Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Sony Ericsson Xperia Arc

 

http://www.sonyericsson.com/cws/file/1.989160.1308575131!translation/image/Xperia-Arc-Black-Be.jpg

 

Χαρακτηριστικά:

 

Camera

8.1 megapixel camera

Up to 2.46x Smart zoom

Auto focus

Touch focus

Video recording

 

Connectivity

3.5 mm audio jack

Bluetooth™ technology

HDMI

USB support

Wi-Fi™

 

Screen

Sony Mobile Bravia Engine

16,777,216 colour multi-touch screen

4.2 inches

480 x 854 pixels (WVGA)

Scratch-resistant

 

Facts

Size: 125 x 63 x 8.7 mm

Weight: 117 grams

Phone memory: Up to 512 MB

Memory card support: microSD™

Memory card included: 16 GB

Operating system: Google™ Android 2.3

Processor: 1GHz Qualcomm

 

Networks

UMTS HSPA 900, 2100

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900

UMTS HSPA 800, 850, 1900, 2100

GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900

 

Colours

Midnight Blue

Misty Silver

 

Επίσημη ιστοσελίδα

 

Flashαρισμα κάποιου Kernel

 

1) Σβήνεις το κινητό και το συνδέεις με τον υπολογιστή το δεξί κουμπί από τα 3 μπροστινά (κουμπί μενού). Αμέσως ανάβει μπλε λαμπάκι που σημαίνει πως έχει συνδεθεί σε fastboot mode.

2) Ανοίγεις το flashtool, πατάς το εικονίδιο με τον κεραυνό, επιλέγεις fastboot mode και οκ. Λογικά πρέπει να γράφει device status FASTBOOT mode.

3) Στο 2ο παράθυρο του flashtool που έχει ανοίξει (fastboot toolbox), πατάς select kernel to flash. Βρίσκεις το .img αρχείο του kernel και πατάς open. Αυτό ήταν. Έχεις φλασάρει τον kernel. Ο fusion δεν έχει ξεχωριστά wifi modules. Aν κάποιος kernel έχει, τότε τα προαποθηκεύεις στην κάρτα μνήμης (πριν φλασάρεις kernel). Αφού φλασάρεις ανοίγεις το κινητό και πατάς συνέχεια το αριστερό κουμπί από τα 3 μπροστινά (back button) μέχρι να εμφανιστεί ένα μενού επιλογών το οποίο χειρίζεσαι με τα κουμπιά του ήχου (για κίνηση πάνω-κάτω), με το home button (επιβεβαίωση) και το back button (πίσω). Πρώτα επιλέγεις wipe data και επιβεβαιώνεις. Μετά wipe cache. Μετά advanced>wipe dalvik cache & τέλος mounts and storage>format/system. Αφού ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ τα κάνεις όλα αυτά, επιλέγεις install zip->τα modules και επιβεβαιώνεις. Περιμένεις λίγο και αφού τελειώσει πας reboot system και τελειώσαμε.

αυτό όσο αναφορά κάποιον Kernel

 

Flashαρισμα Rom

διαδικασια flash μιας rom:

- αφου εχεις κατεβασει τη ρομ που θελεις (πχ. cyanogen) την περνας στην καρτα μνημης χωρις να την κανεις unzip!!, απενεργοποιεις το κινητο (ή απλως reboot)

- ενεργοποιεις το κινητο και κατα την εκκινηση του αναβει μπλε το λαμπακι (διπλα στη θυρα usb). τοτε κρατας πατημενο το volume down και θα πρεπει να μπεις σε ενα μενου οπως της φωτο παρακατω, αυτο ειναι το recovery!

 

 

 

- μετακινησαι στο μενου επιλογων με τα volum up και down, επιλεγεις με το πληκτρο home

- κανεις αυτα που σου εγραψε πιο πανω ο empathis (αν ερχεσαι απο διαφορετικη ρομ απαραιτητως τα wipe)

- install zip from sd card, επιλεγεις το αρχειο zip που περιεχει τη ρομ

- αφου το εγκαταστησει και βγαλει ενδειξη complete, κανεις reboot system now και καλοσορισες στη νεα σου ρομ!

 

υπ'οψιν οτι η διαδικασια με τα wipe διαγραφει τα παντα απο το κινητο (οχι απο την καρτα μνημης!) οποτε αν θελεις να διατηρησεις επαφες, μηνυματα, ρυθμισεις κλπ πρεπει να τα κανεις backup με καποιο προγραμμα

 

 

 

Root

Recovery

Ανοιγμα Bootloader

Edited by zxr

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Από τη στιγμή που η συσκευή εμφανίστηκε επίσημα και στην ελληνική αγορά, πλέον θα συζητάμε εδώ για το Sony Ericsson Xperia Arc σε συνέχεια του [Προς κυκλοφορία] Sony Ericsson Xperia Arc θέματος.

 

Παρακαλώ να διατηρηθεί το θέμα όσο το δυνατόν με λιγότερες off topic συζητήσεις και να επικεντρωθούμε σε ότι έχει να κάνει αποκλειστικά με την εν λόγω συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, όσοι τυχεροί το έχετε, μπορείτε να μας πείτε για επιδόσεις κινητού σε ένταση ηχείου/ακουστικού και ποιότητα σήματος; Επίσης θα θελα ναρωτήσω αν μπορεί να έχει πληκτρολόγιο με πιο συμπηκνωμένα (και μεγάλα) πλήκτρα απο qwerty. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, όσοι τυχεροί το έχετε, μπορείτε να μας πείτε για επιδόσεις κινητού σε ένταση ηχείου/ακουστικού και ποιότητα σήματος; Επίσης θα θελα ναρωτήσω αν μπορεί να έχει πληκτρολόγιο με πιο συμπηκνωμένα (και μεγάλα) πλήκτρα απο qwerty. Ευχαριστώ

Τουλάχιστο ως προς το πληκτρολόγιο σε σχεση με το x10 είναι πολύ μεγαλυτερο του arc και οι τυφλοί, αλλά και αυτοί που έχουν ασταθεια στα δάκτυλα μπορούν να γραψουν κανονικότατα και ευκολα, για τα υπόλοιπα θα πρέπει να περιμένεις επειδή τουλάχιστον εγω πρεπει να βρω χρόνο να πάίξω μαζί του!!!!!!

Άσχετο αλλά είναι κουκλί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος του qwerty πληκτρολογιου υπαρχει δυνατοτητα χρησης πληκτρολογιου με νουμερα , σαν κι αυτο που χαν τα παλια κινητα (σαν το W995 που εχω ) ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πραγματικά τα σπάει... Το έχω πάρει κι εγώ το μαύρο απο τον Απρίλιο και περιμένω πώς και πώς το ασημί...

Όπου και αν εχω πάει, ασημί δεν υπάρχει πουθενά... Γνωρίζει κανένας κάτι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, όσοι τυχεροί το έχετε, μπορείτε να μας πείτε για επιδόσεις κινητού σε ένταση ηχείου/ακουστικού και ποιότητα σήματος; Επίσης θα θελα ναρωτήσω αν μπορεί να έχει πληκτρολόγιο με πιο συμπηκνωμένα (και μεγάλα) πλήκτρα απο qwerty. Ευχαριστώ

 

Το ηχειο απλα τα σπαει..Δεν περιμενα τετοια επιδοση..

Το σημα δεν εχει πεσει ουτε καν κατω απο το μισο απο το πρωι που το πηρα και το εχω λιωσει...

Οσο για την μπαταρια...Το πρωι το φορτησα περιμενοντας ποτε θα παει 100% και μολις πηγε το εβγαλα..Ελιωσα ολη μερα και ακομα δεν λεει να τελειωσει η μπαταρια...(Ανοιχτο wi-fi bluetooth,facebook,angry birds,music)

Edited by Devolution
Link to comment
Share on other sites

όσοι το πήρατε από Ελληνικά μαγαζάκια.... ποιά έκδοση 2.3 φοράει????

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Mα ουτε το πσ κομπανιον βρισκω νεες ενημερωσεις ουτε στο κινητο..

 

Αποκλείεται.... εμένα μέσα από το κινητό (ΟΤΑ) μου έβγαλε ότι υπάρχει η 2.3.3 (A 3.0.1.A.0.145) .........

:happy:

 

Ετοιμάζονται και άλλες...

http://www.ptcrb.com/ctiastaff/complete/view_complete_request.cfm?modelid=18648

HW Version SW Version Request Type Date Certified

A 3.0.1.A.0.149 ECO Jun 21, 2011

A 3.0.1.A.0.148 ECO Jun 20, 2011

A 3.0.1.A.0.146 ECO Jun 20, 2011

A 3.0.1.A.0.145 ECO May 24, 2011

A 3.0.A.2.187 ECO May 17, 2011

A 3.0.J.2.3 ECO May 17, 2011

A 3.0.1.A.0.143 ECO May 13, 2011

A 3.0.1.A.0.138 ECO May 3, 2011

A 3.0.1.A.0.126 ECO Apr 28, 2011

A 3.0.A.2.184 ECO Mar 25, 2011

A 3.0.A.2.182 ECO Mar 25, 2011

A 3.0.A.2.181 ECO Mar 25, 2011

A 3.0.A.2.179 ECO Mar 25, 2011

A 3.0.A.2.170 ECO Mar 25, 2011

A 3.0.A.2.157 ECO Mar 25, 2011

A 3.0.A.2.118 ECO Mar 17, 2011

A 3.0.A.2.91 Variant Mar 15, 2011

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος του qwerty πληκτρολογιου υπαρχει δυνατοτητα χρησης πληκτρολογιου με νουμερα , σαν κι αυτο που χαν τα παλια κινητα (σαν το W995 που εχω ) ?

Ψάξε για το HTC IME

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...το κινητο δεν παιζεται..το εχω εδω και 2 βδομαδες...και ειναι απλα Γ*αματο....πολυ καλη φωτογραφικη,τελεια οθοναρα...ολα ειναι πολυ καλα....!

 

εχω1 ερωτηση ομως

 

αυτο με την μπαταρια που πρεπει να την αφηνεις μεχρι το 5/10% πρεπει να το κανεςι παντα...? η μονο τις 2 πρωτες βδομαδες?

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το HTC IME

 

Στο market που κοιταξα δεν βρηκα κατι . Για να γραφω μηνυματα λεω με στυλ πληκτρολογιου σαν τα παλια κινητα οπως το δικο μου

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πραγματικά τα σπάει... Το έχω πάρει κι εγώ το μαύρο απο τον Απρίλιο και περιμένω πώς και πώς το ασημί...

Όπου και αν εχω πάει, ασημί δεν υπάρχει πουθενά... Γνωρίζει κανένας κάτι?

 

Από βδομάδα μου είπαν που ρώτησα σε κατάστημα.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη συμβίωση με το Arc για 2 εβδομάδες σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Πρώτη φορά κρατώ στα χέρια μου συσκευή Android οπότε στην αρχή μέχρι να μπω στο κλίμα με ξένισε ελαφρώς μέχρι να συνηθίσω μερικές λειτουργίες.

 

1. Τα πλαστικά δεν με ενοχλούν αισθητικά αν και το πίσω καπάκι δεν μπορώ να πω πως κουμπώνει ερμητικά και ακούς κάποια κλικ.

2. Το wifi θα ήθελα να είναι λίγο πιο δυνατό (δεν υπάρχει καμμία ρύθμιση) αν και δεν μου έχει κάνει καμμία αποσύνδεση που έχει αναφερθεί στο παρελθόν. Επίσης κατά τη σύνδεση δεν μπορείς να έχεις προτεραιότητες σύνδεσης (δηλ. από 3 οικεία δίκτια θέλω προτεραιότητα σύνδεσης στο τάδε...)

3. Στο σήμα του τηλεφώνου με την έκδοση .145 είχα προβλήματα γιατί ήταν πολύ συχνές οι αλλαγές από 3G σε Η μετά σε G και σε Ε και έχανα μέχρι και συνομιλίες ενώ τα DATA έγραφαν με μεγάλους ρυθμούς. Νομίζω πως οι αλλαγές αυτές από δίκτιο σε δίκτιο έγραφαν επιπλέον data. Ετσι απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις και το γύρισα μόνο σε GPRS. Δεν υπάρχει τρόπος να απομονωθεί το Η και επίσης δεν δοκίμασα μετά την αναβάθμιση σε .146 μήπως και διορθώθηκε. Με την εφαρμογή Watchdog ελέγχω τα δεδομένα, ώστε να μην υπερβώ τα 100ΜΒ που έχω στο συμβόλαιο. Η προηγούμενη συσκευή μου ήταν Blackberry που είχε τρομερή διαχείρηση των data.

4. Η μπαταρία αφού έχω κλείσει το 3G και τις αυτόματες ενημερώσεις στην επιφάνεια, κρατά περίπου 40 ώρες με ανοιχτό πάντα το bluetooth και κάμποσο χαζολόγημα σε facebook, wifi, λίγο ίντερνετ κλπ

5. Με ενόχλησε πολύ που για να πάρεις τηλέφωνο θές εκατό κινήσεις. Το έλυσα χθες με την εφαρμογή Dialer One που κατέβασα από το market. Εξοχο !!!. Μπορείς να πείς πλέον πως η συσκευή είναι και τηλέφωνο. Δουλεύει και σε Ελληνικά και έχει πολύ παραμετροποίηση για τον καθένα.

6. Συγχρονισμό επαφών και ημερολόγιο έκανα με το MyPhone Explorer και έτσι μέσω του Outlook πέρασα τα στοιχεία άμεσα. Δεν συγχρονίζει Notes και κατέβασα το πρόγραμμα Color Note. Πολύ καλό και αφήνει και στην επιφάνεια post-it.

7. Μεγάλο πρόβλημα για μένα τα λοιπά email πχ otenet. Ζητώ λήψη των email και κατεβαίνουν οι τίτλοι. Οταν όμως πιέσεις το μύνημα για να διαβάσεις το περιεχόμενο τότε κατεβαίνει και το συνημμένο το οποίο μπορεί να είναι 3ΜΒ. Λόγω δουλειάς λαμβάνω πολλά την ημέρα και όταν υπάρχουν συνημμένα είναι λογικό να μην τα ανοίγω. Θα ήθελα να βλέπω το περιεχόμενο χωρίς το συνημμένο. Δεν βρήκα πουθενα κάποια ρύθμιση.

8. Η φωνητική αναζήτηση (δεν δουλεύει στα Ελληνικά) είναι μέτριας απόκρισης εκτός και τα αγγλικά μου δεν είναι καλά...

9. Οταν το συνδέεις με USB στο PC δεν παίρνει internet από το PC (μήπως κάποιος παλιός μπορεί να βοηθήσει??)

 

Αυτά σε γενικές γραμμές... Τονίζω και πάλι πως πριν 2 εβδομάδες έπιασα για πρώτη φορά συσκευή Android στα χέρια μου και σε πολλά πράγματα ίσως να υπάρχουν λύσεις που έχουν ξανασυζητηθεί και δεν γνωρίζω.

 

Κατά τ'άλλα, πολύ όμορφη συσκευή, με καλή οθόνη, καλό ήχο και καλές εφαρμογές όπως youtube (πεντακάθαρη εικόνα χωρίς κομπιάσματα), skype, adobe reader, team viewer, accuweather, eortologio, twitter, το GPS με το Sygic καλό, Google Goggles πολύ πλάκα και φυσικά Angry Birds.

 

Ελπίζω με τη βοήθεια σας στην πορεία και την ανταλλαγή απόψεων να βρούμε και άλλες ενδιαφέρουσες εφαρμογές...

Edited by papi
Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σήμερα πήγα Θεσσαλονίκη και το είχαν και τα Public και τα Multirama μέσα στο Cosmos. Το έπιασα στα χέρια μου για λίγο, γιατί γινόταν ένας ψιλοχαμός, και διαπίστωσα ότι το κινητό είναι πολύ special. Σε λίγες μέρες θα το "χτυπήσω"....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για το ark και ηθελα να ρωτησω αν δουλευει το ζουμ (οχι το autozoom) στην φωτογραφικη γιατι νομιζω οτι δεν, αν διαβασα καλα στο ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Οσοι πήραν το "επίσημο" τι είχε μέσα το κουτί?

Έχει την συσκευή, την μπαταρία, το handsfree και τον usb καλωδιο φορτιστή!!!!!!!!!!

Στην οθόνη επάνω έχουν ήδη βάλει και την αντιχαρακτική μεμβρανη η τιμή ήταν στα 450Ε

Η έκδοση του Android είναι η 2.3.2 και περιμένω να έρθει μέσω του PC Companion η 2.3.3 πριν κάνω πολλά πολλά και έτσι τώρα πειραματίζομαι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο που με 450 ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πραγματικά τα σπάει... Το έχω πάρει κι εγώ το μαύρο απο τον Απρίλιο και περιμένω πώς και πώς το ασημί...

Όπου και αν εχω πάει, ασημί δεν υπάρχει πουθενά... Γνωρίζει κανένας κάτι?

 

Τα καταστήματα της WIND το ανακοίνωσαν μόνο σε ασημί προς το παρών. Άρα μπορείς να το προμηθευτείς από εκεί... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...