Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον παιδια αυτη η rom ειναι ότι πρέπει! καθόλου δύσκολο το περασμα,σε περιπου 20 λεπτα εισαι οκ!

το κινητο πετάει! κράτησε ότι είχα περάσει απο επαφές,sms, games και εφαρμογές και το μενου παρέμεινε στα Ελληνικά!

το δούλεψα μεχρι 1,5 Ghz και δούλεψε χωρίς κοληματα πουθενα. Αλλα το γυρισα στο 1Ghz για λόγους μπαταρίας.

έκανα ακριβώς όπως ειπε ο φίλος παραπάνω και όλα πηγαν ρολόι.

το συνιστώ σε όλους τους κατόχους του Χ5, είναι πανεύκολο.

 

Επιβεβαιώνω. Η συγκεκριμένη ROM είναι μια χαρά, δε χάνεται σχεδόν τίποτε από τη συσκευή (λέω «σχεδόν» διότι κάποιες εφαρμογές απεγκαταστάθηκαν, όπως η άχρηστη, κατ' εμέ, e-book εφαρμογή) και όλα λειτουργούν ρολόι με το setCPU ρυθμισμένο στο 1516 max και 122 min και smartass scaling (η εφαρμογή αυτή μου θυμίζει το RightMark CPU Clock Utility που έχω στα ΧΡ για on-demand performance).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά δοκίμασε κανένας να περάσει το DSP equalizer στο ideos απο εδώ ;

δοκίμασα αλλά η ρομ που εχώ περάσει (με τον overclocked kernel) κολάει στο reboot στο libaudioflibger.so και δεν λειτουργεί με τίποτα..

το συγκεκριμένο πατσάκι ας το πούμε το έχω δοκιμάσει σε xperia x8 και είναι θαυματουργό..

Link to comment
Share on other sites

μετα το περασμα της rom παρατηρησα το εξης : πριν το τηλ είχε το google earth, μετα οχι.

δεν με απασχολει το συγκεκριμενο προγραμμα , αλλα παρατηρησα οτι στο market παρολο που υπαρχει, δεν το κατεβαζει!

κατεβάζει όμως τα αλλα προγράμματα της Google !

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτό? μήπως συμβαινει και σε άλλες εφαρμογές?

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

μετα απο καποιες μερες συμβιωσης με τη νεα rom εχω να παρατηρησω τα εξης :

 

μονο θετικα!

πλεον προσωπικα που ειχα προβληματα reboot εξαλειφθηκαν και δεν εχω ουτε ενα!

σταθεροτατο! (λιγο overclock , το εχω min 122 και max 1ghz μιας και παραπανω δε χρειαζεται με τη χρηση που του κανω)

αυτα γενικα μιας και ολα λειτουργουν αψογα διχως προβληματα...

 

οσο για τα προγραμματα τα ειχε επεγκαταστησει το παιδι που εφτιαξε τη rom αλλα εγω δε χρησιμοποιουσα τιποτε απο αυτα οποτε δε δοκιμασα να δω αν μπαινουν ξανα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.setcpu.com ...

επισημα...

επισης αν κατι δε καταλαβεις ευχαριστως να ρωτησεις ποιο συγκεκριμενα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μερικες ερωτησεις αρχαριου στα android, αρτι αφιχθεις απο symbian.

 

Έκανα root το κινητό με το Ζ4 και εβαλα το app2sd για να μεταφερω τις εφαρμογες στην μνημη την εξωτερικη. Ξεκινησα να τις μεταφερω αλλα παρατηρησα οτι παρολο που τις μεταφερει στην sd, κραταει καποια mb της εφαρμογης στην internal memory η οποια αρχιζει να γεμιζει επικινδυνα. Γιατι το κανει αυτο και πως μπορω να το αποφυγω?

 

Επισης οταν κατεβαζω εφαρμογες απο μαρκετ τις αποθηκευει αυτοματα στην internal και μετα με ρωταει αν θελω να πανε στην sd. Υπαρχει η δυνατοτητα να γινεται αυτο αυτοματα?

 

Εβαλα το titanium backup free (root) για να ξεκινησω να βγαζω την σαβουρα των pre-installed εφαρμογων. Το καταφερα με το Aldiko αλλα παρατηρησα οτι στον φακελο android/data αφηνει πισω σαβουρα της εφαρμογης, ειναι λογικο αυτο? Αφηνει και καπου αλλου? Το layar γιατι μου λεει οτι δεν βρισκει το .apk για να το σβησει? Ποιες pre-installed εφαρμογες πλην του Aldiko ειναι αχρηστες κατα την αποψη σας?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Εdit: Μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ καταλαβα τι φταιει μαλλον. Καταρχας οτι ειναι λογικο να σου κρατανε μνημη τα apps απο internal οταν τα μεταφερεις μεσω froyo ή app2sd, μιας και την χρειαζονται για να δουλεψουν σωστα. Με το stock (froyo) app2sd δεν μεταφερονται μερικες εφαρμογες. Η λυση λοιπον ειναι A2SD+ η οποια ομως απο οτι ειδα απαιτει root, ισως και custom rom!

 

Ακομα και ετσι ομως υπαρχει διαδικασια, δλδ πρεπει να δημιουργησεις ξεχωριστο partition στην sd μνημη (γυρω στο 1gb) που θα ειναι αποκλειστικα για την αποθηκευση apps. Αν το κανεις αυτο τοτε θα μπορεις και αυτοματα να αποθηκευεις apps εκει (στην sd μνημη) μιας και ουσιαστικα "ξεγελας" το android (?) οτι το partition της sd ειναι στην πραγματικοτητα κομματι της internal μνημης.

 

Και παλι ομως με αυτη την λυση μενουν πισω στην internal μερικα mb's των apps, αλλα πολυ λιγοτερο απο τον παραδοσιακο τροπο (σχεδον 50% λιγοτερα). Επισης αν περαστουν ολα στην SD, τοτε η μνημη δεν πρεπει να βγαινει απο το κινητο γιατι θα crashαρουν ολα!

 

Τα λεω σωστα? Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει - διορθωσει?

Edited by crusader-21-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μερικες ερωτησεις αρχαριου στα android, αρτι αφιχθεις απο symbian.

 

Έκανα root το κινητό με το Ζ4 και εβαλα το app2sd για να μεταφερω τις εφαρμογες στην μνημη την εξωτερικη. Ξεκινησα να τις μεταφερω αλλα παρατηρησα οτι παρολο που τις μεταφερει στην sd, κραταει καποια mb της εφαρμογης στην internal memory η οποια αρχιζει να γεμιζει επικινδυνα. Γιατι το κανει αυτο και πως μπορω να το αποφυγω?

 

Επισης οταν κατεβαζω εφαρμογες απο μαρκετ τις αποθηκευει αυτοματα στην internal και μετα με ρωταει αν θελω να πανε στην sd. Υπαρχει η δυνατοτητα να γινεται αυτο αυτοματα?

 

Εβαλα το titanium backup free (root) για να ξεκινησω να βγαζω την σαβουρα των pre-installed εφαρμογων. Το καταφερα με το Aldiko αλλα παρατηρησα οτι στον φακελο android/data αφηνει πισω σαβουρα της εφαρμογης, ειναι λογικο αυτο? Αφηνει και καπου αλλου? Το layar γιατι μου λεει οτι δεν βρισκει το .apk για να το σβησει? Ποιες pre-installed εφαρμογες πλην του Aldiko ειναι αχρηστες κατα την αποψη σας?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Εdit: Μετα απο λιγο ψαξιμο στο νετ καταλαβα τι φταιει μαλλον. Καταρχας οτι ειναι λογικο να σου κρατανε μνημη τα apps απο internal οταν τα μεταφερεις μεσω froyo ή app2sd, μιας και την χρειαζονται για να δουλεψουν σωστα. Με το stock (froyo) app2sd δεν μεταφερονται μερικες εφαρμογες. Η λυση λοιπον ειναι A2SD+ η οποια ομως απο οτι ειδα απαιτει root, ισως και custom rom!

 

Ακομα και ετσι ομως υπαρχει διαδικασια, δλδ πρεπει να δημιουργησεις ξεχωριστο partition στην sd μνημη (γυρω στο 1gb) που θα ειναι αποκλειστικα για την αποθηκευση apps. Αν το κανεις αυτο τοτε θα μπορεις και αυτοματα να αποθηκευεις apps εκει (στην sd μνημη) μιας και ουσιαστικα "ξεγελας" το android (?) οτι το partition της sd ειναι στην πραγματικοτητα κομματι της internal μνημης.

 

Και παλι ομως με αυτη την λυση μενουν πισω στην internal μερικα mb's των apps, αλλα πολυ λιγοτερο απο τον παραδοσιακο τροπο (σχεδον 50% λιγοτερα). Επισης αν περαστουν ολα στην SD, τοτε η μνημη δεν πρεπει να βγαινει απο το κινητο γιατι θα crashαρουν ολα!

 

Τα λεω σωστα? Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει - διορθωσει?

==========

βεβαιωνω οτι εαν μεταφερεις μια εφαρμογη στην sd και έπειτα την βγάλεις τοτε η εφαρμογη δεν θα δουλέψει! θα σου βγάλει μυνημα οτι η εφαρμογη δεν υπαρχει.

οσο για τα σκουπιδάκια που αφήνουν πισω τους οι εφαρμογές,δεν νομιζω οτι υπαρχει ( απ'οσο 'εχω ψάξει τουλάχιστον) καποιο προγραμμα που να τα αφαιρει εντελώς.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το εξης προβλημα:

 

Εκανα εγκατασταση το Clockworkmod Recovery

Στο root της SD καρτας μου εβαλα το update.zip

Οταν φορτωνω το Clockworkmod Recovery v3.0.2.8 διαλεγω update from Sd card

Εχω αρκετα NO και καπου στη μεση υπαρχει το update me YES.

Με το που το διαλεγω μου εμφανιζει το εξης σφαλμα

 

-- Install from sdcard...

Finding update package...

E:Cant mount /sdcard/update.zip

Installation aborted.

 

Εχεις κανεις καμια ιδεα γιατι δεν μπορει να κανει mount???

 

-----------------------------------Edit-------------------------------------------

 

Τελικα πηρα την καρτα και την εκανα format μεσα απο τα Windows 7 σε FAT και οχι FAT32

και απλα εγινε η αναβαθμιση χωρις προβλημα

Edited by thundercats
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα, έκανα όλη τη διαδικασία και πήγαν όλα ρολόι. το wi-fi hot-spot που με απασχολούσε είναι άριστο και μοιράζω data σε άλλες 2 συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το εξης προβλημα:

 

Εκανα εγκατασταση το Clockworkmod Recovery

Στο root της SD καρτας μου εβαλα το update.zip

Οταν φορτωνω το Clockworkmod Recovery v3.0.2.8 διαλεγω update from Sd card

Εχω αρκετα NO και καπου στη μεση υπαρχει το update me YES.

Με το που το διαλεγω μου εμφανιζει το εξης σφαλμα

 

-- Install from sdcard...

Finding update package...

E:Cant mount /sdcard/update.zip

Installation aborted.

 

Εχεις κανεις καμια ιδεα γιατι δεν μπορει να κανει mount???

 

-----------------------------------Edit-------------------------------------------

 

Τελικα πηρα την καρτα και την εκανα format μεσα απο τα Windows 7 σε FAT και οχι FAT32

και απλα εγινε η αναβαθμιση χωρις προβλημα

====

δεν εφταιγε το fat 32 ,το update.zip δεν αντιγράφτηκε σωστά για καποιο λόγο.

στο δικό μου η καρτα ειναι fat32 και όλα πήγανε ρολόϊ.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει στο root απο την εφαρμογη z4mod μετα τι κανω;

Αν ξερει καποιος ας βοηθησει παρακαλω......

Edited by crallakis4
Link to comment
Share on other sites

Εχω κολλησει στο root απο την εφαρμογη z4mod μετα τι κανω;

Αν ξερει καποιος ας βοηθησει παρακαλω......

 

μετά πρέπει να διαβάσεις καλά την πρώτη σελίδα!

στην πρώτη σελίδα γράφει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις για να φλασάρεις το κινητό.

αφού το έκανες root τώρα , όλα τα άλλα είναι εύκολα!

( Backup-Clockwork Recovery οδηγίες, απο τον _2FAST )

 

Παιδια καλησπερα σημερα πηρα κ εγω το δικο μου χ5 μπορει καποιος να μου εξηγηση τον λογω που αλλαζεται costum?τι κερδιζετε?

 

τι εννοείς costum?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν διαβάσεις στα προηγούμενα post θα καταλάβεις γιατί μπαίνει κάποιος στη διαδικασία για custom rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

MODDING = προχωρημενο πειραγμα του κινητου. Το αλλο τοπικ ειναι καταλληλο για απλες αποριες, ερωτησεις, οχι αυτο.

 

1) Rooting

κατεβαστε το z4root και τρεχτε το απο το κινητο

http://www.suckmydroid.com/download/com.z4mod.z4root-2.apk

τα υπολοιπα ειναι πανευκολα

 

2)Backup Restore

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1044585

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1067490

 

3)Custom Rom για overclock

την custom rom που εχω βαλει και τρεχει το κινητο στο 1,5Ghz την βρηκα εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1059753

Πιθανοτατα ακυρωνεται η εγγυηση, θα πρεπει να βρειτε τροπο να επαναφερετε το κινητο στη wind rom πριν το πατε.

Αναλυτικες οδηγιες περιλαμβανονται στο παραπανω λινκ

Ειναι σταθεροτατη, αν κανετε overclock μειωνετε την αυτονομια της μπαταριας

 

Αμα δεν εχετε σκοπο να διαβασετε τα παραπανω λινκ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ μη μπειτε στο κοπο, θα μπλεξετε.

Ειμαι αρχαριος, ασχολουμαι 2-3 βδομαδες με android οποτε μη περιμενετε επεξηγησεις σε advanced θεματα, απλα ακολουθησα τις οδηγιες.

 

1) Rooting

κατεβαστε το z4root και τρεχτε το απο το κινητο

http://www.suckmydroid.com/download/com.z4mod.z4root-2.apk

τα υπολοιπα ειναι πανευκολα.........εκει ειναι που κολαω τι πρεπει να κανω;; Δεν τις καταλαβαινω αυτες τις σελιδες στα αγγλικα που ειναι απο κατω.

Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα....

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια κανω ολη την διαδικασια να εγκαταστησω το recovery clock αλλα χωρις αποτελεσμα.μου βγαζει ολο την μωβ οθονη.

 

Backup-Clockwork Recovery -θα το βρειτε εδω

  1. Παταμε ταυτοχρονα τα πληκτρα volume up + volume down + power.Εμφανιζεται μια μωβ οθόνη.
  2. Συνδέουμε το κινητο με τον υπολογιστη μεσω του καλωδιου usb.Στο "My Computer" εμφανίζεται μια νεα συσκευη αποθηκευσης που αν την ανοιξουμε δειχνει τα περιεχομενα του φακελου /cust_backup του κινητου.
  3. Μετονομάζουμε το recovery.img σε πχ recovery.bak και αν θελουμε το αντιγράφουμε σε εναν φακελο στον υπολογιστη μας σε περιπτωση που μας χρειαστει αργότερα.Θα συνιστουσα να αντιγραψετε ολο το φακελο με ολα τα περιεχομενα του.
  4. Αφαιρουμε το καλωδιο απο τον υπολογιστη αφου πρωτα-αν υπαρχει επιλογη- κανουμε ασφαλη καταργηση του usb.Στα windows

γινεται απο την μπαρα κατω δεξια,επιλογη της συσκευης->ασφαλης καταργηση υλικου

 

Τωρα εχουμε εγκαταστησει το Clockworkmod Recovery.

Για να σιγουρευτουμε ξεκιναμε σε recovery mode πατωντας volume up + power.Θα πρεπει να εμφανισει κατι τετοιο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=579534&d=1303895178

 

εκανες ολα τα βηματα και δεν λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το αρχειο recovery clock.το συνδεσα με το pc αλλαξα την ονομασια recovery image σε recovery abk και αντεγραψα το καινουργιο recovery image στον φακελο.τι κανω λαθος
Link to comment
Share on other sites

τα εκανες ολα αυτα μετα που ανοιξε σε μωβ οθονη φανατζομαι οπως ακριβως λεει η διαδικασια...

 

επισης μετα απο ολα αυτα το κινητο κλεινει αφαιρωντας την μπαταρια και μετα κανεις boot πατωντας το power και το volume up (μονο και οχι και το down)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας..Μολις αγορασα το Ideos απο εναν φιλο και νομιζω οτι εχει custom rom ,δυο ερωτησεις ..

1)Πως μπορω να καταλαβω αν φοραει custom rom ?

2)Αν φοραει costum rom πως μπορω να βαλω παλι την original?

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

ναι ειχες δικιο.πατουσα διαφορετικα κουμπια.το καταφερα.τωρα δωρεαν προγραμμα να δω την cpu που θα βρω;

αυτό νομίζω θα σου κάνει

https://market.android.com/details?id=com.antutu.CpuMasterFree&feature=search_result

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...