Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσα χρόνια το ακούμε αυτό..... Και ακόμα οι Γερμανοί παίζουν μπάλα μόνοι τους (στο θέμα της κάλυψης)

 

Εξαρτάται σε ποια περιοχη αναφέρεσαι. Πχ Στα νησιά του Ιονίου η πράσινη είναι χάλια. Κέντρο Κέρκυρας και το κινητό είναι εκτός λήψης. Τα ίδια και στη Κεφαλλονιά. Για να μην πω για αστάθεια δικτύου και ποιότητα κλήσης Γιατί θα γελάνε και τα κοτόπουλα στα Μέγαρα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποια περιοχη αναφέρεσαι.

Ακριβώς αυτό: π.χ. στην Άρτα η cosmote υπερέχει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε ποια περιοχη αναφέρεσαι. Πχ Στα νησιά του Ιονίου η πράσινη είναι χάλια. Κέντρο Κέρκυρας και το κινητό είναι εκτός λήψης. Τα ίδια και στη Κεφαλλονιά. Για να μην πω για αστάθεια δικτύου και ποιότητα κλήσης Γιατί θα γελάνε και τα κοτόπουλα στα Μέγαρα.

 

Βασικά μιλάω περισσότερο για Β. Ελλάδα, Μακεδονία.

Προφανώς δεν μιλάω για τις μεγάλες πόλεις. Εκεί και οι 3 έχουν καλό σήμα με κάποια κενά βέβαια η καθεμία αλλα ΟΚ με καμία δε θα συναντήσεις σοβαρό πρόβλημα.

Ναι σε κάποιες περιοχές έχει πρόβλημα η cosmote. Δε διαφωνώ. Αλλά μιλάμε για τη γενική εικόνα και όχι για τις εξαιρέσεις. Έχω τύχει σε περιοχές ανά την Ελλάδα που έπιανε μόνο η Cosmote, σε άλλες που έπιανε μόνο η voda και σε άλλες (συντριπτικά λιγότερες) που έπιανε η wind.

Αλλά στο τέλος, αν κάνεις τη σούμα, στις περισσότερες των περιπτώσεων η cosmote είχε το καλύτερο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μιλάω περισσότερο για Β. Ελλάδα, Μακεδονία.

Προφανώς δεν μιλάω για τις μεγάλες πόλεις. Εκεί και οι 3 έχουν καλό σήμα με κάποια κενά βέβαια η καθεμία αλλα ΟΚ με καμία δε θα συναντήσεις σοβαρό πρόβλημα.

Ναι σε κάποιες περιοχές έχει πρόβλημα η cosmote. Δε διαφωνώ. Αλλά μιλάμε για τη γενική εικόνα και όχι για τις εξαιρέσεις. Έχω τύχει σε περιοχές ανά την Ελλάδα που έπιανε μόνο η Cosmote, σε άλλες που έπιανε μόνο η voda και σε άλλες (συντριπτικά λιγότερες) που έπιανε η wind.

Αλλά στο τέλος, αν κάνεις τη σούμα, στις περισσότερες των περιπτώσεων η cosmote είχε το καλύτερο σήμα.

 

Το σκηνικό αυτό αλλάζει σιγά σιγά και φυσικά είναι το μαγικό εργαλείο που λέγεται victus. Στην Πελοπόννησο πάθαμε πλακά στα σημεία που υπερτερούσε η wind και η voda σε 4g. Παίζει να γίνει μελλοντικά ότι έγινε και στην Αγγλία στην εταιρία EE που συγχωνευτήκαν … αυτά είναι φυσικά εικασίες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :)

 

Ήταν η ποιο έξυπνη κίνηση που κάνανε οι δυο εταιρίες. Όσο βελτιώνονται τα πράγματα τόσο καλυτέρα για όλους μας γιατί πλέον θα πιεστεί ο ανταγωνισμός ουσιαστικά. Φυσικά θα τα βρούνε πάλι για να μας αρμέγουν αλλά εύχομαι να συμπιεστούν προς τα κάτω οι τιμές αφού όλοι θα έχουν πανομοιότυπα δίκτυα σε κάλυψη.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το σκηνικό αυτό αλλάζει σιγά σιγά και φυσικά είναι το μαγικό εργαλείο που λέγεται victus. Στην Πελοπόννησο πάθαμε πλακά στα σημεία που υπερτερούσε η wind και η voda σε 4g. Παίζει να γίνει μελλοντικά ότι έγινε και στην Αγγλία στην εταιρία EE που συγχωνευτήκαν … αυτά είναι φυσικά εικασίες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :)

 

Ήταν η ποιο έξυπνη κίνηση που κάνανε οι δυο εταιρίες. Όσο βελτιώνονται τα πράγματα τόσο καλυτέρα για όλους μας γιατί πλέον θα πιεστεί ο ανταγωνισμός ουσιαστικά. Φυσικά θα τα βρούνε πάλι για να μας αρμέγουν αλλά εύχομαι να συμπιεστούν προς τα κάτω οι τιμές αφού όλοι θα έχουν πανομοιότυπα δίκτυα σε κάλυψη.

 

H ευρωπαικη επιτροπη ανταγωνισμου τους εριξε ακυρο,δεν παιζει κατι τετοιο ουτε στο μελλον......στη συσκευη μου στα χαρακτηριστικα εχει αυτους τους κωδικους 4G Network: FDD Band 1/3/5/7/8/20; TDD Band 40..........ξερεις μηπως τι σημαινουν????

Link to comment
Share on other sites

H ευρωπαικη επιτροπη ανταγωνισμου τους εριξε ακυρο,δεν παιζει κατι τετοιο ουτε στο μελλον......στη συσκευη μου στα χαρακτηριστικα εχει αυτους τους κωδικους 4G Network: FDD Band 1/3/5/7/8/20; TDD Band 40..........ξερεις μηπως τι σημαινουν????

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420979

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

800άρι LTE από νέους Πόρους μέχρι και λίγο μετά τα διόδια της Κατερίνης (προς Θεσσαλονίκη)

Επίσης, 800άρι LTE και προς Κορινό (υπήρχε καιρό, αλλά δεν ξέρω αν αναφέρθηκε).

 

Μέσες τιμές down/up: 30/25 & ping κάπου στα 20-25 ms

@mixtri,

Το 800άρι κανάλι που σου έλεγα ότι είναι στον σταθμό στα ανω Λεχωνια, τελικά μάλλον στον άγιο Απόστολο τον Νέο είναι,μαζί με το 1800άρι

Link to comment
Share on other sites

800άρι LTE από νέους Πόρους μέχρι και λίγο μετά τα διόδια της Κατερίνης (προς Θεσσαλονίκη)

Επίσης, 800άρι LTE και προς Κορινό (υπήρχε καιρό, αλλά δεν ξέρω αν αναφέρθηκε).

 

Μέσες τιμές down/up: 30/25 & ping κάπου στα 20-25 ms

@mixtri,

Το 800άρι κανάλι που σου έλεγα ότι είναι στον σταθμό στα ανω Λεχωνια, τελικά μάλλον στον άγιο Απόστολο τον Νέο είναι,μαζί με το 1800άρι

 

Από ό,τι είδα τροποποιήθηκε και η άδεια στην Αργαλαστή άρα σύντομα και στην ευρύτερη περιοχή του Πηλίου. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πήραν άδεια μόνο για 1800 LTE Wind/Voda. Λίγο περίεργο λόγω θέσης (βουνά, μεγάλη ακτίνα κάλυψης...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

800άρι LTE από νέους Πόρους μέχρι και λίγο μετά τα διόδια της Κατερίνης (προς Θεσσαλονίκη)

Επίσης, 800άρι LTE και προς Κορινό (υπήρχε καιρό, αλλά δεν ξέρω αν αναφέρθηκε).

 

Μέσες τιμές down/up: 30/25 & ping κάπου στα 20-25 ms

@mixtri,

Το 800άρι κανάλι που σου έλεγα ότι είναι στον σταθμό στα ανω Λεχωνια, τελικά μάλλον στον άγιο Απόστολο τον Νέο είναι,μαζί με το 1800άρι

 

 

 

Καλυπτει και Λεπτοκαρυα; Αναβαθμιστικε και το 3G? Αμα ειναι τοσο καλα τα πραγματα θα ειναι ευχαριστο γεγονος.Εχει στησει μαζι και η Wind(λογω της Victus)?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Λεπτοκαρυα. Άλλωστε εκεί θα καλύπτει από άλλο σταθμό, μέσα στην πόλη,αν έχει μπει. Εγώ μιλάω για εθνική οδό.

Για αναβαθμισμένο 3G δεν ξέρω, δεν χρησιμοποιώ αν πιάνω LTE. & όταν δεν πιάνω LTE γενικά δεν έχω θέμα. Πιάνει σχεδόν παντού για σερφάρισμα κλπ, όπου λίγη σημασία έχει αν πιάνω 5 ή 10 mbit:)

Link to comment
Share on other sites

Στο Πηλιο πάντως δεν είναι 1 ο σταθμός που μπήκε. Σχεδόν όλοι έγιναν 4G.

 

Δεν αντιλέγω! Έχω υπόψη μου τουλάχιστον 3-4 σταθμούς σε κομβικά σημεία που προστέθηκε LTE. Απλά δεν ξέρω για όλους,γιατί προφανώς δεν έχω γυρίσει όλο το βουνό:p

Link to comment
Share on other sites

Στο Πηλιο πάντως δεν είναι 1 ο σταθμός που μπήκε. Σχεδόν όλοι έγιναν 4G.

 

Ισχύουν οι συχνότητες που αναφέρονται στην άδεια ή μπαίνει και 800άρα; Απάντα με ΡΜ αν θες. Δεν έχει σημασία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν οι συχνότητες που αναφέρονται στην άδεια ή μπαίνει και 800άρα; Απάντα με ΡΜ αν θες. Δεν έχει σημασία.

 

Δεν έχω ιδέα για συχνότητες.

Απλά είδα σταθμούς. Δεν είχα το iPhone μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

το μαγικό εργαλείο που λέγεται victus.

Αυτό τι είναι ανέκδοτο? Οι εταιρίες voda και wind ξεφορτώθηκαν σχεδόν τζάμπα τους επί χρόνια υπαλλήλους και τους είπαν πάντε στη victus.

Εκεί φυσικά πήγαν όσοι γλύφανε καλά και συνεχίζουν αυτό που κάναν παλιότερα, κάθονται.:lol: Βγάζουν και φωτογραφίες.... Αυτό. Με χαμηλότερο μισθό φυσικά.

Το κακό είναι ότι διώξαν και κόσμο που όντως έκανε καλή δουλειά και νοιαζόταν γι' αυτήν.

 

Οι εργολάβοι κάνουν τη δουλειά όχι η victus.

Link to comment
Share on other sites

Η victus πάντως πληρώνει στην ώρα της πάντα.:) και δεν μιλάμε για 600 ευρω του υπαλληλου στο τηλεφωνικο κεντρο που αμα τους επαιρνες 7 το πρωι κοιμοντουσαν ορθιοι.. για πιο πολλά λεφτά ..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορώ να πω ότι είναι εντάξει σε αυτό.

Μάλλον έχουν ακόμη λεφτά από την αρχή, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι των και των δυο operator οπότε "λεφτά υπάρχουν" για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει παρατηρήσει κανείς ότι η Vodafone έχει χοντρό πρόβλημα πέριξ του ΗΣΑΠ Καλλιθέας;

 

Μόνο το 2G (EDGE) έχει καλό σήμα (άρα είναι κοντά η κεραία), τo 3G έχει μέτριο σήμα, αλλά μπουκώνει συχνά (πολλοί χρήστες στην ίδια κυψέλη) και το 4G έχει πολύ αδύναμο σήμα... το κινητό μου (Nexus 5) κάνει τρελές μεταπτώσεις ανάμεσα σε 2G/3G/4G (δεν το έχω ξαναδεί σε άλλη περιοχή).

 

Μίλησα με τεχνικό τους και τα κατέγραψαν. Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνουν για να βάλουν 4G (3G λογικά δεν βάζουν άλλα πλέον) πομποδέκτη μέσα στην πόλη; Και σε τι συχνότητα (800/1800/2600) θα μπει αν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει παρατηρήσει κανείς ότι η Vodafone έχει χοντρό πρόβλημα πέριξ του ΗΣΑΠ Καλλιθέας;

 

Μόνο το 2G (EDGE) έχει καλό σήμα (άρα είναι κοντά η κεραία), τo 3G έχει μέτριο σήμα, αλλά μπουκώνει συχνά (πολλοί χρήστες στην ίδια κυψέλη) και το 4G έχει πολύ αδύναμο σήμα... το κινητό μου (Nexus 5) κάνει τρελές μεταπτώσεις ανάμεσα σε 2G/3G/4G (δεν το έχω ξαναδεί σε άλλη περιοχή).

 

Μίλησα με τεχνικό τους και τα κατέγραψαν. Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνουν για να βάλουν 4G (3G λογικά δεν βάζουν άλλα πλέον) πομποδέκτη μέσα στην πόλη; Και σε τι συχνότητα (800/1800/2600) θα μπει αν είναι;

 

Αυτές οι μεταπτώσεις απο 4g σε 2g και από 3g σε 2g παίζει πιθανότητα να είναι πρόβλημα της sim? ή είναι καθαρά θέμα δυκτιακό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μεταπτώσεις απο 4g σε 2g και από 3g σε 2g παίζει πιθανότητα να είναι πρόβλημα της sim? ή είναι καθαρά θέμα δυκτιακό?

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι και θέμα συσκευής. ;)

Γενικά:

1) Να χρησιμοποιείτε official Android ROMs

2) Να έχετε τα carrier settings στην τελευταία έκδοση - WP, iOS users

3) Να μην παίζετε με εφαρμογές "ενίσχυσης" σήματος. Το μέγιστο που παίρνετε είναι αυτό που σας δίνει ο πάροχος. Δεν μπορεί να γίνει αναγέννηση σήματος :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος GFLEX στα Ιωάννινα, θέλω να ρωτήσω τα εξής.

Εχοντας το κινητό σε λειτουργία GSM/WCDMA/LTE δεν είχα καλό σήμα και μερικές φορές μετά απο κλήση εκανε αναζήτηση δικτύου και συνδεόταν πάλι.

Είχα στείλει το κινητό στην LG όπου δεν βρήκαν κάτι αλλά μου άλλαξαν την πλακέτα επειδή είμαι σε εγγύηση.

 

Ξαναπήρα το κινητό και μου έκανε τα ίδια.

 

Μόλις σήμερα σκέφτηκα να το βάλω σε λειτουργία GSM/WCDMA. Το πράγματα μέχρι στιγμής είναι πολύ καλά. Αναφέρω Ισχύς σήματος απο το κινητό:

GSM/WCDMA/LTE 105dBm 5asu τύπος δικτύου HSPA

GSM/WCDMA 83dBm 16asu. τύπος δικτύου EDGE

Απ ότι βλέπω πρέπει να είναι πρόβλημα του δικτύου και όχι του κινητού λογικά???

Edited by gliout
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά? Εγώ βλέπω δεν κάνεις καλή λήψη(βέβαια με πολύ λιγοστά στοιχεία). Κανένα willtek η κάποιο signal tester δεν έχουν αυτοί? Την εκπομπή και τη λήψη πως στην έλεγξαν?
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα στοιχεία είναι από το κινητό μου.Θα το ξαναπάω στον εδώ τοπικό για έλεγχο, αλλά με έλεγχο που έκανα σε Vodafone σύνδεση σε moto gτης κοπέλας μου σε 3G πάνω κάτω τα ίδια έβγαζε. ...

Από πληροφορίες στα Ιωάννινα σταμάτησαν να λειτουργούν κάποιες κεραίες. ..

Αλλά πίστεψε με σε 4G ήταν χάλια. .Θα το πάω και θα ζητήσω να το ελέγξουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τι είναι ανέκδοτο? Οι εταιρίες voda και wind ξεφορτώθηκαν σχεδόν τζάμπα τους επί χρόνια υπαλλήλους και τους είπαν πάντε στη victus.

Εκεί φυσικά πήγαν όσοι γλύφανε καλά και συνεχίζουν αυτό που κάναν παλιότερα, κάθονται.:lol: Βγάζουν και φωτογραφίες.... Αυτό. Με χαμηλότερο μισθό φυσικά.

Το κακό είναι ότι διώξαν και κόσμο που όντως έκανε καλή δουλειά και νοιαζόταν γι' αυτήν.

 

Οι εργολάβοι κάνουν τη δουλειά όχι η victus.

 

Αυτο που περιγραφεις ειναι ο κανονας στην αγορα εργασιας και φυσικα σε πολλους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...