Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη vodafone Αγγλίας αυτό που μου αρέσει πολύ είναι οτι σου δίνει κάλυψη σε ακρίβεια οδού. Και επίσης ενημερώνουν σε ποίες περιοχές/κεραίες μπορεί να κάνουν έργα.

 

Εδω στη vodafone Ελλάδας ούτε ένα σωστό χάρτη δεν μπορούμε να έχουμε.

 

[...]

 

Ζω και εργάζομαι στο ΗΒ εδώ και αρκετό καιρό και πρόσφατα απέκτησα και πάλι συμβόλαιο με Vodafone UK. Μπορώ να σου πω ότι ο χάρτης κάλυψης που δίνουν δεν είναι ακριβής και έχω εντοπίσει αρκετές περιπτώσεις όπου ενώ δείχνουν πλήρης κάλυψη σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει καθόλου ή είναι πολύ χαμηλή (1/5 ένταση) μόνο σε εξωτερικούς χώρους. Φυσικά αυτές είναι εξαιρέσεις του κανόνα, ωστόσο υπάρχουν και αυτά.

 

Αν πάμε στην εξυπηρέτηση πελατών, η Vodafone GR είναι ανώτερη από όλες τις πλευρές. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί εδώ μιλάμε για την κάλυψη του δικτύου της Vodafone GR, που σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες και στην παρούσα φάση υπερέχει της Vodafone UK.

Link to comment
Share on other sites

Ζω και εργάζομαι στο ΗΒ εδώ και αρκετό καιρό και πρόσφατα απέκτησα και πάλι συμβόλαιο με Vodafone UK. Μπορώ να σου πω ότι ο χάρτης κάλυψης που δίνουν δεν είναι ακριβής και έχω εντοπίσει αρκετές περιπτώσεις όπου ενώ δείχνουν πλήρης κάλυψη σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους δεν υπάρχει καθόλου ή είναι πολύ χαμηλή (1/5 ένταση) μόνο σε εξωτερικούς χώρους. Φυσικά αυτές είναι εξαιρέσεις του κανόνα, ωστόσο υπάρχουν και αυτά.

 

Αν πάμε στην εξυπηρέτηση πελατών, η Vodafone GR είναι ανώτερη από όλες τις πλευρές. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί εδώ μιλάμε για την κάλυψη του δικτύου της Vodafone GR, που σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες και στην παρούσα φάση υπερέχει της Vodafone UK.

Η Vodafone UK βάζει μια 800άρα στα υψώματα (όσα υπάρχουν στο ΗΒ) και καλή τύχη. Ραδιόφωνο.

Όσον αφορά την ακρίβεια, μόνο οι επιτόπιες μετρήσεις δίνουν σωστά αποτελέσματα (TEMS, NEMO etc) Οι άλλες είναι από software estimation. Μπορεί να σου δείχνουν 100% κάλυψη και να μην έχεις τίποτα επειδή ο χάρτης δεν είναι απόλυτα ακριβής ή δεν έχει στοιχεία για τα υλικά των κτιρίων κτλ κτλ... Οι χάρτες είναι καθαρό marketing. Οι χάρτες που έχουν στα τεχνικά τμήματα είναι οι μόνοι αξιόπιστοι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://telecom.economictimes.indiatimes.com/news/industry/huawei-bags-5-year-singleran-deal-from-vodafone/31534130

 

Αναφέρει και την vodafone Ελλάδας σχετικά με το spring project και την huawei με τo single ran

 

Το spring project φυσικά τρέχει και Ελλάδα.

Αλλάζουν όλο το backhaul με high capacity εκμεταλευόμενοι και το δίκτυο οπτικών της HOL.

 

Και φυσικά όπου μπαίνει 4G ξηλώνεται ο Ericcson 2G και μπαίνει Huawei.

Και οι σταθμοί πέφτουν βρόχη. Φαντάσου η Ξάνθη (πόλη) έχει Πάνω από 10 σταθμούς 4G.

Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτα σημαντικες εξελιξεις στη καλυψη θα εχουμε απο το νεο ετος...

 

δηλαδη οπου βαζουν 4g ξηλωνουν ολο το παλιο 3g και 2g? τον εξοπλισμο η και τις κεραιες??

 

To έργο του SingleRAN τρέχει ήδη και θα πάρει παραπάνω από χρόνο.

Το 3G και το 4G μένει (είναι της huawei) και προστίθεται 2G της huawei και όπου δεν υπάρχει 4G το προσθέτουν και αυτό, με μια δυο BBU κάνεις τη δουλειά και κάνουν και μετάβαση σε Ip core network με μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Για να μπορεί ο πιτσιρικάς να τρέχει στα βουνά και στα λαγκάδια και να λέει "εδώ έχει μια μπάρα χαμηλότερη" και να κλαίγεται άφοβα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τους έχει πάρει όλους τα σώβρακα η Huawei πους τους χτυπάει σε κόστος και ποιότητα. :lol::lol::lol::lol: Φυσικά είχαν αναφέρει κάποια θέματα ασφάλειας στην Αμερική άλλα εκείνοι θέλουν να πουλούν τα δικά τους μαραφέτια.... :lol:

 

Πάντως τα ίδια ακριβώς στήνει και η αδελφή εταιρία wind (σε θέματα κοινής διαχείρισης δικτύου μέσω victus που το collocation έχει βοηθήσει και τις δυο εταιρίες για επέκταση της κάλυψης) ...

 

Γενικότερα η Huawei φοριέται πολύ !!!

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα που κινούμαι, στα περισσότερα σημεία το κινητό είναι με 4g. Και στο σπίτι μου Νεάπολη Νίκαια έχει καλύτερο 4g από 3g θα έλεγα.

Α και πριν 2 εβδομάδες που πηγα Πήλιο, πουθενά δεν είδα 4g. Και στο Βόλο επίσης σε ελάχιστα σημεία είχε.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα που κινούμαι, στα περισσότερα σημεία το κινητό είναι με 4g. Και στο σπίτι μου Νεάπολη Νίκαια έχει καλύτερο 4g από 3g θα έλεγα.

Α και πριν 2 εβδομάδες που πηγα Πήλιο, πουθενά δεν είδα 4g. Και στο Βόλο επίσης σε ελάχιστα σημεία είχε.

 

Πήλιο δεν έχει, πέρα από Χάνια..

Στον υπόλοιπο Βόλο όμως, είναι ελαφρώς πιο εκτεταμένο από Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το 4G/4G+ υπάρχει κάποιο σχέδιο για κάλυψη 3G; Είχα γράψει σε προηγούμενα μηνύματα εδώ & εδώ για την κατάσταση που επικρατεί στο κέντρο, αλλά αναβάθμιση καμία.

Σήμερα ήμουν με LG G3 και iPhone 6s κατά μήκος της Σόλωνος και 3G ούτε για δείγμα, και τα δύο καρφωμένα σε EDGE. Γύρισα το LG σε "3G Only" και πάνω από 2 γραμμές (εκτός της Νομικής) δεν είδα και αυτό εικονικό καθώς δεν υπήρχε σύνδεση με το ίντερνετ και το κινητό όταν με καλούσαν ήταν σαν απενεργοποιημένο. Αναγκάστηκα να βάλω πακέτο και στην Cosmote για να χρησιμοποιώ το GMaps να κάνω τη δουλειά μου ενώ έχω ήδη 1,5Gb στη VF! :down:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τραγική εταιρεία για ακόμη μια φορά η vodafone εδώ και 2 βδομάδες στο 2ο μεγαλύτερο μέρος (χωριό-πόλη) της Ευρυτανίας το Ραπτόπουλο και δεν έχουμε σήμα το χειρότερο από όλα είναι ότι μας δουλεύουν κιόλας μας λένε εδώ και 2 βδομάδες ότι "είναι θέμα ημερών η επισκευή" τα λεφτάκια τους τα παίρνουν κανονικά κάθε μήνα.

Αναρωτιέμαι σε πιο άλλο μέρος της Ευρώπης που ανήκουμε(για λίγο ακόμα) θα το επιτρέπανε αυτό να συμβεί εδώ θα μου πείτε δεν έχουμε γιατρούς τώρα πλέον ούτε τηλεφωνικός μπορείς να βρεις λύση πρέπει να τρέξεις στον γείτονα που έχει κοσμοτε. Ελλαδισταν 2015.....

Link to comment
Share on other sites

Τραγική εταιρεία για ακόμη μια φορά η vodafone εδώ και 2 βδομάδες στο 2ο μεγαλύτερο μέρος (χωριό-πόλη) της Ευρυτανίας το Ραπτόπουλο και δεν έχουμε σήμα το χειρότερο από όλα είναι ότι μας δουλεύουν κιόλας μας λένε εδώ και 2 βδομάδες ότι "είναι θέμα ημερών η επισκευή" τα λεφτάκια τους τα παίρνουν κανονικά κάθε μήνα.

Αναρωτιέμαι σε πιο άλλο μέρος της Ευρώπης που ανήκουμε(για λίγο ακόμα) θα το επιτρέπανε αυτό να συμβεί εδώ θα μου πείτε δεν έχουμε γιατρούς τώρα πλέον ούτε τηλεφωνικός μπορείς να βρεις λύση πρέπει να τρέξεις στον γείτονα που έχει κοσμοτε. Ελλαδισταν 2015.....

Στη Γαλλα, στην Ιταλία, στη Γερμανία, στην Αγγλία κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Γενικότερα η Huawei φοριέται πολύ !!!

Πάει για μονοπώλειο στον εξοπλισμό δικτύων

Link to comment
Share on other sites

Από χτες νωρίς το πρωί, το 4G είναι OFF στην πόλη του Βόλου.

 

Αυτο το μηνυμα σου Κωνσταντινε , το ειχα δει που το εγραψες στις 21 Νοεμβριου . Οντως , για 3-4 ή και 5 μερες νομιζω , στο σπιτι των γονιων μου ψηλα στον Περιφερειακό , πολυ κοντα στην κλινικη τον Κενταυρο , παρολο οτι στο πιο ψηλο μπαλκονι του σπιτιου που βλεπει τον Βολο απο ψηλα , εκει που ειχα 4G σημα 3/4 και 4/4 μπαρες , εκεινες τις μερες με το ζορι μου εδειχνε στο ιδιο μπαλκονι 1/4 μπαρες και σε λιγα λεπτα γυρνουσε αυτοματα σε H+ .

 

Πηγα και καθησα εκεινες τις μερες για 20 λεπτα περιπου και στην Πλατεια Πανεπιστημιου , οπου εκει εχουμε πει πολλες φορες οτι το 4G σημα της Vodafone ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ με 4/4 μπαρες , αλλα εκεινες τις μερες και εκεινο το 20 λεπτο που καθησα στην πλατεια , ακουνητο και κορυφαιο H+ ειχα μονο .

 

Πηγα και στον Πανθεσσαλικο εκεινες τις μερες , αλλα εκει ειχε κανονικα κορυφαιο 4/4 4G σημα .

 

Δεν ειχα καθολου χρονο ομως αυτο το διαστημα , να τα γραψω εδω .

 

Δεν ξερω αν εκαναν καποια αναβαθμιση του δικτυου στον Βολο εκεινες τις 4-5 μερες , ειλικρινα δεν το ξερω αυτο , δεν ειμαι τεχνικος δικτυων .

 

Τωρα (11 Δεκεμβριου πια) , το 4G σημα της Vodafone στον Βολο ειναι παλι ΟΚ , οπως πριν . Πλατεια Πανεπιστημιου κορυφαιο , στον Κενταυρο επισης 3/4 και 4/4 4G σημα .

 

Να σας πω τωρα τα πολυ ευχαριστα νεα , για μενα προσωπικα τουλαχιστον για την Vodafone : Χθες το βραδυ , γυρω στις 22.00 , κλειδωσα το 4G tablet μου MONO σε "απλο" GSM . Ηθελα να δω την ταχυτητα και την συμπεριφορα του EDGE , μετα απο αρκετο καιρο , ειλικρινα .

 

Βγαινω στο μπαλκονι στην πολυκατοικια που μενω στον 2ο οροφο και βαζω ενα απλο audio τραγουδι (οχι βιντεο) στο you tube . Για πρωτη φορα , τουλαχιστον εγω , ειδα οτι πια το EDGE της Vodafone , εχει βελτιωθει αρκετα απο παλαιοτερα . Το audio τραγουδι που εβαλα , ΔΕΝ κολλησε , ΚΑΜΜΙΑ φορα , δηλαδη δεν εκανε κανενα buffering , που παλαιοτερα με αναλογο audio τραγουδι στο youtube , εκανε παρα πολλες φορες buffering .

 

Σημερα το πρωι , πηγαινω στους γονεις μου ψηλα στον Κενταυρο στο σπιτι και εβαλα να ακουσω το ραδιοφωνο του ΣΚΑΙ 100,3 απο την επισημη εφαρμογη του ΣΚΑΙ . ( Ως γνωστον , ο Βολος ΔΕΝ εχει πια αναμεταδοση του ΣΚΑΙ απο την Αθηνα , οπως ειχε παλια ) . Αναμεταδοση του ΣΚΑΙ , απλη ραδιοφωνικη , εχει η Θεσσαλονίκη και τα Χανιά μονο πια . Οποτε , το internet , ειναι η μονη λυση , για αλλες περιοχες .

 

Ακουγα ΣΚΑΙ τωρα το πρωι για 25 λεπτα ακριβως μεσω radio streaming με EDGE παντα . Αυτα τα 25 λεπτα , ΜΟΝΟ για 3-5 δευτερολεπτα εκανε buffering και ΜΟΝΟ για μία φορα , δεν υπερβαλω καθολου , μιλαω πολυ ειλικρινα και αντικειμενικα .

 

Οποτε για να καταληξω , καταληγω στο συμπερασμα , τουλαχιστον εγω προσωπικα , οτι στον Βολο που ειμαι αυτες τις μερες και βλεπω το 2G/3G/4G της Vodafone , εχει υπαρξει ΑΡΚΕΤΑ μεγαλη βελτιωση στην ποιοτητα του δικτυου και τις ταχυτητες . Και το H+ , πραγματικα βελτιωθηκε κατα πολυ , το βλεπω αυτο στα βιντεο που παρακολουθω .

 

Αυτα ειχα να σας πω , να λεμε παντα και τα ΘΕΤΙΚΑ των δικτυων και να επιβραβευουμε μετα και ΟΧΙ μονο τα αρνητικα και να γκρινιαζουμε .

 

Φανταζομαι τα σχετικα αυτα forums των δικτυων εδω στο myphone για τις καλυψεις κτλ , θα τα διαβαζουν και υπευθυνοι των δικτυων και σχετικοι με τις καλυψεις .

 

Μπράβο στην Vodafone από εμένα τουλάχιστον .

 

Καλημέρα σε όλους ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάει για μονοπώλειο στον εξοπλισμό δικτύων

 

Δε θα γίνει αυτό ποτέ. Χώρες όπως οι ΗΠΑ, η Ιαπωνία και η Ν.Κορέα δε πρόκειται ποτέ να βάλουν Huawei εξοπλισμό.

Επιπλέον στην Ινδία η Huawei δεν έχει πελατολόγιο. Δεν είναι μόνο η ποιότητα που μετράει αλλά και η πολιτική. Όταν στην ίδια τη Σουηδία η Ericsson έχασε μεγάλους provider για LTE, κλαίγαμε παρέα. Τίποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτή τη ζωή, ούτε καν το δεδομένο. :) Επιπλεόν οι vendor έχουν πρωτόκολλα επικοινωνίας - τα κοινά "κακά" πρωτόκολλα" - και αυτό δε τους κλείνει σε Single RAN. Βέβαια ένα single RAN έχει φοβερά πλεονεκτήματα αλλά και πάλι, κανείς δε μπορεί να παίξει το μάγκα πλέον.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως όταν άνοιγε σαμπάνιες η Ericsson :lol:

 

Τα πάντα ρεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι βροχές 4G συνεχίζουν.

Όλοι οι χειμερινοί προορισμοί ειναι με 4G. Από Πηλίου έως Ζαγοροχώρια και Βυτινα. (Πχ).

Το κουφό ειναι οτι γυρίζουν όλοι οι σταθμοί των Κυκλάδων σε 4G, όποτε 4G από τώρα και όχι το καλοκαίρι. (Η Victus βρίσκεται στην περιοχή για VF και Wind).

Link to comment
Share on other sites

Οι βροχές 4G συνεχίζουν.

Όλοι οι χειμερινοί προορισμοί ειναι με 4G. Από Πηλίου έως Ζαγοροχώρια και Βυτινα. (Πχ).

Το κουφό ειναι οτι γυρίζουν όλοι οι σταθμοί των Κυκλάδων σε 4G, όποτε 4G από τώρα και όχι το καλοκαίρι. (Η Victus βρίσκεται στην περιοχή για VF και Wind).

 

Οι χειμερινοί προορισμοί είναι στα 800 ή 2600? Tο ίδιο και οι κυκλάδες?

Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/4g-network/4g-network.html

 

Ειδικά στο κέντρο...δεν το συζητώ.....το σήμα αστείο. :X

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone λέει "Εξελίσουμε" Δεν λέει πουθενά "εξελίξαμε" .
Link to comment
Share on other sites

Και η επαρχία εξελίσσεται ταχύτατα

4G υπάρχει σε πολλές περιοχές όλης της Ελλάδας. (Φτάνει την Cosmote σε πολύ λίγο).

Αυτόν τον καίρο αλλάζουν όλες οι Κυκλάδες, που μέσα στον χειμώνα θα βρεθούν με 4G παντού.

Βόρεια Ελλάδα όλες οι πόλεις έχουν 4G και όχι από μια κεραία...

 

Παράλληλα συνδέονται πάνω σε οπτική (πχ της HOL) οποτε ανεβαινει η ταχύτητα εφόσον αλλάζει και ο 2G/3G σταθμός.

 

Πελοπόννησο πχ και Ιονια έχει παντού 4G τουλάχιστον όπου έχει η Wind (αλλα έχει περισσότερους σταθμούς όποτε έχει περισσότερους 4G).

 

Αθήνα έχει αλλάξει τους 2G/3G στις περισσότερες περιοχές όποτε κατα μέσο όρο σε ταχύτητες ξεπερνά την Cosmote.

Επίσης με 1800 φάσμα στα 15Mhz, 2600 στα 20Mhz κάνει πολύ καλή δουλειά σε ταχύτητες. Επίσης παίζει και CA σε πολλές περιοχές.

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

παντως το 3g/4g θα μπορουσε να ηταν πιο πυκνο στην αθηνα...

 

@takeovernet Μηπως ξερεις τι παιζει στην πτολεμαιδα? θα βαλουν καμια κεραια 3g/4g εξτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...