Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη μεσα στο φακελο stock rom δεν σου εχει 3 φακελους + 1 txt? ο τριτος φακελος εχει το stock recovery...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

update που δεν υπαρχει στην ελλαδα.

 

κανε root και περιμενε μεχρι να ανεβασω κατι που θα σε βοηθησει.

 

http://www.megaupload.com/?d=5KS9CSH4

 

οριστε, δεν ειμαι σιγουρος αν ανεβηκε "σωστα" ομως. αυτο δεν ειναι δικια μου δημιουργια αλλα αλλου μελους το οποιο δεν θυμαμαι πιο ειναι δυστυχως. οποτε ευχαριστω κλπ πανε σε αυτον ^^

 

Ωραίος! Απλά πες μου μόνο, τα .img από τον φάκελο "Β135WIND" πού τα κάνουμε επικόλληση? Σε ποιο directory?

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις ολοκληρο τον φακελο μεσα στην sd.

 

και απο το recovery 4.0.0.5 θα κανεις επαναφορα στο backup αυτο.

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις ολοκληρο τον φακελο μεσα στην sd.

 

και απο το recovery 4.0.0.5 θα κανεις επαναφορα στο backup αυτο.

 

Απλά στην SD? Όχι σε συγκεκριμένο directory? Όταν πηγαίνω στο 4.0.0.5 "backup and restore"-->"restore" δεν μου βγάζει κάτι για να κάνω restore.:(

 

edit: Για να μην σε κουράζω και ξημερώσουμε άκου τι έκανα.

1. Πέρασα την 4.0.0.5

2. Πέρασα όλο τον φάκελο "B135WIND" στην mnt\sdcard\

3. Boot σε recovery

4. "backup and restore"-->"restore" .......και τίποτα για να γίνει "restore"!

 

Κάνω κάτι λάθος?

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τα βαλεις τοτε ολα "χυμα" μεσα στην sdcard. δεν το εχω κανει ποτε απλα εχω διαβασει οτι μπορει να γινει με "restore" μονο.

επισης βρηκα αυτο

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16374267&postcount=11

δεν το εχω ξαναπετυχει καπου οποτε δεν ξερω αν δουλευει η οχι...

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τα βαλεις τοτε ολα "χυμα" μεσα στην sdcard. δεν το εχω κανει ποτε απλα εχω διαβασει οτι μπορει να γινει με "restore" μονο.

επισης βρηκα αυτο

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16374267&postcount=11

δεν το εχω ξαναπετυχει καπου οποτε δεν ξερω αν δουλευει η οχι...

 

Έτσι πέρασα το update που προανέφερα. Τα "update.app" and "update_cust.app" αρχεία που λέει ο φίλος δεν υπάρχουν στη ROM της WIND παρά μόνο στην overseas. Άρα πάλι άκυρο!!! Λοιπόν, επειδή "έκαψα" θα ξαναδοκιμάσω αύριο. Thanks για την βοήθεια.:up:

 

ΛΥΘΗΚΕ!!!

 

Απλά επικόλλησα τα ".android_secure", "cache", "cust", "data", "system" και "nandroid.md5" αρχεία στο /sdcard/clockworkmod/backup/ κι έκανα restore κάθε αρχείο ξεχωριστά.

 

Τελικά Τζέικ έπρεπε να τα βάλω στο /sdcard/clockworkmod/backup/ αλλιώς έτρωγα άκυρο!:lol::lol::lol:

Τέλος καλό, όλα καλά! Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να είναι ξεκάθαρο δεν μπορει καποιος να γραψει ακριβως τη διαδικασια επιστροφης του κινητου στην αρχικη του κατκασταση?

με βηματα και ακριβως τι πρεπει να κανουμε για να καταλαβαινομαστε γιατι ουτε εγω εχω καταλαβει ακριβως τι κανουμε.αν το εκανε καποιος θα βοηθουσε πολυ!

 

Ας προσπαθησω να γραψω εγω τι πρεπει να κανουμε για επιστροφη του κινητου στην αρχικη κατασαταση και να με διορθωσετε αν εχω παραλειψει κατι η εχω γραψει κατι λάθος.Λοιπόν:

1)κλεινουμε το κινητο και το ανοιγουμε μετα με power, VOL+ και VOL-

2)το συνδεουμε στον υπολογιστη και μπαινουμε μεσα στον φακελο που υπαρχει και αντικαθιστουμε το boot.img και το recovery.img με τα stock που εχουμε κρατησει απο πριν

3)μετα μενει να περασουμε την stock rom της wind,σωστα?? πως την περνάμε αυτη?δεν θα πρεπει να ειναι σε μορφη zip για να την επιλεξουμε απο το clockworkmode?γιατι στο αρχειο που κατεβασα του iakoboss7 δεν ειναι σε zip μορφη.

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να είναι ξεκάθαρο δεν μπορει καποιος να γραψει ακριβως τη διαδικασια επιστροφης του κινητου στην αρχικη του κατκασταση?

με βηματα και ακριβως τι πρεπει να κανουμε για να καταλαβαινομαστε γιατι ουτε εγω εχω καταλαβει ακριβως τι κανουμε.αν το εκανε καποιος θα βοηθουσε πολυ!

 

Ας προσπαθησω να γραψω εγω τι πρεπει να κανουμε για επιστροφη του κινητου στην αρχικη κατασαταση και να με διορθωσετε αν εχω παραλειψει κατι η εχω γραψει κατι λάθος.Λοιπόν:

1)κλεινουμε το κινητο και το ανοιγουμε μετα με power, VOL+ και VOL-

2)το συνδεουμε στον υπολογιστη και μπαινουμε μεσα στον φακελο που υπαρχει και αντικαθιστουμε το boot.img και το recovery.img με τα stock που εχουμε κρατησει απο πριν

 

Ως εδώ καλά. Μετά συνέχισε όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Σε εμένα έγινε μια χαρά.;)

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να είναι ξεκάθαρο δεν μπορει καποιος να γραψει ακριβως τη διαδικασια επιστροφης του κινητου στην αρχικη του κατκασταση?

με βηματα και ακριβως τι πρεπει να κανουμε για να καταλαβαινομαστε γιατι ουτε εγω εχω καταλαβει ακριβως τι κανουμε.αν το εκανε καποιος θα βοηθουσε πολυ!

 

Ας προσπαθησω να γραψω εγω τι πρεπει να κανουμε για επιστροφη του κινητου στην αρχικη κατασαταση και να με διορθωσετε αν εχω παραλειψει κατι η εχω γραψει κατι λάθος.Λοιπόν:

1)κλεινουμε το κινητο και το ανοιγουμε μετα με power, VOL+ και VOL-

2)το συνδεουμε στον υπολογιστη και μπαινουμε μεσα στον φακελο που υπαρχει και αντικαθιστουμε το boot.img και το recovery.img με τα stock που εχουμε κρατησει απο πριν

3)μετα μενει να περασουμε την stock rom της wind,σωστα?? πως την περνάμε αυτη?δεν θα πρεπει να ειναι σε μορφη zip για να την επιλεξουμε απο το clockworkmode?γιατι στο αρχειο που κατεβασα του iakoboss7 δεν ειναι σε zip μορφη.

 

1) ok

 

2) ok

 

3) Δεν πρεπει να ειναι σε zip μορφη.

Λοιπον πρεπει να βρεις το φακελο που εχει μεσα τα .img αρχεια, πας στην sdcart σου και θα βρεις το φακελο clockworkmod>backup>εδω βαζεις το φακελο με τα .img αρχεια. Μετα κανεις reboot σε recovery mode πας εκει που λεει backup and restore>restore>yes και εισαι ετοιμος.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

edit - το βημα 1) και 2) ειναι τα τελευταια που πρεπει να κανεις, πρωτα πρεπει να περασεις τη rom της wind.

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

1) ok

 

2) ok

 

3) Δεν πρεπει να ειναι σε zip μορφη.

Λοιπον πρεπει να βρεις το φακελο που εχει μεσα τα .img αρχεια, πας στην sdcart σου και θα βρεις το φακελο clockworkmod>backup>εδω βαζεις το φακελο με τα .img αρχεια. Μετα κανεις reboot σε recovery mode πας εκει που λεει backup and restore>restore>yes και εισαι ετοιμος.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

edit - το βημα 1) και 2) ειναι τα τελευταια που πρεπει να κανεις, πρωτα πρεπει να περασεις τη rom της wind.

 

τα αρχεια αυτα που λες για το βημα 3 μπορω να τα κρατησω απο τωρα που εχω το κινητο σε stock κατασταση περνωντας το clockwork και κανοντας backup μεσα απο το μενου του? και για να ειναι τελειως stock αν κανω επαναφορα εργστασιακων ρυθμισεων και μετα backup απο το clockwork θα ειναι τελειως stock? εννοω διχως επαφες και οποιοδηποτε αλλο αρχειο μου μεσα?

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

τα αρχεια αυτα που λες για το βημα 3 μπορω να τα κρατησω απο τωρα που εχω το κινητο σε stock κατασταση περνωντας το clockwork και κανοντας backup μεσα απο το μενου του?

 

Ναι βεβαια μπορεις και θα τα βρεις μετα στην sdcart σου στον φακελο clockworkmod>backup>..... ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει να πας σε stock rom... θα σου πρωτινα να δοκιμασεις του genokolar (μιας και απο οτι φαινεται για να κοιτας προς την stock σε ενδιαφερει η σταθεροτητα):

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4239281&postcount=446

 

διαβασε ολο το post μου.

 

φυσικα θα χρειαστει να κανεις wipe σε data,dache,dalvik σε οποια απο τις 2 (stock η του genokolar) και να θες να πας μιας και ειναι διαφορετικες rom.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει να πας σε stock rom... θα σου πρωτινα να δοκιμασεις του genokolar (μιας και απο οτι φαινεται για να κοιτας προς την stock σε ενδιαφερει η σταθεροτητα):

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4239281&postcount=446

 

διαβασε ολο το post μου.

 

φυσικα θα χρειαστει να κανεις wipe σε data,dache,dalvik σε οποια απο τις 2 (stock η του genokolar) και να θες να πας μιας και ειναι διαφορετικες rom.

Eιμαι στην custom του genokolar (την Β160) το ειχα δει το post σου παλιοτερα ,απλα περιμενα να περασει λιγο ο καιρος να δω εντυπωσεις..Αξιζει να αλλαξω την Β160 (με ουσιωδεις διαφορες) στην Β137 v8.4 ή να περιμενω CM7?Τί προτεινεις εσυ φιλε μου;

Σε ευχαριστω εκ των προτερων!

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

η μονη b160 στο xda ειναι αυτη και δεν ειναι του genokolar http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1059753 (εκτως αν μπερδεύτηκες).

 

η cm7 θα φαει πανω απο 1-2 μηνες στην καλυτερη.

εγω θα σου προτεινα να πας σε αυτη που ποσταρα η αν θες επιδοσεις και 2.3.5 android να πας σε oxygen ή miui απο xda (εχουν αρκετα bugs ομως).

Link to comment
Share on other sites

Ναι με συχγωρεις τον kernel ειχα στο μυαλο μου..Για αυτο ειπα για genokolar.

Να σε ρωτησω κατι..Πριν το καθε βημα κανω wipe data cache dalvik?ή μονο πριν το πρωτο;

Sony Ericsson Is My God
Link to comment
Share on other sites

διαβασε αυτο http://android.modaco.com/topic/341011-ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/ για τις αποριες σου.

 

επισης να ξερεις οτι δεν χρειαζεται να κανεις wipe σε data,cache αν απλα αναβαθμίζεις την rom σου (πχ απο geno's v7 σε v8 η απο miui 1.7 σε 1.8), καλο ειναι ομως να κανεις αν αλλαζεις εντελως rom (σε καποιες καλες rom αυτο ισως δεν χρειαζεται).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πεστε μου σας παρακαλω με ποιο προγραμμα να κανω root το κινητο μου? δοκιμασα αυτο εδω http://android.modaco.com/topic/340374-25-may-r1-superboot-and-then-some-for-the-huawei-u8800-ideos-x5/ αλλα μετα δεν ανοιγει το wifi οπως εχουν πει πολλοι χρηστες,το z4root δεν κανει σωστο root γιατι μετα με το root explorer οταν παω να επεξεργαστω το build.prop δεν με αφηνει και δεν αλλαζει απο r/o σε r/w.σας παρακαλω πειτε μου γρηγορα πως να κανω σωστο ροοτ χωρις προβληματα γιατι εχω σκασει.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

 

το δευτερο χρειαζεται να το εγκαταστησω??γιατι το βγαζει απο μονο του μετα το root...εχω ομως το προβλημα που λεω παραπανω με το root explorer μετα και δεν μπορω να κανω edit το build.prop ενω οταν εκανα root με το superboot μετα μπορουσα να το κανω edit.

Edited by jmallen3
Link to comment
Share on other sites

δεν θα δουλεψει το root χωρις το δευτερο...

 

αυτα τα 2 θες.

 

και παλι με το root explorer δεν μπορω να κανω αυτο που θελω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...