλλα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα μου αποσυγχρονιζει τον ηχο με την εικονα..εχω δοκιμασει κ αλλους players κατα καιρους αλλα παλι τιποτα..ελεγα μηπως δεν ειναι θεμα codecs αλλα hardware και με oc λυνονταν..

2)οκ,οποτε ουτε αυτη η αλλαγη αξιζει..

 

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...