Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η cpu του εχει φτιαχτει για ΜΕΧΡΙ 1 ghz και απλα μας το πουλανε στα 800 mhz (ετσι δεν ειναι ρε παιδια?), οτιδηποτε παραπανω προκαλει ασταθεια! εγω το εχω στο 1 και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

 

Εγώ το έχω στο 1.2 και είναι μια χαρά χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η cpu του εχει φτιαχτει για ΜΕΧΡΙ 1 ghz και απλα μας το πουλανε στα 800 mhz (ετσι δεν ειναι ρε παιδια?), οτιδηποτε παραπανω προκαλει ασταθεια! εγω το εχω στο 1 και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

 

+1

Και εγω μολις ξεπερναω τα 1 GHz αρχιζουν τα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είναι και θέμα συσκευής. Εγώ το έχω στα 1113 GHz και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

23 June B137 r3: FLB Custom ROM for the Huawei U8800 with Online Kitchen

βγήκε σήμερα!

http://www.multiupload.com/HM7SPN910J

 

ROM features

 

Built upon Android 2.2.2

Fully rebuilt, zip-aligned and optimised using skillz

Custom FLB kernel with EXT4, BFQ, Smartass, CIFS, TUN, SWAP and overclocking for those that like to live dangerously

All pre-installed applications updated where possible

The stock Android experience. No silly themes here

Swype and Huawei keyboards as optional extras

Adobe Flash updated to 10.3 and fully working

Full stagefright enabled for awesome media playback

Pre-rooted for convenience

Includes Superuser by ChainsDD

For overclocking you'll need an app like SetCPU

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες καλυτερη η δουλεια του genokolar! http://bbs.goapk.com/thread-2295322-1-1.html

επειδη εχω ξεχασει τα κινεζικα που εμαθα στο δημοτικο, αν θες δωσε καποιες λεπτομερειες σχετικα στο τι ειναι καλυτερη αυτη που αναφερεις εσυ απο απο αυτην που αναφερει ο φιλος αναλυτικα.

Edited by kontz

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: μετά το φλασάρισμα με τη ROM που περιγράφτηκε πιο πίσω η εφαρμογή RichPad δεν υπάρχει πια στο τηλέφωνο και δεν μπορώ να τη βρω πουθενά να την επανεγκαταστήσω. Μήπως έχει αλλάξει όνομα στο Market ή απλά είναι default του Χ5 και δεν υπάρχει για κατέβασμα;
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω και εγώ το συσγλελριμένο πρόβλημα, το CWM μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει mount την sd κάρτα, δοκίμασα να τρέξω το update.zip και απ' το μενού install zip from sd card και εκεί μου τα ίδια μου βγάζει μήνυμα E:Cant mount/sd card...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το φορματ μέσω win...

 

EDIT

Δεν μπόρεσα να κάνω format την SD μου σε FAT γιατί ήταν 4άρα και ώς γνωστόν το FAT κάνει για μέχρι 2GB , οπότε ξέθαψα μιά παλιά sd 2 GB την φόρμαρα σε FAT και όλα δούλεψαν ρολόι.

Οπότε σε περίπτωση που το CWM δεν μπορεί να κάνει mount την SD μας τότε στρεφόμαστε σε φορμάρισμα FAT.

 

Έχω ήδη 5 reboot απο την στιγμή του OC στα 1,2 ghz το oc το έκανα με το Nofrills cpu και το governor είναι on demand ,έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

Η συσκευή τρέχει και launcher pro και go launcher ex , reboot μου έχει κάνει και με τους 2 .... καμιά ιδέα κανείς?

 

Το ίδιο κόλλημα έχω κι εγώ. Έχω μια Sandisk 8gb και δεν θέλω να την αλλάξω. Καμιά άλλη λύση παίζει στον ορίζοντα?

 

edit: Άκυρο. Λύθηκε. Για ιδανικές τιμές στο SetCpu καμιά ιδέα. Για να γίνουν apply οι τιμές πρέπει να κάνω reboot?

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Μια ερώτηση επειδή είμαι νέος στον android world..

Εχω το Ideos X5 με περασμενη την Β160 κ το update της απο XDA..

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς μπορώ να επαναφέρω στο κεντρικο μενου το κινητο αυτο το εφφε αλά "star wars" που ειχε κατα

το scrolling up/down διοτι με τη νεα ROM χαθηκε!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

edit:

Παιδια τελικα απο το Launcher Pro settings -> advance settings -> App Drawer -> Use 3D Drawer ήταν στο off..

Γραφει ομως το εξης:"EXPERIMENTAL.May cause instabillity,Use at your own risk.

 

Για ποιο λογο να το λεει αυτο οταν στην stock rom ειναι ηδη προεπιλεγμενο;

Edited by birginioss
Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Μια ερώτηση επειδή είμαι νέος στον android world..

Εχω το Ideos X5 με περασμενη την Β160 κ το update της απο XDA..

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς μπορώ να επαναφέρω στο κεντρικο μενου το κινητο αυτο το εφφε αλά "star wars" που ειχε κατα

το scrolling up/down διοτι με τη νεα ROM χαθηκε!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

edit:

Παιδια τελικα απο το Launcher Pro settings -> advance settings -> App Drawer -> Use 3D Drawer ήταν στο off..

Γραφει ομως το εξης:"EXPERIMENTAL.May cause instabillity,Use at your own risk.

 

Για ποιο λογο να το λεει αυτο οταν στην stock rom ειναι ηδη προεπιλεγμενο;

 

δοκιμασε το και βλεπεις αν θα εχεις προβληματα...

ισως καποια δυσλειτουργια του launcher γενικα...

μπορει και λογικα να μην εχεις καποιο ομως...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω root το κινητό αλλά δεν βρίσκω να κατεβάσω το z4root και από μερικά ξένα sites χτυπάει to nod32. επίσης δεν ξέρω ποιά έκδοση να κατεβάσω..αν το έχει κανείς μπορεί να μου δώσει link?

 

(το Link της πρώτης σελίδας για το z4root πετάει σε suspended account)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω root το κινητό αλλά δεν βρίσκω να κατεβάσω το z4root και από μερικά ξένα sites χτυπάει to nod32. επίσης δεν ξέρω ποιά έκδοση να κατεβάσω..αν το έχει κανείς μπορεί να μου δώσει link?

 

(το Link της πρώτης σελίδας για το z4root πετάει σε suspended account)

 

Με το superoneclick μπορείς να κάνεις root.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ! τελικά το έκανα το root. ρε παιδιά αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα τα φώτα του. στην ουσία θέλω να κάνω root για να απεγκαταστήσω τις pre-installed εφαρμογές του κινητού που δεν τις χρησιμοποιώ. διάβασα κάτι ξένα forum (βλ. xda) και η διαδικασία μου φάνηκε λίγο απαιτητική..συγκεκριμένα για συσκευή G1 -> Link\

 

η διαδικασία είναι ίδια για ΟΛΑ τα κινητά android?

δεν θέλω custom roms, oc και λοιπά απλά να μπορώ να κάνω unistall.

 

edit: βρήκα τελικά τι κάνουμε απο xda και από ομοεθνή μάλιστα! λογικά θα είναι και εδώ οπότε thanks! Link

Edited by pananton
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ! τελικά το έκανα το root. ρε παιδιά αν γνωρίζει κανείς θα ήθελα τα φώτα του. στην ουσία θέλω να κάνω root για να απεγκαταστήσω τις pre-installed εφαρμογές του κινητού που δεν τις χρησιμοποιώ. διάβασα κάτι ξένα forum (βλ. xda) και η διαδικασία μου φάνηκε λίγο απαιτητική..συγκεκριμένα για συσκευή G1 -> Link\

 

η διαδικασία είναι ίδια για ΟΛΑ τα κινητά android?

δεν θέλω custom roms, oc και λοιπά απλά να μπορώ να κάνω unistall.

 

edit: βρήκα τελικά τι κάνουμε απο xda και από ομοεθνή μάλιστα! λογικά θα είναι και εδώ οπότε thanks! Link

 

Προσοχή σε τι θα κάνεις uninstall. Μερικά apps "συνεργάζονται" με άλλα και μπορεί να έχεις προβλήματα. Πάρε ενα nandroid backup πριν δοκιμάσεις κάτι.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

δεν με πρόλαβες :lol: !μέχρι στιγμής έχω σβήσει aldiko,notepad,calculator,gtalk,gmail

 

δεν έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα! θα το δω και το nandroid backup. ευχαριστω για την συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω την b137 r3 ενω φοραω ηδη την b160 αλλα το τηλεφωνο δεν λεει να ξεκινησει μετα το reboot. μενει στο λογοτυπο. ειναι 2 φορα που την περνω , την πρωτη γύρισα κανονικα στην b160. εχει κανει κανεις αλλος την αλλαγη αυτη με επιτυχια???

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω την b137 r3 ενω φοραω ηδη την b160 αλλα το τηλεφωνο δεν λεει να ξεκινησει μετα το reboot. μενει στο λογοτυπο. ειναι 2 φορα που την περνω , την πρωτη γύρισα κανονικα στην b160. εχει κανει κανεις αλλος την αλλαγη αυτη με επιτυχια???

 

Και εμενα το ιδιο μου κανει δεν ξεκιναει με τιποτα. :confused:

Μπορει να μας πει καποιος γιατι το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το ιδιο μου κανει δεν ξεκιναει με τιποτα. :confused:

Μπορει να μας πει καποιος γιατι το κανει αυτο?

 

η λυση βρεθηκε μεσω modaco: εγκατεστησα πρωτα την cm7 και μετα την b137 και ολα οκ!!

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

εγώ πέρασα την void η οποία βασίζετε στην Β137 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα κάνοντας μόνο wipe dalvik-cache.. εφαρμογές - ρυθμίσεις .. όλα στην θέση τους
Link to comment
Share on other sites

η λυση βρεθηκε μεσω modaco: εγκατεστησα πρωτα την cm7 και μετα την b137 και ολα οκ!!

 

εγώ πέρασα την void η οποία βασίζετε στην Β137 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα κάνοντας μόνο wipe dalvik-cache.. εφαρμογές - ρυθμίσεις .. όλα στην θέση τους

 

Θα τα δοκιμασω και τα δυο ευχαριστω. :)

 

wipe data/factory reset κανατε πριν την εγκατασταση??

 

Μονο wipe dalvik-cache ειχα κανει.

Τελικα καλο ειναι καθε φορα πριν απο τετοιες κινησεις να κανουμε wipe data καλου κακου, ετσι πιστευω θαχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

 

Περασα το void και παλι δεν περνει μπρος το τηλεφωνο μενει στο λογοτυπο IDEOS.

 

Προσπαθησα να περασω CM7 δεν το περναει Installation aborted

 

Εχω κανει wipe data και τα σχετικα δεν ξερω τι αλλο να κανω.

 

Θα παραμεινω στην B136 προς το παρον μηπος βγει κατι αλλο.

 

Οχ συγνωμη για το διπλο post κατα λαθος δεν καταλαβα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι θέμα recovery ? γράφει ότι πρέπει να γίνει με την τελευταία έκδοση

 

Α καλα εγω εχω την V3.0.2.8 :shock:

 

θα τα φτιαξω ολα το βραδυ τωρα ειμαι στη δουλεια, ευχαρηστω παντος :dance::up:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: εχοντας τη μαμα rom μπορουμε να περασουμε την B137?

 

Sent from my u8800 using Tapatalk

 

Απάντηση : οποιαδήποτε rom και να βγεί ,μπορείς να την περάσεις!

πάρτο απ'την αρχή. θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

Sent from my Pc using Firefox! :lol:

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...