Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο που δε μπορω να βρω μεχρι στιγμης ειναι τον task killer που διαβαζα οτι εχουν απο μονα τους τα android.. ανοιγω εφαρμογες πχ τη φωτογραφικη, το internet, αλλα δ εξερω πως να τις κλεισω. φανταζομαι το πισω που παταω δε φτανει(?):wacko:

 

το πρωτο μου android βλεπετε...

 

επισης προσπαθω να κατεβασω απο το μαρκετ αλλα μου βγαζει μηνυμα σφαλμα δικτυου, και δε γινεται τιποτα. ενω ειναι συνδεδεμενο το wi fi..Γιατι?

Edited by margaritagr
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαργαρίτα εντελώς περιττός , εκτός και αν είσαι πολύ έμπειρος Android user και ξέρεις πραγματικά ποια applications και processes είναι αυτά που πρέπει να σκοτώσεις (κάτι το οποίο δεν λειτουργεί πάντα με την λογική -π.χ. άνοιξα το τάδε app το έκλεισα αλλά το βλέπω ακόμα να τρέχει άρα πρέπει να το τερματίσω εγώ- αυτό είναι λάθος) αλλά πρέπει να γνωρίζεις το Android Memory Management System και την βασική δομή λειτουργίας του εκάστοτε app σου).

Το μόνο που θα καταφέρεις διαφορετικά θα είναι να στρεσάρεις περισσότερο το CPU σου και να δεις σύντομα μια μεγάλη πτώση στην αντοχή της μπαταρίας σου. Android knows better , trust me! Και ναι το back button είναι υπέρ-αρκετό!

 

Και για του λόγου το αληθές.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από 3 μέρες χρήσης του Arc Οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι εντυπωσιασμένος. Το κινητό πετάει στα πάντα ... το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι η μπαταρία. Είμαι στην 3η προς 4η φόρτιση και με κλειστά την μεταφορά δεδομένων δεν μου κρατάει πάνω από 25-26 ώρες με χρήση καθαρά σαν τηλέφωνο (20-30 λεπτά κλήσεις και καμιά 40αριά sms) . Ακόμα και idle που το άφησα παρατήρησα ότι πέφτει 1% ανά 15 λεπτά περίπου. Θα στρώσει μετά από κάποιες φορτίσεις ή παίζει κάποιο θέμα ? Η έκδοση που φοράει είναι η 2.3.2 (είναι ελληνικό μοντέλο)

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μετά από κάποιους κύκλους φόρτισης σε αυτές της συσκευές συνηθίζεται να παρατηρούμε βελτίωση στην αυτονομία. Παρατήρησε το και μας ενημερώνεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιους κύκλους φόρτισης σε αυτές της συσκευές συνηθίζεται να παρατηρούμε βελτίωση στην αυτονομία. Παρατήρησε το και μας ενημερώνεις.

 

Ναι αυτό το φαντάστηκα απλά μου έκανε εντύπωση που idle κατεβαίνει τόσο γρήγορα και σκέφτηκα μήπως παίζει ρόλο κάποιο Widget που έχω ... Γιατί αν πχ έχω και ανοιχτά τα data Λογικά με αυτούς τους ρυθμούς δεν θα βγάζει ούτε 20 ώρες ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Παιδία χαίρεται κ απο μένα, εδώ κ 2 μέρες είμαι κ εγώ ένας πανευτυχής και μπερδεμένος κάτοχος του πρώτου μου Android κινητού! (Πληρ. είχα το c905) Ως καινούργιος χρήστης του arc (κ τονίζω γενικοτερα android), έχω αρκετές απορίες ως προς την φύση κ τρόπο λειτουργίας του. Σας παραθέτω παρακάτω λοιπόν, μερικά ερωτήματα μου κ παρακαλώ δείξτε επιείκια! :O

1. Περιεχόμενα συσκευασίας: Ακουστικά, καρτα μνήμης, φορτιστής-καλώδιο usb, ούτε καν εγχειρίδιο χρήσης για αρχαρίους! Είχα διαβάσει οτι μερικά ελληνικά πακέτα είχαν επίσης θήκη, screen protector, καλ. hdmi.

2. Απ' ότι έχω καταλάβει έχουμε 5 επιφ. εργ. κ ένα κεντρικο μενού ρυθμίσεων, σωστα; Αυτές οι 5 μπορούν να μειωθούν ή να αυξηθούν;

3. Σε δείγμα σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας, όταν κλείδωνε η συσκευή εμφανιζόταν κάποιο "λογότυπο" της SE κάτι που στο δικό μου δεν υπάρχει!

4. Γιατί έχω την 2.3.2 έκδοση ενώ η se με ενημέρωσε οτι όλα τα ελληνικά πακέτα έχουν 2.3.3;;;

5. Πως μπορώ να βάλω ως συντομευση το Αρχείο Κλήσεων;

6. Η μπαταρία κρατάει μόλις 12 ώρες!

7. Έχει κάνει ήδη μόνο του 2 φορές restart!

8. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Διαχείριση Αρχείων εκτός από τα Πολυμεσα κ Συλλογη;

9. Τα αρχεία που μου στέλνουν με bluetooth που στο καλό αποθηκεύονται;;;

9.1 Έστειλα από το c905 αρχεία μουσικής στο arc τα οποία α) δεν τα παίζει όλα γιατί είναι .wma β) αυτά που παίζει τα βρήκα στη μουσική αλλά δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ πχ μετανομασια, μετακινηση, διαγραφή κλπ γ) αυτά που δεν παίζει δεν τα βρίσκω πουθενα ώστα να τα διαγράψω!!

10. Όσο αφορά ρυθμίσεις που αναφερόνται για αποστολές/χρεώσεις δεδομένων κλπ τι πρέπει να έχω ενεργοποιημένο κ τι όχι;

11. Πως ενεργοποιώ το πληκτρολόγιο Qwerty κ τι είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου κάτι για Ιαπωνικά;; :wacko:

12. Εξερχόμενα, πρόχειρα, αποθηκευμένα μνμ δεν υπάρχουν σαν επιλογές ξεχωριστα;

13. Το ίδιο ακριβώς κ για τις κλήσεις... (12)

14. Όλες οι εφαρμοφές, gps, market, μερη, track id, χάρτες κλπ είναι με χρέωση;

15. Με το κουμπί απλά "back" κλείνω ότι έχω ανοίξει ή τρέχει απο πίσω;

16. Για λογαριασμούς κ συγχρονισμό δεν θα ρωτήσω για δεν έχω ιδέα, αλλά μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κανω standar;

Guys, αυτά γι αρχή! Sorry γι όλα αυτά but i need help! Μη σας πω καλύτερα online help! :worry:

 

Thanks εκ των προτέρων! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kalamatiani από το Internet Το αγόρασες ?

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα εντελώς περιττός , εκτός και αν είσαι πολύ έμπειρος Android user και ξέρεις πραγματικά ποια applications και processes είναι αυτά που πρέπει να σκοτώσεις (κάτι το οποίο δεν λειτουργεί πάντα με την λογική -π.χ. άνοιξα το τάδε app το έκλεισα αλλά το βλέπω ακόμα να τρέχει άρα πρέπει να το τερματίσω εγώ- αυτό είναι λάθος) αλλά πρέπει να γνωρίζεις το Android Memory Management System και την βασική δομή λειτουργίας του εκάστοτε app σου).

Το μόνο που θα καταφέρεις διαφορετικά θα είναι να στρεσάρεις περισσότερο το CPU σου και να δεις σύντομα μια μεγάλη πτώση στην αντοχή της μπαταρίας σου. Android knows better , trust me! Και ναι το back button είναι υπέρ-αρκετό!

 

Και για του λόγου το αληθές.

 

Σε ευχαριστω πολυ, θα το αφησω ετσι!

 

Κατι για το market? δοκιμασα παλι κ μου λεει το ιδιο, για προβλημα δικτυου.. Μα τι προβλημα αφου το wi-fi ειναι ανοιχτο..;

Να πω οτι η sim που του φοραω ειναι μια whats up, αν παιζει ρολο...

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδία χαίρεται κ απο μένα, εδώ κ 2 μέρες είμαι κ εγώ ένας πανευτυχής και μπερδεμένος κάτοχος του πρώτου μου Android κινητού! (Πληρ. είχα το c905) Ως καινούργιος χρήστης του arc (κ τονίζω γενικοτερα android), έχω αρκετές απορίες ως προς την φύση κ τρόπο λειτουργίας του. Σας παραθέτω παρακάτω λοιπόν, μερικά ερωτήματα μου κ παρακαλώ δείξτε επιείκια! :O

1. Περιεχόμενα συσκευασίας: Ακουστικά, καρτα μνήμης, φορτιστής-καλώδιο usb, ούτε καν εγχειρίδιο χρήσης για αρχαρίους! Είχα διαβάσει οτι μερικά ελληνικά πακέτα είχαν επίσης θήκη, screen protector, καλ. hdmi.

2. Απ' ότι έχω καταλάβει έχουμε 5 επιφ. εργ. κ ένα κεντρικο μενού ρυθμίσεων, σωστα; Αυτές οι 5 μπορούν να μειωθούν ή να αυξηθούν;

3. Σε δείγμα σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας, όταν κλείδωνε η συσκευή εμφανιζόταν κάποιο "λογότυπο" της SE κάτι που στο δικό μου δεν υπάρχει!

4. Γιατί έχω την 2.3.2 έκδοση ενώ η se με ενημέρωσε οτι όλα τα ελληνικά πακέτα έχουν 2.3.3;;;

5. Πως μπορώ να βάλω ως συντομευση το Αρχείο Κλήσεων;

6. Η μπαταρία κρατάει μόλις 12 ώρες!

7. Έχει κάνει ήδη μόνο του 2 φορές restart!

8. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Διαχείριση Αρχείων εκτός από τα Πολυμεσα κ Συλλογη;

9. Τα αρχεία που μου στέλνουν με bluetooth που στο καλό αποθηκεύονται;;;

9.1 Έστειλα από το c905 αρχεία μουσικής στο arc τα οποία α) δεν τα παίζει όλα γιατί είναι .wma β) αυτά που παίζει τα βρήκα στη μουσική αλλά δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ πχ μετανομασια, μετακινηση, διαγραφή κλπ γ) αυτά που δεν παίζει δεν τα βρίσκω πουθενα ώστα να τα διαγράψω!!

10. Όσο αφορά ρυθμίσεις που αναφερόνται για αποστολές/χρεώσεις δεδομένων κλπ τι πρέπει να έχω ενεργοποιημένο κ τι όχι;

11. Πως ενεργοποιώ το πληκτρολόγιο Qwerty κ τι είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου κάτι για Ιαπωνικά;; :wacko:

12. Εξερχόμενα, πρόχειρα, αποθηκευμένα μνμ δεν υπάρχουν σαν επιλογές ξεχωριστα;

13. Το ίδιο ακριβώς κ για τις κλήσεις... (12)

14. Όλες οι εφαρμοφές, gps, market, μερη, track id, χάρτες κλπ είναι με χρέωση;

15. Με το κουμπί απλά "back" κλείνω ότι έχω ανοίξει ή τρέχει απο πίσω;

16. Για λογαριασμούς κ συγχρονισμό δεν θα ρωτήσω για δεν έχω ιδέα, αλλά μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κανω standar;

Guys, αυτά γι αρχή! Sorry γι όλα αυτά but i need help! Μη σας πω καλύτερα online help! :worry:

 

Thanks εκ των προτέρων! :rolleyes:

kalamatiani βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση κι έχω ακριβώς τις ίδιες απορίες μια προς μια γι αθτο αν θα μπορουσε να μας απαντησει καποιος παρακαλω...... :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, ουφ, ουφ! Λοιπόν, λάδι στα δάχτυλα και πάμε... http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20101107020038/alan/images/1/18/Computer_Freak.gif

1. Περιεχόμενα συσκευασίας: Ακουστικά, καρτα μνήμης, φορτιστής-καλώδιο usb, ούτε καν εγχειρίδιο χρήσης για αρχαρίους! Είχα διαβάσει οτι μερικά ελληνικά πακέτα είχαν επίσης θήκη, screen protector, καλ. hdmi.

Δυστυχώς δεν έχω arc αλλά κρίνοντας από τα περισσότερα κινητά της SE θα έπρεπε να έχει μέσα κατά 90% ένα screen protector και σίγουρα καλώδιο HDMI απ' όσο βλέπω και από τους υπόλοιπους χρήστες εδώ! Σίγουρα δεν έχεις καλώδιο HDMI? Κοίταξες προσεκτικά? Αν ναι από που το πήρες?

 

2. Απ' ότι έχω καταλάβει έχουμε 5 επιφ. εργ. κ ένα κεντρικο μενού ρυθμίσεων, σωστα; Αυτές οι 5 μπορούν να μειωθούν ή να αυξηθούν;

 

Λοιπόν εδώ πρέπει να σου εξηγήσω τι είναι ο Android Launcher. Ο Android Launcher είναι μια εφαρμογή η οποία εκκινείται κάθε φορά μαζί με το κινητό σου και κάνει στην ουσία ομαδοποίηση και προβολή όλων των εφαρμογών που είναι εγκατεστημένες στο κινητό σου σε ένα συρτάρι εφαρμογών (αυτό το κεντρικό πλήκτρο που πατάς και εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές) και σου δίνει μια επιφάνεια που μπορείς να βάλεις συντομεύσεις αυτών και πολλά άλλα που σου παρέχει το Android (ας μην επεκταθώ τώρα σε Widgets κλπ. για να μην σε μπερδεύω περισσότερο).

Για να το θέσω πιο απλοϊκά χωρίς Launcher εάν άνοιγες το κινητό ξέρεις τι θα έβλεπες (από προσωπική πείρα)??? ... Tο απόλυτο ΜΑΥΡΟ! Αυτός ο Launcher που τρέχει λοιπόν κάθε φορά που ανοίγεις το κινητό σου και σου παρέχει όπως πολύ σωστά παρατήρησες 5 οθόνες για να βάλεις οτιδήποτε θελήσεις λέγεται Stock SE Launcher γιατί τον κατασκεύασε η Sony Ericsson για το Arc αποκλειστικά. Με αυτόν τον Launcher λοιπόν δεν μπορείς να αυξήσεις ή να μειώσεις τον αριθμό οθονών. Νομίζω πως σε περιορίζει στις 5. Αν θελήσεις κάποια στιγμή περισσότερες από 5 ή γενικώς την ικανότητα να αυξομειώνεις τις οθόνες της επιφάνειας εργασίας τότε θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιον εναλλακτικό launcher από το Android Market. Υπάρχουν πολλοί οι οποίοι είναι πάρα πολύ καλοί, χρησιμοποιούνται κατά κόρων και είναι απείρως παραμετροποιήσιμοι σε όλες τους τις επιλογές.

 

3. Σε δείγμα σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας, όταν κλείδωνε η συσκευή εμφανιζόταν κάποιο "λογότυπο" της SE κάτι που στο δικό μου δεν υπάρχει!

Θέλεις να γίνεις λίγο πιο σαφής? Η οθόνη κλειδώματος συνήθως "μοιράζεται" το ίδιο Wallpaper που έχει και η επιφάνεια εργασίας σου. Έτσι αν το εκθεσιακό μοντέλο που είδες είχε για Wallpaper το σήμα της Sony Ericsson τότε μάλλον γι' αυτό το έβλεπες και όταν κλείδωνε.

 

4. Γιατί έχω την 2.3.2 έκδοση ενώ η se με ενημέρωσε οτι όλα τα ελληνικά πακέτα έχουν 2.3.3;;;

Γιατί δεν το έχεις κάνει αναβάθμιση. Σύνδεσε το με τον υπολογιστή σου , εγκατέστησε και τρέξε το λογισμικό που θα σου εγκαταστήσει το κινητό (το λογισμικό του κινητού είναι περασμένο ήδη στην κάρτα μνήμης του και λέγεται PC-Companion) και κάνε αναζήτηση για νέες εκδόσεις λειτουργικού.

 

5. Πως μπορώ να βάλω ως συντομευση το Αρχείο Κλήσεων;

Άνοιξε το συρτάρι των εφαρμογών σου πατώντας το μεσαίο πλήκτρο touch στην επιφάνεια εργασίας σου (αυτό που μοιάζει να αποτελείται από πολλά μικρά τετραγωνάκια) βρες την εφαρμογή που θα λέγεται "Κλήσεις" ή "Τηλέφωνο" ή "Αρχείο Κλήσεων" ή κάπως έτσι , πίεσε την παρατεταμένα για λίγο χωρίς να σηκώσεις το δάχτυλο σου και αμέσως θα μπορείς να την τοποθετήσεις όπου εσύ θέλεις σε μια από τις 5 επιφάνειες της οθόνης.

 

6. Η μπαταρία κρατάει μόλις 12 ώρες!

Δώστου λίγο χρόνο. Συνήθως πιάνει το μέγιστο της απόδοσης του μετά από κάποιους πλήρεις κύκλους φόρτισης. Επίσης εγκατέστησες τίποτα εφαρμογές από το Android Market? Έχε υπόψιν σου ότι μερικές εφαρμογές από "κακούς" προγραμματιστές (ή αν θέλεις στον κόσμο του Android άσχετους developers) έχουν το μειονέκτημα να μην τερματίζουν ποτέ και να σου τρώνε μπαταρία χωρίς να το ξέρεις. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό σε παραπέμπω σε ένα παλιό μου "οδηγό" σχετικά με την μπαταρία. Διάβασε τον , απέφυγε ότι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που προτείνω αφού είσαι αρχάριος. Για αρχή keep it simple. Θα γίνουν όλα βήμα βήμα!

 

7. Έχει κάνει ήδη μόνο του 2 φορές restart!

Αυτό είναι όντως περίεργο... Ανέφερε μου λίγο αν δεν σου κάνει κόπο, τι ακριβώς έχεις κάνει πάνω στο κινητό από την ώρα που το πήρες?

 

8. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Διαχείριση Αρχείων εκτός από τα Πολυμεσα κ Συλλογη;

Όπως παραπάνω σου ανέφερα ότι υπάρχουν και εναλλακτικοί Android Launchers από αυτόν που σου προσφέρει η Sony Ericsson, έτσι υπάρχουν εναλλακτικές Gallery για να βλέπεις τις φωτογραφίες σου , εναλλακτικά Music Players για να ακούς την μουσική σου, εναλλακτικές εφαρμογές μηνυμάτων (με τα δικά της εφέ και γραφικά και λειτουργίες η κάθε μια) και γενικώς υπάρχει και 2η επιλογή στο κάθε τι... Οτιδήποτε δεν σου αρέσει μπορείς να βρίσκεις κάτι που να σου ταιριάζει καλύτερα στο Android Market.

 

9. Τα αρχεία που μου στέλνουν με bluetooth που στο καλό αποθηκεύονται;;;

Λογικά πάντα στον φάκελο bluetooth της κάρτας μνήμης , ο οποίος φάκελος μόλις αποκτήσει "αναγνώσιμο" multimedia περιεχόμενο θα γίνει προσβάσιμος από την Συλλογή & Πολυμέσα για αναπαραγωγή των αρχείων του (είτε αυτά είναι μουσική είτε βίντεο).

 

9.1 Έστειλα από το c905 αρχεία μουσικής στο arc τα οποία α) δεν τα παίζει όλα γιατί είναι .wma β) αυτά που παίζει τα βρήκα στη μουσική αλλά δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ πχ μετανομασια, μετακινηση, διαγραφή κλπ γ) αυτά που δεν παίζει δεν τα βρίσκω πουθενα ώστα να τα διαγράψω!!

Για να κάνεις τέτοιου είδους διεργασίες στο κινητό σου δεν γίνεται απλά από το Συλλογή & Πολυμέσα (ίσως μόνο η διαγραφή κι αυτό χλωμό). Θα πρέπει να κάνεις διαχείριση αρχείων της κάρτας μνήμης. Πως γίνεται αυτό? Χρειάζεσαι έναν Explorer αρχείων της κάρτας μνήμης (ή πιο απλοϊκά έναν File Explorer). Μην σου ακούγεται πολύπλοκο. Είναι πολύ απλό και όλοι οι Android users χρησιμοποιούμε τέτοιους. Ο πιο δημοφιλής είναι ο Astro File Manager. Βρες τον στο Android Market από το κινητό σου, κατέβασε τον και εγκατέστησε τον. Σε αφήνει να πλοηγηθείς σε όλους τους φακέλους και υποφακέλους της κάρτας μνήμης (πιο γνωστή ως sdcard) και να κάνεις ότι είδους επεξεργασία θέλεις (αποκοπή , επικόλληση , αντιγραφή , μετονομασία κλπ.).

 

10. Όσο αφορά ρυθμίσεις που αναφερόνται για αποστολές/χρεώσεις δεδομένων κλπ τι πρέπει να έχω ενεργοποιημένο κ τι όχι;

Εφόσον το πρόγραμμα κινητής σου δεν υποστηρίζει δωρεάν δεδομένα (mobile data) - κοινώς δεν έχεις τσαμπέ Megabytes, θα πρέπει να πας στις Ρυθμίσεις -> Ρυθμίσεις Wi-Fi -> Δίκτυα Κινητής Τηλεφωνίας -> Δεδομένα Κινητής [βγάλε το τσεκ].

Τα μενού στα λέω έτσι όπως είναι στο x10 μου - επαναλαμβάνω δεν έχω Arc για να ξέρω ακριβώς τα μενού - συγνώμη.

 

11. Πως ενεργοποιώ το πληκτρολόγιο Qwerty κ τι είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου κάτι για Ιαπωνικά;; :wacko:

Τι εννοείς? Το πληκτρολόγιο QWERTY θα είναι ενεργοποιημένο ούτως ή άλλως σε κάποια γλώσσα (Αγγλικά , Ελληνικά κλπ.) απλά πάτα με το δάχτυλό σου στο πεδίο που θέλεις να γράψεις και θα εμφανιστεί αυτόματα! Τα Ιαπωνικά για τους Ιάπωνες που οι καημενούληδες δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Standard Λατινικό Πληκτρολόγιο που γίνεται Ελληνικό όπως εμείς γιατί έχουν καμιά 1500 διαφορετικά σύμβολα στην γλώσσα τους! :p

 

12. Εξερχόμενα, πρόχειρα, αποθηκευμένα μνμ δεν υπάρχουν σαν επιλογές ξεχωριστα;

Όχι. Η εφαρμογή μηνυμάτων της Sony Ericsson όπως και οι περισσότερες "εκεί έξω" που κυκλοφορούν μιμούνται το λεγόμενο threaded-view, δηλαδή προβολή ανά θέμα (όπου θέμα θεωρείται η κάθε σου επαφή). Επομένως στο ίδιο μενού για κάθε επαφή έχεις με χρονική σειρά καταταγμένα εισερχόμενα/απεσταλμένα για την δική σου διευκόλυνση. Σαν διάλογος!

 

13. Το ίδιο ακριβώς κ για τις κλήσεις... (12)

Οι κλήσεις δεν έχουν δίπλα τους ένα μικρό εικονιδιάκι που λέει για τι είδος κλήσης πρόκειται (αναπάντητη / ληφθείσα / εξερχόμενη κλπ.)?

Σε περίπτωση που η Sony Ericsson πρόσθεσε ομαδοποίηση των κλήσεων στο Gingerbread (γιατί στο x10 δεν είχε) δοκίμασε να δεις αν σου βγάζει τίποτα επιλογές πατώντας το πλήκτρο "Μενού" ενώ είσαι στο αρχείο κλήσεων (το πλήκτρο μενού είναι το πλήκτρο μπαλαντέρ, το πλήκτρο που σου δίνει πάντα εξτρά επιλογές στο Android εφόσον υπάρχουν - και πρόκειται για το 1ο ασημένιο πλήκτρο από δεξιά όπως κοιτάς την συσκευή σου - με σύμβολο τα 4 μικρά τετραγωνάκια).

Αν δεν σου βγάλει κάτι πάει να πει πως δεν υπάρχει ομαδοποίηση κλήσεων.

 

14. Όλες οι εφαρμοφές, gps, market, μερη, track id, χάρτες κλπ είναι με χρέωση;

Όχι όλες. Το track id δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Από κει και πέρα αναλόγως πως θεωρείς την χρέωση.

Π.χ. Android market θέλει internet είτε στο κινητό είτε να συνδεθείς σε κάποιο WiFi και από κει και πέρα οι εφαρμογές διαιρούνται σε Δωρεάν και Επί Πληρωμή. Εσύ διαλέγεις ποια θα βάλεις.

Μέρη , Χάρτες κλπ. χρειάζονται το GPS για τον προσδιορισμό της τοποθεσίας σου , αλλά χρειάζονται και ίντερνετ (είτε στο κινητό είτε να συνδεθείς σε Wi-Fi οπότε δεν τα λες και δωρεάν).

Τα καθαρά προγράματα πλοήγησης όμως (όπως το Sygic , nDrive , coPilot κλπ.) βασίζονται μόνο στο GPS του κινητού και δεν σε χρεώνουν παραμόνο για να κατεβάσουν χάρτες 1 φορά και φυσικά καμιά εταιρεία δεν τα δίνει δωρεάν οπότε πρέπει να τα αγοράσεις. Υπάρχουν όμως trials να δοκιμάσεις ποιο σου κάνει.

 

15. Με το κουμπί απλά "back" κλείνω ότι έχω ανοίξει ή τρέχει απο πίσω;

Κατά κάποιο τρόπο ναι. Για την ακρίβεια αδρανοποιείς εφαρμογές. Το Android από μόνο του αποφασίζει και κρίνει πότε δεν θα τις χρειαστείς άλλο και τις τερματίζει. Τις κρατάει για λίγο σε αδράνεια μήπως και τις ξαναχρειαστείς έτσι ώστε να μην πρέπει να τις εκτελεί από την αρχή και χάνεις χρόνο και κουράζεται έτσι η CPU με αποτέλεσμα να σου τρώει περισσότερη μπαταρία!

 

16. Για λογαριασμούς κ συγχρονισμό δεν θα ρωτήσω για δεν έχω ιδέα, αλλά μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κανω standar;

Πιστεύω ναι. Θα πρέπει λογικά να κάνεις έναν λογαριασμό Google γιατί το λειτουργικό το φτιάχνει η Google και είναι αλληλένδετα δεμένο μαζί της. Για να κατεβάσεις από το market για να χρησιμοποιήσεις το Gmail και για πολλές άλλες πρακτικές λειτουργίες (να συγχρονίσεις τις επαφές σου κάπου ώστε να τις έχεις σώες σε περίπτωση ζημιάς κλπ.) θα πρέπει να κάνεις αρχικά ένα Gmail και να το καταχωρήσεις στην συσκευή.

 

Σε ευχαριστω πολυ, θα το αφησω ετσι!

 

Κατι για το market? δοκιμασα παλι κ μου λεει το ιδιο, για προβλημα δικτυου.. Μα τι προβλημα αφου το wi-fi ειναι ανοιχτο..;

Να πω οτι η sim που του φοραω ειναι μια whats up, αν παιζει ρολο...

 

Το κινητό συνδέεται κανονικά στο Δίκτυο σου? To router που σχηματίζει το δίκτυο έχει internet? Αν ανοίξεις τον Browser και πατήσεις να μπεις στο google , μπαίνει?

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Παιδία χαίρεται κ απο μένα, εδώ κ 2 μέρες είμαι κ εγώ ένας πανευτυχής και μπερδεμένος κάτοχος του πρώτου μου Android κινητού! (Πληρ. είχα το c905) Ως καινούργιος χρήστης του arc (κ τονίζω γενικοτερα android), έχω αρκετές απορίες ως προς την φύση κ τρόπο λειτουργίας του. Σας παραθέτω παρακάτω λοιπόν, μερικά ερωτήματα μου κ παρακαλώ δείξτε επιείκια! :O

1. Περιεχόμενα συσκευασίας: Ακουστικά, καρτα μνήμης, φορτιστής-καλώδιο usb, ούτε καν εγχειρίδιο χρήσης για αρχαρίους! Είχα διαβάσει οτι μερικά ελληνικά πακέτα είχαν επίσης θήκη, screen protector, καλ. hdmi.

2. Απ' ότι έχω καταλάβει έχουμε 5 επιφ. εργ. κ ένα κεντρικο μενού ρυθμίσεων, σωστα; Αυτές οι 5 μπορούν να μειωθούν ή να αυξηθούν;

3. Σε δείγμα σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας, όταν κλείδωνε η συσκευή εμφανιζόταν κάποιο "λογότυπο" της SE κάτι που στο δικό μου δεν υπάρχει!

4. Γιατί έχω την 2.3.2 έκδοση ενώ η se με ενημέρωσε οτι όλα τα ελληνικά πακέτα έχουν 2.3.3;;;

5. Πως μπορώ να βάλω ως συντομευση το Αρχείο Κλήσεων;

6. Η μπαταρία κρατάει μόλις 12 ώρες!

7. Έχει κάνει ήδη μόνο του 2 φορές restart!

8. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Διαχείριση Αρχείων εκτός από τα Πολυμεσα κ Συλλογη;

9. Τα αρχεία που μου στέλνουν με bluetooth που στο καλό αποθηκεύονται;;;

9.1 Έστειλα από το c905 αρχεία μουσικής στο arc τα οποία α) δεν τα παίζει όλα γιατί είναι .wma β) αυτά που παίζει τα βρήκα στη μουσική αλλά δεν μπορώ να τα επεξεργαστώ πχ μετανομασια, μετακινηση, διαγραφή κλπ γ) αυτά που δεν παίζει δεν τα βρίσκω πουθενα ώστα να τα διαγράψω!!

10. Όσο αφορά ρυθμίσεις που αναφερόνται για αποστολές/χρεώσεις δεδομένων κλπ τι πρέπει να έχω ενεργοποιημένο κ τι όχι;

11. Πως ενεργοποιώ το πληκτρολόγιο Qwerty κ τι είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου κάτι για Ιαπωνικά;; :wacko:

12. Εξερχόμενα, πρόχειρα, αποθηκευμένα μνμ δεν υπάρχουν σαν επιλογές ξεχωριστα;

13. Το ίδιο ακριβώς κ για τις κλήσεις... (12)

14. Όλες οι εφαρμοφές, gps, market, μερη, track id, χάρτες κλπ είναι με χρέωση;

15. Με το κουμπί απλά "back" κλείνω ότι έχω ανοίξει ή τρέχει απο πίσω;

16. Για λογαριασμούς κ συγχρονισμό δεν θα ρωτήσω για δεν έχω ιδέα, αλλά μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κανω standar;

Guys, αυτά γι αρχή! Sorry γι όλα αυτά but i need help! Μη σας πω καλύτερα online help! :worry:

 

Thanks εκ των προτέρων! :rolleyes:

 

1. Απ ότι έχω καταλάβει υπάρχουν 2 εκδόσεις στην αγορά ... 1 έκδοση με 8gb κάρτα που έχει μέσα στο πακέτο μόνο ακουστικά και φορτιστή και 1 έκδοση με 16gb κάρτα που έχει ακουστικά, φορτιστή, hdmi Καλώδιο και θήκη.

2. Οι "μαμίσιες" επιφάνειες είναι 5 ... αν επιλέξεις να βάλεις κάποιον άλλον launcher, μπορείς να το παραμετροποιήσεις όπως θες εσύ αλλά σίγουρα με κόστος μπαταρίας.

3. Αυτό έχει να κάνει με το Wallpaper

4. Κι εγώ την 2.3.2 έχω και όποτε συνδέομαι με το Companion μου γράφει ότι έχω την πιο ενημερωμένη έκδοση. Δεν έχω καταλάβει τη παίζει με αυτό ...

5. Δεν μπορείς ... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις σε μια επιφάνεια το Timescape Widget ρυθμισμένο να σου δείχνει τις κλήσεις

6. Γενικά έχω παρατηρήσει κι εγώ θέμα με την μπαταρία αλλά νομίζω ότι οφείλεται σε ένα μέρος στην 2.3.2 (νομίζω η 2.3.3 έχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας) και στο ότι πρέπει να περάσουν κάποιες φορτίσεις για να στρώσει.

7. Δεν μου έχει κάνει καμιά φορά restart εμένα απλά 3-4 φορές έχουν κολήσει κάποιες εφαρμογές και μου τις έχει κλείσει.

8. Όχι δεν έχει ... κατέφασε κάποιον free explorer από το Market

9. Νομίζω ότι μόλις βάλεις ένα file broswer Θα είσαι καλυμμένη

10. δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

11. Εεε ενεργοποιημένο είναι από την αρχή ... Όσο για τα ιαπωνικά κι εμένα με παραξένεψε που έχει το κινητό 2 προγράμματα πληκτρολογίου για κινέζικα και ιαπωνικά.

12-13. Όχι αυτό είναι θέμα android Και όχι του Arc ....

14. Πάλι δεν σε αντιλαμβάνομαι ... οι εφαρμογές αυτές είναι δωρεάν αλλά κάποιες συνδέονται στο Νετ οπότε χρεώνεσαι αν δεν είσαι συνδεδεμένη με Wi Fi

15. Με το back φεύγεις από την εφαρμογή ... το τι κλείνει ή τρέχει σε sleep από πίσω το διαχειρίζεται το λειτουργικό από μόνο του

16. Αν έχεις λογαριασμό gmail να τον βάλεις ....

 

 

ΥΓ: Όσο αφορά την μπαταρία ... στην 4η φόρτιση είμαι στο 67% 6 ώρες και 27 λεπτά μετά την αποσύνδεση έχοντας μιλήσει 29 λεπτά στο τηλέφωνο κι έχοντας ακούσει 4 λεπτά μουσική πάντα με την μεταφορά δεδομένων κλειστή.

ΥΓ2 : Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με την αναβάθμιση του Firmware ? Διαβάζω στο Net ότι κάποιοι κάνανε αναβάθμιση από 2.3.2 σε 2.3.3 αλλά εγώ όποτε συνδέω το κινητό να ψάξει για νέο firmware Μου λέει ότι έχω το πιο πρόσφατο ...

Edited by DuAl_SuN
ΥΓ2

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο οντως ειναι πολυ καλο!!! αλλα ρε παιδια αυτο το προβλημα με την μπαταρια....:worry::worry:

υπάρχει κανείς που να γνωρίζει εάν υπάρχει κανα καλό app που βοηθαει??? ή αυτες οι εφαρμογες τρωνε περισσοτερο μπαταρια??....

και όντως εάν καποιος εχει την 2.3.3 και βοηθαει στη μπαταρια ας εξηγησει πως εκανε την αναβαθμιση παρακαλω(εκτος αν υπαρχει καπου στο forum ας στειλει link) διοτι και μενα οταν παω να κανω αναβαθμιση με το pc companion μου λεει πως εχω την τελευταια εκδοση....:(

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο οντως ειναι πολυ καλο!!! αλλα ρε παιδια αυτο το προβλημα με την μπαταρια....:worry::worry:

υπάρχει κανείς που να γνωρίζει εάν υπάρχει κανα καλό app που βοηθαει??? ή αυτες οι εφαρμογες τρωνε περισσοτερο μπαταρια??....

και όντως εάν καποιος εχει την 2.3.3 και βοηθαει στη μπαταρια ας εξηγησει πως εκανε την αναβαθμιση παρακαλω(εκτος αν υπαρχει καπου στο forum ας στειλει link) διοτι και μενα οταν παω να κανω αναβαθμιση με το pc companion μου λεει πως εχω την τελευταια εκδοση....:(

 

Δοκιμασε και με wi-fi στο δικο μου εγινε αμεσα.Ισως να παιζει ρολο απο που το αγορασες πχ αν το πηρες απο καταστημα κινητης τηλεφωνιας και ισως χρειαστει να περιμενεις λιγο να βγει η αναβαθμιση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. φόρτιση νούμερο 5. μετά απο 20 λεπτά μουσικής και συνολικά 1 ωρα 45 λεπτα εκτός φόρτισης το τηλέφωνο είχε χάσει μολις 3% . ακολούθησαν 2 τηλεφωνήματα των 2 λεπτών το καθένα και πριν 3 λεπτα ειχε πέσει στο 87% ...4 ωρες αφού το έβγαλα απο το φορτιστή. αρχίζω και φοβάμαι οτι κάτι παίζει με το κινητό... περισσότερο υποπτεύομαι οτι η 2.3.2 η ελληνική εχει σοβαρό πρόβλημα διαχείρισης ενέργειας.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάντε μια "εκδρομούλα" μέχρι τους xda να δείτε αν υπάρχει κάποιος ανεπίσημος τρόπος να flash-αρετε την 2.3.3 γιατί ακούω πολλούς που παραπονιούνται για την μπαταρία στην 2.3.2. ;)
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Να μαι παλι! Καταρχάς να ευχαριστήσω τους χρήστες "Mr element & Dual Sun" που ασχολήθηκαν με ολες τις απορίες μου κα καταφέραν να με βοηθησουν! Θα τα δοκιμάσω κ θα σας απαντήσω. :) Προς το παρόν το Arc μου βρίσκεται στην Arvato για service gia 3 λόγους:

1. Δεν αντέχω άλλα restart!

2. Τα πλήκτρα αφής, μια πιάνουν κ μία όχι.

3. Κ το σημαντικότερο η ματαρία χειροτερεύει!

Όπως με ενημέρωσε η υπεύθυνος τεχν. τμ. της Arvato, το Arc έχει πρόβλημα με την μπαταρία του επισήμως πλέον! Αύριο που θα το παραλάβω, θα σας ενημερώσω για νεότερα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Να μαι παλι! Καταρχάς να ευχαριστήσω τους χρήστες "Mr element & Dual Sun" που ασχολήθηκαν με ολες τις απορίες μου κα καταφέραν να με βοηθησουν! Θα τα δοκιμάσω κ θα σας απαντήσω. :) Προς το παρόν το Arc μου βρίσκεται στην Arvato για service gia 3 λόγους:

1. Δεν αντέχω άλλα restart!

2. Τα πλήκτρα αφής, μια πιάνουν κ μία όχι.

3. Κ το σημαντικότερο η ματαρία χειροτερεύει!

Όπως με ενημέρωσε η υπεύθυνος τεχν. τμ. της Arvato, το Arc έχει πρόβλημα με την μπαταρία του επισήμως πλέον! Αύριο που θα το παραλάβω, θα σας ενημερώσω για νεότερα...:mad:

 

Εγώ δεν έχω άλλο πρόβλημα πλην της μπαταρίας ... Είναι για κλάματα ... με το ζόρι βγάζει 15 ώρες με κλειστά τα δεδομένα και χρήση μόνο ως τηλέφωνο και κανα 20λεπτο mp3

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω άλλο πρόβλημα πλην της μπαταρίας ... Είναι για κλάματα ... με το ζόρι βγάζει 15 ώρες με κλειστά τα δεδομένα και χρήση μόνο ως τηλέφωνο και κανα 20λεπτο mp3

 

Καλησπέρα και από εμένα. Για εμένα δεν θα πρέπει να ακούς τον κάθε τεχνικό που λέει ότι του κατεβαίνει. Κατ'αρχάς αν το κινητό σου δεν έχει κλείσει εβδομάδα θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση και όχι επισκευή στα πλαίσια του DOA (Dead On Arrival) *Σε ελεύθερη μετάφραση ελλατωματικό εξ'αρχής. Αν δεν το δέχονται ζήτα το εγγράφως.

Ακόμη, η SE αναφέρει ότι μέσα στις βελτιώσεις που έχει κάνει στη 2.3.3 είναι και η βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας (παρατήθεται link από XDA).

Σε κάθε περίπτωση ειλικρινά θεωρώ πως είναι κρίμα αν η "ναυαρχίδα" της SE παρουσιάζει τέτοια θέματα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Από ήχο στα ακουστικά πως πάει? Εχω iphone 3g,και κυριολεκτικα είναι οτι καλυτερο έχω ακουσει σε κινητό αλλα και σε συσκευη αναπαραγωγής Mp3.

Είναι ισάξιο?

Επισης απο τα ηχεία του πως παιζει ο ηχος? εκει εντάξει φανταζομαι πολυ καλυτερα απο κάθε Iphone.

 

H οθονη σε σχεση με του Iphone 4 δειχνει κατωτερη? λογω χαμηλοτερης ανάλυσης?

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Για εμένα δεν θα πρέπει να ακούς τον κάθε τεχνικό που λέει ότι του κατεβαίνει. Κατ'αρχάς αν το κινητό σου δεν έχει κλείσει εβδομάδα θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση και όχι επισκευή στα πλαίσια του DOA (Dead On Arrival) *Σε ελεύθερη μετάφραση ελλατωματικό εξ'αρχής. Αν δεν το δέχονται ζήτα το εγγράφως.

Ακόμη, η SE αναφέρει ότι μέσα στις βελτιώσεις που έχει κάνει στη 2.3.3 είναι και η βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας (παρατήθεται link από XDA).

Σε κάθε περίπτωση ειλικρινά θεωρώ πως είναι κρίμα αν η "ναυαρχίδα" της SE παρουσιάζει τέτοια θέματα.

 

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βελτιωθεί η μπαταρία ... το κινητό έκλεισε στις 13 ώρες και 23 λεπτά με μόνο 40 λεπτά ομιλία, 20 λεπτά Mp3 Και καμιά 10αρία μηνύματα .

Επίσης είναι γελοίο να γράφει το επίσημο ελληνικό Site οτι το πιο πρόσφατο λογισμικό για το Arc είναι το 2.3.3 και εγώ που έχω το 2.3.2 να βλέπω στο PC Companion ότι έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού ...

Edited by DuAl_SuN

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

12. Εξερχόμενα, πρόχειρα, αποθηκευμένα μνμ δεν υπάρχουν σαν επιλογές ξεχωριστα;

 

Δοκίμασε το go sms pro που έχει τη δυνατότητα να φτιάξεις και φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βελτιωθεί η μπαταρία ... το κινητό έκλεισε στις 13 ώρες και 23 λεπτά με μόνο 40 λεπτά ομιλία, 20 λεπτά Mp3 Και καμιά 10αρία μηνύματα .

Επίσης είναι γελοίο να γράφει το επίσημο ελληνικό Site οτι το πιο πρόσφατο λογισμικό για το Arc είναι το 2.3.3 και εγώ που έχω το 2.3.2 να βλέπω στο PC Companion ότι έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού ...

Αν η μπαταρια ειναι σε ολους ετσι (πανω-κατω) τοτε μιλαμε για τραγικο προβλημα της ναυαρχιδας της SE.

15 ωρες με τετοια χρηση ειναι τραγικο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω εδω και 2 μηνες περιπου. Εκδοση 2.3.3 εβαλα μεσα απο SEUS και οχι απο το companion γιατι δεν μου εβρισκε αναβαθμιση. Οσο για την μπαταρια και πριν και μετα την αναβαθμιση ειναι αριστη. Με ομιλια 30 λεπτα, ασυρματο και games, ανετα 1 1/2 μερα. Αλλιως το 2ημερο στο νερο.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας....εχω το arc εδω και 3 βδομαδες χωρις να εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα πλην αυτο της μπαταριας...

 

λοιπον....εχω στο κινητο την 2.3.3 την οποια ομως μου την εμφανισε το pc companion 5 μερες αργοτερα απο οτι την ειχε εμφανισει σε αλλα μελη του forum...

 

η μπαταρια με την 2.3.3 βελτιωνεται πολυ....αλλα εγω π.χ επρεπε για να καταλαβω την διαφορα 2 βδομαδες τουλαχιστον απο τοτε που το πηρα...τωρα που γραφω εχω 44% και μου γραφει 20ω 30λ και 50 δ...

παιζοντας games στελνοντας μυνηματα(καμια 15αρια) κλησεις κανενα 10λεπτο...wi/fi ,μουσικη...υπηρξε και φορα που κρατησε 2 μερες....

 

και εμενα στην αρχη 12 ωρες μου κραταγε...οχι παραπανω...η και πολυ λιγοτερο!...μπορει στις 8(βραδυ) να ηταν φουλ και στις 12 να ειχε 40 % :blink:

 

θα σας στρωσει η μπαταρια παιδια...

προσεξτε παντως τα witgets που εχετε....να μην αφηνετε wi/fi-bluetooth-gps και ολα αυτα ανοιχτα αν δεν τα χρειαζεστε....χαμηλωστε την φωτεινοτητα της οθονης...

 

 

και το βασικοτερο...που το εμαθα και εγω απο αλλη μελη....αφηνετε την μπαταρια να πεφτει μεχρι το 5/10%.....απο τοτε που αρχισα να το κανω η μπαταρια κραταγε 3-4 ωρες παραπανω!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...