Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Θέλω και πάλι την βοήθεια σας όποιος γνωρίζει γιατί θα το σπάσω.. Μου έφεραν ένα 5830i χτες που είχα κάνει δώρο, κολλημένο (το είχε ξεχάσει όλο το βράδυ ανοιχτό στο ίντερνετ, δεν ξέρω τι κατέβασε).

Βγάζω την μπαταρία αφού δεν με άφηνε να κάνω τπτ άλλο..

Από τότε κολλάει στο logo samsung, μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση. Μπήκα με vol+home+pb (στο android system recovery) κάνω διαδοχικά τα wipe data/factory reset και wipe cache partition. Χωρίς αποτέλεσμα.

Έψαξα σε διάφορα φόρουμ και βρήκα το Odin3_v1.84 που κάνει για το συγκεκριμένο μοντέλο,

όταν μπαίνω με vol+home+pb όπως λέει να μπω, δεν μου δίνει πόρτα, δηδ κίτρινη ένδειξη και επικοινωνία.. Άρα δεν μπορώ να στείλω τπτ, Όταν το ανοίξω κανονικά και το συνδέσω έχω επικοινωνία αλλά failed στην μεταφορά αρχείων.

 

Τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω;

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως κάνουμε screen capture στο κινητό μας? Έχω την έκδοση GT-S5830 στην έκδοση 2.3.6 custom rom.

 

Στη στανταρ εκδοση ρομ, κρατάς πατημένο το δεξί κουμπί (back) και πιέζεις ταυτόχρονα το κεντρικό κουμπί (menu)

Oπότε σου δημιουργεί ένα directory "screen capture" και αποθηκεύει εκεί την οθόνη !!!

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες κάνει συνέχεια σάρωση πολυμέσων στην κάρτα. Δεν σταματάει ποτέ:mad:.

Αυτό ξεκίνησε όταν έβαλα μια εφαρμογή (δεν θυμάμαι πια):O που αλλάζει το φόντο μόνη της. Την έβγαλα (την εφαρμογή) αλλά η σάρωση συνεχίζεται.

Υπάρχει καμιά σκέψη πως θα σταματήσω τη σάρωση.... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκα χρονο ειπα να ασχολη8ω με το κινητο..Οχι ροοτ και τετοια..Εφαρμογες launcher και διαφορα..Οπως ηξερα το κινητο δεν εχει απο την μανα του screenshot.Εψαξα παρα πολλα στο play store αλλα οσα βρηκα εγραφαν οτι δουλευουν μονο αν ειναι ροοτ το κινητο.Ισχυει μονο αυτο η δεν εψαξα οσο 8α επρεπε?Επειδη με βολευει πολυ το screenshot ρωταω.Συγγνωμη αν εχει απαντη8ει και αλλη φορα η ερωτηση η ιδια
Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρηκα χρονο ειπα να ασχολη8ω με το κινητο..Οχι ροοτ και τετοια..Εφαρμογες launcher και διαφορα..Οπως ηξερα το κινητο δεν εχει απο την μανα του screenshot.Εψαξα παρα πολλα στο play store αλλα οσα βρηκα εγραφαν οτι δουλευουν μονο αν ειναι ροοτ το κινητο.Ισχυει μονο αυτο η δεν εψαξα οσο 8α επρεπε?Επειδη με βολευει πολυ το screenshot ρωταω.Συγγνωμη αν εχει απαντη8ει και αλλη φορα η ερωτηση η ιδια

 

Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, το εξηγώ πως γίνεται μόλις δύο posts πιό πάνω... ;)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, το εξηγώ πως γίνεται μόλις δύο posts πιό πάνω... ;)

 

Έχω την έκδοση GT-S5830 στην έκδοση 2.3.6 custom rom. Εχει το παιδι που του απαντησες.Εμενα ειναι 2.3.5.

Κανω οτι ακριβως ειπες και στο παιδι και το μονο που γινεται ειναι να εμφανιστει ενα παρα8υρο που λεει κατω στην μεση task manager..

 

Επιστρεφω..Τελικα γινετε με το κουμπι μενου και το πληκτρο που σβηνεις το κινητο στα πλαγια..Ευχαριστω για τον χρονο σου που απαντησες!!

Edited by giorgos_dinamik
Link to comment
Share on other sites

Taking screenshot in galaxy ace running on android version upto 2.3.4 is simple.

Just tap the back button and press the home button together.

 

UPDATE: with the 2.3.6 update of samsung galaxy ace, the combination is changed to home button and power button.

You have to press home and power button( Located on the side) together to take screenshots.

(Good thing is that you now can take screenshot without the fear of getting back function executed.)

 

Οπότε, για το 2.3.6. κεντρικό κουμπί και power ;)

Αργησα αλλά το βρήκα (με πρόλαβες βέβαια :O )

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση. Ήθελα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες απ' την κεντρική οθόνη και το μενού με το holo launcher και το holo locker που έχω βάλει. To jelly bean theme είναι live wallpaper που το κατέβασα απ' το play store δωρεάν.

[ATTACH]28403[/ATTACH] [ATTACH]28406[/ATTACH] [ATTACH]28404[/ATTACH]

Edited by geovich
Link to comment
Share on other sites

Στις οθόνες που ανέβασες παρατηρώ την οθόνη κλειδώματος.

Εχει το λουκετάκι στο κέντρο που το μετακινείς προς οποιαδήποτε μεριά για να ανοίξει η οθόνη.

Πως αντικαθιστά κανείς το συρόμενο προς τα δεξιά λουκετάκι με αυτό?

Είναι θέμα έκδοσης λειτουργικού ή κάποια ρύθμιση που αγνοώ?

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ενας φιλος μου μια εφαρμογη που καθε μια ωρα το τηλεφωνο του την λεει ομιλουμενο.Εχω βρει πολλες τετοιες αλλα θελω να την λεει την ωρα στα ελληνικα.Εχετε κατι υποψιν σας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κ γω το ίδιο πρόβλημα έχω στο Galaxy ACE μου, έκανα το partition σε ext3, εγκατέστησα το link2sd, πάω να το ανοίξω μου ζητάει άδεια superuser, την δίνω και μετά μου εμφανίζει ένα μήνυμα "Το σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί. mount: Device or resource busy." Δοκίμασα να του ορίσω και το ορίσω σε ext2, αλλά πάλι το ίδιο μου βγάζει. Εσύ έκανες ξανά partition απ'την αρχή και το όρισες ext2 για να στο κάνει mount?

 

EDIT : Το έκανα mount σε FAT 16/32 για να το δει και να το κάνει mount: Έχω 2 προβλήματα όμως τώρα. Στο link2sd στον αποθηκευτικό χώρο μου αναγνωρίζει το 2ο partition άλλα μου λέει ότι έχει το ίδιο μέγεθος με την κάρτα SD. Και δεύτερον όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου βγάζει ότι πρέπει να κάνει διαμόρφωση του δίσκου και σαν primary αναγνωρίζει το 2o partition με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω καθόλου τα αρχεία που έχω στην SD.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο.

 

EDIT:

Μετά από πολύ καιρό και αφού το είχα παρατήσει το σχετικό πρόβλημα στο κινητό μου, βρήκα τη λύση που μου έλυσε τα χέρια.

1. Κρατήστε back-up των αρχείων που έχετε στην εξωτερική μνήμη.

2. Σβήστε ότι 2ο partition είχατε κάνει με οποιοδήποτε πρόγραμμα στον υπολογιστή (π.χ. Easus, Minitool, κτλ)

3. Η κάρτα sd να είναι η primary αφού ολοκληρώσατε το βήμα 2.

4. Ακολουθήστε τις οδηγίες στο παρακάτω βίντεο

http://www.jayceooi.com/2011/08/15/how-to-create-ext3-partition-on-sd-card-with-clockworkmod-recovery-video/

5. Εγκαταστήστε το link2sd στο κινητό σας και ανοίξτε την εφαρμογή. Δοκιμάστε να κάνετε mount στο παράθυρο που σας βγάζει

σε ext3 ή σε ext4 αν δεν λειτουργήσει το ext3. Κάντε reboot όπως σας ζητάει και λογικά μετά απ 'αυτό θα είστε έτοιμοι.

 

Ευχαριστώ όλους όσους διάβασα για να βρώ τη λύση. Παραθέτοντας τα παραπάνω ελπίζω να συνεισφέρω και γω κάτι στην κοινότητα.

Edited by geovich
Link to comment
Share on other sites

Στις οθόνες που ανέβασες παρατηρώ την οθόνη κλειδώματος.

Εχει το λουκετάκι στο κέντρο που το μετακινείς προς οποιαδήποτε μεριά για να ανοίξει η οθόνη.

Πως αντικαθιστά κανείς το συρόμενο προς τα δεξιά λουκετάκι με αυτό?

Είναι θέμα έκδοσης λειτουργικού ή κάποια ρύθμιση που αγνοώ?

 

το λουκέτο στην lockscreen που φαίνεται στην εικόνα&μετακινείται προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι η εφαρμογή holo locker δωρεάν απ'το play store.δεν γνωρίζω όμως αν δουλεύει ανεξάρτητα η μαζί με τον holo launcher.δεν μπορώ να στείλω διεύθυνση γιατί το μήνυμα το στέλνω απ'το κινητό μου.απλά μια συμβουλή.μην το περάσεις στην εξωτ κάρτα γιατί αν σου χαλάσει η βγει κατά λάθος&είναι το κιν ανοιχτό δεν θα μπορείς να το ξεκλειδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

το λουκέτο στην lockscreen που φαίνεται στην εικόνα&μετακινείται προς οποιαδήποτε κατεύθυνση είναι η εφαρμογή holo locker δωρεάν απ'το play store.δεν γνωρίζω όμως αν δουλεύει ανεξάρτητα η μαζί με τον holo launcher.δεν μπορώ να στείλω διεύθυνση γιατί το μήνυμα το στέλνω απ'το κινητό μου.απλά μια συμβουλή.μην το περάσεις στην εξωτ κάρτα γιατί αν σου χαλάσει η βγει κατά λάθος&είναι το κιν ανοιχτό δεν θα μπορείς να το ξεκλειδωσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ...

Το κινητό της γυναίκας μου (Samsung Galaxy Pocket) το έχει από τη μάνα του και έψαχνα στις ρυθμίσεις να βρω πως γίνεται να το βάλω κι εγώ.

Αρα στο δικό μας δεν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά εξωτερικού προγράμματος...

 

Και πάλι σε ευχαριστώ για την πληροφορία...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Προσπαθω να κανω ενα back up αρχειακι για τις επαφες,με την προυποθεση να το εχω απλα σαν αρχειακι στο googgle drive, σε περιπτωση απωλειας του κινητου κτλ κτλ.

Αφου κανω εξαγωγη των επαφων στην sd card και ολα καλα,ΕΚΑΝΑ την εξης δοκιμη,διεγραψα ολες τις επαφες μου και προσπαθησα να τις ξανα περασω απο το παραπανω αρχειακι, εκει εγινε ΜΑΧΗ, μου τα περασε, αλλα μου τα περασε x3 φορες σχεδον την καθε επαφη αλλα δεν ηταν ιδιες μεταξυ τους(πιστευω να καταλαβατε,μια επαφη που ειχε 3 νουμερα μου δημιουργουσε 4 επαφες οι 3 ειχαν απο ενα νουμερο και η 4η ειχε και τα 3 τηλεφωνα μαζι).

τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση..????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος και εγώ του τηλεφώνου εδώ και ένα χρόνο περίπου.

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποιος γιατί σε εμένα μέσω Kies δεν μου βγάζει καποιο update. Η έκδοση που έχω είναι η 2.3.3.

Το μόνο που έχω κάνει στο τηλέφωνο είναι root. Τίποτα άλλο.

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος και εγώ του τηλεφώνου εδώ και ένα χρόνο περίπου.

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποιος γιατί σε εμένα μέσω Kies δεν μου βγάζει καποιο update. Η έκδοση που έχω είναι η 2.3.3.

Το μόνο που έχω κάνει στο τηλέφωνο είναι root. Τίποτα άλλο.

 

Ευχαριστώ πολύ

Εχεις την τελευταία έκδοση.

Στα unbranded η τελευταία που έχει δώσει η μαμά είναι η 2.3.3

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις την τελευταία έκδοση.

Στα unbranded η τελευταία που έχει δώσει η μαμά είναι η 2.3.3

 

Δεν το ήξερα.... Σε ευχαριστώ πολύ...

 

Να υποθέσω δεν υπάρχει πιθανότητα να πάρει κάτι καινούργιο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα πρόσφατα το Samsung Galaxy Ace Duo και έχω κάποιες απορίες.

1. Δεν μπορώ να βρώ την αναφορά παράδοσης sms

2. Στις επαφές μου έρχονται οι επαφές που έχω στο facebook, skype email, και όχι μόνο αυτές που έχω στο τηλέφωνο ή στις κάρτες.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα πρόσφατα το Samsung Galaxy Ace Duo και έχω κάποιες απορίες.

1. Δεν μπορώ να βρώ την αναφορά παράδοσης sms

2. Στις επαφές μου έρχονται οι επαφές που έχω στο facebook, skype email, και όχι μόνο αυτές που έχω στο τηλέφωνο ή στις κάρτες.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει!!

 

1) μηνηματα -μενου-ρυθμισεις- τικ στο αναφορα παραδοσης

2) επαφες -μενου- επιλογες οθονης- (θα δεισ μια λιστα που λεει επιλογη επαφων για εμφανιση κανεισ τικ οτι θεσ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει κανένας τρόπος να ΜΗ σβήνει η οθόνη κατά τη διάρκεια των τηλ κλήσεων?

 

Είχε το κινητό η γυναίκα μου και με κάλεσε (εκείνη) στο σταθερό στο σπίτι.

Μιλήσαμε, το έκλεισα εγώ αλλά επειδή είδε σβηστή την οθόνη θεώρησε ότι κλείνοντας εγώ έκλεισε αυτόματα και η συνομιλία.

Οπότε το έβαλε στην τσέπη (χωρίς να κλείσει ΚΑΙ εκείνη).

3 Ωρες μετά διαπιστώσαμε ότι το κινητό είχε ακόμη ανοιχτή τη γραμμή και χρέωνε...

 

Κάλεσα και τη σταθερή και την κινητή και μου είπαν ότι πράγματι έτσι είναι τα πράγματα.

Αν κλείσει ένας από τους δύο ΔΕΝ κλείνει η γραμμή. Η γραμμή κλείνει ΜΟΝΟ αν κλείσει αυτός που κάλεσε...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει κανένας τρόπος να ΜΗ σβήνει η οθόνη κατά τη διάρκεια των τηλ κλήσεων?

 

Είχε το κινητό η γυναίκα μου και με κάλεσε (εκείνη) στο σταθερό στο σπίτι.

Μιλήσαμε, το έκλεισα εγώ αλλά επειδή είδε σβηστή την οθόνη θεώρησε ότι κλείνοντας εγώ έκλεισε αυτόματα και η συνομιλία.

Οπότε το έβαλε στην τσέπη (χωρίς να κλείσει ΚΑΙ εκείνη).

3 Ωρες μετά διαπιστώσαμε ότι το κινητό είχε ακόμη ανοιχτή τη γραμμή και χρέωνε...

 

Κάλεσα και τη σταθερή και την κινητή και μου είπαν ότι πράγματι έτσι είναι τα πράγματα.

Αν κλείσει ένας από τους δύο ΔΕΝ κλείνει η γραμμή. Η γραμμή κλείνει ΜΟΝΟ αν κλείσει αυτός που κάλεσε...

 

Προφανως εχεις απενεργοποιησει τον proximity sensor ναι μεν σβινει η οθονη αλλα με το που κατεβαζεις το τηλ απο το αυτι ξαναενεργοποιηται

πηγαινε ρυθμισεισ κλησεων-επιπλεον ρυθμισεις-ενεργοποιηση αισθητηρα εγκητητας

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σορρυ αν έχει απαντηθεί πιο πριν. πως μπορώ να αλλάξω τις φωτογραφίες που έχουν τα τραγούδια που περνάω στο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σορρυ αν έχει απαντηθεί πιο πριν. πως μπορώ να αλλάξω τις φωτογραφίες που έχουν τα τραγούδια που περνάω στο κινητό;

 

κοιτα αυτο για το pc

http://www.mp3tag.de/en/

 

ή αυτο για το κινητο

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ftpcafe.tagger.trial&hl=el&rdid=com.ftpcafe.tagger.trial&rdot=1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...