Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπαρχει πουθενα το .apk του SamsungApps ? γιατι εχω περασει miui αλλα δεν το βρισκω καπου για να το περασω

ελα... forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=750930&d=1318713331 ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

περασα την Ginger 2.3.6 I9000XWJVW και το Semaphore και θελω τωρα να κανω επαναφορα των αρχειων με το Titanium ομως πρεπει να ειμαι Superuser. Ποιο ειναι το καταλληλο root για την δικια μου?

 

ευχαριστω πολυ και σορυ αν λεω "βλακειες"

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις βάλει Semaphore είσαι και root. Κατέβασε την εφαρμογή Superuser από το market όπως λέει και o οδηγός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί ότι του κάνει close στις εφαρμογές και φοράει ice cream;;;;;

 

συγνωμη αλλα το γραψα πολυ γρηγορα και γι αυτο!

οταν μπαινω στις κλησεις η στα μηνυματα ,απευθειας με πεταει στο αρχικο μενου...

το κινητο φοραει!

Εκδοση firmware:2.3.5

kernel: 2.6.35.7-i9000XWJVU-CL621561

root@DELL136#2

αριθμος κατασκευης.GINVERBREAD.XWJVU

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΕΝΑ galaxys i9000 ΜΕ ΤΟ ODIN ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΕΒΑΛΑ ΕΚΔΟΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑΧΥ S II...ΜΟΥ ΚΟΛΗΣΕ ΣΤΙΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΣΕ SAFE I RECOVERY MODE...PLEASE HELP.....
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑ ΕΝΑ galaxys i9000 ΜΕ ΤΟ ODIN ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΕΒΑΛΑ ΕΚΔΟΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑΧΥ S II...ΜΟΥ ΚΟΛΗΣΕ ΣΤΙΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΣΕ SAFE I RECOVERY MODE...PLEASE HELP.....

 

download mode??? Αν όχι, τότε δοκιμάζεις με USB Jig και αν δεν μπει σε download mode ούτε με αυτό, τότε αν έχεις εγγύηση ακόμα υπάρχει περίπτωση να σου το καλύψουν (γιατί είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουν πως προκλήθηκε το πρόβλημα αν δεν τους το πεις φυσικά :p)

Link to comment
Share on other sites

download mode δεν μπαινει..μονο οταν το βαζω στο pc κανει το κλικ οτι το βλεπει σαν συσκευη και αυτο ειναι ολο...usb jig 1 φορα το ακουω..ειμαι σχετικα νεος...εγγυηση δεν εχω..τι μου προτεινεται ωα κανω?
Link to comment
Share on other sites

download mode δεν μπαινει..μονο οταν το βαζω στο pc κανει το κλικ οτι το βλεπει σαν συσκευη και αυτο ειναι ολο...usb jig 1 φορα το ακουω..ειμαι σχετικα νεος...εγγυηση δεν εχω..τι μου προτεινεται ωα κανω?

 

Περίεργο που το βλέπει ο υπολογιστής. Στο odin φαίνεται? usb jig είναι αυτό. Το συνδέεις και μπαίνει σε download mode μετά απο λίγα δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το κόσμο !!!

 

Ερώτηση άλφα: Η εφαρμογή Έξυπνη σημείωση που αποθηκεύει ?

 

Ερώτηση βήτα: Όταν πάω να γράψω SMS στα Ελληνικά δεν με αφήνει να γράψω με μικρά γράμματα ... αν αλλάξω στην Αγγλική γλώσσα όλα καλά , όπως επίσης γράφω ελληνικά μικρά σε όλα τα υπόλοιπα πεδία του κινητου .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το κόσμο !!!

 

Ερώτηση άλφα: Η εφαρμογή Έξυπνη σημείωση που αποθηκεύει ?

 

Ερώτηση βήτα: Όταν πάω να γράψω SMS στα Ελληνικά δεν με αφήνει να γράψω με μικρά γράμματα ... αν αλλάξω στην Αγγλική γλώσσα όλα καλά , όπως επίσης γράφω ελληνικά μικρά σε όλα τα υπόλοιπα πεδία του κινητου .....

 

β) Αν θες πεζά στα Ελληνικά, θα στέλνει 60 χαρακτήρες ανά μήνυμα και όχι 160. Έτσι γίνεται σε όλα τα κινητά. Οι Ελληνικοί πεζοί πιάνουν περισσότερο χώρο λόγο κωδικοποίησης (μάλλον οι τόνοι θα φταίνε)

 

α) Έξυπνη σημείωση? Εννοείς το πρόγραμμα Σημείωση που έχει βάλει η samsung?

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω το βλεπει ακουγεται εκεινο το κλικ οταν βσζεις το υsβ .δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη το pc. ουτε στο οdin.yparxei πουθενα ελλαδα το usb jik...υπαρχει ενδεχομενο να επαναλθει καπως αλλιως?thanks..
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω το βλεπει ακουγεται εκεινο το κλικ οταν βσζεις το υsβ .δεν το αναγνωριζει σαν συσκευη το pc. ουτε στο οdin.yparxei πουθενα ελλαδα το usb jik...υπαρχει ενδεχομενο να επαναλθει καπως αλλιως?thanks..exeis kenas to usb jick na to dokimasoyme?

 

Εάν μας πεις που βρίσκεσαι, όλο και κάποιος θα μπορεί να σε βοηθίσει...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

β) Αν θες πεζά στα Ελληνικά, θα στέλνει 60 χαρακτήρες ανά μήνυμα και όχι 160. Έτσι γίνεται σε όλα τα κινητά. Οι Ελληνικοί πεζοί πιάνουν περισσότερο χώρο λόγο κωδικοποίησης (μάλλον οι τόνοι θα φταίνε)

 

α) Έξυπνη σημείωση? Εννοείς το πρόγραμμα Σημείωση που έχει βάλει η samsung?

 

α) ναι ήταν εγκατεστημένο απο το κινητό ....

 

β) Οπότε γιαυτό δεν με αφήνει να γράψω με μικρά γράμματα ???

Link to comment
Share on other sites

α) ναι ήταν εγκατεστημένο απο το κινητό ....

 

β) Οπότε γιαυτό δεν με αφήνει να γράψω με μικρά γράμματα ???

α) νομίζω πρέπει να σώζονται μέσα στον φάκελο data του συστήματος και στον αντίστοιχο φάκελο του προγράμματος. /data/data/com.android.app.memo κάπως έτσι δε βρίσκω ακριβώς το όνομα τώρα.

β) αν πας στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων > εισαγωγή λειτουργίας και επιλέξεις Αυτόματο, θα σε αφήνει να γράψεις και πεζά ελληνικά, αλλά θα χωράνε μόνο 80 χαρακτήρες σε κάθε sms.

 

Edit για τις σημειωσεις. Τελικα δεν τα σωζει εκει.... Ουτε μπορω να βρω που τα σωζει!! μυστηριο

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

οταν μπαινω στις κλησεις η στα μηνυματα ,απευθειας με πεταει στο αρχικο μενου...

το κινητο φοραει!

Εκδοση firmware:2.3.5

kernel: 2.6.35.7-i9000XWJVU-CL621561

root@DELL136#2

αριθμος κατασκευης.GINVERBREAD.XWJVU

anyone??? :)

Link to comment
Share on other sites

Με μία απλή αναζήτηση στο xda βρήκα αυτό. Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί δεν βάζεις τον Semaphore ώστε να έχεις και πρόσθετες επιλογές εκτός από το root μόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το εξής θέμα με το καινούργιο μου Galaxy S..

Ενώ κάθε βράδυ βάζω το κινητό σε flight mode και πέφτει όλο το βράδυ η μπαταρία 1% μάξιμουμ, έχω παρατηρήσει 3-4 φορές που ξύπνησα το πρωί την μπαταρία να χει πέσει 30-35%, και να φαίνεται και από το γράφημα της κατανάλωσης της μπαταρίας οτι πράγματι όλο το διάστημα που ήταν σε flight mode, η μπαταρία είχε κλίση προς τα κάτω, σε αντίθεση με την ευθεία που έχει συνήθως.. Την τελευταία φορά που το πρόσεξα, άνοιξα μετά και την διαχείρηση εφαρμογών να δω αν πχ είχα ξεχάσει καμιά εφαρμογή ή κανα παιχνίδι που έπαιζα πριν κοιμηθώ ανοιχτό να τρέχει, αλλά δεν είχε κάτι...

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει; Το πιο λογικό είναι κάποια εφαρμογή να εξακολουθεί να τρέχει στο παρασκήνιο, αλλά πως μπορώ να το εντοπίσω αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πχ κάποιο log αρχείο με το τι έτρεχε πότε, ώστε να κάνω το τσεκ;

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο σου τρώει. Προφανώς φοράει την 2.3.3. Δεν μένει κάποιο πρόγραμμα σου ανοιχτό, η διεργασίες του συστήματος κολλάνε και τρώνε την μπαταρία. (καλά μπορεί να φταίει και κάποιο πρόγραμμα που έχεις βάλει, αλλά δε νομίζω στην προκειμένη περίπτωση.) Αν δεν το έβαζες σε flight mode σίγουρα κάθε πρωί θα το έβρισκες κλειστό από μπαταρία.

Η λύση είναι να φύγεις από την έκδοση 2.3.3 και επειδή στην Ελλάδα δεν έχει δοθεί άλλη έκδοση νεότερη, θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα όπως εξηγούν αναλυτικά οι οδηγοί εδώ στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο σου τρώει. Προφανώς φοράει την 2.3.3. Δεν μένει κάποιο πρόγραμμα σου ανοιχτό, η διεργασίες του συστήματος κολλάνε και τρώνε την μπαταρία. (καλά μπορεί να φταίει και κάποιο πρόγραμμα που έχεις βάλει, αλλά δε νομίζω στην προκειμένη περίπτωση.) Αν δεν το έβαζες σε flight mode σίγουρα κάθε πρωί θα το έβρισκες κλειστό από μπαταρία.

Η λύση είναι να φύγεις από την έκδοση 2.3.3 και επειδή στην Ελλάδα δεν έχει δοθεί άλλη έκδοση νεότερη, θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα όπως εξηγούν αναλυτικά οι οδηγοί εδώ στο φόρουμ.

 

 

Μα το παράξενο είναι οτι γενικά η πματαρία στο flight mode τα βράδυα μου μένει σταθερή.. 3-4 φορές μου το χει κάνει όλο κι όλο αυτό.. Γι αυτό και με παραξενεύει.. Να πω οτι μονίμως έπεφτε, πράγματι θα ήταν αυτό που λες.. Αλλά τώρα απλά έχει τύχει λίγες φορές, και προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω τι έτρεχε πχ χτες το βράδυ στις 03.00, για να δω τι μου έφαγε τη μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

To battery drain στην 2.3.3 δεν εμφανίζεται συνέχεια, αλλά περιστασιακά όπως αυτό που περιγράφεις. Άλλοτε η μπαταριά αδειάζει φυσιολογικά, άλλοτε απότομα. Οταν πας απο τις ρυθμίσεις στην χρήση μπαταρίας, τι ποσοστό βλέπεις να αντιστοιχεί στο Σύστημα Android?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα το μπλε βελάκι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

To battery drain στην 2.3.3 δεν εμφανίζεται συνέχεια, αλλά περιστασιακά όπως αυτό που περιγράφεις. Άλλοτε η μπαταριά αδειάζει φυσιολογικά, άλλοτε απότομα. Οταν πας απο τις ρυθμίσεις στην χρήση μπαταρίας, τι ποσοστό βλέπεις να αντιστοιχεί στο Σύστημα Android?

 

Τώρα μου είναι στο 8%... Για τότε δε το πρόσεξα να σου πω την αλήθεια.. Πόσο θα είναι ένα φυσιολογικό ποσοστό δηλαδή? Αν και αφού είναι ποσοστό, αυτό δε θα επηρρεάζεται και από το τι άλλες εφαρμογές και λειτουοργίες έχω τρέξει? Δεν θα ναι κάτι στάνταρ.. Οπότε τι μπορώ να υπολογίσω από αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...