Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ισως τι να πω ελπιζω να λυθει το προβλημα με νεα μπαταρια...

 

προφανως και ειναι ροοτ το κινητο...την 4,0,4 την εβαλα δοκιμαστικα εχει δυστυχως ακομα καποια bugs που γινονται κουραστικα αμα θες να το εχεις το τηλεφωνο συνεχως....

 

 

τωρα περασα αυτη τη ρομ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1535536

 

νομιζω πως ειναι η καλυτερη που εχω δοκιμασει και με σουπερ σμουθ αισθηση...

 

μοναδικο μειον που εχω βρει ειναι οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο αλλα σιγουρα θα λυνεται με καποιο τροπο

 

αυτή φίλε opanos δεν είναι 4.0.4. αν διαβάσεις στα feautures λέει -Based On DDKQ8 latest firmware 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

τωρα περασα αυτη τη ρομ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1535536

 

νομιζω πως ειναι η καλυτερη που εχω δοκιμασει και με σουπερ σμουθ αισθηση...

 

μοναδικο μειον που εχω βρει ειναι οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο αλλα σιγουρα θα λυνεται με καποιο τροπο

 

Μετά από 8 μήνες με την GR2 ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330784 ) και μετά από δοκιμές σε πολλές άλλες ROM (Cyanogen 7.2, την παραπάνω, την MIUI κλπ), πάντα γυρνάω στην GR2.

 

Smooth λειτουργία, καλή χρήση της μπαταρίας και κανένα bug μέχρι τώρα (η έλλειψη πρόβλεψης Ελληνικών στο Samsung keyboard και στο Swype λύνονται όπως στα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4275156#post4275156 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4289077#post4289077 ).

 

Με εγκατάσταση του Link2sd, partitioning της SD με το CWM σε recovery (διάλεξα 256MB για κάρτα 4GB - προσοχή αν κάνετε partition υφιστάμενη SD χρειάζεται back up στο PC πριν το partitioning και ξανά αντιγραφή στην SD μετά το partitioning), και link όλων των system εφαρμογών που γίνονται τακτικά update όπως Google apps (Google maps, Google search, Google play), του Samsung apps και άλλων μεγάλων εφαρμογών όπως το Skype κλπ, η ελεύθερη μνήμη του τηλεφώνου είναι στα 85MB.

 

Ένα άλλο καλό tweak δεδομένης της μικρής RAM του κινητού, είναι η μείωση του VM Heap (υπάρχει το VM Heap application στο market), από 64MB στα 32ΜΒ μια και το default του Gingerbread είναι 24MB. Μετά από αυτό η ελεύθερη RAM είναι συνήθως πάνω από 100MB, μπορούν να τρέχουν 3-4 εφαρμογές ταυτόχρονα και ο browser μπορεί να έχει ανοικτά πάνω από 3 tabs χωρίς να κάνει reload.

Edited by kosab39
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο καλό tweak δεδομένης της μικρής RAM του κινητού, είναι η μείωση του VM Heap (υπάρχει το VM Heap application στο market), από 64MB στα 32ΜΒ μια και το default του Gingerbread είναι 24MB. Μετά από αυτό η ελεύθερη RAM είναι συνήθως πάνω από 100MB, μπορούν να τρέχουν 3-4 εφαρμογές ταυτόχρονα και ο browser μπορεί να έχει ανοικτά πάνω από 3 tabs χωρίς να κάνει reload.

 

σορρυ δεν το καταλαβα αυτο με το vmheap εγω που εχω την stock 2.3.6 θα μου προτεινες να το ανεβασω στα 32?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ δεν το καταλαβα αυτο με το vmheap εγω που εχω την stock 2.3.6 θα μου προτεινες να το ανεβασω στα 32?

 

Το 24Μ είναι το προτεινόμενο του Android (για Gingerbread), αλλά κάθε ROM μπορεί να έχει διαφορετική τιμή. H Samsung βάζει default τα 64ΜΒ στη stock οπότε το κατεβάζεις στα 32Μ.

Για να το αλλάξεις πρέπει να είσαι root.

 

Τα 32Μ που προτείνω είναι ΟΚ για την GR2 και γενικά είναι το προτεινόμενο σε πολλά forums για διάφορες ROM, μεγαλύτερες τιμές διευκολύνουν μεγάλες εφαρμογές αλλά καθυστερούν μικρές εφαρμογές, μικρότερες τιμές (κάτω από 24Μ) μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο boot. Θέλει πειραματισμό ανάλογα με τις εφαρμογές που κατεβάζει κάποιος.

Edited by kosab39
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια....Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους..και το 2013 να ειναι καλυτερο για ολους τους ελληνες!!!!

Λοιπον παιδια,πλεον εχω μπερδευτει με τα τοσα που εχετε γραψει κατα καιρους και τους τροπους αποκτησης περισσοτερων δυνατοτητων για ενα κινητο.

Λοιπον για να μην μακρηγορω,θελω στο samsung galaxy ace s5830 μου android 2.3.3, να αφαιρεσω μερικες αχρηστες για εμε εφαρμογες ετσι ωστε να αδειασει λιγο η εσωτερικη μνημη του.

π.χ. οπως social hub, email,latitude, places,samsung apps,talk κτλ κτλ

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????

Να το κανω root και να περασω επανω το titanium back up root και μετα να αρχισω να σβινω εφαρμογες???

Ευχαριστω.

ΥΓ θα παρακαλουσα να απαντησουν ανθρωποι που γνωριζουν μονο.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια

 

βασικα μια χαρα καταλαβες αυτο ακριβως εχεις να κανεις

βεβαια παρε και κανα backup απο οτι απεγκαθιστας και ριξε και μια ματια εδω

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι ασφαλες να σβησεις

 

προταση μου ,αυτο εκανα και εγω , αρχισε κανοντας freeze τις εφαρμογες και αν δεν εχεις προβλημα μετα κανε απεγκατασταση

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια

 

βασικα μια χαρα καταλαβες αυτο ακριβως εχεις να κανεις

βεβαια παρε και κανα backup απο οτι απεγκαθιστας και ριξε και μια ματια εδω

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι ασφαλες να σβησεις

 

προταση μου ,αυτο εκανα και εγω , αρχισε κανοντας freeze τις εφαρμογες και αν δεν εχεις προβλημα μετα κανε απεγκατασταση

 

φιλε μου τι με προτεινεις να σβισω????freeze ν τις κανω πριν κανω root το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους.Μια ερωτηση,Θελω να παω το τηλ μου για service επειδη δεν κανει καλη επαφη το handsfree και εχω ψιλοθεμα δεν ακουω τπτ.Εχω περασει την 2.3.5 της vodafone μεσω odin εκανα επαναφορα δεδομενων (θα τους πω οτι δεν ηθελα να ειναι οι επαφες μου οταν το ανοιξουν).Τωρα υπαρχει περιπτωση να το καταλαβουν η να κανω την @πια ; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι καινουριος εδω.Καλησπερα σας και καλη χρονια.εχω ενα σοβαρο προβλημα που απεκτησα πριν λιγο ειδα σε ενα σιτε πληροφοριες για να αναβαθμισω το galaxy ace απο 2.3.5 σε 4.0 εκανα οτι ελεγε και αυτη την στιγμη με το που ανοιγει διχνει την πινακιδα samsung galaxy ace κ.τ.λ και παγωνει εκει.σας παρακαλω χρυαζομαι αμεση βοηθεια ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά παίδες. Να κάνω μια ερώτηση και 'γω με την σειρά μου. Έκανα root σύμφωνα με τον οδηγό του forum σε ένα Ace s5839i με GB 2.3.6. (Tο κιν. δεν είναι δικό μου). Όπως το είδα πάλι χθες, βγάζει ενημέρωση λογισμικού (που δεν έβγαζε πριν) αλλά δεν την ολοκληρώνει. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ το ίδιο θέμα εχω..δν ξέρω αν είναι ίδιο το ρουτ στο 5830 και στο 5830i με αποτέλεσμα την δυσλειτουργία του τηλεφώνου..
Link to comment
Share on other sites

μολις το επαθα αυτο και δεν δουλευει το τηλ πρεπει ομως να το φτιαξω οποσδιποτε δεν εχω το ι εχω το σκετο αλλα δεν ξερω τι μπορω να κανω πφφφ

 

λοιπον το προβλημα το βρηκα αναβαθμιστηκε σε 4.0.4 ολα οκ σε μεnu στα παντα το μονο προβλημα τωρα ειναι οτι δεν αναγνωρηζει την καμερα.και κατεβασα το camera 360 και επισεις δεν λειτουργει.καμια βοηθεια?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το προβλημα το βρηκα αναβαθμιστηκε σε 4.0.4 ολα οκ σε μεnu στα παντα το μονο προβλημα τωρα ειναι οτι δεν αναγνωρηζει την καμερα.και κατεβασα το camera 360 και επισεις δεν λειτουργει.καμια βοηθεια?

 

δε βαζεις κανα screenshot να δουμε και εμεις πως ειναι menu μνημη κτλ?

ελπιζω να βρεις ακρη στο προβλημα σου

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

Τωρα να γινει το ρουτ και να μην λειτουργει η καμερα δν θα μου πολυαρεσε..στο αλλο μου κινητο (s advance) απ οτι βλεπω δν εχει προσπαθησει κανενας να το ρουταρει...
Link to comment
Share on other sites

κοιτα βρηκα ενα zip αρχειο που λεει αμα βαλεις αυτο σε εγκατασταση θα φτιαξει και η καμερα του κινητου.ομως αν το κανω και δεν δουλεψει???? και μπλοκαρει παλι? το εχω ανχος

 

ομως περημεντε να το δοκιμασω γιατι εχω την εντυπωση οτι τρωει γρηγορα την μπαταρια και εκει αν ειναι ετσι θα εχω προβλημα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει καμία ROM 4+ για το 5839ι ?

Αν όχι, μπορώ να περάσω rom του 5830 ?

 

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά δεν βρήκα κάτι το σπουδαίο ψάχνοντας.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας φερνω φρεσκα νεα σχετικα με την version 4.0.4 μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα αλλα μειονεκτούσε στη νκαμερα που δεν δουλευε βρηκα ενα update για την καμερα κα ιδουλευει αλλα εχουμε ακομα το προβλημα οτι 1ον δουλεύει η φωτογραφική αλλά διχνει μαύρη οθόνη αλλά βεβαία αν τραβάς τραβάει κανονικά επησεις πρόβλημα έχει οτι δεν τραβάει video αλλά κατά τα αλλα σε εφαρμογες παιχνίδια κ.τλ δουλευει μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας κανω μια αλλη ερωτηση...υπαρχει διαφορα στην οθονη κλειδωματος μεταξυ του s5830 και s5830i;;συγνωμη για τις πολλες και ψιλο ακυρες ερωτησεις αλλα οσο ψαχνω το κινητο τοσες περισσοτερες δημιουργουνται...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας κανω μια αλλη ερωτηση...υπαρχει διαφορα στην οθονη κλειδωματος μεταξυ του s5830 και s5830i;;συγνωμη για τις πολλες και ψιλο ακυρες ερωτησεις αλλα οσο ψαχνω το κινητο τοσες περισσοτερες δημιουργουνται...

 

ναι υπαρχει διαφορα γιατι το s5830 εχει android 2.3.5 ενω το αλλο εχει 2.3.6 αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας κανω μια αλλη ερωτηση...υπαρχει διαφορα στην οθονη κλειδωματος μεταξυ του s5830 και s5830i;;συγνωμη για τις πολλες και ψιλο ακυρες ερωτησεις αλλα οσο ψαχνω το κινητο τοσες περισσοτερες δημιουργουνται...

 

Λογικά δε νομιζω να υπάρχει διαφορά.Εκτός και αν έχουνε βάλει το κλείδωμα του advance σου που το ακουμπάς κ ξεκλείδωνε.

Τώρα πιο εχεις εσύ;Αυτό με το slide-συρατε;

Αν έχει το slide με το κόκκινο κ πρασινο χρωμα τοτε δεν υπάρχει διαφορά.Είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Εχω το 5839i Cosmote. Χτες εκανα SD partition , link2SD ολα καλα!! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

1-Εσωτερική εχω τώρα 68% free (αυτή δεν μπορεί να κατεβει παρακάτω? Προσπαθησα να κανω link εφαρμογές στοκ και δεν μ αφησε) και

2- System εχω MONO 7% free !!!!!!. Αυτή πως απελευθερώνετε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το samsung galaxy ace s5839i και στη διαχείριση εργασιών, στο πεδίο της ραμ μου δείχνει 290 mb αντι για 384. Yπάρχει κάποιο πρόβλημα ή είναι λογικό να δείχνει τόσο?:worry:

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πρέπει να είναι. Η RAM που δεν σου δείχνει δεσμεύεται από το λειτουργικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

την εσωτερική μπορείς να την ελευθερώσεις κι άλλο αν τις εφαρμογές που σου περνάνε κατευθείαν στην sd τις μεταφερεις στο τηλέφωνο και μετά κανείς link to sd.έτσι τα δεδομένα κάθε εφαρμογής θα πηγαίνουν στο partition.

για την system μπορείς να σβήσεις με ένα file explorer με δικαίωμα ροοτ π.χ. es file explorer εφαρμογές συστήματος π.χ. swype αν δεν το χρησιμοποιείς&ότι άλλο δεν θες.απλά τσεκαρε πρώτα ποιες μπορείς να αφαιρέσεις με ασφάλεια&αφου πρωτα κρατήσεις back up τους.

Link to comment
Share on other sites

Smooth λειτουργία, καλή χρήση της μπαταρίας και κανένα bug μέχρι τώρα (η έλλειψη πρόβλεψης Ελληνικών στο Samsung keyboard και στο Swype λύνονται όπως στα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4275156#post4275156 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4289077#post4289077 ).

 

 

καλημερα

 

δεν υπαρχει ο φακελος /system/csc/

αναφερομαι στον csc...και στο search de βγαζει ουτε το αρχειο που λες στο αρχειο others.xml

 

κανενας αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...