Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς σε άλλο forum ! Εδώ πληροφορίες κλπ, ΜΟΝΟ για free προγράμματα!

φιλικά

Αγγελος

 

OK Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Αλκης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεία σας φίλοι μου!!! εχω πάρει εδω και λιγο καιρό το ideos x5. αρχικα όλα καλα το έκανα root και περνουσα ότι εφαρμογές ήθελα!!! ξαφνικα όμως σήμερα πήγα να κάνω download μια εφαρμογή και και ενώ ήμουν έτοιμος να κατεβάσω μολις πατάω οκ το κινητό δεν κατεβάζει την εφαρμογή και μένει στο σημείο οκ!!! Μέτα εκανα reboot το κινητό και μόλις το άνοιξα όλα τα εικονίδια από τις εφαρμογές χάθηκαν ( και όταν πατούσα πάνω τους έλεγαν οτι δεν έχει εγκατασταθεί στο κινητό ) . όλες αυτές οι εφαρμογές ειχαν περαστεί στην εσωτερική μνήμη!!! και τώρα δεν μπορώ να μπώ στην εσωτερική μνήμη SD σαν να έχει παγώσει!!! τι μπορώ να κάνω? τι μπορεί να φταίει? εγώ το μόνο που θυμάμαι να έκανα ήταν να έκανα μια εφαρμογή Market Enabler εγκατάσταση και έσβησα ένα φάκελο από την Sd γιατι έσβηνα φακέλους από εφαρμογές που είχα κάνει απεγκατάσταση!!!

 

Τι μπορεί να φταίει που δεν δουλεύει η εσωτερικη Sd Card? Να πάω στην Wind να κανω restore το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων????

 

αν φτασεις στο σημειο που θες restore κανε πρωτα αυτο και μετα αναλογως βλεπουμε...

δεν ειναι λογικο με ενα φακελο που εσβησες αν οντως ηταν ακυρος να εξαφανιστηκαν ολα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παλεύω εδώ και ώρα να δω τι γίνεται τώρα έβαλα μια άλλη Sd και δουλεύει κανονικα και μπορώ να κάνω και εγκατάσταση και εφαρμογές!!! αλλά το σίγουρο εινα οτι κάτι δεν πάει καλα παίζει να την πάτησα με κανένα ιό η κανένα bug απο καμία εφαρμογή? τώρα μπορώ να μπώ και από astro manager στην εσωτερική Sd card!!! έκανα και επαναφορά ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις!!! έκανα και unroot!!!

 

Μία ερωτηση θέλω να κανω μόνο τωρα μπορώ να σβήσω τα πάντα από την εσωτερική Sd Card ? θα επιρεάσει κάτι αν την αδειάσω? εγω ότι εφαρμογές έχω τώρα τις εχώ phone only!!!

Link to comment
Share on other sites

Backup-Clockwork Recovery -θα το βρειτε εδω

  1. Παταμε ταυτοχρονα τα πληκτρα volume up + volume down + power.Εμφανιζεται μια μωβ οθόνη.
  2. Συνδέουμε το κινητο με τον υπολογιστη μεσω του καλωδιου usb.Στο "My Computer" εμφανίζεται μια νεα συσκευη αποθηκευσης που αν την ανοιξουμε δειχνει τα περιεχομενα του φακελου /cust_backup του κινητου.
  3. Μετονομάζουμε το recovery.img σε πχ recovery.bak και αν θελουμε το αντιγράφουμε σε εναν φακελο στον υπολογιστη μας σε περιπτωση που μας χρειαστει αργότερα.Θα συνιστουσα να αντιγραψετε ολο το φακελο με ολα τα περιεχομενα του.
  4. Αφαιρουμε το καλωδιο απο τον υπολογιστη αφου πρωτα-αν υπαρχει επιλογη- κανουμε ασφαλη καταργηση του usb.Στα windows

γινεται απο την μπαρα κατω δεξια,επιλογη της συσκευης->ασφαλης καταργηση υλικου

 

Τωρα εχουμε εγκαταστησει το Clockworkmod Recovery.

Για να σιγουρευτουμε ξεκιναμε σε recovery mode πατωντας volume up + power.Θα πρεπει να εμφανισει κατι τετοιο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=579534&d=1303895178

 

Εφαρμογη custom rom - η πιο προσφατη σταθερη αυτη τη στιγμη ειναι αυτη (το πρωτο απο τα 3 link -Complete rom with all fixes and 1.5Ghz kernel )

  1. Αντιγραφουμε χωρις καμια τροποποιηση το update.zip στον αρχικο καταλογο της καρτας μνημης μας.
  2. Boot στο clockworkmod recovery πατωντας volume up + power
  3. Επιλεγουμε Apply update from sdcard
  4. Αφου εχει τελειωσει η εγκατασταση και εμφανιστει το αναλογο μηνυμα επιλεγουμε απο το advanced menu->wipe dalvik cache
  5. Reboot ειτε απο το μενου του clockworkmod ειτε αν δε λειτουργει βγαζετε την μπαταρια.Η πρωτη φορα θα αργησει καθως

ξαναδημιουργει καποια αρχεια του συστηματος.Ισως χρειαστει να κανετε και 2ο ή 3ο reboot (με αφαιρεση της μπαταριας) σε περιπτωση που διαπιστωσετε οτι το boot παιρνει πανω απο 10-15 λεπτά.Αν δεν πετυχει αυτο ξανακανετε τη διαδικασια απο την αρχη.

 

Αν όλα πανε καλά το κινητό θα πρέπει να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Η rom ειναι ηδη rooted.Δε χρειαζεται κατι αλλο.

Κατεβάζετε μια εφαρμογη για να ρυθμισετε την συχνοτητα λειτουργιας του επεξεργαστη -πχ setcpu .

 

Προτεινω να παιξετε λιγο με τις ταχυτητες και να δειτε που δεν σας κανει force close και reboot.

Εγω το εχω στα 1.2 Ghz στο προφιλ smartass και δεν εχει το παραμικρο προβλημα.

Η μπαταρια μου κραταει με μετρια χρηση(καμια ωρα wifi,μιση ωρα τηλεφωνο,μιση ωρα παιχνιδι) πανω απο μια μερα.

 

Καλημέρα. Πραγματικά πολύ καλές και αναλυτικές οι οδηγίες σου φιλε μου. Εχω μια απορία απο κάτι που μου προέκυψε καθώς έκανα βήμα πρός βήμα αυτά που γράφεις. Αφού Μετονομάσα το recovery.img σε πχ recovery.bak και έκανα όλο το φάκελο για σιγουρία copy και στο pc μου, Εκανα φυσικά και copy το recovery.img που κατέβασα απο το λινκ που δίνεις μέσα στο ίδιο φάκελο του κινητού. Στη συνέχεια δοκίμασα μετα να κάνω boot σε recovery mode πατωντας volume up + power και μου έβγαλε μια μπλέ οθόνη όπου και εκεί έμεινε. κατι δεν έκανα καλά μήπως αφου ακολούθησα μέχρι εκεί όλα τα βήματα που δήνεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου :)

 

Αλκης

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τα ιδιο προβλημα κ ενας φιλος απο εδω μου ειπε οτι χρειαζεται να εχεις και τα 2 recovery μεσα στον φακελο κ αυτο που υπηρχε κ αυτο που κατεβασες
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα πρόβλημα με την Sd Card οπως ειπα αλλα έκανα επαναφορα εργ. ρυθμίσεων και όλα καλα!!! τωρα όμως έβαλα το Move2SD enabler στο Ideos X5 μου και μετέφερα πάρα πολλές εφαρμογές ( Μαζί και το ΜοVe2SD enabler ) και μόλις έκανα reboot το κινητο χάθηκαν όλες οι εφαρμγές!!! τι να κάνω για να επανέλθουν? ελπίζω να με βοηθήσετε :)
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα πρόβλημα με την Sd Card οπως ειπα αλλα έκανα επαναφορα εργ. ρυθμίσεων και όλα καλα!!! τωρα όμως έβαλα το Move2SD enabler στο Ideos X5 μου και μετέφερα πάρα πολλές εφαρμογές ( Μαζί και το ΜοVe2SD enabler ) και μόλις έκανα reboot το κινητο χάθηκαν όλες οι εφαρμγές!!! τι να κάνω για να επανέλθουν? ελπίζω να με βοηθήσετε :)

 

Δεν χρειάζεσαι το Move2SD enabler. Το λειτουργικό έχει το ίδιο αυτή τη δυνατότητα.

 

Δεν γνωρίζω από κει και πέρα τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? εγώ νόμιζα ότι για να μεταφέρεις όλες τις εφαρμογές πρέπει να έχεις το Μοve2SD enabler!!! πάντως το έψαξα στο internet και το πρόβλημα είτε ειναι ένα bug smdl2tmp1.asec το οποίο δεν το βρίσκω όμως με το root explorer και πρέπει να το σβήσω είτε το σφάλμα 18 που δεν με αφήνει να κάνω εγκατάσταση και update!!! Ως αναφορά το τελευταιο έχει λύση στο πρόβλημα με mount kai unmount Sd Card!!! To πρόβλημα είναι ότι το Ideos έχει εσωτερική SDcard και δεν μπορώ να κάνω mount kai unmount!!! έλεος δηλαδη!!!!

 

Μία ερώτηση πώς μπορώ να αξιοποιήσω και την εσωτερική 2gb SD card και μία εξωτερική SD card? οταν έβαζα την εξωτερική η εσωτερική ήταν σαν να μην υπήρχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , οταν παιζεται με το τηλεφωνο, παιχνιδια , στο wifi για αρκετη ωρα ποσο θερμοκρασια εχει? γιατι εμενα στα 1000mhz πιανει και 40αρι οC, και θα ηθελα να το κανω overlock λιγο πιο πανω αλλα , με προβληματιζει η θερμοκρασια του. Εσεις? βαθμους & συχνοτητα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ,

εχω μια ερώτηση για το ideos x5, γνωρίζει κανείς τους κωδικούς για τα κρυφά μενού?

ψάχνω αν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσω τον EVRC-B codec καθώς απότι διαβάζω σε περιπτώσεις

διαφόρων άλλων android phones έχει δώσει αισθητή διαφορά στο μεγάλο θέμα της ποιότητας ήχου των κλήσεων...

 

Απότι μου περιγράφουν συνομιλητές μου, άλλες φορές ακούγομαι από μακριά, και άλλες ακούγεται ένα βούισμα που μάλλον σε

μικροφωνισμό μου κάνει. Πηγή του προβλήματος ενδέχεται να είναι και το δεύτερο μικρόφωνο το οποίο δε λειτουργεί πάντα

όπως θα έπρεπε.

 

Πρόσφατα εντόπισα το συνδυασμό *#*#2846579#*#* και κάτω από το μενού background setting έπαιξα με μια ρύθμιση που απενεργοποιεί (στη θεωρία) το δεύτερο μικρόφωνο (dual mic setting)...

στην πράξη όμως απότι κατάλαβα αυτή τη ρύθμιση απλά δε λειτουργεί ώς noise cancelling, λειτουργούν σαν δύο διαφορετικά μικρόφωνα που "ακούν" το ίδιο, ακόμα χειρότερα δλδ

 

εν'ολίγοις ψάχνω να δώ αν μπορούμε να επέμβουμε σε τέτοιου είδους ρυθμίσεις...

(π.χ. sto droid x με ένα συγκεκριμένο συνδυασμό ανοίγει το programming menu και κάνει θαύματα)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ,

εχω μια ερώτηση για το ideos x5, γνωρίζει κανείς τους κωδικούς για τα κρυφά μενού?

ψάχνω αν υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσω τον EVRC-B codec καθώς απότι διαβάζω σε περιπτώσεις

διαφόρων άλλων android phones έχει δώσει αισθητή διαφορά στο μεγάλο θέμα της ποιότητας ήχου των κλήσεων...

 

Απότι μου περιγράφουν συνομιλητές μου, άλλες φορές ακούγομαι από μακριά, και άλλες ακούγεται ένα βούισμα που μάλλον σε

μικροφωνισμό μου κάνει. Πηγή του προβλήματος ενδέχεται να είναι και το δεύτερο μικρόφωνο το οποίο δε λειτουργεί πάντα

όπως θα έπρεπε.

 

Πρόσφατα εντόπισα το συνδυασμό *#*#2846579#*#* και κάτω από το μενού background setting έπαιξα με μια ρύθμιση που απενεργοποιεί (στη θεωρία) το δεύτερο μικρόφωνο (dual mic setting)...

στην πράξη όμως απότι κατάλαβα αυτή τη ρύθμιση απλά δε λειτουργεί ώς noise cancelling, λειτουργούν σαν δύο διαφορετικά μικρόφωνα που "ακούν" το ίδιο, ακόμα χειρότερα δλδ

 

εν'ολίγοις ψάχνω να δώ αν μπορούμε να επέμβουμε σε τέτοιου είδους ρυθμίσεις...

(π.χ. sto droid x με ένα συγκεκριμένο συνδυασμό ανοίγει το programming menu και κάνει θαύματα)

 

σίγουρα το πρόβλημα του κινητού σου δεν είναι το δεύτερο μικρόφωνο.

σίγουρα δεν ακούει το ίδιο ,αλλά αυτά που ακούει είναι ορισμένες συχνότητες μόνο, οι οποίες κόβονται για να μην ακούγεται

ο θόρυβος απ'το περιβάλλον αλλά μόνο η ομιλία.

στο δικό μου δεν παρατήρησα τίποτε, ακούγεται πεντακάθαρα.

δοκίμασε να βάλεις και άλλη κάρτα ,αλλου παρόχου.

δοκίμασε να το φλασάρεις,μπορεί να λυθεί το πρόβλημα.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

έχει καταφερει κανεις να βρει το καινουριο επισημο update "Β136" σε άλλες χώρες υπαρχει σε ΟΤΑ και δινει built-in wifi hotspot και πιο αξιοπιστο/σταθερο wifi καθως και καλυτερες επιδοσεις.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το εξης προβλημα:

 

Εκανα εγκατασταση το Clockworkmod Recovery

Στο root της SD καρτας μου εβαλα το update.zip

Οταν φορτωνω το Clockworkmod Recovery v3.0.2.8 διαλεγω update from Sd card

Εχω αρκετα NO και καπου στη μεση υπαρχει το update me YES.

Με το που το διαλεγω μου εμφανιζει το εξης σφαλμα

 

-- Install from sdcard...

 

 

Finding update package...

E:Cant mount /sdcard/update.zip

Installation aborted.

 

Εχεις κανεις καμια ιδεα γιατι δεν μπορει να κανει mount???

 

-----------------------------------Edit-------------------------------------------

 

Τελικα πηρα την καρτα και την εκανα format μεσα απο τα Windows 7 σε FAT και οχι FAT32

και απλα εγινε η αναβαθμιση χωρις προβλημα

 

 

Καλησπερα σας ,

 

Ακολουθησα κ εγω τις οδηγιες για το overclocking και οταν εφτασα μεσα

απο το Clockworkmod Recovery v3.0.2.8 στο σημειο να κανω apply το νεο update

μου εβγαλε τα ιδια μυνηματα με σενα ...

 

Finding update package...

E:Cant mount /sdcard/update.zip

Installation aborted.

 

Μαθαμε ακριβως τι ειναι τλκ αυτο που φταει και

δεν μπορει να ολοκληρωθει η διαδικασια ?

 

Ευχαριστω

Σωτηρης

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μου βγαζει συνεχεια το παρακατω μηνυμα οταν βλεπω φωτο και βιντεο και με σταματαει απο αυτο που κανω:'''Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της διαδικασιας android.process.media. προσπαθηστε αργοτερα'''.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει??
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για Rom Flash:

Το Stock Recovery ποιό είναι?

Δεν νομίζω να είναι το Clockwork, το λέω σε περίπτωση που μετά το φλασάρισμα θελήσω να ξαναπεράσω την Stock Rom της WIND και το κινητό να "μυρίζει μαμά"

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

το stock recovery ειναι το recovery.img που εχει απο την μανα του που εσυ πας να το αντικαταστησεις... γιαυτο λενε να κρατησεις backup...
Link to comment
Share on other sites

Άψογα, ευχαριστώ.... δλδ με το ricovery.img(αυτό που κάναμε .bak) και την ROM της Wind το κινητό είναι σαν καινούργιο...

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το εξης προβλημα:

 

Εκανα εγκατασταση το Clockworkmod Recovery

Στο root της SD καρτας μου εβαλα το update.zip

Οταν φορτωνω το Clockworkmod Recovery v3.0.2.8 διαλεγω update from Sd card

Εχω αρκετα NO και καπου στη μεση υπαρχει το update me YES.

Με το που το διαλεγω μου εμφανιζει το εξης σφαλμα

 

-- Install from sdcard...

Finding update package...

E:Cant mount /sdcard/update.zip

Installation aborted.

 

Εχεις κανεις καμια ιδεα γιατι δεν μπορει να κανει mount???

 

-----------------------------------Edit-------------------------------------------

 

Τελικα πηρα την καρτα και την εκανα format μεσα απο τα Windows 7 σε FAT και οχι FAT32

και απλα εγινε η αναβαθμιση χωρις προβλημα

 

 

Σημειώνω και εγώ το συσγλελριμένο πρόβλημα, το CWM μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει mount την sd κάρτα, δοκίμασα να τρέξω το update.zip και απ' το μενού install zip from sd card και εκεί μου τα ίδια μου βγάζει μήνυμα E:Cant mount/sd card...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το φορματ μέσω win...

 

EDIT

Δεν μπόρεσα να κάνω format την SD μου σε FAT γιατί ήταν 4άρα και ώς γνωστόν το FAT κάνει για μέχρι 2GB , οπότε ξέθαψα μιά παλιά sd 2 GB την φόρμαρα σε FAT και όλα δούλεψαν ρολόι.

Οπότε σε περίπτωση που το CWM δεν μπορεί να κάνει mount την SD μας τότε στρεφόμαστε σε φορμάρισμα FAT.

 

Έχω ήδη 5 reboot απο την στιγμή του OC στα 1,2 ghz το oc το έκανα με το Nofrills cpu και το governor είναι on demand ,έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

Η συσκευή τρέχει και launcher pro και go launcher ex , reboot μου έχει κάνει και με τους 2 .... καμιά ιδέα κανείς?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

η cpu του εχει φτιαχτει για ΜΕΧΡΙ 1 ghz και απλα μας το πουλανε στα 800 mhz (ετσι δεν ειναι ρε παιδια?), οτιδηποτε παραπανω προκαλει ασταθεια! εγω το εχω στο 1 και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

με την Β160 εχει ενσωματωμενο και τον launcher pro εγω ειχα τον go launcher ex και η αληθεια ειναι οτι με βολευει το appdrawer στυλ galaxy s και το ενσωματομενο task killer ,μπορω να βγαλω το προ και να αφησω τον go? η εχει στηθει η ρομ με τον προ?

Galaxy Nexus 4.1.2 JB

 

Galaxy Note 4 910F

 

Asus Eee Pad Transformer TF101 with Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

με την Β160 εχει ενσωματωμενο και τον launcher pro εγω ειχα τον go launcher ex και η αληθεια ειναι οτι με βολευει το appdrawer στυλ galaxy s και το ενσωματομενο task killer ,μπορω να βγαλω το προ και να αφησω τον go? η εχει στηθει η ρομ με τον προ?

μπορεις να αφαιρεσεις ότι θέλεις. βρες τον root explorer και σβήσε όποιο application θέλεις.

όλες οι εφαρμογές ειναι στο /system/app

μετα κάνεις restart.

στο δικό μου αυτό έκανα και κράτησα τον go launcher ex.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...