Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως το 3g/4g θα μπορουσε να ηταν πιο πυκνο στην αθηνα...

 

@takeovernet Μηπως ξερεις τι παιζει στην πτολεμαιδα? θα βαλουν καμια κεραια 3g/4g εξτρα?

 

Δεν εχω ιδεα. Αλλα εφοσον αναλογες πολεις έχουν 2-3 σταθμους 4G (βλεπε Γιαννιτσα, Έδεσσα) λογικα δεν θα αργησει και πολυ.

Αθηνα δεν νομιζω οτι εχει τελειωσει. Εχει αρκετους σταθμους.

Link to comment
Share on other sites

(Φτάνει την Cosmote σε πολύ λίγο).

 

:lol: :lol: :lol: :lol: Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα σήμερα. Έλα να δεις που είμαι στην Β. Ελλάδα για συντηρήσεις σε πελάτες πόσο φτάνει την cosmote σε 4g. Από Έβρο έως Ηγουμενίτσα....

 

Το τρελό είναι ότι όλες είναι σκ@τ@ και στο 3g. Δεν ξέρω τι έγινε εδώ και 3 μήνες περίπου και είναι όλες χάλια μαύρα. Σαν να έχει παραμεληθεί η όλη κατάσταση από όλες.

 

Τα σχόλια σου είναι πολύ αισιόδοξα αλλά στην πράξη είναι μόνο λόγια εδώ επάνω. Όποτε θέλεις σε προσκαλώ σε ταξίδι για να δεις με τα μάτια σου φίλε μου.

 

Θα ήθελα να βγάλουν όλες ένα πακέτο απεριόριστο με max ταχύτητα στα 5-7 mbps πραγματικά απεριόριστο όπως παίζει σε αρκετές ευρωπαΐστριες χώρες και στην αμερικάνικη. Θα ήθελα να το δω πρώτα από την vodafone και να το δοκιμάσω (για προσωπική χρηση αλλά χλωμό το βλέπω).

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Πορταριάς - Μακρυνίτσας, το 3G της καλύτερο από Cosmote.. Σε εσωτερικούς χώρους, Cosmote EDGE, Vodafone 2 γραμμούλες 3G.. Αργό μεν, γιατί το σήμα είναι αρκετά ασθενές, με τάση να γυρνάει σε EDGE, αλλά ιδίως αν κλειδώσεις τη συσκευή κάνει τη δουλειά του για browsing και ομιλία

 

Επίσης, σε άνω Βόλο, Παλαιά, νέα Δημητριάδα, Περιφερειακό, Αναλήψεως (σε μεγάλο μέρος της), Γιάννη Δήμου το 4G της αρκετά καλύτερο από Cosmote. Το μόνο πρόβλημα (συγκριτικά πάντα με Cosmote) στον άγιο Νικόλαο όπου έγινε κατέβασμα σταθμού εδώ και 3 χρόνια περίπου.. Άντε να δούμε πότε θα τον καλύψει

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα σήμερα. Έλα να δεις που είμαι στην Β. Ελλάδα για συντηρήσεις σε πελάτες πόσο φτάνει την cosmote σε 4g. Από Έβρο έως Ηγουμενίτσα....

 

Το τρελό είναι ότι όλες είναι σκ@τ@ και στο 3g. Δεν ξέρω τι έγινε εδώ και 3 μήνες περίπου και είναι όλες χάλια μαύρα. Σαν να έχει παραμεληθεί η όλη κατάσταση από όλες.

 

Τα σχόλια σου είναι πολύ αισιόδοξα αλλά στην πράξη είναι μόνο λόγια εδώ επάνω. Όποτε θέλεις σε προσκαλώ σε ταξίδι για να δεις με τα μάτια σου φίλε μου.

 

Θα ήθελα να βγάλουν όλες ένα πακέτο απεριόριστο με max ταχύτητα στα 5-7 mbps πραγματικά απεριόριστο όπως παίζει σε αρκετές ευρωπαΐστριες χώρες και στην αμερικάνικη. Θα ήθελα να το δω πρώτα από την vodafone και να το δοκιμάσω (για προσωπική χρηση αλλά χλωμό το βλέπω).

 

Επαναλαμβάνω. Φτάνει την Cosmote και έτη φωτός από την Wind.

Αν πάλι θεωρήσω τον χάρτη 4G της Cosmote στο site σωστό (που δεν ειναι), τότε την έχει ξεπεράσει κατα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με τη Vodafone στο Ηράκλειο είναι απελπιστική. Μέσα σε σπίτια, όχι υπόγεια κτλ, ζορίζεται να πιάσει σημα. Όχι 4g, αλλά το κανονικό σήμα... Κι θα έλεγα ότι φταίει το κινητό μου, αλλά ο ξάδερφος μου έχει το ίδιο. Εγώ είμαι χωρίς σήμα, και αυτός έχει και οριακό 3g με cosmote. Δεν ξέρω ποιος φτάνει ποιον, αλλά άμα δεν εχω σημα μέσα στο σπίτι μου είναι θέμα.

Άντε να φτάσει ο Ιούνης να τους πούμε bye bye. Δεν αντέχεται άλλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με τη Vodafone στο Ηράκλειο είναι απελπιστική. Μέσα σε σπίτια, όχι υπόγεια κτλ, ζορίζεται να πιάσει σημα. Όχι 4g, αλλά το κανονικό σήμα... Κι θα έλεγα ότι φταίει το κινητό μου, αλλά ο ξάδερφος μου έχει το ίδιο. Εγώ είμαι χωρίς σήμα, και αυτός έχει και οριακό 3g με cosmote. Δεν ξέρω ποιος φτάνει ποιον, αλλά άμα δεν εχω σημα μέσα στο σπίτι μου είναι θέμα.

Άντε να φτάσει ο Ιούνης να τους πούμε bye bye. Δεν αντέχεται άλλο αυτό...

 

θα βγαλανε καμια κεραια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στο χώρο μου. Είναι στη δουλειά, σε σπίτι άλλων κτλ κτλ. Έχουμε Vodafone στο μαγαζί, στο οποίο όποιος έχει Vodafone δεν έχει σήμα, και μετα απο ΠΟΛΛΑ παράπονα μου είπαν να μου δώσουν 3g generator ή κάτι τέτοιο το οποίο λέει θα παίρνει σήμα απο το νετ για να έχουμε σήμα κινητής τηλεφωνίας. ΤΡΑΓΙΚΆ πράγματα. Απλά τραγικά...

Οι τύποι το ξέρουν ότι το σήμα τους εδώ πέρα είναι τραγικό και κάνουν ότι μπορούν για να μην χάσουν πελατεία.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω. Φτάνει την Cosmote και έτη φωτός από την Wind.

Αν πάλι θεωρήσω τον χάρτη 4G της Cosmote στο site σωστό (που δεν ειναι), τότε την έχει ξεπεράσει κατα πολύ.

 

Σε προσκαλώ να έρθεις..... Θα δεις τα ακριβώς ανάποδα. Β.Ελλάδα πολυ πίσω σε σχέση με την cosmote σε 4g.

 

Όσο για την wind είναι ανύπαρκτη σε 4g εκτός Θεσσαλονίκης.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

το 4G και η καλυψη του μου ειναι αδιαφορη οταν οι εταιρειες προσφερουν ογκοχρεωση σε υψηλες τιμες οι οποιες σου φτανουν μονο για περιηγηση,ευτυχως που υπαρχουν και τα wi-fi spots και μπορουμε να εχουμε απεριοριστη προσβαση..
Link to comment
Share on other sites

Koζάνη πάντως έχει κάπως χειρότερο 4G απο cosmote καθώς σε κάποια σημεία εντός πόλης γυρνάει σε 3g.Aλλά μιας και αναφέρθηκε για όλες τις πόλεις της Βόρειας Ελλάδας στα Γρεβενά για παράδειγμα δεν έχει 4g αλλά η cosmote έχει.Το οποίο όμως 3g ειναι hspa+ και κάνεις άνετα δουλειά..Καμμιά σχέση με 3g-->umts της wind..
Link to comment
Share on other sites

Σε προσκαλώ να έρθεις..... Θα δεις τα ακριβώς ανάποδα. Β.Ελλάδα πολυ πίσω σε σχέση με την cosmote σε 4g.

 

Όσο για την wind είναι ανύπαρκτη σε 4g εκτός Θεσσαλονίκης.

 

Ήμουν βόρεια Ελλάδα.

Και ξανά λέω. Φτάνει την Cosmote. Δεν είναι ίδια.

Από νέο χρόνο που θα ανεβεί η Victus (εννοώ και για Wind) προς τα πάνω θα την φτάσει.

Προς το παρόν Νότια Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν βόρεια Ελλάδα.

Και ξανά λέω. Φτάνει την Cosmote. Δεν είναι ίδια.

Από νέο χρόνο που θα ανεβεί η Victus (εννοώ και για Wind) προς τα πάνω θα την φτάσει.

Προς το παρόν Νότια Ελλάδα

 

Πες τους να πάνε και προς Κέρκυρα γιατί η κατάσταση με Vodafone απλά δε παλεύεται. 4G outdoor με 1-2 γραμμές να τρεμοσβήνει, 3G το ίδιο και πάντα ταχύτητες 2-10Mbps (10Μbps ακούγεται πολύ αισιόδοξο!). Και η Cosmote τα ίδια χάλια έχει στην Κέρκυρα αλλά να έχουμε να λέμε...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να πάνε και προς Κέρκυρα γιατί η κατάσταση με Vodafone απλά δε παλεύεται. 4G outdoor με 1-2 γραμμές να τρεμοσβήνει, 3G το ίδιο και πάντα ταχύτητες 2-10Mbps (10Μbps ακούγεται πολύ αισιόδοξο!). Και η Cosmote τα ίδια χάλια έχει στην Κέρκυρα αλλά να έχουμε να λέμε...

 

Κέρκυρα νομίζω τελείωσαν με την Wind.

Link to comment
Share on other sites

Μένω στα Βριλήσσια. Η μόνη εταιρία με πολύ ισχυρό σήμα στο σπίτι μου είναι η Vodafone. 4G φυσικά. Οι άλλες κοιμούνται ακόμα. Τι θέλω να πω. Ίσως άργησε, αλλά καλύπτει με άλματα το κενό.
Link to comment
Share on other sites

4G στην Αγριά Βόλου. Προστέθηκε στον σταθμό του αγίου Αποστόλου του Νέου. 1800άρι. Λόγω θέσης, καλύπτει αρκετούς εσωτερικούς χώρους και αρκετούς εξωτερικούς και στα Κάτω Λεχώνια και στα Άνω Λεχώνια. Όπως επίσης και αγιο Βλάσιο σε κάποιους εσωτερικούς χώρους και εξωτερικους:up: Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

4G στην Αγριά Βόλου. Προστέθηκε στον σταθμό του αγίου Αποστόλου του Νέου. 1800άρι. Λόγω θέσης, καλύπτει αρκετούς εσωτερικούς χώρους και αρκετούς εξωτερικούς και στα Κάτω Λεχώνια και στα Άνω Λεχώνια. Όπως επίσης και αγιο Βλάσιο σε κάποιους εσωτερικούς χώρους και εξωτερικους:up:

 

Μπράβο! Λογικά και Άγιο Γεώργιο θα καλύπτει απο εκεί!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως. Αν πάω αύριο θα σου πω. Αλλά νομίζω ότι ο άγιος Γεώργιος δεν έχει άμεση οπτική επαφή με αυτόν τον σταθμό στον άγιο Απόστολο,αλλά κυρίως με τον σταθμό που είναι στον άγιο Βλάσιο (ο οποίος θέλει κι αυτός προσθήκη 4G) για να είναι πιο ολοκληρωμένη η κάλυψη.

 

(Πολλοί άγιοι μαζευτήκαν στην περιοχή:p)

Link to comment
Share on other sites

4G στην Αγριά Βόλου. Προστέθηκε στον σταθμό του αγίου Αποστόλου του Νέου. 1800άρι. Λόγω θέσης, καλύπτει αρκετούς εσωτερικούς χώρους και αρκετούς εξωτερικούς και στα Κάτω Λεχώνια και στα Άνω Λεχώνια. Όπως επίσης και αγιο Βλάσιο σε κάποιους εσωτερικούς χώρους και εξωτερικους:up:

 

Τρέχει η Vodafone βλέπουμε ΑΡΚΕΤΑ στην επέκταση του 4G δικτύου της , στην Ελλάδα .

 

Μπράβο .

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει η Vodafone βλέπουμε ΑΡΚΕΤΑ στην επέκταση του 4G δικτύου της , στην Ελλάδα .

 

Μπράβο .

 

Να δούμε όμως πότε θα αναρτήσει και κανά χάρτη με την κάλυψη 4G όπως οι μπλέ και οι πράσινοι...

Τους το έχω θίξει με e-mail 2-3 φορές για να πάρω την αόριστη απάντηση: "Είναι μέσα στα άμεσα σχέδιά μας"...

:wacko:

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω 4G συσκευή. Στο 3G στην Άρτα η κατάσταση είναι τραγική. Η cosmote, στον αντίποδα, "φυσάει".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

4g στο Δασκαλειο Κερατεας μονο σε εξωτερικο χωρο εχω ποιασει και αυτό μονο για μερικα δευτερόλεπτα μεσα στο σπιτι δεν υπαρχει καθολου , αντιστοιχα εδώ και καιρο εχει η κοσμοτε και μεσα στο σπιτι με χειροκινητη αναζητηση το εμφανιζει και επισης η wind εχει και αυτή 4g που το εβαλε εδώ και κανενα χρονο! . Ποτε θα δω καλυψη 4g μεσα στο σπιτι δεν ξερω...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις πότε θα γίνει η αντικατάσταση του δικτύου σε HUAWEI για τα νησιά του Β. Αιγαίου?

Είχα την εντύπωση ότι μετά τις Κυκλάδες που τελειωνουν θα είχαμε σειρά εμείς,αλλά χτες είδα σε διαφήμιση ότι ακολουθούν Δωδεκάνησα και μετά Β. Κρήτη,εμείς πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Band 20 σε σταθμό του Πηλίου. Μάλλον είναι ο σταθμός πάνω απ'τα άνω Λεχώνια, προς άγιο Βλάσιο. Εάν αναβαθμίστηκε αυτός, μιλάμε σίγουρα για άψογη κάλυψη 4G σε άνω και Κάτω Λεχώνια, άγιο Βλάσιο, άγιο Γεώργιο, Πλατανίδια, Μαλάκι κλπ. και ίσως κατά τόπους προς Πινακάτες Θα ενημερώσω εντός των επόμενων ημερών που θα επισκεφθώ τις περιοχές.

 

Από κάτι speedtests που μου έστειλαν, οι ταχύτητες downloading κυμαίνονται γύρω στα 60 Mbps

 

Μάλλον πήρε με τη σειρά το Πήλιο και αναβαθμίζει αυτόν τον καιρό! Και μιλάμε για 4G σε αρκετά σημεία που ο ανταγωνισμός(Cosmote, γιατί εκεί Wind δεν....) έχει με το ζόρι 2G

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...