Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορώ που μπαίνουν αυτές οι κεραίες....γιατί όλο τρύπες βρίσκω και δεν μιλάμε για τρύπες 4g...αλλά ανύπαρκτο 2g.

 

Άνω Πατήσια

Παπάγου

Ζωγράφου

Παλαιό Ψυχικό

Κέντρο Αθήνας

 

γιατί τέτοιο χάλι? δεν γίνεται να είμαι τόσο γκαντέμης και να πηγαίνω πάντα σε σημεία που δεν πιάνει.

 

Και επίσης στο 80% των κλήσεων το 3g γυρίζει σε 2g...με λίγα λόγια κανένα HD στις κλήσεις...τρομάρα τους.

έχει πρόβλημα η συσκευή σου λογικά. Κέντρο και Ζωγράφου έχει full 3G

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε εσωτερικούς χώρους. και όχι δεν εχει η συσκευή μου πρόβλημα. καθώς και φίλοι με αλλες συσκευές έχουν το ιδιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Και που να δείτε τι ωραία που πέφτει η κλήση και σε εξωτερικό χώρο. Περιφερειακό Θεσ/νίκης με το αμάξι (ομιλία μέσω bluetooth) και κάπου ανάμεσα από κόμβο Νεάπολης μέχρι και το ΤΙΤΑΝ δεν έχει επαρκές σήμα για κλήση. Δεν θα ήθελα καν να φανταστώ τι μπορεί να γίνεται στην περιοχή σε εσωτερικούς χώρους.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Και Κρήτη τα ίδια. Στα καλά καθούμενα σήμερα έχασα τελείως το σήμα για 5-10 λεπτά. Φοβήθηκα ότι ήταν το δικό μου κινητό, βάζω τη κάρτα του ξαδέρφου με Cosmote, 3-4 μπάρες, βάζω τη δική μου sim, τίποτα. Μας κοροϊδεύουν μου φαίνεται.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Και Κρήτη τα ίδια. Στα καλά καθούμενα σήμερα έχασα τελείως το σήμα για 5-10 λεπτά. Φοβήθηκα ότι ήταν το δικό μου κινητό, βάζω τη κάρτα του ξαδέρφου με Cosmote, 3-4 μπάρες, βάζω τη δική μου sim, τίποτα. Μας κοροϊδεύουν μου φαίνεται.

 

Live to ride, ride to live

 

 

 

Ισχυει αυτο που λες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και που να δείτε τι ωραία που πέφτει η κλήση και σε εξωτερικό χώρο. Περιφερειακό Θεσ/νίκης με το αμάξι (ομιλία μέσω bluetooth) και κάπου ανάμεσα από κόμβο Νεάπολης μέχρι και το ΤΙΤΑΝ δεν έχει επαρκές σήμα για κλήση. Δεν θα ήθελα καν να φανταστώ τι μπορεί να γίνεται στην περιοχή σε εσωτερικούς χώρους.

 

 

 

Η Wind δεν εχει θεμα στο σημειο παντως...Η Cosmote μεσα στην Ευκαρπια εχει θεμα απ οσο ξερω.Σε σχεση με κοσμοτε εχει καλυτερο σημα(σε 2G).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα προβλήματα είναι προσωρινά τα ονομάζουμε downtimes. Αυτα προκαλλούνται είναι από bug λογισμικού, είναι hardware failures, είτε αναβαθμίσεις δικτύου. Είναι ενοχλητικό να έχετε τέτοιου είδους προβλήματα αλλά live with that. Παγκοσμίως υπάρχουν και μάλιστα σε μεγαλύτερες κλίμακες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα προβλήματα είναι προσωρινά τα ονομάζουμε downtimes. Αυτα προκαλλούνται είναι από bug λογισμικού, είναι hardware failures, είτε αναβαθμίσεις δικτύου. Είναι ενοχλητικό να έχετε τέτοιου είδους προβλήματα αλλά live with that. Παγκοσμίως υπάρχουν και μάλιστα σε μεγαλύτερες κλίμακες.

Προσωρινά τα προβλήματα που κρατάνε χρόνια;

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

4G κάλυψη απαιτείται και σε Πορταριά/Μακρυνίτσα. Υπάρχει πρόβλημα σε data. Το 3G σε εσωτερικούς χώρους δεν είναι καλό. 2G υπάρχει, αλλά με ελλιπές 3G και καθόλου 4G δουλειά δεν γίνεται. Δεν έχει ούτε η Κοσμοτε καλύτερη εικόνα βέβαια. Απλά αλλού είναι καλή η μία, αλλού η άλλη. Και οι 2,ψιλοχάλια δηλαδή. Κατά τα άλλα, φανφάρες και εντυπωσιασμοί στις διαφημίσεις τους.
Link to comment
Share on other sites

Κωστα , εσυ δεν ελεγες αρκετα θετικα σχολια για την Vodafone στο προσφατο παρελθον για το Πηλιο ?

 

Πολυ τελευταια εννοω , για τα μηνυματα που εγραφες .

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση γιατί η κεραία στον Ανω Βόλο έχει LOS με τα χωριά που αναφέρεις. Ίσως θα έπρεπε να βάλει wcdma@900. Περίεργο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Της Cosmote δεν είναι αυτή που λες; πάνω απ'την αγία Παρασκευή, σε έναν λόφο. Νομίζω της Vodafone είναι η πιο δίπλα με μια ακόμη που πρέπει να είναι της Wind. Αν είναι αυτή που λες, τότε μάλλον είναι αλοιθωρα τα στοιχεία της :p ούτε LOS ούτε ξεLOS:p

Βέβαια, & της Cosmote να είναι, πάλι αλοιθωρη είναι. 4G πάντως δεν είδα από καμιά. Για 3G είναι και οι 2 έτσι κι έτσι. Αλλού καλύτερη η Vodafone αλλού η Cosmote. Με μια λέξη, για τα πανηγύρια κι οι 2

Link to comment
Share on other sites

Της Cosmote δεν είναι αυτή που λες; πάνω απ'την αγία Παρασκευή, σε έναν λόφο. Νομίζω της Vodafone είναι η πιο δίπλα με μια ακόμη που πρέπει να είναι της Wind. Αν είναι αυτή που λες, τότε μάλλον είναι αλοιθωρα τα στοιχεία της :p ούτε LOS ούτε ξεLOS:p

Βέβαια, & της Cosmote να είναι, πάλι αλοιθωρη είναι. 4G πάντως δεν είδα από καμιά. Για 3G είναι και οι 2 έτσι κι έτσι. Αλλού καλύτερη η Vodafone αλλού η Cosmote. Με μια λέξη, για τα πανηγύρια κι οι 2

 

Το τέρας της Αγίας Παρασκευής είναι Vodafone! :) Ο σταθμός είναι μακράν ο πιο καλοστημένος που έχω δει στην περιοχή. Λογικά δεν έχει ακόμη LTE/3g@900. Η Vodafone είναι πολύ καλύτερη απο cosmote στα χωριά αυτά. Είναι μόνιμη η κατάσταση; δε θυμάμαι να ήταν έτσι που το λες... :(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

LTE δίνει νομίζω! Γιατί άνω Βόλος, μεγάλο κομμάτι περιφερειακου και αγία Παρασκευή έχουν καλό LTE. Υποθέτω είναι από αυτόν. Αλλά Πορταρια και Μακρυνίτσα δεν.....και η Cosmote βεβαια δεν είναι καλύτερη εκεί. Αυτό θέλω να τονίσω. Απαράδεκτες και οι 2. Μένει να δοκιμάσω Wind
Link to comment
Share on other sites

ΝέαΜάκρη και Μαραθώνα έχει full 4 G.

Τώρα όταν λές Ανατολική Αττική είναι μία τεράστια περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Της Cosmote δεν είναι αυτή που λες; πάνω απ'την αγία Παρασκευή, σε έναν λόφο. Νομίζω της Vodafone είναι η πιο δίπλα με μια ακόμη που πρέπει να είναι της Wind. Αν είναι αυτή που λες, τότε μάλλον είναι αλοιθωρα τα στοιχεία της :p ούτε LOS ούτε ξεLOS:p

Βέβαια, & της Cosmote να είναι, πάλι αλοιθωρη είναι. 4G πάντως δεν είδα από καμιά. Για 3G είναι και οι 2 έτσι κι έτσι. Αλλού καλύτερη η Vodafone αλλού η Cosmote. Με μια λέξη, για τα πανηγύρια κι οι 2

 

πάντως Αγία Παρασκευή στην Αθήνα έχει θέμα στην κάλυψη η Vodafone και περισσότερο εσωτερικά. εξωτερικά λίγο καλύτερα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες στις αποβάθρες του μετρό στο Σύνταγμα δεν υπάρχει σήμα. Ξέρει κανείς κάτι; Και κάτι άλλο. Η Vodafone στις αποβάθρες των σταθμών του μετρό και στην διαδρομή (όπου πιάνει) έχει 2G σήμα ενώ η Cosmote 3G. Γιατί;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες στις αποβάθρες του μετρό στο Σύνταγμα δεν υπάρχει σήμα. Ξέρει κανείς κάτι; Και κάτι άλλο. Η Vodafone στις αποβάθρες των σταθμών του μετρό και στην διαδρομή (όπου πιάνει) έχει 2G σήμα ενώ η Cosmote 3G. Γιατί;

 

Γιατί η εταιρεία Αττικο Μετρό έχει ΚΟΣΜΟΤΕ εταιρικό και δε τους καίγεται καρφί για τις άλλες εταιρείες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά της Θεσσαλονίκης έχει κανείς άλλος προβλημα? Εχω καινούριο κινητό και καινουρια sim (λόγω κλοπής του παλιού) και μεσα στο σπιτι δεν πιανει τιποτα εδώ και πόσες μέρες, ενώ πιο παλιά ήταν οκ. Από τη voda μου είπανε ότι υπάρχει προβλημα σε κεραια της περιοχής κλπ αλλά και Αθήνα που κατέβηκα αυτές τις μέρες πάλι μεσα σε κτίρια, διαμερισματα δεν είχε τίποτα. Και στις αποβάθρες το ιδιο. Συγκεκριμένα μου βγάζει το απαγορευτικό τριγωνάκι και χάνονται ολες οι κλήσεις. Το έχω γυρίσει από LTE σε WCDMA κ πάλι τίποτα. Πάντως σε κατάστημα voda που ρώτησα μου ειπανε οτι ισως φταιει η συσκευή , ισως η sim και επρεπε να πληρωσω 5 ευρώ για να την αλλάξουν και να δουμε. Εχει κανείς άλλος πρόβλημα σ αυτές τις περιοχές? Ξέρετε αν εχει πάθει τίποτα η voda τελευταία? Αν είναι να πάω cosmote
Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά της Θεσσαλονίκης έχει κανείς άλλος προβλημα? Εχω καινούριο κινητό και καινουρια sim (λόγω κλοπής του παλιού) και μεσα στο σπιτι δεν πιανει τιποτα εδώ και πόσες μέρες, ενώ πιο παλιά ήταν οκ. Από τη voda μου είπανε ότι υπάρχει προβλημα σε κεραια της περιοχής κλπ αλλά και Αθήνα που κατέβηκα αυτές τις μέρες πάλι μεσα σε κτίρια, διαμερισματα δεν είχε τίποτα. Και στις αποβάθρες το ιδιο. Συγκεκριμένα μου βγάζει το απαγορευτικό τριγωνάκι και χάνονται ολες οι κλήσεις. Το έχω γυρίσει από LTE σε WCDMA κ πάλι τίποτα. Πάντως σε κατάστημα voda που ρώτησα μου ειπανε οτι ισως φταιει η συσκευή , ισως η sim και επρεπε να πληρωσω 5 ευρώ για να την αλλάξουν και να δουμε. Εχει κανείς άλλος πρόβλημα σ αυτές τις περιοχές? Ξέρετε αν εχει πάθει τίποτα η voda τελευταία? Αν είναι να πάω cosmote

Βάλε τη σιμ σε άλλη συσκευή και δοκιμασε

Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά της Θεσσαλονίκης έχει κανείς άλλος προβλημα? Εχω καινούριο κινητό και καινουρια sim (λόγω κλοπής του παλιού) και μεσα στο σπιτι δεν πιανει τιποτα εδώ και πόσες μέρες, ενώ πιο παλιά ήταν οκ. Από τη voda μου είπανε ότι υπάρχει προβλημα σε κεραια της περιοχής κλπ αλλά και Αθήνα που κατέβηκα αυτές τις μέρες πάλι μεσα σε κτίρια, διαμερισματα δεν είχε τίποτα. Και στις αποβάθρες το ιδιο. Συγκεκριμένα μου βγάζει το απαγορευτικό τριγωνάκι και χάνονται ολες οι κλήσεις. Το έχω γυρίσει από LTE σε WCDMA κ πάλι τίποτα. Πάντως σε κατάστημα voda που ρώτησα μου ειπανε οτι ισως φταιει η συσκευή , ισως η sim και επρεπε να πληρωσω 5 ευρώ για να την αλλάξουν και να δουμε. Εχει κανείς άλλος πρόβλημα σ αυτές τις περιοχές? Ξέρετε αν εχει πάθει τίποτα η voda τελευταία? Αν είναι να πάω cosmote

Δοκίμασες να το βάλεις σε 2g-gsm? Πολλά μπορούν να φταίνε.

Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά της Θεσσαλονίκης έχει κανείς άλλος προβλημα? Εχω καινούριο κινητό και καινουρια sim (λόγω κλοπής του παλιού) και μεσα στο σπιτι δεν πιανει τιποτα εδώ και πόσες μέρες, ενώ πιο παλιά ήταν οκ. Από τη voda μου είπανε ότι υπάρχει προβλημα σε κεραια της περιοχής κλπ αλλά και Αθήνα που κατέβηκα αυτές τις μέρες πάλι μεσα σε κτίρια, διαμερισματα δεν είχε τίποτα. Και στις αποβάθρες το ιδιο. Συγκεκριμένα μου βγάζει το απαγορευτικό τριγωνάκι και χάνονται ολες οι κλήσεις. Το έχω γυρίσει από LTE σε WCDMA κ πάλι τίποτα. Πάντως σε κατάστημα voda που ρώτησα μου ειπανε οτι ισως φταιει η συσκευή , ισως η sim και επρεπε να πληρωσω 5 ευρώ για να την αλλάξουν και να δουμε. Εχει κανείς άλλος πρόβλημα σ αυτές τις περιοχές? Ξέρετε αν εχει πάθει τίποτα η voda τελευταία? Αν είναι να πάω cosmote

 

Το γύρισες στο "gsm only"; να δεις αφενός αν έχει πρόβλημα η συσκευή-καρτα sim...και δεύτερον μπορεί στα σημεία αυτά να μην έχει καλό 4G-3G σήμα γιατί χάλασε ή κατεβάσανε κεραία.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ανατολικά της Θεσσαλονίκης έχει κανείς άλλος προβλημα? Εχω καινούριο κινητό και καινουρια sim (λόγω κλοπής του παλιού) και μεσα στο σπιτι δεν πιανει τιποτα εδώ και πόσες μέρες, ενώ πιο παλιά ήταν οκ. Από τη voda μου είπανε ότι υπάρχει προβλημα σε κεραια της περιοχής κλπ αλλά και Αθήνα που κατέβηκα αυτές τις μέρες πάλι μεσα σε κτίρια, διαμερισματα δεν είχε τίποτα. Και στις αποβάθρες το ιδιο. Συγκεκριμένα μου βγάζει το απαγορευτικό τριγωνάκι και χάνονται ολες οι κλήσεις. Το έχω γυρίσει από LTE σε WCDMA κ πάλι τίποτα. Πάντως σε κατάστημα voda που ρώτησα μου ειπανε οτι ισως φταιει η συσκευή , ισως η sim και επρεπε να πληρωσω 5 ευρώ για να την αλλάξουν και να δουμε. Εχει κανείς άλλος πρόβλημα σ αυτές τις περιοχές? Ξέρετε αν εχει πάθει τίποτα η voda τελευταία? Αν είναι να πάω cosmote

 

 

 

Σε ποια περιοχη; Χαριλαου εχει θεματα η Vodafone,ειδικα σε εσωτερικους χωρους.Η κοσμοτε εχει περισσοτερες κεραιες και εχω και κοντα στο σπιτι μου κι ολας

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά καλαμάρια προς Βότση η κατάσταση είναι τόσο τραγική χρόνια τώρα...

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...