Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι πολύ καλή κίνηση προς όφελος των συνδρομητών αλλά κυρίως των εταιρειών που έπρεπε μέχρι σήμερα να πληρώνουν διπλά.

Η μεγάλη διαφορά θα υπάρξει όταν και αν ενοποιηθούν τα φάσματα Vodafone Wind. Με 20Mhz B20 μιλάμε για άλλη βάση δικτύου όπως και απελευθέρωση φάσματος για 5g.

Επιπλέον θεωρώ ότι αν πραγματικά αξιοποιήσουν το φάσμα μαζί μπορεί να αποφασίσουν στην ανανέωση των αδειών να αφήσουν χώρο για νέο παίκτη με δικό του δίκτυο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη Λεπτοκαρυά εκεί που μέχρι τον Ιούνιο είχαμε 100+ mbps πλέον με το ζόρι 5-6... Φυσικά έχει αυξηθεί ο κόσμος, αλλά επιτρέπεται τόσο μεγάλη διαφορά; αξίζει να δηλώσω βλάβη λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Στη Λεπτοκαρυά εκεί που μέχρι τον Ιούνιο είχαμε 100+ mbps πλέον με το ζόρι 5-6... Φυσικά έχει αυξηθεί ο κόσμος, αλλά επιτρέπεται τόσο μεγάλη διαφορά; αξίζει να δηλώσω βλάβη λέτε;

 

Φυσικά επιτρέπεται.

20 άτομα ταυτόχρονα χρησιμοποιούν τους πόρους του δικτύου + signalling. Δε μου φαίνεται περίεργο. Είναι όντως μεγάλο degradation αλλά όχι βλάβη.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

3CA στη Βασιλίσσης Σοφίας, κοντά στο Ιπποκράτειο. Η κεραία πρέπει να ήταν κοντά κιόλας.

 

2020-07-29-19-22-47-919.png

 

2020-07-29-19-23-27-085.png

Link to comment
Share on other sites

Θέατρο Δελφινάριο, στον Πειραιά. Δεν ξέρω πόσους χωράει, αλλά μια πληρότητα 70% την έχει.

 

2020-08-05-21-27-10-715.png

 

2020-08-05-21-27-32-558.png

Link to comment
Share on other sites

Ξενοδοχείο margo bay Χανιώτη

 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/6367833541

 

Απίστευτο (!!!) νούμερο για Vodafone στη βόρεια Ελλάδα που κινούμαι και ιδιαίτερα σε νομούς Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής.... Στη συνείδηση μου είναι τρίτη σε αυτές τις περιοχές... Μήπως κάτι αλλάζει επιτέλους...???

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο (!!!) νούμερο για Vodafone στη βόρεια Ελλάδα που κινούμαι και ιδιαίτερα σε νομούς Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής.... Στη συνείδηση μου είναι τρίτη σε αυτές τις περιοχές... Μήπως κάτι αλλάζει επιτέλους...???
Μην τρελενεσαι επειδή σε ένα σημείο έγινε κάτι. Παραμένουν τα χάλια της στα βόρεια.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι υπάρχει κάποιο κεραία στο ξενοδοχείο γιατί έχουν και διαφήμιση της Vodafone στις κάρτες των δωματίων
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η vodafone στην παραλια του μαραθια Φωκιδος .

B1 + B3 + B20

https://drive.google.com/file/d/161BwxVs_F1PWiaUAWhxmB5CnoZTCTpzT/view?usp=drivesdk

Link to comment
Share on other sites

Θεαγενους Χαρίση 3 στενά πριν το Θεαγένειο Νοσοκομείο,πάνω ακριβώς από τη διασταύρωση Παπαναστασίου με Λεωφόρο Στρατού.

B3 @20Mhz

https://www.speedtest.net/my-result/a/6368672277

Οι ταχύτητες είναι σταθερά πάνω από 80-90Mbps.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η vodafone στην παραλια του μαραθια Φωκιδος .

B1 + B3 + B20

https://drive.google.com/file/d/161BwxVs_F1PWiaUAWhxmB5CnoZTCTpzT/view?usp=drivesdk

 

Έχει όντως B1 εκεί πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει όντως B1 εκεί πάνω;

 

https://drive.google.com/file/d/16AjxydUT40aDPwMrkYC2IzsroBFT6Mis/view?usp=drivesdk

 

Ναι , τουλαχιστον εχω στην περιοχη

Link to comment
Share on other sites

Τα 2100 έχουν πολύ καλές ιδιότητες μετάδοσης.

Χαραμίζονται σε 3η γενιά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα 2100 έχουν πολύ καλές ιδιότητες μετάδοσης.

Χαραμίζονται σε 3η γενιά.

 

Δυστυχώς έχουν και περιορισμένους 3GPP CA συνδυασμούς...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν και περιορισμένους 3GPP CA συνδυασμούς...

 

Σαφέστατα. Αλλά αυτό αφορά TDD συνδυασμούς που στην Ελλάδα δεν...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από την Κυριακή το πρωί στην περιοχή του Πόρτο Γερμενού η τηλεφωνία μέσω κινητής είναι off. To δικό μου κινητό και της γυναίκας μου έχουν σήμα στο σπίτι μόνο μέσω wifi calling, του πεθερού μου όμως που έχει παλιά συσκευή είναι εκτός σύνδεσης. Ο΄θτε κλήσεις ούτε SMS. Και βέβαια όταν φύγω και γω από το Wi-Fi μια από τα ίδια, Το ωραίο είναι πως τα data του κινητού δουλεύουν κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Αν παίζουν τα δεδομένα (4g να υποθέσω), δεν κάνει και κλήσεις μέσω volte;

 

Αυτο ηθελα να πω και εγω...Κλασικη vodafone .Μακραν η χειροτερη για κλησεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να πω και εγω...Κλασικη vodafone .Μακραν η χειροτερη για κλησεις

 

Το οποίο το βασίζεις που;

Εγώ διάβασα την μελέτη που είχε ανακοινωθεί (ψάξε στο my phone) ότι είναι μακρά η καλυτερη σε κλήσεις.

 

Μήπως γενικεύεις χωρίς λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο το βασίζεις που;

Εγώ διάβασα την μελέτη που είχε ανακοινωθεί (ψάξε στο my phone) ότι είναι μακρά η καλυτερη σε κλήσεις.

 

Μήπως γενικεύεις χωρίς λόγο;

 

Εχεις δικιο . Απλα για μενα σε πολλα μερη τις ελλαδας και με διαφορες σησκευες ειχα θεματακια

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/a/6379407589

 

Ένα speedtest στη Ν Ιωνία

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

B3 + B20. Στο ΣΕΑ Μεγάρων. Είχα οπτική επαφή με μια κόκκινη κεραία και μια άλλη. Η κόκκινη μάλλον ήταν της Vodafone (μαζί με WIND). Ωστόσο το σήμα ήταν μέτριο προς κακό, ειδικά το RSRQ. Server Vodafone.

 

2020-08-12-18-14-03-204.png

 

2020-08-12-18-15-19-542.png

 

 

Επίσης, γυρίζοντας Σπάρτη μετά από σχεδόν 2 μήνες, με μια γρήγορη ματιά δεν φαίνεται να έχει αλλάξει τίποτα... Μόνο μία κεραία έχει 4G+, αυτή που αναβαθμίστηκε πρόσφατα στο ένα βουνό και από την άλλη 800αρα στο απέναντι βουνό που λαμβάνω καλύτερο σήμα, σέρνεται το σύμπαν με 1-2 Mbps...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...