Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπραβο ρε σαμσουνγκ αντε και κατωτερα!!θα μου πεις πως θα πουλησει καινουριες συσκευες αν κανει τα παλια τις μοντελα "ισαξια"με αυτα??

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus S, με το ίδιο hardware, πετάει με την ICS, και δεν μπορούν να την δώσουν στο GS εξαιτίας του κ@λοTouchWiz...λες και μας/σας ενδιαφέρει τόσο!!! :mad:

 

Όπως το είδα στο πλαίσιο δε μου φάνηκε ότι πέταγε με τόσο lag στο μενού και στην αρχική οθόνη... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus S, με το ίδιο hardware, πετάει με την ICS, και δεν μπορούν να την δώσουν στο GS εξαιτίας του κ@λοTouchWiz...λες και μας/σας ενδιαφέρει τόσο!!! :mad:

 

Μα και με την ics του onecosmic που είναι πορτ απο το νεξους πετάει το κινητό :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα το κινητο καινουριο την προηγουμενη πεμπτη και εχει πανω ψηλα ενα καμμενο πιξελ.θα μου το αλλαξουν στο media markt με αλλο κινητο η οχι;
TCe
Link to comment
Share on other sites

Παιδες πηρα το κινητο καινουριο την προηγουμενη πεμπτη και εχει πανω ψηλα ενα καμμενο πιξελ.θα μου το αλλαξουν στο media markt με αλλο κινητο η οχι;

 

Κανονικα πρεπει αν τους εχουν περισεψει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

το galaxy που αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα (την Παρασκευη για την ακριβεια) εχει μια μικρη κουκιδα στο αριστερο μερος της οθονης. Μονο σε μαυρη οθονη φαινεται γιατι υποθετω στα υπολοιπα χρωματα δεν το πιανει το ματι.

 

Γνωριζει κανεις εαν με καλυπτει η εγγυηση της Samsung? Απο mediamarket το πηρα και εκει θα το παω αυριο αλλα θα ηθελα να ξερω πριν παω εαν υποχρεουνται να μου το αλλαξουν ή να αντικαταστησουν την οθονη. Λετε να υπαρχει περιπτωση να αναγνωριζουν μονο πανω απο πχ 2 pixels?

Στο ιντερνετ δεν βρηκα τιποτα, μονο για το iphone βρηκα που εχει 0 pixel εγγυηση.

Και κατι τελευταιο: εαν το κρατησουν για να το δουνε-στειλουν στα κεντρικα στην Αθηνα, ποσες μερες πανω κατω θα παρει? Υπαρχει καποιο οριο (πχ μεσα σε 15 ημερες πρεπει να μου πουνε το αλλαζουμε ή οτιδηοτε αλλο)

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

το galaxy που αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα (την Παρασκευη για την ακριβεια) εχει μια μικρη κουκιδα στο αριστερο μερος της οθονης. Μονο σε μαυρη οθονη φαινεται γιατι υποθετω στα υπολοιπα χρωματα δεν το πιανει το ματι.

 

Γνωριζει κανεις εαν με καλυπτει η εγγυηση της Samsung? Απο mediamarket το πηρα και εκει θα το παω αυριο αλλα θα ηθελα να ξερω πριν παω εαν υποχρεουνται να μου το αλλαξουν ή να αντικαταστησουν την οθονη. Λετε να υπαρχει περιπτωση να αναγνωριζουν μονο πανω απο πχ 2 pixels?

Στο ιντερνετ δεν βρηκα τιποτα, μονο για το iphone βρηκα που εχει 0 pixel εγγυηση.

Και κατι τελευταιο: εαν το κρατησουν για να το δουνε-στειλουν στα κεντρικα στην Αθηνα, ποσες μερες πανω κατω θα παρει? Υπαρχει καποιο οριο (πχ μεσα σε 15 ημερες πρεπει να μου πουνε το αλλαζουμε ή οτιδηοτε αλλο)

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

 

Για συσκευες που δεν εχουν περασει 7 μερες απο την ημερομηνια αγορας ισχυει το DOA. Σηναινει οτι πρεπει να σου αλλαξουν την συσκευη οτιδηποτε κι αν εχει! (κατευθειαν στο καταστημα)

Στην περιπτωση που εχουν περασει οι μερες τοτε γινεται επισκευη της συσκευης σε καποιο σερβις. Αυριο πηγαινε το μιας και δεν εχει περασει μια βδομαδα, αλλα σε περιπτωση που αργοτερα θες να το πας για σερβις θα το πηγαινεις κατευεθειαν σε σερβις και οχι στο καταστημα. Φυσικα και εχει εγγυηση 2 χρονια απο την samsung. Τωρα για το αν καλυπτουν τα καμμενα πιξελ νομιζω πως τα καλυπτουν στην εγγυηση. (και με λιγο τσαμπουκα βασικα ολα τα καλυπτουν :p αν και αρχικα πας ευγενικα και μετα αναλογως!)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ nikospot για την αμεση απαντηση. αυριο θα το παω κιολας.

Τελικα απο οτι διαβασα σε ξενα φορουμ, εφοσον εμφανιζεται μονο σε μαυρη οθονη ειναι stuck pixel και οχι dead. Ελπιζω και παλι να μου το αλλαξουν αφου ειμαι μεσα στις 7 ημερες.

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

το galaxy που αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα (την Παρασκευη για την ακριβεια) εχει μια μικρη κουκιδα στο αριστερο μερος της οθονης. Μονο σε μαυρη οθονη φαινεται γιατι υποθετω στα υπολοιπα χρωματα δεν το πιανει το ματι.

 

Γνωριζει κανεις εαν με καλυπτει η εγγυηση της Samsung? Απο mediamarket το πηρα και εκει θα το παω αυριο αλλα θα ηθελα να ξερω πριν παω εαν υποχρεουνται να μου το αλλαξουν ή να αντικαταστησουν την οθονη. Λετε να υπαρχει περιπτωση να αναγνωριζουν μονο πανω απο πχ 2 pixels?

Στο ιντερνετ δεν βρηκα τιποτα, μονο για το iphone βρηκα που εχει 0 pixel εγγυηση.

Και κατι τελευταιο: εαν το κρατησουν για να το δουνε-στειλουν στα κεντρικα στην Αθηνα, ποσες μερες πανω κατω θα παρει? Υπαρχει καποιο οριο (πχ μεσα σε 15 ημερες πρεπει να μου πουνε το αλλαζουμε ή οτιδηοτε αλλο)

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

 

φιλε μου και γω ακριβως το ιδιο εχω. Το δικο μου pixel ειναι ψηλα και αριστερα. Ειλικρινα ουτε μα ουτε που φαινεται. Πηγα σημερα στο media markt και μου ειπαν: Ευχαριστως να σας αλλαξουμε τη συσκευη με μια καινουρια (DOA) αλλα δεν εχουμε και ουτε θα φερουμε Galaxy S. Αν θελω να παρω μια αλλη συσκευη αλλης εταιρειας με το ποσο των 199€ οσο ειχα παρει σε προσφορα το Galaxy S. ή μου ειπαν το στελνουν στην Samsung για αλλαγη οθονης. Αλλα δεν θα το κανω. Το Pixel ουτε που φαινεται, και φοβαμαι μολις παει στην Samsung και ανοιχτει το κινητο μολις το παρω μπορει να εχω αλλα 1002 προβληματα.

TCe
Link to comment
Share on other sites

φιλε sdaoulas τα ιδια ακριβως μου ειπαν και εμενα. Παρε αλλο κινητο ή τα λεφτα σου (199ε) πισω γιατι δεν εχουμε αλλο galaxy S να σου δωσουμε. Απο οτι μου ειπαν σε κανενα mediamark της Ελλαδας δεν εχουν. Εγω επεμενα, μιλησα με τον υπευθυνο του καταστηματος, με τον υπευθυνο ολων των service της mediamark αλλα τιποτα. Μου εκανε εντυπωση οτι πταν ρωτησα που ειναι τα κεντρικα τους (λογικα Αθηνα θα ειναι) μου απαντησαν οτι δεν εχουν κεντρικη αντιπροσωπεια, αλλα καθε καταστημα ειναι ανεξαρτητο. Στο τελος επειδη ζητουσα να μου δωσουν μια "βεβαιωση" οτι εντος 14 ημερων τους το επεστρεψα επειδη ειχε dead pixel, μου δωσαν μια κυρια απο το νομικο τμημα (γιατι τυγχανει να ειμαι και εγω δικηγορος) για να μου πει οτι δεν υποχρεουνται να δωσουν τετοια βεβαιωση. Εγω ηθελα την βεβαιωση, επειδη αυτο τον καιρο υπηρετω τη θητεια μου και καθως δεν ξερω ποτε θα ξεκαθαρισει το ολο θεμα, να ειμαι καλυμμενος εαν σε πχ. 20 ημερες τους το παω παλι πισω. Μην μου πουνε τοτε, συγνωμη κυριε αλλα περασαν οι 14 ημερες.

 

Τωρα δεν ξερω τι θα κανω. Απο την μια, μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω, αλλα πρωτον με 199ε τι κινητο να παω να παρω και δευτερον εχω ηδη αγορασει μερικα αξεσουαρ απο ebay, πανω κατω αξιας 25. Οποτε εαν αγορασω πχ. το Χ2 της Lg που βρηκα στο πλαισιο με 288ε θα εχω χασουρα γυρω στα 110-120 ευρω. Απο την αλλη δεν μου παει η καρδια να κρατησω καινουργιο κινητο με καμμενο pixel, το θεωρω ψιλοκοροιδια. Για να καταλαβεις, το δικο μου το pixel ειναι 2-3 εκατ. κατω απο το Α απο το λογοτυπο της samsung και το διακρινω μονο σε μαυρη οθονη. Οταν ειναι αλλο χρωμα η οθονη δεν το διακρινεις.

 

Για αρχη θα παρω τη samsung τηλεφωνο να δω τι πολιτικη ακολουθει. Μηπως γνωριζει κανεις εαν η εγγυση της καλυπτει 0 pixel και γενικα που βρισκονται γραμμενοι οι οροι της εγγυησης? Το μικρο βιβλιαρακι που εχει η συσκευασια δεν παραπεμπει καπου αλλου (πχ σε καμια σελιδα) για ποιο αναλυτικα.

Εαν τους παω το κινητο, λογικα θα το αντικαταστησουν ή απλα θα το επισκευασουν? Αν ισχυει το δευτερο, τοτε μαλλον θα το κρατησω οπως ειναι και εαν μου σηκωθει αργοτερα θα τους το παω να μου το διορθωσουν μεσα στην εγγυση.

 

Γενικα τι λετε να κανω? Αξιζει να παρω τα χρηματα πισω και να αγορασω αλλο κινητο ή να το κρατησω ως εχει -αλλα με ενα μικρο αισθημα "κοροιδιας". Μηπως ξερει κανεις εαν το καμμενο pixel ειναι ενδειξη οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να καει και αλλο? Σχετιζονται το ενα με το αλλο ή ειναι εντελως ανεξαρτητα?

 

Χιλια συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος αλλα απο το μεσημερι και μετα εχω εκνευριστει αφανταστα με την τυχη μου.

Υσ: Βεβαια με οποιον και να μιλησα, ειδικα στο ενα απο τα δυο mediamark που πηγα, ηταν ολους τους εξυπηρετοι και ευγενικοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν τα πίξελ που βλέπετε είναι κολλημένα κι όχι καμμένα γιατί δεν δοκιμάζετε κάποια εφαρμογή που τα διορθώνει πριν το πάτε πίσω; Βλέπω πολλές σtο μαρκετ. Με επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά αν τα πίξελ που βλέπετε είναι κολλημένα κι όχι καμμένα γιατί δεν δοκιμάζετε κάποια εφαρμογή που τα διορθώνει πριν το πάτε πίσω; Βλέπω πολλές σtο μαρκετ. Με επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία.

 

Σε γενικές γραμμές... δεν κάνουν τίποτα αυτά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε teohatzi

ετσι ειναι οπως τα λες. Και μενα τελικα οπως ειπαν και αλλα παιδια δεν ειναι καμμενο Pixel αλλα stuck pixel πανω τερμα αριστερα. Μονο σε μαυρο φοντο φαινεται. Εγω προσωπικα δεν το δινω πισω γιατι με 199€ τι να παρω? Δεν αξιζει. Να βαλω και αλλα και να παρω κατι αλλο, δεν θελω γιατι το Galaxy S μου αρεσει σε ολα τουν παρα πολυ (θα μου πεις γουστα ειναι αυτα). το πολυ πολυ καποτε (σε κανα 6μηνο) να το παω για αλλαγη οθονης και παλι με πολυ επιφυλαξη μιας και φοβααι οπως ειπα σε προηγουμενο post οτι μπορει να το παρω πισω το κινητο με 1002 αλλα.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σας. Θα το κράταγα ειδικά αν το πρόβλημα δεν ήταν τρομερό και όταν περνούσε λίγο ο καιρός θα το πήγαινα για σέρβις.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 5 μήνες που παρακολουθώ το φόρουμ ως κάτοχος της συσκευής για να δω το πρώτο παράπονο για καμένο pixel στην amoled του galaxy. Και τελικά τα παράπονα τα είχαμε μαζεμένα... :worry:

Ελπίζω να είναι απλά σύμπτωση και όχι κάποια συγκεκριμένη παρτίδα που παρουσίασε το πρόβλημα και αντί να την αποσύρουν την σκότωσαν στα 200 ευρώ.

 

Πάντως στο προηγούμενο κινητό μου (nokia) που είχα ενα dead pixel, δύο χρόνια δεν με απασχόλησε ποτέ.

Γενικα ο κανόνας είναι ότι μεμονωμένα προβληματικά pixel δεν θα πρέπει να μας ανησυχούν. Ομάδες απο γειτονικά προβληματικά pixels ομως, προμηνύουν άσχημες εξελίξεις για την οθόνη.

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Μήπως οι παρτίδες μετά το καλοκαίρι που εμφανίστηκαν στα 250 ευρώ και κάτω, είναι κατώτερης ποιότητας...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Μήπως οι παρτίδες μετά το καλοκαίρι που εμφανίστηκαν στα 250 ευρώ και κάτω, είναι κατώτερης ποιότητας...

 

Δεν ισχύει αυτό, απλά με τη μαζική πώληση συσκευών, όπως ήταν αναμενόμενο εμφανίστηκαν περισσότερες συσκευές με καμμένα pixel. Απλή στατιστική.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια!2 ετη πανευρωπαικης εγγυησης εχουμε ολοι.Και εγω ειχα καποια στιγμη κολλημενο-καμμενο πιξελ,το ιδιο κανει για αυτους,το εστειλα αντιπροσωπεια Samsung και αυτοι σερβις,του εκαναν αλλαγη οθονης και αλλαγη home button και ασημενιου περιβληματος,δωρεαν φυσικα κουριερ και ολα,εντος 15 ημερων το ειχα.
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια παιδια!2 ετη πανευρωπαικης εγγυησης εχουμε ολοι.Και εγω ειχα καποια στιγμη κολλημενο-καμμενο πιξελ,το ιδιο κανει για αυτους,το εστειλα αντιπροσωπεια Samsung και αυτοι σερβις,του εκαναν αλλαγη οθονης και αλλαγη home button και ασημενιου περιβληματος,δωρεαν φυσικα κουριερ και ολα,εντος 15 ημερων το ειχα.

Το ασημένιο πλαίσιο γιατί σου το αλλάξανε? Ρωτάω γιατί εγώ το έστειλα χτες στο σέρβις για κάτι σημαδάκια που είχε το πλαίσιο από όταν το πήρα και μου είπαν ότι μπορεί να μην το καλύψουν στην εγγύηση! Και περιμένω από Δευτέρα ελπίζοντας από την μία να το καλύψουν γιατί θέλω να το αλλάξουν, αλλά από την άλλη δε θέλω να το καλύψουν για να μην μου ξεβιδώσουν το 3ον μηνών κινητάκι μου....

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια και καλη χρονια. μια ερωτησουλα και ελπιζω να μην εχει απαντηθει. αφου τελικα δεν θα παρουμε παγωτακι επισημα τουλαχιστον αλλη αναβαθμιση ειναι στα σκαρια? γιατι η 2,3,3 δεν με ξετρλανε κιολας.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι εκδόσεις 2.3.6 που μπορείς να τις βάλεις μέσω Odin. Πάντως απ' ότι έγινε γνωστό πριν λίγο βγήκε και έκδοση που έχει μερικά πρόσθετα από ICS.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια σε ολους κ καλη χρονια....

Εχω καποιες αποριες που ισως να εχουν απαντηθει αν κ εγω δεν βρηκα κατι.....

Καταρχας εχω Gs με orig.2.3.3 jvq - jvn (kernel) και το θεμα που εχω ειναι το εξης....

χρησιμοποιο εγω κ ολη η παρεα μου το google+ (plus) στα pc μας μονο κ μονο για την υπεροχη βιντεοκληση που εχει με 9 καμερες ταυτοχρονα....σημερα εκανα μια δοκιμη (δεν το γνωριζα νωριτερα) να δω το Gtalk (εφαρμογη που ειχε προεγκατασταμενη το gs)με wifi κ παρατηρισα τα εξης....

Η συνομιλια με γραπτα μνμ λειτουργη οκ...

Στην κληση οπως κ στην βιντεοκληση παρατηρησα αδυναμια συνδεσης οταν με καλουσαν αλλοι....

Οταν καλουσα εγω ολα ηταν οκ πολυ σταθερα με πολυ καλη ποιοτητα ηχου κ εικονας (επαθα πλακα) αλλα......

Ενω εβλεπα τον συνομιλητη πεντακαθαρα κ εδειχε πως λειτουργει και η διακια μου καμερα (δυστυχος η πισω κ οχι αυτη των βιντεοκλησεων μπροστα)ο συνομιλητης μου δεν με εβλεπε καθολου....

 

Αραγε υπαρχει λυση να λειτουργησουν ολα σωστα....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...