Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποθέτω ότι μιλάς για τις κανονικές φωτογραφίες και όχι για τα thumbnail previews που δημιουργεί το Android για την Gallery κλπ. Το Satio είναι καθαρά Sybershot κινητό , ο φακός του πιο παχύς (άρα και η καλύτερη ποιότητα φωτογραφιών) και έχει XENON Flash. Δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις από το Arc. Μιλάμε για Android πλέον και μία συσκευή πάχους 8-9 χιλιοστών στη θέση του φακού. Όσο και "όνομα να κουβαλάει" ο Xmor-R σε τέτοιες διαστάσεις μην περιμένετε αποτελέσματα ψηφιακής.

 

Στην κατηγορία του , είναι από τα καλύτερα κινητά σε θέμα φωτογραφίας. Ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ανέβασε μια φωτογραφία να πάρουμε μια ιδέα.

Επίσης το αποτέλεσμα πολλές φορές εξαρτάται και από τις ρυθμίσεις του φωτογράφου. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω (δεν σε ξέρω εξάλλου) δεν είναι άσχημη ιδέα όταν τραβάς με τέτοια κινητά να ξέρεις να χειρίζεσαι έννοιες όπως η (υπερ/υπο)-έκθεση , ταχύτητες κλείστρου , πηγές φωτισμού κλπ. Βοηθάνε πολύ!

 

Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση..Λοιπον ας τα παρουμε ενα ενα.Στο κινητο η φωτογραφια απλα με αφηνει αφωνω οταν την περναω στο pc ειναι το θεμα...Θα σας δειξω μια pic να μου πειτε αν αυτο ειναι το λογικο αποτελεσμα η να μου πειτε αν θελετε φυσικα να αλλαξω τις ρυθμισεις...Και μην φοβασαι δεν παρεξηγουμε ισα ισα να βοηθησεις θελεις :D

 

Οριστε και η pic http://img831.imageshack.us/img831/5690/dsc0033lo.jpg

 

Πέρα από αυτές τις ρυθμίσεις - όντως το αυτόματο δεν ειναι και η καλύτερη επιλογή, ειδικα αν οι συνθήκες φωτισμού δεν ειναι ιδανικές - τσέκαρε και από τις ρυθμίσεις να δεις αν έχεις ορίσει την ανάλυση στα 8Μpixel...

Το λέω γιατι κι εγω κατά λάθος για ενα διάστημα το ειχα ρυθμισμένο στα 6...

 

Οχι φιλε στα 8Mpixel το εχω :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Thanos_Durex ανέβασε την κάπου να μπορέσω να την κατεβάσω γιατί το forum κάνει resize προκειμένου να χωρέσει στο post. Thanks!
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

@Thanos_Durex ανέβασε την κάπου να μπορέσω να την κατεβάσω γιατί το forum κάνει resize προκειμένου να χωρέσει στο post. Thanks!

 

Ενταξει ? http://www.megaupload.com/?d=73UVZ4H6

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα και γω να δω την φωτογραφία που ανεβασες παντως θα κοιτάξω να ανεβάσω δικιές μου , χρησιμοποιώ το κινητό σαν point and shot camera και ειμαι εντυπωσιασμένος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα και γω να δω την φωτογραφία που ανεβασες παντως θα κοιτάξω να ανεβάσω δικιές μου , χρησιμοποιώ το κινητό σαν point and shot camera και ειμαι εντυπωσιασμένος.

 

 

Tο θεμα ειναι οταν περνας τις φωτογραφιες στο pc εισαι το ιδιο εντυπωσιασμενος?Εχω βαλει λινκ να την κατεβασεις ;)

Link to comment
Share on other sites

@Thanos_Durex: Χμ, ναι την κατέβασα και την είδα. Κατά βάση δεν είναι άσχημη , για Android τουλάχιστον.

 

Τώρα είναι λογικό στην οθόνη του κινητού να σου φαίνεται γαμάτη για 2 λόγους.

  1. Γιατί την βλέπεις σε μια οθόνη 4ων ιντσών οπότε τυχόν ατέλειες εξαλείφονται.
  2. Γιατί υπάρχει η λειτουργία Bravia Engine που βελτιστοποιεί την ποιότητα επεικόνισης.

 

Όσον αφορά την φωτογραφία αυτή καθαυτή τώρα. Βλέπω στα detail της ότι ήσουν στο αυτόματο όταν την τραβούσες. Για την συγκεκριμένη (και με τις ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω) τι θα έκανα εγώ.

  • Εφόσον υπάρχουν αντικείμενα τα οποία διαφέρουν σε βάθος (δηλαδή άλλα είναι πιο μπροστά και άλλα πιο πίσω) και θέλω όλα να βγούνε όσο το δυνατόν καλύτερα θα χρησιμοποιούσα την λειτουργία πολυ-εστίασης (εστίαση σε πολλά σημεία) από τις ρυθμίσεις.
  • Επίσης αφού η πηγή φωτός που τροφοδοτεί την εικόνα μου με φως βρίσκεται μπροστά μου (και όχι πίσω μου όπως ήθισται για μια σωστή φωτογραφία) θα φρόντιζα να μειώσω λίγο την έκθεση έτσι ώστε ο φακός να μπορέσει να εστιάσει καλύτερα και πιο σωστά εκεί που πρέπει.
  • Εφόσον μείωσα την έκθεση αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ναι μεν θα μειωθεί στην φωτογραφία η ένταση του φωτός από την λάμπα , αλλά παράλληλα όλη η υπόλοιπη κάβα θα βγει σκοτεινότερη , γι' αυτό θα άναβα το led flash να ρίξει λιγοστό φώς πάνω στα μπουκάλια έτσι ώστε να ισοφαρίσω την χασούρα.
  • Τέλος (στην περίπτωση που το έκανες - δεν μπορώ να καταλάβω αν το έχεις κάνει ή όχι) σε καμία των περιπτώσεων δεν χρησιμοποιούμε το ψηφιακό ζουμ. Είναι ένα παράσιτο στην φωτογραφική δεινότητα αυτών των κινητών και μόνο ζημιώνει τις φωτογραφίες μας. Προτιμούμε να πλησιάσουμε στο θέμα μας περισσότερο παρά να ζουμάρουμε.
  • Κλείνοντας , να πω ότι κακό επίσης κάνει και ο σταθεροποιητής εικόνας (αγγλιστί image stabilizer). Ξέρω ότι η Sony Ericsson τον έβαλε για καλό αλλά ποτέ δεν κατάφερα να πάρω καλή φωτογραφία με αυτή την λειτουργία ενεργοποιημένη. Κλείστον και ανταυτού προσπάθησε να έχεις τα χέρια σου στηριγμένα στους αγκώνες είτε πάνω στο σώμα σου είτε σε κάποια σταθερή επιφάνεια.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν είναι δυνατόν να τα κάνεις κάθε φορά που θέλεις να πάρεις μια φωτογραφία , πολύ περισσότερο όταν σε πιέζει ο χρόνος , η παρέα και οτιδήποτε άλλο. Γι αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει το αυτόματο. Αλλά όταν θέλουμε κάτι ποιοτικό πρέπει να συνυπολογίζουμε όλα τα παραπάνω!

 

Φιλικά! :)

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση και για την ωρα που αφιερωσες για να ασχοληθεις με το θεμα μου..Λοιπον!Οπως ειπες δεν γινεται να τα κανω ολα αυτα π.χ οταν ειμαι σε καποιο μαγαζι μεσα η δεν ξερω και εγω που αλλου...Οποτε με λιγα λογια για να το καταλαβουν και αλλοι που μπορει να εχουν την ιδια αποροια δεν γινεται να εχουμε καλυτερη εικονα στο pc απο αυτη που εχω ανεβασει ?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση και για την ωρα που αφιερωσες για να ασχοληθεις με το θεμα μου..Λοιπον!Οπως ειπες δεν γινεται να τα κανω ολα αυτα π.χ οταν ειμαι σε καποιο μαγαζι μεσα η δεν ξερω και εγω που αλλου...Οποτε με λιγα λογια για να το καταλαβουν και αλλοι που μπορει να εχουν την ιδια αποροια δεν γινεται να εχουμε καλυτερη εικονα στο pc απο αυτη που εχω ανεβασει ?

 

Λίγο καλύτερα γίνεται.

Αν ακολουθήσεις τις απλές συμβουλές. Δηλαδή:

-Μην ζουμάρεις.

-Απενεργοποίησε μόνιμα τον σταθεροποιητή εικόνας.

(Δηλαδή τα δύο πράγματα που συνήθως καταστρέφουν την φωτογραφία σε ένα Android κινητό.)

-Χρησιμοποίησε την απλή εστίαση (1 τετραγωνάκι) τότε ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την λήψη με αφή. Αυτό θα μειώσει σημαντικά τα κουνήματα και την εστίαση. Με αυτές τις ρυθμίσεις τράβηξα όλες τις φωτογραφίες καλοκαιρινών διακοπών με το X10i μου!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερα γίνεται.

Αν ακολουθήσεις τις απλές συμβουλές. Δηλαδή:

-Μην ζουμάρεις.

-Απενεργοποίησε μόνιμα τον σταθεροποιητή εικόνας.

(Δηλαδή τα δύο πράγματα που συνήθως καταστρέφουν την φωτογραφία σε ένα Android κινητό.)

-Χρησιμοποίησε την απλή εστίαση (1 τετραγωνάκι) τότε ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την λήψη με αφή. Αυτό θα μειώσει σημαντικά τα κουνήματα και την εστίαση. Με αυτές τις ρυθμίσεις τράβηξα όλες τις φωτογραφίες καλοκαιρινών διακοπών με το X10i μου!

 

Ωραια θα κοιταξω να τραβηξω με αυτες τις ρυθμισεις και θα ξανα βαλω να δεις :p Σε ευχαριστω και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Εχει το Arc image stabilizer;;; :confused:

 

To x10 έχει , οπότε εφόσον πάνω κάτω μιλάμε για την ίδια σειρά απλά πιο εξελιγμένη , δε βλέπω τον λόγο γιατί να το αφαίρεσαν. Εκτός αν κατάλαβαν πλέον και οι ίδιοι ότι είναι μια μ@λ$ία και μισή και ότι μόνο κακό κάνει στις φωτογραφίες.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

To Αrc πάντως που έχω στα χέρια μου δεν έχει τέτοια ρύθμιση. Το stabilizer μειώνει τον χρόνο που το κλείστρο παραμένει ανοικτό (ωστε να μην προλάβει να βγεί η φωτο κουνημένη) και για να επαρκέσει το φως ανεβάζει το ISO. Αυτό μεταφράζεται σε θόρυβο, δηάδή μπόλικους έγχρωμους κόκκους!

 

Αν υπάρχει , διότι δεν έχω εγώ Arc , δεν θα είναι στις touch ρυθμίσεις κατά το standby της φωτογραφικής μηχανής (εκεί δηλαδή που διαλέγεις τα Megapixel και οτιδήποτε άλλο). Πρέπει να πατήσεις το hard-key του menu και να πας στις ρυθμίσεις. Εμένα τουλάχιστον έτσι γίνεται.

 

Ορίστε: http://www.youtube.com/watch?v=9VdlhIEuIpY

Τραβηγμένο από την δική μου συσκευή!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι

1 μπροστινη καμερα εχει?

2 σε τσεπη στο παντελονι το νιωθεται ασχημα?ειναι μεν λεπτο αλλα νομιζω οτι μπορει να με ενοχλει (απλα δεν μπορω να βρω καποιο να το δοκιμασω στη τσεπη μου

3 καποιο προβλημα σαν συσκευη εχει βγαλει?πχ το μινι και μινι προ εχουνε τον λεγομενο θορυβο στην καμερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω βοηθεια παταω να δω το IMEI του κινητου μου και μ λεει

****************-4..Ειναι φυσιολογικο που εχει -4?

Edited by Devolution
Link to comment
Share on other sites

Hi,εκανα επαναφορα εργ. ρυθμ. και ξαναπερασα το 2.3.3, v 4 αλλα το market ειναι το παλιο... Πριν λιγο καιρο ειχε αλλαξει αλλα τωρα βλεπω το παλιο...τι παιζει? Πως θα περαστει το νεο? Update δοκιμασα κ δεν εχει αλλη εκδοση το κιν..

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερα γίνεται.

Αν ακολουθήσεις τις απλές συμβουλές. Δηλαδή:

-Μην ζουμάρεις.

-Απενεργοποίησε μόνιμα τον σταθεροποιητή εικόνας.

(Δηλαδή τα δύο πράγματα που συνήθως καταστρέφουν την φωτογραφία σε ένα Android κινητό.)

-Χρησιμοποίησε την απλή εστίαση (1 τετραγωνάκι) τότε ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την λήψη με αφή. Αυτό θα μειώσει σημαντικά τα κουνήματα και την εστίαση. Με αυτές τις ρυθμίσεις τράβηξα όλες τις φωτογραφίες καλοκαιρινών διακοπών με το X10i μου!

Γεια χαρα παιδια, εχω το satio και αυτες οι δυο επιλογες καταστεφουν την φωτογραφια και στο δικο μου, στο ζουμ οσο ποιο πολυ τοσο χειροτερη.

Εχω ''παιξει'' με το arc για λιγη ωρα μεσα σε μαγαζια που το εχουν για δειγμα, οποτε δεν το ξερω....

Στο εγχειριδιο του σατιο για την φωτογραφια λεει αυτο:

2 Για να χρησιμοποιήσετε την αυτόματη εστίαση, πιέστε μέχρι τη μέση. Το εικονίδιο αρχίζει να αναβοσβήνει.

3 Οταν εμφανιστεί το εικονίδιο , πιέστε μέχρι το τέρμα για να τραβήξετε τη φωτογραφία.

Για να τραβήξετε τη φωτογραφία πιο γρήγορα, μπορείτε να παραλείψετε το βήμα 2 και να πιέσετε μέχρι το τέρμα

και πραγματικα με την αυτοματη εστιαση οι φωτογραφιες ειναι πολυ καλες, κατα τη γνωμη μου! το Arc εχει τετοια επιλογη(πιστευω πως ναι)?

EDIT: ειδα το εγχειριδιο και το εχει.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Hi,εκανα επαναφορα εργ. ρυθμ. και ξαναπερασα το 2.3.3, v 4 αλλα το market ειναι το παλιο... Πριν λιγο καιρο ειχε αλλαξει αλλα τωρα βλεπω το παλιο...τι παιζει? Πως θα περαστει το νεο? Update δοκιμασα κ δεν εχει αλλη εκδοση το κιν..

 

Sent from my LT15i using Tapatalk

google it για το καινουργιο market και κατεβασε την εφαρμογη για τον καινουργιο,μολις πατησεις εγκατασταση θα το κανει update μονο του

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

google it για το καινουργιο market και κατεβασε την εφαρμογη για τον καινουργιο,μολις πατησεις εγκατασταση θα το κανει update μονο του

 

ΟΚ..DONE

 

Thanks man

Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι Sony Ericsson XPERIA Arc , αγορασμένο από ΕΛΛΑΔΑ , ρίξτε μια ματιά σ' αυτό!

 

Με λίγα λόγια η αγαπητή Sony Ericsson σας κάνει δώρο ένα -υπό άλλες συνθήκες- επί πληρωμή GPS (από τα καλύτερα που υπάρχουν) και δώρο και τους ελληνικούς χάρτες! Αλίμονο σε μας τους υπόλοιπους! Καλορίζικο!

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Οι κάτοχοι Sony Ericsson XPERIA Arc , αγορασμένο από ΕΛΛΑΔΑ , ρίξτε μια ματιά σ' αυτό!

 

Με λίγα λόγια η αγαπητή Sony Ericsson σας κάνει δώρο ένα -υπό άλλες συνθήκες- επί πληρωμή GPS (από τα καλύτερα που υπάρχουν) και δώρο και τους ελληνικούς χάρτες! Αλίμονο σε μας τους υπόλοιπους! Καλορίζικο!

''μην φας εχουμε γλαροσουπα!!!!'' χαχαχαχα εγω αγορασμενο απο το plaisio αν δεν εβρισκα κατα τυχη απο μονος μου τροπο ''πατεντα'' τους αρτες θα τους πληρωνα, αλλα σε αλλους ειναι τζαμπα σε μενα οχι παντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας.πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να πουληθεί το arc σε άριστη κατάσταση;Σας ρωτάω γιατί σε vodafone ,wind κ.α το έχουν 540€ περίπου ενω αλλού το βρίσκεις αρκετά πιο χαμηλά σε τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς εγώ δεν είχα κανένα θέμα με τους χάρτες!Αρχές Αυγούστου το πήρα!Για όσους δεν ξέρουν:

 

1.Να είστε συνδεδεμένοι με wifi δίκτυο!

2.Μπείτε στο market και κάντε εγκατάσταση το NDRIVE για Xperia!

3.Αφού τελειώσει ανοίξτε το πρόγραμμα(θα σας ζητήσει να ανοίξει το gps και πατήστε ναι!) και αυτό αυτόματα θα αρχίσει να κάνει update και να εγκαθιστά τον χάρτη!Υπόψιν......μπορεί να σας βγάλει 2 εκδόσεις του ελληνικού χάρτη!Αυτός που λέει στην περιγραφή του αρχείου κάτι για latin έχει τα πάντα γραμμένα στα λατινικά(διευθύνσεις κ.α.) ενώ ο άλλος κανονικά στα ελληνικά!Εγώ προσωπικά εγκατέστησα και τα δύο!

4.Έπειτα να είστε κάπου έξω για να βρει το σήμα και από εκεί κι έπειτα από τις ρυθμίσεις μπορείτε να αγοράσετε και άλλες φωνές κ.α.!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας.πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να πουληθεί το arc σε άριστη κατάσταση;Σας ρωτάω γιατί σε vodafone ,wind κ.α το έχουν 540€ περίπου ενω αλλού το βρίσκεις αρκετά πιο χαμηλά σε τιμή.

 

Από τη στιγμή που το βρίσκεις στο internet στα 350ε καινούργιο , φαντάζομαι μεταχειρισμένο έστω και σε άριστη κατάσταση η τιμή του θα πρέπει να είναι αρκετά πιο χαμηλή. Γνώμη μου πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια αυτά που βρίσκουμε 350 ευρώ στο ίντερνετ, έχει πάρει κανείς; Έχουν κάποια διαφορά στη συσκευασία, στην ποιότητα, ή είναι απλά παραεισαγωγής; Ελληνικά κανονικά φαντάζομαι. Τις προάλλες ήμουν πλαίσιο και έπαιξα λίγο με το κινητό, έει δυνατό ηχείο ή είναι εντύπωση μου;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας.πόσο πιστεύετε ότι μπορεί να πουληθεί το arc σε άριστη κατάσταση;Σας ρωτάω γιατί σε vodafone ,wind κ.α το έχουν 540€ περίπου ενω αλλού το βρίσκεις αρκετά πιο χαμηλά σε τιμή.

Από τη στιγμή που το βρίσκεις στο internet στα 350ε καινούργιο , φαντάζομαι μεταχειρισμένο έστω και σε άριστη κατάσταση η τιμή του θα πρέπει να είναι αρκετά πιο χαμηλή. Γνώμη μου πάντα :)

 

Δεδομένου αυτού που λέει ο boui , θα πρέπει να κινηθείς γύρω στο 300άρι αφού είναι σε άριστη κατάσταση.

Επίσης μπορείς να πεις σε κάποιον 350 (όσο δηλαδή το βρίσκει και παραεισαγωγής από site εξωτερικού) κι άμα σου πει γκουκ-μουκ πες του ότι του δίνεις μοντέλο ελληνικής αγοράς σε τιμή παραεισαγωγής και σε άριστη κατάσταση.

 

Άκουσα κάτι για τα Multirama βέβαια που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει , πας λέει με το παλιό σου laptop-pda-smartphone (το οποίο πρέπει να είναι 2ετίας το πολύ όμως) τους το δίνεις , συμπληρώνεις και 100 ευρώ από την τσέπη σου και παίρνεις ότι καινούριο θέλεις. Αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν είναι ράδιο αρβύλα , δύσκολα θα πάρει κάποιος μεταχειρισμένο έστω και σε άριστη κατάσταση...

 

Φιλικά πάντα. :cool:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...