Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα

 

δεν υπαρχει ο φακελος /system/csc/

αναφερομαι στον csc...και στο search de βγαζει ουτε το αρχειο που λες στο αρχειο others.xml

 

κανενας αλλος τροπος?

 

Περίεργο. Η δομή του file system βγαίνει από την ROM (GR2) και τα TW apps όπως λέει ο οδηγός, δεν μπορεί να είναι διαφορετική από τηλέφωνο σε τηλέφωνο.

Έχεις σίγουρα τικάρει τα Root Explorer και Up to Root στον ES Explorer?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διστυχως δεν υπαρχει ακομα για το μοντελο του κινητου μου :(

τι το θελα και το πηρα.. σε περισσοτερα προβληματα με εβαλαν τα android παρα τα symbian

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα, η μνήμη του τηλεφώνου μου ειναι 181 mb, βέβαια έχω memory card 2 gb, αλλά οι περισσότερες εφαρμογές δεν αποθηκεύονται στη memory card και έτσι γίνεται χαμός γεμίζει στο φουλ ειδικά μετά από ενημερώσεις!!! μπορώ να κάνω κάτι? να πάω ξέρω γω σε ένα μαγαζί και να την επεκτείνει ή μήπως υπάρχει καμία καλή εφαρμογή στο google play για να μεταφέρω εκεί εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα, η μνήμη του τηλεφώνου μου ειναι 181 mb, βέβαια έχω memory card 2 gb, αλλά οι περισσότερες εφαρμογές δεν αποθηκεύονται στη memory card και έτσι γίνεται χαμός γεμίζει στο φουλ ειδικά μετά από ενημερώσεις!!! μπορώ να κάνω κάτι? να πάω ξέρω γω σε ένα μαγαζί και να την επεκτείνει ή μήπως υπάρχει καμία καλή εφαρμογή στο google play για να μεταφέρω εκεί εφαρμογές?

 

Αμα κάνεις root θα μπορέσεις να μεταφέρεις μερικές εφαρμογές ακόμη (από αυτές που δε μεταφέρονται) στην κάρτα,

αλλά μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Σε όποιο μαγαζί και να πας δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτε. Η μνήμη είναι αυτή που δίνει η μαμά build-in στο κινητό και δεν επεκτείνεται.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

και πως κανω root?

Oδηγίες στο 1ο post του topic ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3488221#post3488221

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα πρόβλημα και εδώ.

Galaxy Ace S5830 απο Vodafone με branded λογισμικό.

Μέσω Odin φλασαρω κανονικά όποια official ROM υπάρχει αλλά:

 

Α) Δεν με βάζει σε recovery mode(VolUp+Home+Power). Αντί αυτού με βάζει σε Ramdump mode.

B) Λόγω του Α ειναι αδύνατο να φλασάρω CWM μέσω install zip.

Γ) Ειναι αδύνατον επίσης να το ρουτάρω μέσω του σχετικού tar.md5 με Odin.

Δ) Δεν λειτουργεί πλέον με καμία official ROM το short code *2767*3855# για το factory format.

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

αν κάνω συχνά εκκαθάριση ραμ μπορεί να χάσω κάτι η να δημιουργήσω κανένα πρόβλημα?και οταν το κάνω και μου γράφει 2 η 5 η 15 εφαρμογές τερματίστηκαν ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές?πως και που τρέχαν χωρίς να το ξέρω... sorry άσχετος.....
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

αν κάνω συχνά εκκαθάριση ραμ μπορεί να χάσω κάτι η να δημιουργήσω κανένα πρόβλημα?και οταν το κάνω και μου γράφει 2 η 5 η 15 εφαρμογές τερματίστηκαν ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές?πως και που τρέχαν χωρίς να το ξέρω... sorry άσχετος.....

 

Έτσι λειτουργεί το android όσο αφορα τις εφαρμογές. Μη σε απασχολεί αυτό.

Να χάσεις κάτι όχι αλλά αν δεν υπάρχει λόγος καλά θα ήτανε να μη γίνεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα πρόβλημα και εδώ.

Galaxy Ace S5830 απο Vodafone με branded λογισμικό.

Μέσω Odin φλασαρω κανονικά όποια official ROM υπάρχει αλλά:

 

Α) Δεν με βάζει σε recovery mode(VolUp+Home+Power). Αντί αυτού με βάζει σε Ramdump mode.

B) Λόγω του Α ειναι αδύνατο να φλασάρω CWM μέσω install zip.

Γ) Ειναι αδύνατον επίσης να το ρουτάρω μέσω του σχετικού tar.md5 με Odin.

Δ) Δεν λειτουργεί πλέον με καμία official ROM το short code *2767*3855# για το factory format.

 

Καμία ιδέα;

 

Home+power για recovery..

wipe/factory reset κανεις και απο τις ρυθμισεις η το recovery

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με Home+Power μπαίνει σε Recovery.

Τα Wipes απο το recovery θέλω να κάνω και χρειάζομαι και το Install update.zip για να φλασαρω CWM 5.0.2.6 ώστε μετά να φλασαρω CM7.

 

Βασικά μόνο σε Download mode μαπινει(ευτυχώς) και σε Ramdump mode(δυστυχώς).

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι ειδα και εκανα κατι αναβαθμισεις για το 5839ι που εχω. που μπορω να δω τις αλλαγες που εκανε στο τηλ μου. το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι για τη σταθεροτητα του συστηματος
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με Home+Power μπαίνει σε Recovery.

Τα Wipes απο το recovery θέλω να κάνω και χρειάζομαι και το Install update.zip για να φλασαρω CWM 5.0.2.6 ώστε μετά να φλασαρω CM7.

 

Βασικά μόνο σε Download mode μαπινει(ευτυχώς) και σε Ramdump mode(δυστυχώς).

 

Καλησπερα, το ειχα παθει και εγω καποια φορα μετα απο πειραματισμους και απο τι πιστευω το ιδιο επαθες και εσυ.Λεγεται μπρικαρισμα βρες πληροφοριες σχετικα με το unbrick galaxy ace και θα επανερθει.Πιστευω να σε βοηθησα.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν σε μια καρτα sd αντι για 10% της καρτας κανω λιγο μεγαλυτερο partition για να δουλεψει με το link2sd αν θα υπαρξει προβλημα?

 

Επισης μια ερωτηση για την CyanogenMod 7.2.0 RC3 droidace ξερει κανεις γιατι μετα απο καθε reboot του τηλεφωνου δεν μου εμφανισζει τις συντομευσεις απο τα apps που υπαρχουν στην sd στα homescreens και πρεπει να τα ξαναβαζω?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα εχω το samsung galaxy ace και του περασα την android 4.0.4 δλδ το cyanogen 9 ομως η καμερα δισλειτουργει δηλαδη δουλευει αλλα τα διχνει ολα μαυρα και δεν μπορω να δω τι τραβαω επισεις δεν μπορω να τραβηξω video δεν με αφηνει.θελω να ξανα γυρησω το κινητο μου στα κανονηκα του στην 2.3.5 μπωρει καποιος να μου πει με σηγουρια το πως/???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα εχω το samsung galaxy ace και του περασα την android 4.0.4 δλδ το cyanogen 9 ομως η καμερα δισλειτουργει δηλαδη δουλευει αλλα τα διχνει ολα μαυρα και δεν μπορω να δω τι τραβαω επισεις δεν μπορω να τραβηξω video δεν με αφηνει.θελω να ξανα γυρησω το κινητο μου στα κανονηκα του στην 2.3.5 μπωρει καποιος να μου πει με σηγουρια το πως/???

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330785

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Εχω παρει το Ace για την γυναικα μου,και θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορουσα να βαλω καποιον ηχο κλησης περα απο αυτους που εχει το τηλεφωνο ενσωματωμενους!:wacko:

Εχω ηδη καρτα μνημης αλλα δεν ξερω πως να τους περασω εκει!

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Εχω παρει το Ace για την γυναικα μου,και θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορουσα να βαλω καποιον ηχο κλησης περα απο αυτους που εχει το τηλεφωνο ενσωματωμενους!:wacko:

Εχω ηδη καρτα μνημης αλλα δεν ξερω πως να τους περασω εκει!

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

Συνδεεις το κινητο με καλωδιο στον υπολογιστη ή βαζεις την καρτα σε card reader ή χρησιμοποιης bluetooth και αντιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεις το κινητο με καλωδιο στον υπολογιστη ή βαζεις την καρτα σε card reader ή χρησιμοποιης bluetooth και αντιγραφεις.

 

 

Ευχαριστω πολυ!

Μεσω bluetooth εχω βαλει τραγουδια,αλλα δεν μου δινει πουθενα την επιλογη να τα χρησιμοποιησω ως ηχο κλησης!:wacko::O

Ξερεις να μου πεις πως μπορει να γινει αυτο?:O

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Μεσω bluetooth εχω βαλει τραγουδια,αλλα δεν μου δινει πουθενα την επιλογη να τα χρησιμοποιησω ως ηχο κλησης!:wacko::O

Ξερεις να μου πεις πως μπορει να γινει αυτο?:O

Στην καρτα πρεπει να φτιαξεις ενα φακελο με ονομα AUDIO και μεσα σ'αυτον φτιαξε 3 φακελους με ονοματα ALARMS,NOTIFICATION,RINGTONES. Στον τριτο φακελο τους ηχους που θα αντιγραψεις θα τους εχει μετα στην λιστα με τους ηχους κλησης. Αναλογα και οι αλλοι φακελοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Μεσω bluetooth εχω βαλει τραγουδια,αλλα δεν μου δινει πουθενα την επιλογη να τα χρησιμοποιησω ως ηχο κλησης!:wacko::O

Ξερεις να μου πεις πως μπορει να γινει αυτο?:O

 

Στην καρτα πρεπει να φτιαξεις ενα φακελο με ονομα AUDIO και μεσα σ'αυτον φτιαξε 3 φακελους με ονοματα ALARMS,NOTIFICATION,RINGTONES. Στον τριτο φακελο τους ηχους που θα αντιγραψεις θα τους εχει μετα στην λιστα με τους ηχους κλησης. Αναλογα και οι αλλοι φακελοι.

 

Και ολους αυτους μεσα στο φακελο media.

media-audio-notifications,ringtones οπως το βλεπεις (και alarms αμα θελεις :p)

Μετα κανεις ενα reboot και πας ξανα στις ρυθμισεις για να αλλαξεις ringtone. Οτι εβαλες στο ringtones θα εμφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Και ολους αυτους μεσα στο φακελο media.

media-audio-notifications,ringtones οπως το βλεπεις (και alarms αμα θελεις :p)

Μετα κανεις ενα reboot και πας ξανα στις ρυθμισεις για να αλλαξεις ringtone. Οτι εβαλες στο ringtones θα εμφανιστει.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ,μια χαρα το εφτιαξα με τις οδηγιες σας!:up:

Ειναι διαφορετικο απο το plus που εχω σε αυτο το θεμα,που ειναι πιο ευκολο!;)

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ενα bug στην CyanogenMod 7.2.0 RC3 droidace! Σήμερα που λέτε πήγα να βάλω μονάδες στο what's up μου..Στον 16ψηφιο υπήρχε κι ενα 0 αλλα όταν έφτασε η ώρα να πατήσω το 0, παρατήρησα οτι το κόκκινο κουμπί τερματησμού της κλήσης εμφανίζεται ακριβώς πάνω απο το 0 και δεν υπάρχει τρόπος να το πατήσεις την ώρα που βρίσκεσαι σε κλήση! Ξέρει κανείς κάτι? Υπάρχει κάποιο άλλο ελαφρύ app που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω? Δοκίμασα να κάνω την κλήση μέσω Viber αλλά όταν έφτανε η ώρα να εισάγω τον 16ψήφιο με έβγαζε πάλι στο κανονικό τηλέφωνο!Απογοήτευση :/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...