Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια αυτο που συμβαινει ειναι ...Εχω ανοιχτο το τηλ και το δουλευω κανονικα...οταν ειναι να κλεισει στο λεπτο ας πουμε γιατι δεν εχω πατησει κατι στην οθονη κλεινει και μετα κολαει και κανει ρεσταρτ απο μονο του....(οταν παταω μια φορα το πανω να ανοιξει) δεν εχω πειραξει κατι στις ρυθμισεις...κλεινει και μετα μολις μια φορα για να ανοιξει απο την υπνοση ας το πουμε εμφανιζει το ideos και κανει ρεσταρτ...δεν μπορω να καταλαβω....του περασα το adw layncher να δω τι θα κανει!!

Και να πω οτι το σφαλμα που μου εμφανιζει ειναι οτι το andoid app δεν ανταποκρινεται!!

 

Ειχα περασει το wefi μεσα και ειχε το wifi ανοιχτο και ρωτω...μηπως ειναι απο αυτο?????Εκλεισα το wifi και δεν το ξαναεκανε...απεγκατεστησα το wefi και ανοιξα τοwifi ξανα...για να δουμε!!!!Ουφφφ!!

 

Καμια απαντηση στον ασχετο??

 

Προς Διαχειριση...χιλια συγνωμη για τα ποστ μου αλλα ειμαι νεος και δεν γνωριζω καλα απο φορουμς...ζητω συγνωμη.....Δεν θα επαναλυφθει!!!

 

πρωτο πραγμα που τσεκαρεις ειναι οι τελευταιες εφαρμογες που εβαλες και χρησιμοποιεις εκεινη την ωρα και πιθανον τα προκαλει αυτα...

αφου αφαιρεσεις τις υποπτες εφαρμογες και συνεχιζει να υπαρχει θεμα τοτε υπαρχει η πιθανοτητα να μην εγκατασταθηκε οπως επρεπε η rom οποτε αν δε βαριεσαι την ξαναπερνας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτηση επειδη ψηνομαι να το πειραξω, καθαρα για εκπαιδευτικους λογους, σε περιπτωση που βγει η gingerbread (αμαν και αυτη η huawei) θα μπορουμε να την περασουμε ωντας με custom rom η θα εχουμε τιποτα προβληματα? ξερω αλλο rom αλλο λειτουργικο αλλα οταν αλλαζεις το f/w παιζει να μην κατσει καλα η 2.3 ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα πρόβημα το οποιο αφορα το wifi, αφού εκανα root το κινητο περασα το clockwork recovery και για να μην πολυλογω εκανα ολη την διαδικασια για την custom rom. Τελιωνω, ανοιγει το κινητο παω στο setcpu και τα maximum MHz ηταν 806 νόμιζα πως εκανα κατι λαθος και αποφασισα να ξαναπροσπαθησω αλλη φορα, λοιπον κανω restore απο το backup που ειχα παρει προηγουμενως κανει την επαναφορα και οταν πηγα να ανοιξω το wifi μολις παταω το κουμπι λεει "Σφαλμα" εβγαλα την μπαταρια, ξανα εκανα restore αλλα παλι τιποτα :(

 

Αν ξέρει κατι καποιος τι να κανω θα ειμαι ευγνομων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα πρόβημα το οποιο αφορα το wifi, αφού εκανα root το κινητο περασα το clockwork recovery και για να μην πολυλογω εκανα ολη την διαδικασια για την custom rom. Τελιωνω, ανοιγει το κινητο παω στο setcpu και τα maximum MHz ηταν 806 νόμιζα πως εκανα κατι λαθος και αποφασισα να ξαναπροσπαθησω αλλη φορα, λοιπον κανω restore απο το backup που ειχα παρει προηγουμενως κανει την επαναφορα και οταν πηγα να ανοιξω το wifi μολις παταω το κουμπι λεει "Σφαλμα" εβγαλα την μπαταρια, ξανα εκανα restore αλλα παλι τιποτα :(

 

Αν ξέρει κατι καποιος τι να κανω θα ειμαι ευγνομων.

 

 

Επειδή ακριβώς έτσι την έπαθα και εγώ αυτό που έκανα για να το διορθώσω ήταν:

 

1. Εγκατάσταση του Recovery 4.0.0.5 (Μωβ οθόνη ...)

2. Έτρεξα το Z4root και έκανα permanent root

3. Έτρεξα πάλι το update.zip της νέας ROM

 

Αυτό που εστιάζω πως έλυσε το όλο πρόβλημα ήταν ότι είχα κάνει temporary root και δεν έγινε σωστά το update. Μετά από τη διαδικασία παραπάνω όλα παίζουν ρολόι. Επεξεργαστής σεταρισμένος 122 - 1017 Mhz και με τη μπαταρία δεν έχω καταλάβει κάτι μειωμένο (Το βράδυ πέφτει ένα 10%).

 

Το πολύ σημαντικό που θέλω να ρωτήσω και τα υπόλοιπα παιδιά είναι στα SMS... Δε το θυμάμαι καλά αλλά έχω την εντύπωση ότι είχα 160 χαρακτήρες στα μηνύματα που έστελνα και πλέον κάθε 70 χρεώνει νέο μήνυμα (κλασικό πρόβλημα GSM χαρακτήρες...). Η μόνη λύση είναι το handcent sms (όχι ότι με χαλάει) για 160 ή αυτό συνέβη μόνο στο δικό μου?

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω πολυ, αλλα καπου κολλησα, η μοβ οθονη δεν ειναι η εργοστασιακη το κινητου, η οποια αντικαθισταται απο το clockwork recovery? (μηπως εννοεις το clockwork recovery 4.0.0.5 ? ή ειναι κατι αλλο που πρεπει να μαθω?)
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ σημαντικό που θέλω να ρωτήσω και τα υπόλοιπα παιδιά είναι στα SMS... Δε το θυμάμαι καλά αλλά έχω την εντύπωση ότι είχα 160 χαρακτήρες στα μηνύματα που έστελνα και πλέον κάθε 70 χρεώνει νέο μήνυμα (κλασικό πρόβλημα GSM χαρακτήρες...). Η μόνη λύση είναι το handcent sms (όχι ότι με χαλάει) για 160 ή αυτό συνέβη μόνο στο δικό μου?

 

ετσι ειναι σε ολα τα android.

 

μπορεις και με το go sms pro.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω πολυ, αλλα καπου κολλησα, η μοβ οθονη δεν ειναι η εργοστασιακη το κινητου, η οποια αντικαθισταται απο το clockwork recovery? (μηπως εννοεις το clockwork recovery 4.0.0.5 ? ή ειναι κατι αλλο που πρεπει να μαθω?)

 

 

Ναι αυτό είναι. Το λινκ έχει ξαναμπεί. http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=629916&d=1308479410

 

Απλά εκείνο που θέλει προσοχή είναι να έχει γίνει το rooting με το Ζ4root γιατί αλλιώς θα περαστεί περίεργα η νέα ρομ πάνω του. (Από τα λίγα που κατάλαβα με το δικό μου.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εστιάζω πως έλυσε το όλο πρόβλημα ήταν ότι είχα κάνει temporary root και δεν έγινε σωστά το update. Μετά από τη διαδικασία παραπάνω όλα παίζουν ρολόι. Επεξεργαστής σεταρισμένος 122 - 1017 Mhz και με τη μπαταρία δεν έχω καταλάβει κάτι μειωμένο (Το βράδυ πέφτει ένα 10%).

 

φτιαξε με το setcpu ενα profile για οταν κλεινει η οθονη:

 

screen off

max : 460

min : 122

scaling : ondemand

priority : 100%

save

και εισαι οκ και το βραδυ σε 2g δεν πρεπει να πεφτει πανω απο 1%....

αν ειναι παραπανω τοτε κατι τρεχει και το κραταει σε χρονισμο περισσοτερο του min οποτε αν δε βαριεσαι το ψαχνεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να στείλω το κινητό στη Huawei για ένα πρόβλημα με το μικρόφωνο και δεν μπορώ να εγκαταστήσω το .zip από το clockworkmod recovery για να γυρίσω στην stock (U8800V100R001C00B135SP02(WIND-HELLAS). Τι παίζει?

Επίσης, θέλω να γυρίσω στην stock recovery αλλά... δεν έκανα backup!!! Λίγη βοήθεια?

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατήσει ένα αρχείο "recovery.img" 5,06 MB (5.308.416 bytes)

Δεν είμαι σίγουρος αν σου κάνει.

 

Μου κάνει πιστεύω. Πως θα περάσω το .img?

 

edit: λινκ?

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

με κλειστο το κινητο κρατα πατημενο το + του ηχου και το power button μεχρι να βγει μια μοβ οθονη, εκει συνδεσε το στο pc και αντικατεστησε το αρχειο.
Link to comment
Share on other sites

με κλειστο το κινητο κρατα πατημενο το + του ηχου και το power button μεχρι να βγει μια μοβ οθονη, εκει συνδεσε το στο pc και αντικατεστησε το αρχειο.

 

Εννοείς το + και το - με το power button. Το θυμήθηκα τώρα. Ευχαριστώ.

 

https://rapidshare.com/files/3069136267/recovery.img

Πως θα το περάσεις δεν έχω ιδέα :(

 

Ευχαριστώ.

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε με το setcpu ενα profile για οταν κλεινει η οθονη:

 

screen off

max : 460

min : 122

scaling : ondemand

priority : 100%

save

και εισαι οκ και το βραδυ σε 2g δεν πρεπει να πεφτει πανω απο 1%....

αν ειναι παραπανω τοτε κατι τρεχει και το κραταει σε χρονισμο περισσοτερο του min οποτε αν δε βαριεσαι το ψαχνεις...

 

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κρατησω stock recovery και την stock rom απο το κινητο μου που το εχω απειραχτο μεχρι τωρα για να προβω μετα σε περασμα νεας ρομ??
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα την recovery 3.0.2.8 που μου έδωσε ο φίλος BASSstarlet αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω το .zip της stock ROM από το clockworkmod. Συνέχεια βγαίνει "Installation aborted". Καμιά ιδέα κανείς?

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος παρακαλώ που έχει stock ROM να μου επιβεβαιώσει ότι αυτά τα στοιχεία είναι της stock ROM?

 

Αριθμός μοντέλου: u8800

 

Έκδοση Android: 2.2.1

 

Έκδοση βασικού φάσματος: 129005

 

Έκδοση kernel: 2.6.32.9-perf android@localhost#1

 

Αριθμός έκδοσης: U880V100R001C00B136

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

η στοκ rom της wind ειναι b135sp02.

 

Ρε συ τζεικ είδα και απόειδα με το πρόβλημά μου κι έκανα update το firmware μέσω της overseas. Τώρα έχω αυτήν την stock και το clockworkmod recovery έχει αλλάξει. Έχει άλλη έκδοση με μπλε γράμματα(!). Λοιπόν, αυτό σημαίνει ότι είμαι unrooted τώρα? Δλδ, θα ξανακάνω root και μετά θα περάσω την stock της WIND?

 

edit: Η εγγύηση έχει αρθεί τώρα? Μόνο firmware update έκανα.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

update που δεν υπαρχει στην ελλαδα.

 

κανε root και περιμενε μεχρι να ανεβασω κατι που θα σε βοηθησει.

 

http://www.megaupload.com/?d=5KS9CSH4

 

οριστε, δεν ειμαι σιγουρος αν ανεβηκε "σωστα" ομως. αυτο δεν ειναι δικια μου δημιουργια αλλα αλλου μελους το οποιο δεν θυμαμαι πιο ειναι δυστυχως. οποτε ευχαριστω κλπ πανε σε αυτον ^^

Edited by iakoboss7
Link to comment
Share on other sites

είναι η στοκ ρομ της wind?? μπορω να βρω καπου και το stock recovery που θελω και εγω για επιστροφη του κινητου στην αρχικη του κατασταση μετα απο περασμα νεας ρομ που θελω να κανω? η αλλιως πως μπορω να το τραβηξω απο το κινητο μου τωρα που το εχω απειραχτο??
Link to comment
Share on other sites

αμα το κατεβαζες κιολας θα εβλεπες οτι εχει και το recovery μεσα.

 

το recovery το κρατας με τον ιδιο τροπο που περνας καποιο αλλο την πρωτη φορα. οδηγίες http://android.modaco.com/topic/341011-ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/

 

οσο για backup υπαρχει επιλογη μεσα στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1130524. (θα φτιαχτει ενα αντιγραφο στην καρτα sd η αν δεν εχεις στην εσωτερικη μνημη του των 2gb).

 

οταν κανεις τα backup σου (και εαν φυσικα δεν εχεις μεσα τιποτα δικες σου επαφες μηνυματα και αλλα προσωπικα στοιχεια) ανεβασε τα και εσυ αν θες να υπαρχουν! (οσο πιο stock τοσο το καλυτερο).

Link to comment
Share on other sites

αμα το κατεβαζες κιολας θα εβλεπες οτι εχει και το recovery μεσα.

 

το recovery το κρατας με τον ιδιο τροπο που περνας καποιο αλλο την πρωτη φορα. οδηγίες http://android.modaco.com/topic/341011-ultimate-guide-to-the-huawei-u8800/

 

οσο για backup υπαρχει επιλογη μεσα στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1130524. (θα φτιαχτει ενα αντιγραφο στην καρτα sd η αν δεν εχεις στην εσωτερικη μνημη του των 2gb).

 

οταν κανεις τα backup σου (και εαν φυσικα δεν εχεις μεσα τιποτα δικες σου επαφες μηνυματα και αλλα προσωπικα στοιχεια) ανεβασε τα και εσυ αν θες να υπαρχουν! (οσο πιο stock τοσο το καλυτερο).

 

Το κατέβασα αλλά νομίζω δεν είχε recovery μέσα χωρίς να είμαι σίγουρος, αλλά για να το λες μάλλον δεν θα το πρόσεξα... έχει καταφέρει κανείς μετά από πέρασμά νέας ρομ να επιστρέψει το κινητό ακριβώς στην αρχική του κατάσταση;

 

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...