Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι κρυφή η περιοχή που πήγες? Καλό θα ήταν να την αναφέρεις...

 

Μόλις έχω την επίσημη απάντηση από την εταιρία θα το δημοσιοποιήσω πλήρως και το μέρος και το τι μου απάντησαν. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι ειναι ανάλογα την περιοχή.πχ Κοζάνη η wind έχει umts.Η vodafone έχει καλό 3g σε σχέση με wind και χάλια 4g σε σχέση με cosmote,καθώς πέφτει σχετικά εύκολα σε 3g.Σημερινή μέτρηση 3g απο το κέντρο της πόλης όπου πιάνει και 4g αλλά πέφτει σε 3g σχετικά εύκολα.Απο την άλλη η cosmote σαρώνει στο 4g και η wind 3η και καταιδρωμένη.. :lol:

http://s10.postimg.org/cmqnvcuop/Screenshot_2015_11_04_14_21_05.png

post images

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνώ στην υποστήριξη και ρωτάω μπορείτε να μου πείτε αν σε συγκεκριμένη περιοχή έκτος Αθηνών στην αττική που θα παρευρεθώ τις προσεχείς ήμερες έχει κάλυψη ; Ναι μου λένε εσωτερική και εξωτερική.

 

Πήγα και είχε ένδειξη 3g άκουσον άκουσον εκεί που οι άλλοι είχαν 4g και το χειρότερο είναι ότι είναι ping 200+ και max upload + download γύρω 1mbps και το skype όλο έπεφτε. Και ήταν στο σύνολο της περιοχής.

 

1. Σου είπαν την αλήθεια. Τους ρώτησες αν είχαν κάλυψη και είχαν (2G και 3G). Το ότι δεν είχε 4G ενώ οι άλλες είχαν, ισχύει και για τις άλλες το ίδιο, σε άλλες περιοχές :)

2. Όσον αφορά το ping, προσωπικά όπου έχω κάνει μέτρηση, η μέγιστη τιμή που πήρα ήταν γύρω στα 60 ms (3G-4G). Συνήθως παίρνω γύρω στα 30 ms. Δεν αμφισβητώ τα 200 ms, αλλά προσωπικά δεν τα έχω δει σε κανένα από τα 3 δίκτυα:p

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

1. Σου είπαν την αλήθεια. Τους ρώτησες αν είχαν κάλυψη και είχαν (2G και 3G). Το ότι δεν είχε 4G ενώ οι άλλες είχαν, ισχύει και για τις άλλες το ίδιο, σε άλλες περιοχές :)

2. Όσον αφορά το ping, προσωπικά όπου έχω κάνει μέτρηση, η μέγιστη τιμή που πήρα ήταν γύρω στα 60 ms (3G-4G). Συνήθως παίρνω γύρω στα 30 ms. Δεν αμφισβητώ τα 200 ms, αλλά προσωπικά δεν τα έχω δει σε κανένα από τα 3 δίκτυα:p

 

Με συγχωρείς αλλά οι εκπρόσωποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Τους ζήτησα να μου απαντήσουν γραπτώς. Δεν είχα ρωτήσει για 4g είχα ρωτήσει για επαρκή κάλυψη σε 3g/4g.... Πάλι τα αδικαιολόγητα πάτε να δικαιολογήσετε....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι βρε παιδιά! Έχει πάει κάνεις πρόσφατα στην Αυλώνα στο στρατόπεδο; Πως είναι η κατάσταση εκεί σε 2G / 3G ;;
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα παρουσιαστεί πριν 2.5 χρόνια, ήταν αυτή με το καλύτερο σήμα, & Μάλιστα με πολύ υψηλές ταχύτητες σε 3G!Η Cosmote είχε θεματάκια μέσα στους θαλάμους,έχανε το 3G αρκετά συχνά & το γυρνούσε σε 2G.Η Vodafone ισχυρό 3G και μέσα στους θαλάμους

Σε 3.5 βδομάδες έκανα κίνηση περίπου 30 GB,μέχρι να ορκιστώ:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η Vodafone δεν παρέχει σταθερο τηλέφωνο σε κάποια σημεία στην επαρχία.Περιμένουμε,περιμένουμε ,αλλά πόσο? Θα κάνατε πακέτο συμβόλαιο στη Βοντα οταν δεν μπορείτε να το συνδυάσετε με σταθερή? νομίζω πως είναι μικρή η χώρα μας για να μην καλύπτεται ολόκληρη......
Link to comment
Share on other sites

η Vodafone δεν παρέχει σταθερο τηλέφωνο σε κάποια σημεία στην επαρχία.Περιμένουμε,περιμένουμε ,αλλά πόσο? Θα κάνατε πακέτο συμβόλαιο στη Βοντα οταν δεν μπορείτε να το συνδυάσετε με σταθερή? νομίζω πως είναι μικρή η χώρα μας για να μην καλύπτεται ολόκληρη......

 

 

 

Το θεμα ειναι οι κεραιες.Γιατι μερικοι εξυπνακηδες θεωρουν οτι ειναι επικινδυνες περισσοτερο απο της Τηλεορασης και του wifi οι κεραιες κινητης.Αλλα χωρις κεραιες σημα δεν μπορει να υπαρξει.Πολλες κεραιες ειναι συνηθως της Vodafone και της Wind οπου ξηλωνονται.Παραλληλα ειναι και η μορφολογικη επιφανεια που εχει η χωρα μας.Εχει πολλα βουνα και αρκετα φυσικα εμποδια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

η Vodafone δεν παρέχει σταθερο τηλέφωνο σε κάποια σημεία στην επαρχία.Περιμένουμε,περιμένουμε ,αλλά πόσο? Θα κάνατε πακέτο συμβόλαιο στη Βοντα οταν δεν μπορείτε να το συνδυάσετε με σταθερή? νομίζω πως είναι μικρή η χώρα μας για να μην καλύπτεται ολόκληρη......

 

Πραγματικά αν είχε εξελιχθεί η δορυφορική τεχνολογία των φορητών συσκευών σίγουρα παρα το μειονέκτημά της εσωτερικής κάλυψης των χαμηλών ταχυτήτων και του υψηλού κόστους θα το προτιμούσα παρόλο το latency που έχει . Τουλάχιστον θα ήξερα ότι είχα κάλυψη παντού . :)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Για τη σταθερή τηλεφωνία μιλάει

 

Το ξέρουμε ....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι πολλά χρόνια στη Βόντα... και πριν απο δύο χρόνια περίπου πήγα για ένα χρόνο στην Κοσμοτέ.

 

Στην περιοχή της Κατερίνης που μένω, ήταν προφανές τότε η υπεροχή της κοσμοτέ ειδικά σε 4g. Δεν υπήρχε σύγκριση.

 

Η Βόντα, είχε κάλυψη μόνο στο κέντρο της πόλης και όχι όλο.

 

Τώρα είμαι ξανά και πάλι στη Βόντα.

 

Πλέον, το τελευταίο διάστημα, δηλαδή εδώ και κανέναν μήνα, έχει αλλάξει τελείως το σκηνικό. Κάλυψη 4g σχεδόν παντού. Στο σπίτι μου που δεν είχα ποτέ έχω τώρα δύο με τρεις γραμμές και κάνοντας τέστ ταχύτητας, έχω πιάσει σε εσωτερικό χώρο γύρω στα 25 με 27..... και σε εξωτερικό έχει πιάσει μέχρι και 62. Γενικά η κάλυψη μέσα στην πόλη είναι πλέον πολύ δυνατή, σε όσα σημεία και να έτυχε να βρεθώ είτε στο κέντρο είτε πιο περιφερειακά. Γενικώς, πολύ ευχαριστημένος.

 

Απλά για να σας δώσω μια εικόνα από την περιοχή.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Χθες στη συνάντηση στη Θεσσαλονίκη

https://goo.gl/photos/Pyg1cNcM41jThfYR6

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι πολλά χρόνια στη Βόντα... και πριν απο δύο χρόνια περίπου πήγα για ένα χρόνο στην Κοσμοτέ.

 

Στην περιοχή της Κατερίνης που μένω, ήταν προφανές τότε η υπεροχή της κοσμοτέ ειδικά σε 4g. Δεν υπήρχε σύγκριση.

 

Η Βόντα, είχε κάλυψη μόνο στο κέντρο της πόλης και όχι όλο.

 

Τώρα είμαι ξανά και πάλι στη Βόντα.

 

Πλέον, το τελευταίο διάστημα, δηλαδή εδώ και κανέναν μήνα, έχει αλλάξει τελείως το σκηνικό. Κάλυψη 4g σχεδόν παντού. Στο σπίτι μου που δεν είχα ποτέ έχω τώρα δύο με τρεις γραμμές και κάνοντας τέστ ταχύτητας, έχω πιάσει σε εσωτερικό χώρο γύρω στα 25 με 27..... και σε εξωτερικό έχει πιάσει μέχρι και 62. Γενικά η κάλυψη μέσα στην πόλη είναι πλέον πολύ δυνατή, σε όσα σημεία και να έτυχε να βρεθώ είτε στο κέντρο είτε πιο περιφερειακά. Γενικώς, πολύ ευχαριστημένος.

 

Απλά για να σας δώσω μια εικόνα από την περιοχή.

 

Ευχαριστούμε για την ωραια ενημέρωση , για την Κατερίνη ;)

 

Όπως έχουμε πολλές φορές ξαναπει , η COSMOTE είναι ΠΟΛΥ ανώτερη έναντι της Vodafone στην κάλυψη 4G στην Ελληνική Επικράτεια . Οι πάντες το λένε αυτό και το βλέπουμε όλοι καθημερινά .

 

Όμως και η Vodafone εχει κάνει ΠΟΛΥ μεγάλη πρόοδο στην επέκταση της 4G κάλυψης στην Ελλάδα , ειναι αλήθεια αυτό .

 

Πάντως τιποτα στην ζωή αυτή που ζούμε δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΟ . Για παράδειγμα στην Λάρισα και στον Βόλο , (όπως εχω ξαναπει , καθώς και ο φίλος kotsianis) , υπερτερεί με ΔΙΑΦΟΡΑ η 4G κάλυψη της Vodafone , στην ένταση του σήματος και γενικότερα είναι πιο εκτεταμένη στις 2 αυτές πόλεις της Θεσσαλίας .

 

Ειδικά στον πολυσύχναστο καθημερινά ΟΣΕ της Λάρισας , (όπως εχω ξαναγράψει σε παλαιότερο ποστ) , το 4G σήμα της Vodafone , είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ . Πιο κορυφαίο δεν γίνεται πολύ απλά . Το αντίστοιχο 4G σήμα της COSMOTE , είναι 1-2 γραμμές , στον ΟΣΕ της Λάρισας .

 

Στο μισό πάρκο του Αλκαζάρ στην Λάρισα να πω (όχι σε όλο το πάρκο όμως) , και τα 2 δίκτυα έχουν ΚΟΡΥΦΑΙΟ 4G σήμα .

 

Οπότε για να καταλήξουμε , μπορεί η COSMOTE να υπερέχει με διαφορά στην 4G κάλυψη στην Ελλάδα , αλλά και η Vodafone προσπαθεί και μάλιστα πολύ και δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αμελητέο και άσχημο το δικό της 4G δίκτυο στην Ελλάδα .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Βόλου πάντως η Vodafone έχει 4G μόνο σε εξωτερικούς χώρους και η Cosmote τέρμα σε εσωτερικούς χώρους. Από ταχύτητες δε ξέρω αλλά από κάλυψη η Vodafone είναι πολύ χειρότερη από την Cosmote στο Βόλο. Με μεγάλη διαφορά.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι πολλά χρόνια στη Βόντα... και πριν απο δύο χρόνια περίπου πήγα για ένα χρόνο στην Κοσμοτέ.

 

Στην περιοχή της Κατερίνης που μένω, ήταν προφανές τότε η υπεροχή της κοσμοτέ ειδικά σε 4g. Δεν υπήρχε σύγκριση.

 

Η Βόντα, είχε κάλυψη μόνο στο κέντρο της πόλης και όχι όλο.

 

Τώρα είμαι ξανά και πάλι στη Βόντα.

 

Πλέον, το τελευταίο διάστημα, δηλαδή εδώ και κανέναν μήνα, έχει αλλάξει τελείως το σκηνικό. Κάλυψη 4g σχεδόν παντού. Στο σπίτι μου που δεν είχα ποτέ έχω τώρα δύο με τρεις γραμμές και κάνοντας τέστ ταχύτητας, έχω πιάσει σε εσωτερικό χώρο γύρω στα 25 με 27..... και σε εξωτερικό έχει πιάσει μέχρι και 62. Γενικά η κάλυψη μέσα στην πόλη είναι πλέον πολύ δυνατή, σε όσα σημεία και να έτυχε να βρεθώ είτε στο κέντρο είτε πιο περιφερειακά. Γενικώς, πολύ ευχαριστημένος.

 

Απλά για να σας δώσω μια εικόνα από την περιοχή.

 

 

 

 

Μεγαλε,και η Cosmote ειναι καλη.Εγω που κανω διακοπες στη Λεπτοκαρυα,ειχα φετος καρτες Wind(Q),μια CU και μια Whats Up.Η Q εχει Gprs στα περιχωρα(πανω απο τα ΚΑΑΥ). και στην παραλια οριακο 3G.Στο χωριο πανω εχει κανονικα,και στον πεζοδρομο καμπανα.Η Cosmote χαμηλο 3G σε εσωτ.χωρους και καμια φορα πεφτει σε Edge.Παραλια και χωριο εχει 3G.Η Vodafone μεσα και εξω απο κτηρια εχει 3G καμπανα και στην παραλια αλλα και στο χωριο.Στον Σταθμο του ΟΣΕ ολες πιανουν καμπανα 3G.Φιλος με CU ειχε και 4G.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστούμε για την ωραια ενημέρωση , για την Κατερίνη ;)

 

 

 

 

 

Όπως έχουμε πολλές φορές ξαναπει , η COSMOTE είναι ΠΟΛΥ ανώτερη έναντι της Vodafone στην κάλυψη 4G στην Ελληνική Επικράτεια . Οι πάντες το λένε αυτό και το βλέπουμε όλοι καθημερινά .

 

 

 

 

 

Όμως και η Vodafone εχει κάνει ΠΟΛΥ μεγάλη πρόοδο στην επέκταση της 4G κάλυψης στην Ελλάδα , ειναι αλήθεια αυτό .

 

 

 

 

 

Πάντως τιποτα στην ζωή αυτή που ζούμε δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΟ . Για παράδειγμα στην Λάρισα και στον Βόλο , (όπως εχω ξαναπει , καθώς και ο φίλος kotsianis) , υπερτερεί με ΔΙΑΦΟΡΑ η 4G κάλυψη της Vodafone , στην ένταση του σήματος και γενικότερα είναι πιο εκτεταμένη στις 2 αυτές πόλεις της Θεσσαλίας .

 

 

 

 

 

Ειδικά στον πολυσύχναστο καθημερινά ΟΣΕ της Λάρισας , (όπως εχω ξαναγράψει σε παλαιότερο ποστ) , το 4G σήμα της Vodafone , είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ . Πιο κορυφαίο δεν γίνεται πολύ απλά . Το αντίστοιχο 4G σήμα της COSMOTE , είναι 1-2 γραμμές , στον ΟΣΕ της Λάρισας .

 

 

 

 

 

Στο μισό πάρκο του Αλκαζάρ στην Λάρισα να πω (όχι σε όλο το πάρκο όμως) , και τα 2 δίκτυα έχουν ΚΟΡΥΦΑΙΟ 4G σήμα .

 

 

 

 

 

Οπότε για να καταλήξουμε , μπορεί η COSMOTE να υπερέχει με διαφορά στην 4G κάλυψη στην Ελλάδα , αλλά και η Vodafone προσπαθεί και μάλιστα πολύ και δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ αμελητέο και άσχημο το δικό της 4G δίκτυο στην Ελλάδα .

 

 

 

 

Σεβαστη η γνωμη σου,ειναι καλυτερη απο Wind,αλλα οταν στο σπιτι μου δεν πιανει,ειδικα στον κοινοχρηστο δεν μπορω να εχω καρτα Vodafone.Την πατησαν παλια οι γονεις μου και απο τοτε δεν βαζουν.Μην ξεχασω και το οριο ορθης πολιτικης χρησης στα MB,το οποιο σε κανει να μην βαζεις πολλα πακετα αλλα οταν εξαρτιεσαι απο τα δεδομενα ειναι μπελας.Και εχει πιο πολλες προσφορες απο την Whats Up.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασω και το οριο ορθης πολιτικης χρησης στα MB,το οποιο σε κανει να μην βαζεις πολλα πακετα αλλα οταν εξαρτιεσαι απο τα δεδομενα ειναι μπελας.

 

Εχμ, το ημερήσιο όριο είναι 500 MB.. Για φυσιολογική χρήση internet (ακόμη και για πολλά τραγούδια YouTube βασικά) φτάνουν και περισσεύουν. Αν κάνεις κίνηση 30 GB, ποιο το νόημα να έχεις καρτοκινητό; Ούτε πρόκειται να φτάσεις τέτοιο όγκο μηνιαίως (δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις τόσα πολλά πακέτα δεδομένων σε καρτοκινητό- μέχρι 4 φορές είναι τα πιο πολλά) και ακόμη και να μπορούσες, θα έβγαινε ακριβότερα από συμβόλαιο mobile broadband.

 

Δηλ. ένας μέσος χρήστης F2G ή What's Up ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, κάνει κίνηση πάνω από 500 MB;;;)

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Βόλου πάντως η Vodafone έχει 4G μόνο σε εξωτερικούς χώρους και η Cosmote τέρμα σε εσωτερικούς χώρους. Από ταχύτητες δε ξέρω αλλά από κάλυψη η Vodafone είναι πολύ χειρότερη από την Cosmote στο Βόλο. Με μεγάλη διαφορά.

 

ΔΕΝ ισχύουν σε καμία περίπτωση αυτά που λες Μιχάλη , πιστεψε με .

 

Προσωπικά , δεν δουλεύω σε καμία από τις 2 εταιρειες όπως μου έχουν πει κάποιοι εδώ στο myphone , αλλά αναφέρω τις εντυπώσεις μου γενικά από τα δίκτυα με ΑΠΟΛΥΤΗ αντικειμενικότητα . (προσπαθώ τουλάχιστον) .

 

Σε εσωτερικούς χώρους (προς το παρών τουλάχιστον) , πολύ δύσκολα θα έχει κάποιος τέρμα 4G σήμα απο όλα τα δίκτυα . Αυτό ισχύει όχι μόνο για τον Βολο , αλλά γενικά παντού στην Ελλάδα .

 

Προσωπικά , εχω σε παρα πολλά σημεία σε κτιρια σε εσωτερικούς χώρους 4G σήμα από την Vodafone . Στο κέντρο του Βόλου και εκτός κέντρου . Δεν ξερω εσυ γιατί δεν έχεις και τα αναφέρεις αυτα .

 

Μην μπερδευεις σε παρακαλώ αυτούς που διαβάζουν για τις καλύψεις των δικτύων και θέλουν να ενημερωθούν σωστά .

 

H COSMOTE έχει κορυφαίο 4G σήμα στο λιμάνι , στην Καρτάλη , στην Ιωλκού κοντά στον ΟΤΕ , στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και δεν θυμάμαι που αλλού .

 

ΔΕΝ έχει ΚΟΡΥΦΑΙΟ (ΤΕΡΜΑ) 4G σήμα η Cosmote σε ολόκληρο τον Βολο , όπως επίσης και η Vodafone το ίδιο ακριβώς .

 

Να λέμε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι και σωστά , για να βοηθάμε τους φίλους που θέλουν να ενημερωθούν για τις καλύψεις και όχι να τους μπερδεύουμε χειρότερα .

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο του Βόλου πάντως η Vodafone έχει 4G μόνο σε εξωτερικούς χώρους και η Cosmote τέρμα σε εσωτερικούς χώρους. Από ταχύτητες δε ξέρω αλλά από κάλυψη η Vodafone είναι πολύ χειρότερη από την Cosmote στο Βόλο. Με μεγάλη διαφορά.

 

Ούτε καν δεν ισχύει αυτό...Cosmote δεν έχει τέρμα σήμα, κυρίως στα Παλιά και έξω από Βόλο (Νεαπολη, Διμήνι κλπ)..Σε όλα αυτά τα μέρη η Vodafone είναι ΠΟΛΥ καλύτερη σε σήμα,όπως και προς Γιάννη Δήμου, Ανω Βόλο, νέα Δημητριάδα...το μόνο προβληματικό σημείο στην πόλη του Βόλου είναι ο άγιος Νικόλαος και οι παρακείμενοί οδοι που έχει αφαιρεθεί σταθμός...εκεί η Cosmote έβαλε σταθμό και έχει 4G/3G..Ευελπιστώ και η Vodafone σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Κωνσταντίνε ......................

 

Τουλάχιστον να είμαστε αντικειμενικοί , να ΜΗΝ είμαστε φανατισμένοι - κολλημένοι με κάποιο δίκτυο και να λέμε τα πράγματα έτσι όπως ακριβώς είναι και κυρίως την ΑΛΗΘΕΙΑ .

 

Αυτά τα ποστ τα διαβάζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ , από τους εργαζόμενους στα δίκτυα , μέχρι και τον καθένα μας .

 

Τουλάχιστον να ενημερώνουμε ΣΩΣΤΑ για τις καλύψεις των δικτύων , αυτούς που θέλουν να ενημερωθούν .

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ισχύουν σε καμία περίπτωση αυτά που λες Μιχάλη , πιστεψε με .

 

 

 

 

 

Προσωπικά , δεν δουλεύω σε καμία από τις 2 εταιρειες όπως μου έχουν πει κάποιοι εδώ στο myphone , αλλά αναφέρω τις εντυπώσεις μου γενικά από τα δίκτυα με ΑΠΟΛΥΤΗ αντικειμενικότητα . (προσπαθώ τουλάχιστον) .

 

 

 

 

 

Σε εσωτερικούς χώρους (προς το παρών τουλάχιστον) , πολύ δύσκολα θα έχει κάποιος τέρμα 4G σήμα απο όλα τα δίκτυα . Αυτό ισχύει όχι μόνο για τον Βολο , αλλά γενικά παντού στην Ελλάδα .

 

 

 

 

 

Προσωπικά , εχω σε παρα πολλά σημεία σε κτιρια σε εσωτερικούς χώρους 4G σήμα από την Vodafone . Στο κέντρο του Βόλου και εκτός κέντρου . Δεν ξερω εσυ γιατί δεν έχεις και τα αναφέρεις αυτα .

 

 

 

 

 

Μην μπερδευεις σε παρακαλώ αυτούς που διαβάζουν για τις καλύψεις των δικτύων και θέλουν να ενημερωθούν σωστά .

 

 

 

 

 

H COSMOTE έχει κορυφαίο 4G σήμα στο λιμάνι , στην Καρτάλη , στην Ιωλκού κοντά στον ΟΤΕ , στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και δεν θυμάμαι που αλλού .

 

 

 

 

 

ΔΕΝ έχει ΚΟΡΥΦΑΙΟ (ΤΕΡΜΑ) 4G σήμα η Cosmote σε ολόκληρο τον Βολο , όπως επίσης και η Vodafone το ίδιο ακριβώς .

 

 

 

 

 

Να λέμε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι και σωστά , για να βοηθάμε τους φίλους που θέλουν να ενημερωθούν για τις καλύψεις και όχι να τους μπερδεύουμε χειρότερα .

 

 

 

Σιγουρα κανεις δεν ειναι τελειος.Αλλα εδω και χρονια(απο το 2006 εως σημερα) η Voda στον κοινοχρηστο δεν πιανει.Ενω η Wind που θεωρειται χειροτερη απο Vodafone υπερτερει εστω και με 2G.Μονο η Cosmote ειναι καμπανα στο 3g.Κατι τετοια βλεπω και τρελαινομαι και με τις τρεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχμ, το ημερήσιο όριο είναι 500 MB.. Για φυσιολογική χρήση internet (ακόμη και για πολλά τραγούδια YouTube βασικά) φτάνουν και περισσεύουν. Αν κάνεις κίνηση 30 GB, ποιο το νόημα να έχεις καρτοκινητό; Ούτε πρόκειται να φτάσεις τέτοιο όγκο μηνιαίως (δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις τόσα πολλά πακέτα δεδομένων σε καρτοκινητό- μέχρι 4 φορές είναι τα πιο πολλά) και ακόμη και να μπορούσες, θα έβγαινε ακριβότερα από συμβόλαιο mobile broadband.

 

 

 

 

 

Δηλ. ένας μέσος χρήστης F2G ή What's Up ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, κάνει κίνηση πάνω από 500 MB;;;)

 

 

 

Εγω κανω 1GB σε Data το μηνα.Τωρα με whats up εχω 500MB και ελιωσα σε σαιτ(4-5 μερες εμειναν στην ακρη λογω του Bonus που εδωσε).Σε 18 μερες εκανα 328 MB.Ολα αυτα με chat,fb,sites,viber,tapatalk,ανανεωση για τον καιρο.Youtube καθολου.Αλλα εκανα και οικονομια με το 0.που δεν με χρεωνει.Αμα δεν εκανα,θα τα ειχα φαει ηδη ολα πριν ή θα τελειωναν στις 30 μερες.Αμα λιωσω youtube και internet radio θα παμε στο 1GB ανετα για μηνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω 1GB σε Data το μηνα.Τωρα με whats up εχω 500MB και ελιωσα σε σαιτ(4-5 μερες εμειναν στην ακρη λογω του Bonus που εδωσε).Σε 18 μερες εκανα 328 MB.Ολα αυτα με chat,fb,sites,viber,tapatalk,ανανεωση για τον καιρο.Youtube καθολου.Αλλα εκανα και οικονομια με το 0.που δεν με χρεωνει.Αμα δεν εκανα,θα τα ειχα φαει ηδη ολα πριν ή θα τελειωναν στις 30 μερες.Αμα λιωσω youtube και internet radio θα παμε στο 1GB ανετα για μηνα.

 

Η πολιτική ορθής χρήσης είναι 500 ΜΒ την ημέρα, όχι το μήνα.

 

Βασικά στα 400ΜΒ δεν ήταν; Ανέβηκε το όριο;

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τα 500 ΜΒ είναι ημερήσια, όχι μηνιαία!

 

Όσον αφορά την κάλυψη στον Βόλο, Κωνσταντίνε,μάλλον βιαστηκαμε να την "πούμε" στον Μιχάλη, γιατί αναφέρεται στο κέντρο, όπου όντως στο μεγαλύτερο μέρος της Ερμού στον άγιο Νικόλαο, όντως η Cosmote επειδή έβαλε σταθμό είναι σχεδόν φουλ σε 4G σε εσωτερικούς χώρους. Της Vodafone, ένας σταθμός που κάλυπτε επίσης φουλ, αφαιρέθηκε πριν κάνα 2 χρόνια...Ας ελπίσουμε να βάλει τώρα... αλλά σε όλον τον υπόλοιπο Βόλο, συνολικά, η Vodafone έχει πιο εκτεταμένη κάλυψη 4G..(Γιάννη Δήμου, Ποτάμι στην Ζάχου,Νέα Δημητριάδα, Γοριτσα,Παλιά, Νεαπολη, Διμήνι)

Η Cosmote υπερτερεί στο Πήλιο σε 4G

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν δεν ισχύει αυτό...Cosmote δεν έχει τέρμα σήμα, κυρίως στα Παλιά και έξω από Βόλο (Νεαπολη, Διμήνι κλπ)..Σε όλα αυτά τα μέρη η Vodafone είναι ΠΟΛΥ καλύτερη σε σήμα,όπως και προς Γιάννη Δήμου, Ανω Βόλο, νέα Δημητριάδα...το μόνο προβληματικό σημείο στην πόλη του Βόλου είναι ο άγιος Νικόλαος και οι παρακείμενοί οδοι που έχει αφαιρεθεί σταθμός...εκεί η Cosmote έβαλε σταθμό και έχει 4G/3G..Ευελπιστώ και η Vodafone σύντομα

 

Μόλις ανέφερες το κέντρο του Βόλου. Λυπάμαι αλλα η vodafone είναι άχρηστη στο κέντρο. Ακόμα και σε 2η γενιά. Μέσα σε κτίρια παίζεις το παιχνίδι με ακούσεις; Σε ακούω! Στο νοσοκομείο επίσης 0 σήμα. Αν ο βολος για εσάς είναι η Νεάπολη για εμένα δεν είναι. Με την ίδια λογική η wind είναι καλύτερη από όλες στο Βόλο αλλα δεν... Γιατί κ Ν Δημητριάδα έχει άψογο σήμα κ Νεάπολη κ Αλυκές κ Ν Ιωνία κ Χιλιαδού αλλα κ λιμάνι... Μην βγάζετε το μαύρο άσπρο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέφερες το κέντρο του Βόλου. Λυπάμαι αλλα η vodafone είναι άχρηστη στο κέντρο. Ακόμα και σε 2η γενιά. Μέσα σε κτίρια παίζεις το παιχνίδι με ακούσεις; Σε ακούω! Στο νοσοκομείο επίσης 0 σήμα. Αν ο βολος για εσάς είναι η Νεάπολη για εμένα δεν είναι. Με την ίδια λογική η wind είναι καλύτερη από όλες στο Βόλο αλλα δεν... Γιατί κ Ν Δημητριάδα έχει άψογο σήμα κ Νεάπολη κ Αλυκές κ Ν Ιωνία κ Χιλιαδού αλλα κ λιμάνι... Μην βγάζετε το μαύρο άσπρο...

Βρε Μιχάλη, τις έχω και τις 2 & η Cosmote καλύτερη ήταν μόνο σε άγιο Νικόλαο. Επί ένα 6μηνο τη χρησιμοποιουσα συνεχώς!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...