Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν δεν είναι πρόβλημα του δικτύου ( του δικου σου η του συνομιλητη σου) τοτε ειναι σίγουρα hardware!

όσο και να πειράξεις το hwVolumeFactor.cfg δεν θα καταφέρεις τίποτα. εκει αλλάζεις οτι έχει σχέση με το master volume.

έχει αναφερθει αν θυμάμαι καλα σε μερικά Χ5 υπάρχει πρόβλημα με το μικρόφωνο της ομιλίας, έχει 2 μικρόφωνα, το δευτερο κάνει noise cancelation.

τράβα μια βόλτα απ'το service, το μικρόφωνο αλλάζει στο τσάκ μπάμ!

 

 

Έχω κάνει root, έβαλα roms και όλα τα συναφή. Ήθελα να αποφύγω το service αλλά όπως μου τα λες μάλλον είναι σίγουρο!

 

Υ.Γ. Μήπως ξέρεις πόσο στοιχίζει αυτό το τσακ μπαμ?

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια χαρα και απο εμενα διαβαζω τα ποστ σας και ροοταρω και εγω :p

 

βασικα ακολουθησα τις οδηγιες εδω

http://android.modaco.com/content/huawei-u8800-ideos-x5-u8800-modaco-com/341011/ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/

πολυ αναλυτικα ολα!

 

απλα οταν εκανα setup το Firmware -> U8800 V100R001C00B136 (Overseas General version) 2011-05-17

που παραθετουν οι οδηγιες ... με το ''boot.img τις wind'' μου βγαζει σφαλμα το wifi!!

βεβαια με το boot.img του modaco (Superboot r1) ''που δινουν οι οδηγιες δουλευει μια χαρα!!

 

το ερωτημα ειναι αν ισχυει η εγγυηση με το boot.img που κατεβασα απο το modaco! :worry:

 

 

και επειδη εχει αρκετες rom ποια ειναι η ποιο αξιοπιστη που δεν εχει bug δλδ! ?

 

πεζει ρολο η εκδοση του firmware?

Edited by painterakos
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το stock keyboard που είχε το IDEOS κατα την αγορά του απο την WIND ?

(Εννοώ όχι το stock froyo keyboard, αλλα το άλλο που έχει προεγκατεστημένο)

http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το stock keyboard που είχε το IDEOS κατα την αγορά του απο την WIND ?

(Εννοώ όχι το stock froyo keyboard, αλλα το άλλο που έχει προεγκατεστημένο)

 

το touchpal?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κάποια video clip και δεν παίζει κανένα.

Είναι θέμα player ή κάτι άλλο;

 

Βρήκα τη λύση με το RockPlayerlite

 

Άλλη μια ερώτηση:

Πως μπορώ να επιλέξω που θα σώζονται οι φωτογραφίες από την κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει overclock το ideos sta 1.2 Gh "για rom modaco b137 r3'' στο cpuset τι τιμη να δοσω max για την θερμοκρασια ετσι ωστε αν ανεβει δραματικα μην κανει κανα μπαμ :p

μεχρι τωρα σε full χρηση ανεβαινει 39 βαθμους κελσιου .... σε ελαχιστο παει 30 ....συνηθως απο ποια θερμοκρασια και πανω υπαρχει προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το custom rom που μου δουλεψε χωρις προβλημα μετα την εγκατασταση ειναι αυτο " B137 r3: FLB Custom ROM for the Huawei U8800 with Online Kitchen"
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα την ''void. 2.2.2; #cygnus''. μιλάμε τέτοια ταχύτητα δεν έχω ξαναδεί! το κινητο πουθενά δεν κομπιάζει,χωρίς τα περιτά προγράμματα και απο ότι λένε η void ειναι πολύ καλύτερη απο την FLB.

χρησιμοποιώ τον GO Launcher EX. η void rom ειναι με τον stock.

την έχει δοκιμάσει κανείς αλλος?

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα την ''void. 2.2.2; #cygnus''. μιλάμε τέτοια ταχύτητα δεν έχω ξαναδεί! το κινητο πουθενά δεν κομπιάζει,χωρίς τα περιτά προγράμματα και απο ότι λένε η void ειναι πολύ καλύτερη απο την FLB.

χρησιμοποιώ τον GO Launcher EX. η void rom ειναι με τον stock.

την έχει δοκιμάσει κανείς αλλος?

 

βασικα και με την FLB kai go launcher EX επισης δεν κομπιαζει και games που δοκιμασα δεν ειδα να κολαει (dungeon hunter, hero od sparta) μπορεις να στηλεις το ποστ που λεν οτι ειναι καλυτερη η void ?

 

οντος αν ξερει καποιος ποια ειναι καλυτερη ας στηλει γιατι νομιζω ειναι οι επικρατεστερες ρομ αυτη τη στιγμη .....

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι διαβασα οτι η void δεν θα εχει αλλα updates παρα μονο στον kernel. αλλα ο dev μαλλον αλλαζει γνωμη ευκολα :p
Link to comment
Share on other sites

Είδα στο Market πως είναι επί πληρωμή.

Το έκανα edit με το ES που είχα, και η ένταση ανέβηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα (ευτυχώς γιατί είχα απογοητευθεί)

Ευχαριστώ πάντως, γιατί το έψαξα λιγο διαφορετικά!

 

Εγώ έκανα μόνο root με το Z4ROOT αλλά δεν έχω περάσει άλλη ρομ.

Δοκίμασα με το ES file explorer και όταν πατάω settings-> root options όταν πατάω στην πρώτη επιλογή μου λέει σε μήνυμα ότι αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να εκτελεστεί στη συσκευή μου, ενώ ταυτόχρονα απενεργοποιεί τις 2 επιλογές κάνοντάς τες γκρί...

 

Ενώ έχει πάρει δικαιώματα superUser δεν βλέπει το root partition.

 

Δοκίμασα και το AntTek Explorer, όπου βλέπω το root κανονικά, ανοίγω το hwvolume κανονικά και αλλάζω τις τιμές. Στο σώσιμο μου πετάει μήνυμα ότι δεν έχω τέτοια άδεια και δεν το σώζει...

Εννοείται έχω δώσει δικαιώματα superUser και στις ρυθμίσεις δεν βρίσκω τίποτα σχετικό...:(

 

Πρέπει να αγοράσω το root Explorer? Και αν δεν δουλέψει?

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προσπαθησα με z4root στην αρχη αλλα δεν μοθ εκανε... Δοκιμασε το Super1Click (καπως ετσι).

 

Αυτο που αναφερεις με το ES μου ετυχε και εμενα μαι φορα... Απο-επιλεξε τις επιλογες κανε ενα restart και μετα δοκιμασε παλι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μόνο root με το Z4ROOT αλλά δεν έχω περάσει άλλη ρομ.

Δοκίμασα με το ES file explorer και όταν πατάω settings-> root options όταν πατάω στην πρώτη επιλογή μου λέει σε μήνυμα ότι αυτή η λειτουργία δεν μπορεί να εκτελεστεί στη συσκευή μου, ενώ ταυτόχρονα απενεργοποιεί τις 2 επιλογές κάνοντάς τες γκρί...

 

Ενώ έχει πάρει δικαιώματα superUser δεν βλέπει το root partition.

 

Δοκίμασα και το AntTek Explorer, όπου βλέπω το root κανονικά, ανοίγω το hwvolume κανονικά και αλλάζω τις τιμές. Στο σώσιμο μου πετάει μήνυμα ότι δεν έχω τέτοια άδεια και δεν το σώζει...

Εννοείται έχω δώσει δικαιώματα superUser και στις ρυθμίσεις δεν βρίσκω τίποτα σχετικό...:(

 

Πρέπει να αγοράσω το root Explorer? Και αν δεν δουλέψει?

 

Δεν έχω βάλει rom.

Κάνω τα εξής βήματα:

Ανοίγω το ES.

Βρίσκω και ανοίγω το αρχείο hwVolumeFactor.cfg ως κείμενο με την επιλογή <<ES Επεξεργασία σημείωσης>> κάνω τις αλλαγές, και μετά αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει Β160 και Β137 v8.2 (τρέχουσα). Το μόνο που μπορώ να παρατηρήσω είναι ότι η Β137 είναι ταχύτερη ΑΛΛΑ καταναλώνει μπαταρία. Γενικά, δοκιμάζω τις ROM μόνο στα 1.2Ghz αφού εκεί μου κάνει κέφι.:p Κανένα αναπάντεχο reboot σε καμιά από τις 2 πάντως.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι διαβασα οτι η void δεν θα εχει αλλα updates παρα μονο στον kernel. αλλα ο dev μαλλον αλλαζει γνωμη ευκολα :p

 

αυτός είναι ο καινούργιος cernel αποκλειστικά για τον επεξεργαστή του Ideos X5 !

τι έχουν να δουν τα ματια μας ακόμα! χεχε..

 

francoKernel features:

(built from void sources)

* TinyRCU > v1

* A lot of tweaks for the KGSL drivers > v1

* 4 new governors with values specifically tweaked for this phone: SavagedZen, InteractiveX, Minmax and Scary > v1

* Smoothass slightly updated and Interactive major rewrite > v1

* Some battery improvement code > v1

* CFS tweaks > v1

* I/O improvements > v1

* CPU unaligned access for extra performance > v1

* Kernel compiled with flags specific for this CPU to get the most out of it > v1

* Readahead values increased to 4096 max 32 min > v1

* Ashmem, Shmem, lowmemorykiller, binder.c, pmem.c and timed_gpio.c backported from the .35 kernel > v1

* Framebuffer memory file largely updated from .39 kernel > v1

* Cleancache added and enabled > v1

* Optimized RWSEM algorithm > v1

* Probably more things that I'm still working on > v1

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

αυτός είναι ο καινούργιος cernel αποκλειστικά για τον επεξεργαστή του Ideos X5 !

τι έχουν να δουν τα ματια μας ακόμα! χεχε..

 

francoKernel features:

(built from void sources)

* TinyRCU > v1

* A lot of tweaks for the KGSL drivers > v1

* 4 new governors with values specifically tweaked for this phone: SavagedZen, InteractiveX, Minmax and Scary > v1

* Smoothass slightly updated and Interactive major rewrite > v1

* Some battery improvement code > v1

* CFS tweaks > v1

* I/O improvements > v1

* CPU unaligned access for extra performance > v1

* Kernel compiled with flags specific for this CPU to get the most out of it > v1

* Readahead values increased to 4096 max 32 min > v1

* Ashmem, Shmem, lowmemorykiller, binder.c, pmem.c and timed_gpio.c backported from the .35 kernel > v1

* Framebuffer memory file largely updated from .39 kernel > v1

* Cleancache added and enabled > v1

* Optimized RWSEM algorithm > v1

* Probably more things that I'm still working on > v1

 

Τον δοκίμασες? Εντυπώσεις κανείς?

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

την πέρασα την draco! παιδια σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα. κάντε τις εφαρμογές σας ένα back up ( με το titanium backup) περάστε την και είστε έτοιμοι.

απόκριση τέλεια και όλα πάνε πιο γρήγορα! το δικό μου το δουλεύω στα 1,2 Ghz.:)

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη ROM Που δοκιμαζω ( αν και εβαλα CM7 beta και MIUI για να παρω μαι ιδεα) και μπορω να πω πως τα σπαει!!

 

 

Μηπως ξερει κανενας πως μπορουμε να αφαιρεσουμε το splash screen "IDEOS" στην αρχη? 'Η τουλαχιστον να ελαττωσουμε τον χρονο που εμφανιζεται...? :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει rom.

Κάνω τα εξής βήματα:

Ανοίγω το ES.

Βρίσκω και ανοίγω το αρχείο hwVolumeFactor.cfg ως κείμενο με την επιλογή <<ES Επεξεργασία σημείωσης>> κάνω τις αλλαγές, και μετά αποθήκευση.

 

Το ΕS βλέπει τελικά το root αλλά δεν μπορεί να σώσει τις αλλαγές στο αρχείο.

Η επιλογή για το root συνεχίζει να πετάει λάθος.

 

Από ότι είδα η διαδικασία με το super 1 click μπλέκει πολύ.

Τα παρατάω...

Καλύτερα με ένα τηλ που λειτουργεί παρά ένα άψυχο τούβλο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

την πέρασα την draco! παιδια σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα. κάντε τις εφαρμογές σας ένα back up ( με το titanium backup) περάστε την και είστε έτοιμοι.

απόκριση τέλεια και όλα πάνε πιο γρήγορα! το δικό μου το δουλεύω στα 1,2 Ghz.:)

link please!

 

Πρωτη ROM Που δοκιμαζω ( αν και εβαλα CM7 beta και MIUI για να παρω μαι ιδεα) και μπορω να πω πως τα σπαει!!

 

 

Μηπως ξερει κανενας πως μπορουμε να αφαιρεσουμε το splash screen "IDEOS" στην αρχη? 'Η τουλαχιστον να ελαττωσουμε τον χρονο που εμφανιζεται...? :(

Παιρνει MIUI το κινητο? Link?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

link please!

draco rom

http://www.multiupload.com/GQ83UDBQ9P

Google Apps

http://android.d3xt3r01.tk/cyanogen/gapps/gapps-hdpi-20101114-signed.zip

Ensure you have 4.x recovery

Boot into recovery, wipe/reset, wipe cache, wipe dalvik

Install zip from sdcard, choose void-draco.zip

Once finished, install zip from sdcard, choose gapps-hdpi-20101114-signed.zip

Factory wipe/reset, wipe cache, wipe dalvik

Reboot

 

οδηγίες είναι απο τον ''the red krawler ''

... τόσο απλά και ωραία!

Edited by angelos22

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Λαγκάρει και τρώει κολλήματα η Rom ή μου φαίνεται? Πολλές φοράει μου λαγκάρει σε άσχετα απλά πράγματα.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Λαγκάρει και τρώει κολλήματα η Rom ή μου φαίνεται? Πολλές φοράει μου λαγκάρει σε άσχετα απλά πράγματα.

σε μένα καθησε μια χαρά. για ξαναδώστης μία ευκαιρία.

συνήθως αν πάει κάτι στραβά ξαναφλασάρεις και συνήθως όλα πάνε ρολόϊ.

Πέλαγο να ζήσω δε θα βρω

σε ψυχή ψαριού κορμί γατίσιο

κάθε βράδυ βγαίνω να πνιγώ

πότε άστρα πότε άκρη της αβύσσου

Link to comment
Share on other sites

Λαγκάρει και τρώει κολλήματα η Rom ή μου φαίνεται? Πολλές φοράει μου λαγκάρει σε άσχετα απλά πράγματα.

 

Χρησιμοποιεις SetCPU Η καποιο παρομοιο? Αν ναι με τη Governor?

 

Αν παλι οχι... τοτε μαλλον κατι δεν πηγε καλα με το flashing... Καλο θα ηταν οταν περνατε διαφορετικη ROM να κανετε wipe data partion ισως και 2 φορες για σιγουρια... ετσι και αλλιως λιγα δευτερολεπτα θελει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...