Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

ή το setcpu...

οποιο σε βολεψει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, προσπαθώ να δυναμώσω τον ήχο των ακουστικών ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1053150&page=2

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω μετά το βήμα 2.

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει που πρέπει να βάλω αυτές τις εντολές, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να δυναμώσω τον ήχο των ακουστικών ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1053150&page=2

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω μετά το βήμα 2.

Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει που πρέπει να βάλω αυτές τις εντολές, ευχαριστώ.

 

γιατί δεν κάνεις τον άλλο τρόπο που προτείνει ακριβώς απο κάτω ( με το pc )

πιο ευκολο είναι.

 

''To change the volume without the SDK (not use console command).

- install on your computer AndroidCommander

- in the phone menu choose the "applications / developer / debugging usb"

- connect phone to a PC

- run AndroidCommander on your computer.

- find / system / etc / hwVolumeFactor.cfg in AndroidCommander (right panel is a telephone system files)

- copy the file "VolumeFactor.cfg" to your computer and change values

- in the left window AndroidCommander find the edited file and move (copy) to "/ system / etc / hwVolumeFactor.cfg" on the window phone.

- disconnect the phone and restart ''

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ από τις 9 μέχρι τώρα να το καταφέρω.

Το Android Commander αρνιέται να δει οτι έχω κάνει root, ενώ το έχω ελέγξει με το root checker και έχω και την εφαρμογή superuser στο κινητό. Προσπάθησα να περάσω το αρχείο εκεί που το θέλω, αλλά δεν με αφήνει γιατί είναι read only.

Έκανα root με το SuperOneClick. Ξαναδοκίμασα πριν λίγο και έκανα shell root (δε ξέρω τη διαφορά) και το Android Commander "είδε" οτι είχα κάνει root (root: OK λέει).

Ξαναδοκίμασα να περάσω το αρχείο αλλά δεν τα κατάφερα και πάλι.

Δοκίμασα τη τύχη μου και με το Droid Explorer αλλά και πάλι τζίφος.

 

Στο φόρουμ του Android Commander λέει οτι ο λόγος που δε βλέπει το root είναι επειδή στη (μαμά) rom μου δεν είναι στο boot image "ro.debugable 1"

 

Edit: Ξαναέκανα root, έκανα και shell root, έκανα επανεκκινήσεις, ξανά root, το commander δεν έβλεπε το root, μετά το έβλεπε αλλά δε πέρναγε το αρχείο, ξαναπροσπάθησα να περάσω το αρχείο, απέτυχα, ξαναπροσπάθησα, μόλις πέρασε. Δε ξέρω τι στο καλό έκανα, αλλά τα κατάφερα μετά από 5-6 ώρες.

Edited by FestoNero
Link to comment
Share on other sites

με το root explorer δοκιμασες?

αν οχι καντο γιατι εγω τα βλεπω κανονικα και δε θελει τιποτε αλλο απο το να πατησεις το κουμπι πανω δεξια που λεει "mount" και μετα πατας παρατεταμενα πανω στο αρχειο VolumeFactor.cfg και να κανεις "open with text editor" και να αλλαξεις απλα τις τιμες...

 

//απο μονο του κραταει backup τα προηγουμενα ακριβως απο κατω με ιδιο ονομα απλα τελιεωνει σε .bak

 

try it...

 

και ενα reboot μετα και εισαι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, επειδή το σκέφτεται ένας φίλος σοβαρά για το X5, ήθελα να ρωτήσω αν έχει ξεκλείδωτο bootloader, ώστε να έχει την δυνατότητα να παίρνει πολλές μόντες..

Απ' ότι κατάλαβα για να παίρνει ClockworkMod θα έχει, σωστά?

Ευχαριστώ

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, επειδή το σκέφτεται ένας φίλος σοβαρά για το X5, ήθελα να ρωτήσω αν έχει ξεκλείδωτο bootloader, ώστε να έχει την δυνατότητα να παίρνει πολλές μόντες..

Απ' ότι κατάλαβα για να παίρνει ClockworkMod θα έχει, σωστά?

Ευχαριστώ

 

αν εννοουμε με τον ξεκλειδωτο bootloader να παιρνει το clockwork ναι...

αλλα να μπορεις να κανεις overclock οχι...

πρεπει να περαστει νεος kernel που υπαρχει βεβαια στο xda και λειτουργει μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα και εγω τα βηματα για εγκατασταση της ρομ ολα καλα αλλα το wifi δεν μπορω να το ενεργοποιησω μου βγαζει σφαλμα

και πως θα καταλαβω οτι εχει περασει σωστα η custom rom

Edited by panosa12
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα και εγω τα βηματα για εγκατασταση της ρομ ολα καλα αλλα το wifi δεν μπορω να το ενεργοποιησω μου βγαζει σφαλμα

και πως θα καταλαβω οτι εχει περασει σωστα η custom rom

 

Aν νιωθεις οτι κατι δε πηγε καλα ειναι πολυ απλο...

κανε ξανα εγκατασταση, πανω απο 10 λεπτα δε θα παρει...

αν εβαλες την B160 δεν πρεπει να εχεις προβλημα κανονικα.

οποτε αν εχεις κατι δε πηγε καλα λογικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μηπως μπορει καποιος να ανεβασει τη ROM τησ Wind σε καποιο link για να την κατεβασω; Θελω να κανω επαναφορα και απο βλακεια διεγραψα το backup που ειχα παρει :cry:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα περιπου εχουμε πατημενα τα κουμπια τα ειχα περιπου για 30 δευτ κ δεν εκανε τιποτα η οθονη?αναφερομαι στα κουμπια up vol down vol k home buttom
Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα περιπου εχουμε πατημενα τα κουμπια τα ειχα περιπου για 30 δευτ κ δεν εκανε τιποτα η οθονη?αναφερομαι στα κουμπια up vol down vol k home buttom

 

για να κανεις τι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα περιπου εχουμε πατημενα τα κουμπια τα ειχα περιπου για 30 δευτ κ δεν εκανε τιποτα η οθονη?αναφερομαι στα κουμπια up vol down vol k home buttom

 

κράτα πατημενα το vol up και το vol down και μετα πατα το on - off οχι το home. Σε 2-3 δευτερόλεπτα θα το δεις.

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι home εννοουσα το ον οφφ δεν κανει τιποτα απλα μου βγαζει την ενταση του ηχου κ το μενου που βγαινει οταν παταω ον οφφ δηλαδη απενεργοποιησει κλπ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν εβγαλα μετα την μπατταρια για να το ξεκινησω με τ αλλα 2 κουμπια και μου βγαινει μια μπλε οθονη τωρα αντι αυτο στη φωτογραφια Edited by marioseir
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

 

παιδια για οποιον ενδοιαφερεται αυτη η μοντα δουλευει αψογα(τουλαχιστον στο δικο μου)

αυτο που κανει ειναι να αλλαζει τα partition της εσωτερικη μνημης

δηλαδη τωρα εχω 2gb για εφαρμογες και 600μβ σαν internal sd που ειναι αχρηστα ετσι κ αλλιως

αφου εχω εξωτερικη καρτα μνημης

 

http://img812.imageshack.us/img812/6971/screenshot3yg.png

Edited by foten21
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν εβγαλα μετα την μπατταρια για να το ξεκινησω με τ αλλα 2 κουμπια και μου βγαινει μια μπλε οθονη τωρα αντι αυτο στη φωτογραφια

Ο φιλος _2FAST λεει :Μετονομάζουμε το recovery.img(αυτο που υπαρχει μεσα στο τηλεφωνο) σε πχ recovery.bak και αν θελουμε το αντιγράφουμε σε εναν φακελο στον υπολογιστη μας σε περιπτωση που μας χρειαστει αργότερα.Θα συνιστουσα να αντιγραψετε ολο το φακελο με ολα τα περιεχομενα του. και βαζεις και αυτο που κατεβασες.

Δηλαδη θα εχεις και τα δυο recovery, το .bak και το .img μεσα στο τηλεφωνο σου.

Και εγω στην αρχη το ιδιο εκανα και μου εβγαζε την μπλε οθονη μετα καταλαβα οτι θελει και τα δυο recovery μεσα.

 

Περασα την Custom Rom το σαββατο οπως αναφερουν και τα παιδια εδω και κατεβασα και αυτο https://market.android.com/details?id=org.freecoder.widgets.overclock&feature=related_apps για να την ρυθμισω, εβαλα 254 - 1114.

Το earth που ειχε εξαφανιστει το επανεφερα με το τιτανιο μπακαπ και δουλευει. Στα συν του, οτι δινω data σε αλλες συσκευες λαπτοπ και τηλεφωνα.

Μεχρι πριν περασω την νεα ρομ μου ειχε κανει μια φορα επανεκινηση απο μονο του. Χθες με τη νεα ρομ κολλησε ενω διαβαζα ενα μειλ(gmail εφαρμογη) και εκανε επανεκινηση.

Να ευχαριστησω τα παιδια που βοηθουν με τους οδηγους ! :cool:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση, προσπαθω με το τιτανιο μπακαπ να διαγραψω την εφαρμογη ''μυνηματα ηλεκτονικου ταχυδρομειου''(αυτη με το λευκο φακελο και κιτρινο χρωμα) και το τηλεφωνο κολλαει σε λευκο τριγονο με θαυμαστικο και απο κατω το σηματακι του android. λογο της ρομ δεν μπορει να προχωρισει τη διαδικασια? γιατι το κανει αυτο?

Ευχαριστω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

 

παιδια για οποιον ενδοιαφερεται αυτη η μοντα δουλευει αψογα(τουλαχιστον στο δικο μου)

αυτο που κανει ειναι να αλλαζει τα partition της εσωτερικη μνημης

δηλαδη τωρα εχω 2gb για εφαρμογες και 600μβ σαν internal sd που ειναι αχρηστα ετσι κ αλλιως

αφου εχω εξωτερικη καρτα μνημης

 

http://img812.imageshack.us/img812/6971/screenshot3yg.png

 

κατι στα ελληνικα εχουμε? γιατι με τα αγγλικα δεν!!!

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112857

 

παιδια για οποιον ενδοιαφερεται αυτη η μοντα δουλευει αψογα(τουλαχιστον στο δικο μου)

αυτο που κανει ειναι να αλλαζει τα partition της εσωτερικη μνημης

δηλαδη τωρα εχω 2gb για εφαρμογες και 600μβ σαν internal sd που ειναι αχρηστα ετσι κ αλλιως

αφου εχω εξωτερικη καρτα μνημης

 

http://img812.imageshack.us/img812/6971/screenshot3yg.png

 

Φιλε με ποιον τροπο αλλαξες το status bar και την γραμματοσειρα του μενου ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Έχει άλλο custom theme!!!

 

Το κατέβασα το θέμα και μέσα το zip έχει κάποιους φακέλους. Πως το εγκαθιστώ? Μεταφέρω τα αρχεία στην sd και μετά?

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...