Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω τι καλυψη εχει η vodafone σε 3g/4g στο ηρακλειο κρητης κοντα στο αεροδρομιο και γενικως το ηρακλειο και αν γνωριζουμε και απο ιντερνετ adsl ή vdsl ταχυτητες ακομα καλυτερα :)
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Mall Athens Village Cinemas Σήμα 4g 2-3 κυκλάκια στα 5 ένταση. λίγο σερφάρισμα και τσούπ με πέταγε σε Edge!

 

Κεραμεικός σε μαγαζί πάνω στο δρόμο, πάλι τα ίδια. Αυτό που πάει απο το 4g σε edge χωρίς να μας ρίχνει σε 3g είναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Mall Athens Village Cinemas Σήμα 4g 2-3 κυκλάκια στα 5 ένταση. λίγο σερφάρισμα και τσούπ με πέταγε σε Edge!

 

Κεραμεικός σε μαγαζί πάνω στο δρόμο, πάλι τα ίδια. Αυτό που πάει απο το 4g σε edge χωρίς να μας ρίχνει σε 3g είναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ

 

Load balancing :) Θα βελτιωθεί με τον καιρό. Αλλά παίζει ρόλο και η συσκευή τι report δίνει η συσκευή σου πίσω. Το δίκτυο ακούει δύο πράγματα: την κατάστασή του και τη συσκευή σου :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Load balancing :) Θα βελτιωθεί με τον καιρό. Αλλά παίζει ρόλο και η συσκευή τι report δίνει η συσκευή σου πίσω. Το δίκτυο ακούει δύο πράγματα: την κατάστασή του και τη συσκευή σου :)

 

Iphone 5s έχω τρομάρα μου. Και ρώτησα ένα φίλο με 6αρι και το κάνει και σε αυτόν! Γενικά έχω παρατηρήσει με τα Iphone οτι δεν ειναι πολύ αισιόδοξα με το θέμα σήμα!

εννοώ δίπλα δίπλα ένα android τυχαίο και ένα Iphone. Το ένα μπορεί να δείχνει φουλ και το Iphone 4/5, 3/5! θα μου πεις δεν εχει σημασία τι δείχνει αλλά τι πιάνει...αλλά αυτό με το load balancing όταν ημουν στην cosmote θυμάμαι σταθερό 3g. δεν θυμαμαι να με πέταγε.

Link to comment
Share on other sites

Iphone 5s έχω τρομάρα μου. Και ρώτησα ένα φίλο με 6αρι και το κάνει και σε αυτόν! Γενικά έχω παρατηρήσει με τα Iphone οτι δεν ειναι πολύ αισιόδοξα με το θέμα σήμα!

εννοώ δίπλα δίπλα ένα android τυχαίο και ένα Iphone. Το ένα μπορεί να δείχνει φουλ και το Iphone 4/5, 3/5! θα μου πεις δεν εχει σημασία τι δείχνει αλλά τι πιάνει...αλλά αυτό με το load balancing όταν ημουν στην cosmote θυμάμαι σταθερό 3g. δεν θυμαμαι να με πέταγε.

 

Μπορεί να ισχύει το αντίστροφο όμως :) Μπορεί το reporting του iPhone να είναι το σωστό. Τα iPhone περνάνε από πολύ αυστηρούς ελέγχους από τους provider. Γενικά έχουν καλύτερη λειτουργία από τα άλλα τηλέφωνα. Ναι, δεν έχει σημασία η ποσότητα του σήματος που εμφανίζει η κάθε συσκευή :lol: Στο scaling είναι λίγο αυστηρότερα - και για εμένα σωστότερα - από τα άλλα τηλέφωνα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Iphone 5s έχω τρομάρα μου. Και ρώτησα ένα φίλο με 6αρι και το κάνει και σε αυτόν! Γενικά έχω παρατηρήσει με τα Iphone οτι δεν ειναι πολύ αισιόδοξα με το θέμα σήμα!

εννοώ δίπλα δίπλα ένα android τυχαίο και ένα Iphone. Το ένα μπορεί να δείχνει φουλ και το Iphone 4/5, 3/5! θα μου πεις δεν εχει σημασία τι δείχνει αλλά τι πιάνει...αλλά αυτό με το load balancing όταν ημουν στην cosmote θυμάμαι σταθερό 3g. δεν θυμαμαι να με πέταγε.

Χρησιμοποίησα την περίοδο των εορτών (μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς) το 3G της Vodafone στον Κεραμεικό, στις καφετέριες και ήταν σταθερό με την ένταση να παραμένει τέρμα. Περίεργο που σε ρίχνει σε EDGE από 4G.:blink:

 

Για το The Mall Athens δεν γνωρίζω, γιατί δεν έτυχε να βρεθώ στην περιοχή. Στο Metro Mall όμως έχουν βάλει παντού LTE 2600 (Band 7) και σε ρίχνει μόνο με κλήση φωνής, αφού ακόμα δεν έχουν ενεργοποιήσει το VoLTE. Υπερυψηλές ταχύτητες! :D

 

Υποθέτω ότι αποκλείουμε το ενδεχόμενο να δέχτηκες αναπάντητη κλήση ή να έκανες χρήση κωδικού USSD. πχ έλεγχος υπηρεσίας αναμονής κλήσεων με κλήση του *43# ή από το μενού του iPhone (Settings > Phone > Call Waiting)

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει το αντίστροφο όμως :) Μπορεί το reporting του iPhone να είναι το σωστό. Τα iPhone περνάνε από πολύ αυστηρούς ελέγχους από τους provider. Γενικά έχουν καλύτερη λειτουργία από τα άλλα τηλέφωνα. Ναι, δεν έχει σημασία η ποσότητα του σήματος που εμφανίζει η κάθε συσκευή :lol: Στο scaling είναι λίγο αυστηρότερα - και για εμένα σωστότερα - από τα άλλα τηλέφωνα.

 

Από τους Provider? Εννοείς από τους παρόχους? Ελέγχουν οι πάροχοι το iphone πως δουλεύει με το δίκτυο τους? Για ποιό λόγο? :p

 

Χρησιμοποίησα την περίοδο των εορτών (μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς) το 3G της Vodafone στον Κεραμεικό, στις καφετέριες και ήταν σταθερό με την ένταση να παραμένει τέρμα. Περίεργο που σε ρίχνει σε EDGE από 4G.:blink:

 

Για το The Mall Athens δεν γνωρίζω, γιατί δεν έτυχε να βρεθώ στην περιοχή. Στο Metro Mall όμως έχουν βάλει παντού LTE 2600 (Band 7) και σε ρίχνει μόνο με κλήση φωνής, αφού ακόμα δεν έχουν ενεργοποιήσει το VoLTE. Υπερυψηλές ταχύτητες! :D

 

Υποθέτω ότι αποκλείουμε το ενδεχόμενο να δέχτηκες αναπάντητη κλήση ή να έκανες χρήση κωδικού USSD. πχ έλεγχος υπηρεσίας αναμονής κλήσεων με κλήση του *43# ή από το μενού του iPhone (Settings > Phone > Call Waiting)

 

Φίλε μου Κώστα ναι, απλά το έβγαλα από τη τσέπη μου και από 4g είχε E. Χωρίς να δεχτώ κλήση ή να παίξω με το δίκτυο πέρα από data.

 

Όντως στις καφετέριες στη πλατεία έχει πολύ καλό σήμα, πρέπει να έχει κεραία εκεί.

 

Εγώ ήμουν σε στενό προς Μεταξουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1703327907

 

100mbs με 4g+ στο συνταγμα σημερα

 

Εντάξει μην τρελαίνεσαι και με wind και με cosmote 100+ έχω πιάσει… εκεί θερίζουν όλες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στη Πιερια και γενικα Μακεδονια απο 3G πως παει η vodafone γιατι ειμαι στη wind και λεω να κανω φορητοτητα στους κοκκινους..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τρελαίνεσαι και με wind και με cosmote 100+ έχω πιάσει… εκεί θερίζουν όλες.

 

Αν δεν εχει στο Συνταγμα , στη Βουλη των Ελληνων , τετοιες ταχυτητες , ΠΟΥ θα εχει θα μου πεις .

 

Πολυ πετυχημενο το "θεριζουν" .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στη Πιερια και γενικα Μακεδονια απο 3G πως παει η vodafone γιατι ειμαι στη wind και λεω να κανω φορητοτητα στους κοκκινους..

 

 

 

Πιερια ειναι πολυ καλα,με 4G κιολας.Στη Λεπτοκαρυα φυσαει(ημουν εκει το καλοκαιρι) και ειχα μια Q,μια Whats Up και μια CU.Η Q 3G επιανε σε εξωτ.χωρους και ειχε θεμα.Η Cosmote εξω ειχε 3G κανονικα αλλα μεσα ηταν με οριακο 3G και Edge.Η Vodafone 3G τερμα μεσα-εξω.Θεσσαλονικη η Q και η Wu ειναι στα ισα,αλλα η Q σε εσωτ.χωρους πασχει και πεφτει σε Edge ενω η Cosmote ειναι με 3G.Η Vodafone καλο σημα γενικα,οπως οι αλλες 2 αλλα στο σπιτι μου εχει θεμα(στο ασανσερ) ενω η Q ειναι με Edge ακομα και οριακο,φυσικα το 3G που πεφτει σε Edge συμβαινει και στο σπιτι μου.Η Cosmote ειναι φουλ παντου,ακομα και υπογειο με οριακο σημα οπου οι αλλες 2 απλα δεν υπαρχουν.Φυσικα οριακο 3G εχει,GSM τερμα.Για μενα πανε Vodafone γιατι ειναι στη μεση αναμεσα σε Wind και Cosmote.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πιερια ειναι πολυ καλα,με 4G κιολας.Στη Λεπτοκαρυα φυσαει(ημουν εκει το καλοκαιρι) και ειχα μια Q,μια Whats Up και μια CU.Η Q 3G επιανε σε εξωτ.χωρους και ειχε θεμα.Η Cosmote εξω ειχε 3G κανονικα αλλα μεσα ηταν με οριακο 3G και Edge.Η Vodafone 3G τερμα μεσα-εξω.Θεσσαλονικη η Q και η Wu ειναι στα ισα,αλλα η Q σε εσωτ.χωρους πασχει και πεφτει σε Edge ενω η Cosmote ειναι με 3G.Η Vodafone καλο σημα γενικα,οπως οι αλλες 2 αλλα στο σπιτι μου εχει θεμα(στο ασανσερ) ενω η Q ειναι με Edge ακομα και οριακο,φυσικα το 3G που πεφτει σε Edge συμβαινει και στο σπιτι μου.Η Cosmote ειναι φουλ παντου,ακομα και υπογειο με οριακο σημα οπου οι αλλες 2 απλα δεν υπαρχουν.Φυσικα οριακο 3G εχει,GSM τερμα.Για μενα πανε Vodafone γιατι ειναι στη μεση αναμεσα σε Wind και Cosmote.

 

Ευχαριστω φιλε μου. Κυριως για ιντερνετ με ενδιαφερει γιατι η wind στη περιοχη μου απλα δεν υπαρχει.. Δεν με ενδιαφερει τοσο το 4G απλα να εχει πολυ καλο 3G σε γενικες γραμμες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νέους Πόρους, Πλαταμώνα,παράλια υπάρχει και καλό 4G,800άρι,με υψηλές ταχύτητες Μάλιστα.
Link to comment
Share on other sites

Mall Athens Village Cinemas Σήμα 4g 2-3 κυκλάκια στα 5 ένταση. λίγο σερφάρισμα και τσούπ με πέταγε σε Edge!

 

Κεραμεικός σε μαγαζί πάνω στο δρόμο, πάλι τα ίδια. Αυτό που πάει απο το 4g σε edge χωρίς να μας ρίχνει σε 3g είναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ

 

 

Ακόμα να το φτιάξουν αυτό;...απο παλιά ειναι ετσι...στην Cosmote πρώτα πεθαίνει το 3G/4G και μετά πάει σε E...στην Voda τί με Galaxy s1,τί με iPhone 4s,τί με Lg Optimus G, με το που έπεφτε το σήμα απο τις 3 γραμμές στις 2 με πέταγε στο 2G..

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να το φτιάξουν αυτό;...απο παλιά ειναι ετσι...στην Cosmote πρώτα πεθαίνει το 3G/4G και μετά πάει σε E...στην Voda τί με Galaxy s1,τί με iPhone 4s,τί με Lg Optimus G, με το που έπεφτε το σήμα απο τις 3 γραμμές στις 2 με πέταγε στο 2G..

 

Να μη νιώθω μοναξιά δηλαδή ε? χαχαχα...ναι ακόμα απο οτι φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως για να είναι πιο σταθερή η σύνδεση,ώστε να μη φαίνεται εκτός δικτύου ο συνδρομητής αν κάποιος τον πάρει τηλ; υπόθεση;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ισχύει το αντίστροφο όμως :) Μπορεί το reporting του iPhone να είναι το σωστό. Τα iPhone περνάνε από πολύ αυστηρούς ελέγχους από τους provider. Γενικά έχουν καλύτερη λειτουργία από τα άλλα τηλέφωνα. Ναι, δεν έχει σημασία η ποσότητα του σήματος που εμφανίζει η κάθε συσκευή :lol: Στο scaling είναι λίγο αυστηρότερα - και για εμένα σωστότερα - από τα άλλα τηλέφωνα.

Τίποτα απ αυτά δεν ισχύει. Απλά τα iphone λόγω μεταλλικής κατασκευής έχουν πολύ χαμηλότερη απόδοση στο σήμα (γι αυτό και έχουν πολύ μεγαλύτερο sar)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απ αυτά δεν ισχύει. Απλά τα iphone λόγω μεταλλικής κατασκευής έχουν πολύ χαμηλότερη απόδοση στο σήμα (γι αυτό και έχουν πολύ μεγαλύτερο sar)

 

Αυτό το λες γιατί το έχεις δει στο εργαστήριο ή λόγω πείρας/το έχεις ακούσει κάπου; Το SAR σχετίζεται με το διάγραμμα ακτινοβολίας της κεραίας. Δε σχετίζεται με την απόδοση.:blink: Επιπλέον η μεταλλική κατασκευή πλέον δεν αποτελεί πρόβλημα (δες πάνω/κάτω μέρος κινητού όπου τοποθετούνται οι κεραίες.)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το Samsung s6 πάντως έχω παρατηρήσει μικρότερο επίπεδο σήματος ειδικά στο 4g σε σχέση με ipad η το παλιό ο μου iphone5
Link to comment
Share on other sites

Κάθε συσκευή είναι διαφορετική. Κάθε διαφορετική κεραία, με προφανώς διαφορετική αρχιτεκτονική, αντιδράει διαφορετικά στην ίδια ποιότητα σήματος. Επιπρόσθετα, οι μπάρες που εμφανίζει το κινητό είναι θέμα αλγόριθμου και πως τον έχει ρυθμίσει ο κάθε κατασκευαστής. Αν θυμάστε τότε με το antennagate στο iphone 4 η δεύτερη αντίδραση της apple ήταν να βγάλει ενημέρωση λογισμικού που κατέβασε το όριο που έπρεπε να έχει το σήμα για να εμφανίζει 2 αντί για μια μπάρα (τελίτσες ή μπάρες χρησιμοποιούσε τότε το iOS? δεν θυμάμαι).

 

Θεωρώ πως το μόνο τεστ που μπορεί να γίνει στο δρόμο είναι η πραγματική χρήση. Τα υπόλοιπα πρέπει να γίνουν σε συνθήκες εργαστηρίου για να μπορούν να βγαίνουν συγκρίσιμα αποτελέσματα.

 

@sakels Το s6 μπορεί λόγω κεραίας να λαμβάνει όντως χειρότερο σήμα, μπορεί και όχι. Σημασία έχουν οι επιδόσεις στην πράξη.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μαθαίνω συνεχίζονται αναβαθμίσεις σε Κρήτη Δωδεκανήσα και Θεσσαλονίκη (και φυσικά εντός της Αθήνας).

Αυτή την εβδομάδα αποκτά εκτός των άλλων 4G η Νίσυρος. :)

 

Την προηγούμενη εβδομάδα απέκτησα και εγώ με 800/1800. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι μαθαίνω συνεχίζονται αναβαθμίσεις σε Κρήτη Δωδεκανήσα και Θεσσαλονίκη (και φυσικά εντός της Αθήνας).

Αυτή την εβδομάδα αποκτά εκτός των άλλων 4G η Νίσυρος. :)

 

Την προηγούμενη εβδομάδα απέκτησα και εγώ με 800/1800. :)

 

Στην Θεσσαλονικη γνωριζεις για ποιες περιοχες ?

 

Για κεντρο να υποθεσω ?

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονικη γνωριζεις για ποιες περιοχες ?

 

 

 

 

 

Για κεντρο να υποθεσω ?

 

 

 

Για Χαριλαου θα φτιαξουν 2G/3G γιατι σε εσωτ χωρους πασχει.Στο σπιτι μου εχει κατι χρονια που ο κοινοχρηστος και το ασανσερ που η Wind εχει Edge και η Vodafone καθολου.Χαριλαου η Wind και η Cosmote ειναι καλυτερες.Πυλαια(απο το Δ.Α.Κ μεχρι την Περαιβου που ειναι τα ορια Τουμπας-Πυλαιας στα στενα της Περαιββου ειναι για κλοτσιες ολες γιατι το 3G δεν πιανει καλα και στο ΔΑΚ Πυλαιας,λιγο πιο πανω για να βγει καποιος στην Προφιτη Ηλια(τον κεντρικο) τα στενα εχουν Edge.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...