Jump to content

Samsung Galaxy Ace (S5830)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά, μια μικρή βοήθεια,

 

έχω το Ace 5830i, μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί όταν κατεβάζω διάφορες εφαρμογές μου τα φορτώνει στο τηλέφωνο και όχι στην κάρτα?

το αποτέλεσμα είναι να μην έχω άλλο χώρο στο τηλέφωνο, (αναφέρω ενδεικτικά κάποιες: Meteo .gr / Skroutz / Υγεία και βάρος)

όταν πηγαίνω στην διαχείριση εφαρμογών--έγινε λήψη, και προσπαθώ να το μετακινήσω στην κάρτα SD δεν το κάνει γιατί είναι αχνό το πεδίο (δεν δέχεται την εντολή. )

 

Μήπως αυτό έχει να κάνει με την κάθε εφαρμογή που κατεβάζω? ή πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο ?

Ευχαριστώ.

Αρκετές εφαρμογές (πχ αυτές που έχουν widgets) για να δουλέψουν σωστά πρέπει να είναι στην μνήμη του τηλεφώνου. Αν θες να απελευθερώσεις χώρο στην εσωτερική μνήμη πρέπει να δημιουργήσεις χώρο σε αυτήν και να χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή τύπου link2sd για να πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης και να δουλεύουν απρόσκοπτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις έκανα όλη τη διαδικασία για να κάνω 2ο partition στην SD μου.

Βάζω link2sd, ξεκινάει, μου ζητάει να επιλέξω τύπο partition, επιλέγω ext3

και μου πετάει:

 

To σενάριο προσάρτησης δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

mount: No such device

 

Εχω μαμίσια 2.3.3

και κάρτα SD 4G σπασμένη σε 3.3Μ και 700Κ

 

Παρακαλώ τη βοήθειά σας....

 

 

Συμπλήρωση: Δοκίμασα το 2ο partition σαν FAT32 και φαίνεται να δούλεψε!

Edited by Yoda
Συμπλήρωση
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σασ παρακαλω βοηθηστε με ..............Ειμαι καινουργιος στα android και πηγα να το κανω ροοτ ..ουτε που ηξερα τι κανει....τελικως το εκανα ..μετα εβαλα 2-3 προγραμματα και ολα μια χαρα .....ομως μολις πηγα να βαλω μια εφαρμογη που ελεγε οτι κανει το κινητο πιο γρηγορο ...η εφαρμογη λεγεται ClockWorkModAce....την εγκατεστησα και μολις πηγα να κανω το κινητο rebοοτ τοτε μου κολλησε στο σημα που λεει samsung galaxy ace και δεν ανοιγει με τιποτα ...τι να κανω ????????το ψαχνω τοσο καιρο και δεν βρηκα λυση........

 

Υ.Γ. Δεν ξερω ουτε τα βασικα απο android ειμαι αρχαριος ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σασ παρακαλω βοηθηστε με ..............Ειμαι καινουργιος στα android και πηγα να το κανω ροοτ ..ουτε που ηξερα τι κανει....τελικως το εκανα ..μετα εβαλα 2-3 προγραμματα και ολα μια χαρα .....ομως μολις πηγα να βαλω μια εφαρμογη που ελεγε οτι κανει το κινητο πιο γρηγορο ...η εφαρμογη λεγεται ClockWorkModAce....την εγκατεστησα και μολις πηγα να κανω το κινητο rebοοτ τοτε μου κολλησε στο σημα που λεει samsung galaxy ace και δεν ανοιγει με τιποτα ...τι να κανω ????????το ψαχνω τοσο καιρο και δεν βρηκα λυση........

 

Υ.Γ. Δεν ξερω ουτε τα βασικα απο android ειμαι αρχαριος ...

Καλησπέρα! Αρχικά δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία για περίπου 30 δευτερόλεπτα και μετά ξαναδοκίμασε. Αν και πάλι δε λειτουργεί απενεργοποίησε το κινητό και ενεργοποίησέ το ξανά κρατώντας πατημένο ταυτόχρονα το κεντρικό πλήκτρο μεχρι να μπει σε recovery mode. Από το μενού που θα εμφανιστεί διαλέγεις διαδοχικά τα εξής: wipe data/factory reset και κατόπιν wipe cache partition. (Προσοχή!!! Με αυτόν τον τρόπο χάνεται οτιδήποτε έχεις στο κινητό σου, από επαφές και μηνύματα μέχρι και εγκατεστημένες εφαρμογές). Μετά από αυτό κάνεις reboot και λογικά θα πρέπει να λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το link2sd στο κινητό με επιτυχία αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να κερδίσω ούτε ένα byte μνήμης.

Οι μισές εφαρμογές αναφέρονται σαν εφαρμογές συστήματος και δε μπορώ να τους κάνω τίποτε και οι άλλες μισές δείχνει πως είναι ήδη στην SD.

Εν τω μεταξύ μου έχει μείνει μόνο 30Μ ελεύθερη μνήμη...

 

Κάνω κάτι λάθος?

Υπάρχουν κάπου οδηγίες τι κάνουμε ΑΦΟΥ βάλουμε το link2sd?

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αρχικά δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία για περίπου 30 δευτερόλεπτα και μετά ξαναδοκίμασε. Αν και πάλι δε λειτουργεί απενεργοποίησε το κινητό και ενεργοποίησέ το ξανά κρατώντας πατημένο ταυτόχρονα το κεντρικό πλήκτρο μεχρι να μπει σε recovery mode. Από το μενού που θα εμφανιστεί διαλέγεις διαδοχικά τα εξής: wipe data/factory reset και κατόπιν wipe cache partition. (Προσοχή!!! Με αυτόν τον τρόπο χάνεται οτιδήποτε έχεις στο κινητό σου, από επαφές και μηνύματα μέχρι και εγκατεστημένες εφαρμογές). Μετά από αυτό κάνεις reboot και λογικά θα πρέπει να λειτουργήσει.

Το εχω δοκιμασει αλλα δεν πετυχε....κατι αλλο θα θελει..

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το link2sd στο κινητό με επιτυχία αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να κερδίσω ούτε ένα byte μνήμης.

Οι μισές εφαρμογές αναφέρονται σαν εφαρμογές συστήματος και δε μπορώ να τους κάνω τίποτε και οι άλλες μισές δείχνει πως είναι ήδη στην SD.

Εν τω μεταξύ μου έχει μείνει μόνο 30Μ ελεύθερη μνήμη...

 

Κάνω κάτι λάθος?

Υπάρχουν κάπου οδηγίες τι κάνουμε ΑΦΟΥ βάλουμε το link2sd?

 

Δεν είσαι root ? Αν όχι , κάτι μπορείς να κερδίσεις αν το ρουτάρεις , όχι βέβαια και πολλά πράγματα .

Αυτό το σπαστικό πρόβλημα της μνήμης και το μέγεθος της οθόνης βέβαια , στο κατά τα άλλα συμπαθητικό Ace

με έκανε να το εγκαταλείψω και να πάρω το S II .

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Root είμαι... Ετσι έχω μετακινήσει (με το titanium) και τις εφαρμογές ήδη στην SD.

Εξακολουθώ όμως να πιστεύω ότι κάτι κάνω λάθος με το link2sd

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστήστε αυτήν την έκδοση απο το SamMobile μέσω του ODIN. Ειναι η πιο καινούργια για το galaxy ace , και τα βασικά πλεονεκτηματά της εόναι τα εξής: μου εξάληψε σχεδόν εντελώς τα προβλήματα αποσύνδεσης του wifi και έδωσε στην μπαταρία μισή+ μέρα ζωής.

αξίζει... ;)

GT-S5830 - Spain

 

PDA: S5830XWKTQ

 

CSC: S5830OXXKT4

 

Version: 2.3.6

 

Date: 2012-08-07

 

Το Odin που το κατεβάζουμε?

 

Το βρήκα εδώ http://techdraginfo.blogspot.com/2012/06/install-official-android-236-xwktm.html

και με την παραπάνω διαδικασία έβαλα με επιτυχία την έκδοση που λές. Θα ενημερώσω για βελτιώσεις ή οχι.

Το θέμα είναι ότι δεν μου πέτυχε το root. Ετρεξα το root αρχειο, και δεν έκανε τίποτα!

Καμιά ιδέα?

Edited by andreasp
Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Κανείς παιδιά ή κάνεις παιδιά ???:lol::lol::lol::lol::lol: Πιθανή παρεξήγηση .

Πέρα από το καλαμπούρι , αν θυμάμαι καλά .

Γιατί δεν κατεβάζεις από το Play Store κάποια live wallpapers να δεις αν θα τα βρει το "θέματα φόντου"

 

φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση..

 

εχω κατεβασει πολλα το προβλημα ομως ειναι οτι δεν τα βρισκει και αυτο γιατι στο μενου "θεματα φοντου" κανονικα υπαρχουν 3 επιλογες: 1)ζωντανες ταπετσαριες ,2)συλλογη, 3)συλλογη φοντων.. η πρωτη επιλογη δεν υπαρχει καν με συνεπεια να μην μπορω να ορισω οποιοδηποτε live wallpaper να ειναι ενεργο... :wacko:

 

Κατι που ειδα μολις τωρα αν κοιταξετε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1928590

στο τελευταιο Post αν δειτε ,δινει το απαιτουμενο αρχειο για να "τρεξει" ενα live wallpaper ,αναφερεται στην συσκευη GT-s5830,νομιζω ομως οτι κανει και για το δικο μου(GT-s5839i) ,και λεει να κανουμε το αρχειο επικολληση στο "system/app"..

Αυτο πως το κανω?με το titanium pro ?

Edited by Giorginos7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω το gt-s5830i (με 2.3.6) και σκεφτόμουν να του περάσω μία από τις παραπάνω roms. Υποστηρίζει κάποια από αυτές ελληνικά? Επιπλέον, αν κάτι πάει στραβά πού μπορώ να βρω την stock ROM? Ευχαριστώ πολύ!

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...Θα τις δοκιμασω και εγω σε ενα s5830i να δω τι λενε....

 

Edit:Ενδιαφερθηκε και ενας φιλος με με 5839i....Οταν τις ειχες περασει εσυ στο 5839i με ποιο cwm το εκανες? Στα link που μου εδωσες εχει το cwm για 5830i....Αυτο κανει ή θελει αλλο?

Ζητώ συγγνώμη, αυτές είναι οι ROMS...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1843438

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1806471

 

αυτες οι 2 ειναι οι καλυτερες που κυκλοφορουν για s5830i εγω τις εχω χρησιμοποιησει σε s5839i και δουλευουν μια χαρα . και πολυ καλη αυτονομια μπαταριας

Τελικά εννούσα αυτό...(newbie βλέπετε...)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλιμερα

εχω και εγω πλεον στην κατοχη μου το 5839ι της cosmote

 

sorry αλλα χαθικα λιγο στις 350 σελιδες το θεματος για να κανω root ακολουθω τον οδηγο του 5830Ι????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός εδώ και πρόσθεσα το αρχείο για το 5839i.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

για την αναιρεση της διαδικασιας ειναι κοινο το αρχειο unroot?

ακομα με της ειδη εγκατεστιμενες εφαρμογες υπαρχει προβλημα ή να κανω factory reset πρωτα?

Edited by qsd330
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα το samsung galaxy ace gt-s5839i απο ενα καταστημα cosmote και θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις.

 

01. Πως μπορω να απαλαγω ΕΝΤΕΛΩΣ απο το σημα του cosmote(Ο κοσμος μας εσυ) με το που ξεκιναει το κινητο χωρισ να χρειαστει να το κανω root.

02. Πως μπορω να μεταφερω ολες τις επαφες απο το παλιο μου nokia κινητο που εχω στο νεο μου(Εχω ηδη κανει backup ολες τις επαφες σε ενα csv αρχειο)?

03. Ποιο προγραμμα gps μου προτεινετε να βαλω και γιατι?

04. Πως μπορουμε να ενωσουμε ΟΛΕΣ τις σελιδες σε μια και μονο?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θελω τη βοηθεια σας.. ξερει κανενας αν εχει βγει cyanogenmod9 official για το ace? η τουλαχιστον καποια καλη rom που να υποστηριζει φωτογραφικη μηχανη και να μη κολλαει beta?ευχαριστω εκ των προτερων:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο φορυμ. Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για το πως μπορώ να χρησιμοποιήσω ζευγάρι ακουστικών με μικρόφωνο στο samsung gt-s5839i. Έχω ένα ζευγάρι ακουστικά Klipsch S4A. Η εταιρεία προτείνει ένα προγραμμα της για την λειτουργία του πλήκτρου ελέγχου των ακουστικών αλλά δεν δουλεύει. Έχω επίσης δει μέσα στο Play Store ότι υπάρχουν διάφορα προγράμματα για αυτή τη χρήση. Κατέβασα κάποια (τα δωρεάν εννοείται) αλλά επίσης δεν είδα αποτέλεσμα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:):):):)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! θελω τη βοηθεια σας.. ξερει κανενας αν εχει βγει cyanogenmod9 official για το ace? η τουλαχιστον καποια καλη rom που να υποστηριζει φωτογραφικη μηχανη και να μη κολλαει beta?ευχαριστω εκ των προτερων:D

 

Για CM9 δεν ξερω αλλα εγω σε ενα ace περασα την The Myth 2 και μου αρεσε αρκετα.....

Δες εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737805

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχω κάνει root το τηλέφωνο και έχω κατεβάσει ένα emulator που ανοιγει κονσόλα linux στο τηλέφωνο. Έχω και κάρτα sd.

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να τρέξω κάποιες εντολές έτσι ώστε να δώσω περισσότερο χώρο (κάτι σαν soft/hard link) κάτω απο το /data και /system.

 

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω τη συγκεκριμένη συσκευή και θέλω να κάνω αναβάθμιση. Έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού, την αναβάθμιση θέλω να την κάνω, επειδή κολλάει. Δε βλέπω να έχω αυτή τη δυνατότητα από το samsung kies.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με τα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση έχεις, την vodafone με το 2.3.5 ή την cosmote με το 2.3.6 ;

Δεν υπάρχει νεώτερη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Για CM9 δεν ξερω αλλα εγω σε ενα ace περασα την The Myth 2 και μου αρεσε αρκετα.....

Δες εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737805

εβαλα την myth 2 αλλα δεν εχει ελληνικα στο πληκτολογιο γινετε να βαλω ?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την myth 2 αλλα δεν εχει ελληνικα στο πληκτολογιο γινετε να βαλω ?

 

Δες το multiling απο το play store.....Τωρα που μου το ειπες το θυμηθηκα και εγω...;) Κατα τα αλλα πως σου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξαναποστάρω το ίδιο μήνυμα αλλά δεν πήρα καμιά απάντηση.

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για το πως μπορώ να απαντάω εισερχόμενη κλήση από το πλήκτρο του μικροφώνου. Το τηλέφωνο είναι το samsung gt-s5839i. Έχω ένα ζευγάρι ακουστικά Klipsch S4A. Η εταιρεία προτείνει ένα προγραμμα της, για την λειτουργία του πλήκτρου ελέγχου των ακουστικών, αλλά δεν δουλεύει. Έχω επίσης δει μέσα στο Play Store ότι υπάρχουν διάφορα προγράμματα για αυτή τη χρήση. Κατέβασα κάποια (τα δωρεάν εννοείται) αλλά επίσης δεν είδα αποτέλεσμα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την myth 2 αλλα δεν εχει ελληνικα στο πληκτολογιο γινετε να βαλω ?

 

περνα αυτό SII Keyboard For Ace (Works on Stock And CM7)

How To Install?

 

- Download The File

 

- Flash It From ClockWorkMode Recovery

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace (S5830)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...