Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά σε όλους.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S. Ο φακός της φωτογραφικής του μηχανής έχει γίνει χάλια από τις γκρατζουνιές. Οι φωτογραφίες όπως καταλαβαίνετε δεν βλέπονται. Τι κάνουμε? Που μπορώ να κάνω την αλλαγή (αν γίνεται) και πόσο περίπου θα κοστίσει?

Άξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... (Α. Αλκαίου)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Εχω μια περιεργη ερωτηση: Ξαφνικα χωρις να κανω κατι (ισως βεβαια και να εκανα αλλα να μην το πηρα χαμπαρι) εξαφανιστηκε απο την κεντρικη οθονη του κινητου μου το εικονιδιο των επαφων! Ειμαι σε stock 2.3.3. Δηλαδη με το που ξεκλειδωνω το κινητο, εκει που κανονικα χαμηλα εχει 4 εικονιδια εμενα εχει μονο 3, με τις επαφες να λοιπον. Τι κουλο ειναι αυτο; Μπορω με καποιο τροπο να τις ξαναβαλω;
Link to comment
Share on other sites

E θα τις έβγαλες καταλάθος. :)

Μπες στις εφαρμογές, και με τον τρόπο που αλλάζεις θέση στα εικονίδια μεταξύ τους, μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις εικονίδια και στην μπάρα!

 

(πάτα το αριστερό κουμπί αφής της συσκευής (κουμπί μενου) και μετά "οργάνωση" νομίζω, μπορεί και "επεξεργασία" (δεν θυμάμαι είμαι με go launcher) και στην συνέχεια βρες την εφαρμογή που θέλεις και σύρε την στην μπαρα)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις το εικονίδιο των επαφών από το μενού με τις εφαρμογές σου, πατάς παρατεταμένα να εμφανιστεί στην αρχική οθόνη, και από εκεί σέρνοντας το πας εκεί που λείπει
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις! Το ειχα σκεφτει κι εγω αυτο αλλα για καποιο λογο ειχαν ανακατωθει μονες τους οι εφαρμογες και γινοταν πανικος (15 σελιδες) και δεν ειχα δει που ηταν το εικονιδιο με τις επαφες στις εφαρμογες μου, νομιζα οτι ειχα χαθει και απο εκει!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά θα ηθελα να κανω 2 ερωτησουλες..... :D

1)εχω παρατηρησει οτι η ram στο samsung galaxy s ειναι πολυ φορτωμενη..υπαρχει κανενας τροπος ωστε να την "ελαφρυνω"?

και

2)οταν παιζω παιχνιδια στο κινητο σπανια μου τρωει ενα σκαλωμα και απο οτι διαβασα φταινε οι ανοιχτες εφαρμογες,τις κλεινω μεν αλλα μερικες ξαναανοιγουν και μερικες απο αυτες ανοιγουν και οταν ενεργοποιω το κινητο :( πχ: χαρτες,mail κλπ....υπαρχει παλυ κανενας τροπος ωστε να τις κλεισω μια για παντα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Δύο μήνες έχω να μπω τουλάχιστον και ήλπιζα ότι θα είχαμε και εμείς την ICS, όπως το Nexus.

 

Απ' ότι φαίνεται πρέπει να αρκεστώ στην 2.3.6 εκτός αν θεωρείτε ότι η ICS είναι αρκετά κοντά (δεν είμαι από αυτούς που αλλάζουν τόσο συχνά).

Οπότε:

2.3.6. Διαβάζεις τον οδηγό βάζεις την JVZ αν δε θες να ψάχνεσαι για την JW1 η οποία είναι χήμα :p σε αντίθεση με την JVZ που είναι όλα μαζεμένα κι έτοιμα.

Απ' όσα έχω διαβάσει οι επιλογές μου είναι JW1, JVU και JVZ. Όλες έχουν τα πάντα όλα και ελληνικά (swype, menus κτλ);

 

Τις εκδόσεις MIUI τις έχετε δοκιμάσει; Τι άποψη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά θα ηθελα να κανω 2 ερωτησουλες..... :D

1)εχω παρατηρησει οτι η ram στο samsung galaxy s ειναι πολυ φορτωμενη..υπαρχει κανενας τροπος ωστε να την "ελαφρυνω"?

και

2)οταν παιζω παιχνιδια στο κινητο σπανια μου τρωει ενα σκαλωμα και απο οτι διαβασα φταινε οι ανοιχτες εφαρμογες,τις κλεινω μεν αλλα μερικες ξαναανοιγουν και μερικες απο αυτες ανοιγουν και οταν ενεργοποιω το κινητο :( πχ: χαρτες,mail κλπ....υπαρχει παλυ κανενας τροπος ωστε να τις κλεισω μια για παντα??

 

1) Μπορείς να βάλεις Semaphore και να ανεβάσεις το Low Memory Killer ή να κατεβάσεις από το market το AutoKiller.

2) Κατεβάζεις το Autostarts από το market (είναι επί πληρωμή). Μερικές εφαρμογές του συστήματος καλό είναι να μην τις σταματάς.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Δύο μήνες έχω να μπω τουλάχιστον και ήλπιζα ότι θα είχαμε και εμείς την ICS, όπως το Nexus.

 

Απ' ότι φαίνεται πρέπει να αρκεστώ στην 2.3.6 εκτός αν θεωρείτε ότι η ICS είναι αρκετά κοντά (δεν είμαι από αυτούς που αλλάζουν τόσο συχνά).

Οπότε:

 

Απ' όσα έχω διαβάσει οι επιλογές μου είναι JW1, JVU και JVZ. Όλες έχουν τα πάντα όλα και ελληνικά (swype, menus κτλ);

 

Τις εκδόσεις MIUI τις έχετε δοκιμάσει; Τι άποψη έχετε;

 

Όλες έχουν Ελληνικά μενού και πληκτρολόγια (η XWJVU). Η καλύτερη για μένα είναι η JW1 αλλά η πιο καινούργια είναι η XXJVU (δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν παρω ενα galaxy s (μεταχειρισμενο) το οποιο εχει αγοραστει απο αγγλικο ηλεκτρονικο καταστημα το service εδω θα το δεχτει αν εχω την αποδειξη;

 

Υ.Γ : Συγγνωμη αν εχει ξανακουστει και απαντηθει η παραπανω ερωτηση αλλα δεν βρηκα κατι απο την αναζητηση ουτε απο το google εκτος του οτι το service το εχει μια εταιρια smartec.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

το Semaphore σε τι σε βοηθαει?

 

Είναι ένας διαφορετικός kernel από αυτόν που έχει η stock rom που σε κάνει αυτόματα root και σου δίνει και άλλες δυνατότητες.

Για να κάνεις κάτι από τα παραπάνω που σου είπα στο προηγούμενο post πρέπει να είσαι root.

Επειδή φαντάζομαι είσαι νέος χρήστης καλό θα ήταν να διαβάσεις τα επισημασμένα θέματα του sub-forum. Επίσης ρίξε μία ματιά και σε αυτό.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

και μια τελευταια ερωτηση πανω σε αυτο καλυτερο ειναι να γινεις root η Semaphore??

 

Ο semaphore ειναι auto root kernel οποτε αν τον περασεις εισαι root (πρεπει να κατεβασεις και την εφαρμογη superuser απο το market).

Οποτε semaphore.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν παρω ενα galaxy s (μεταχειρισμενο) το οποιο εχει αγοραστει απο αγγλικο ηλεκτρονικο καταστημα το service εδω θα το δεχτει αν εχω την αποδειξη;

 

Υ.Γ : Συγγνωμη αν εχει ξανακουστει και απαντηθει η παραπανω ερωτηση αλλα δεν βρηκα κατι απο την αναζητηση ουτε απο το google εκτος του οτι το service το εχει μια εταιρια smartec.

Έχω την εντύπωση πως θα το καλύψουν. Δεν είμαι εντελώς παντελώς σίγουρος, αλλά υποτίθεται πως καλύπτεται επειδή είναι Ευρωπαϊκό (για όσο ακόμα θα είμαστε στην Ευρώπη τουλάχιστον :p)

Αν τελικά καλύπτεται, λογικά θα πρέπει να έχεις και το ανάλογο λογισμικό περασμένο (της Αγγλίας) για να μην φανεί πειραγμένο. Γιατί δεν παίρνεις στην smartec να ρωτήσεις? 210-5820000

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...ειχα ηδη παρει την smartec να ρωτησω αλλα ειχε κλεισει απο τις πεντε και δυστυχως δεν μπορουσα να περιμενω μεχρι αυριο γιατι αυτος που ηταν να το πουλησει μιλαγε και με εναν αλλο για να το δωσει. Τελικα βρηκα μια ελληνικη συσκευη και ειμαι ησυχος,ευχαριστω πολυ οπως και να 'χει.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.....ανά κάποιους μήνες κάνω ένα update σε ότι ποιό σταθερό υπάρχει εκείνη την περίοδο.

Το τελευταίο update το έκανα το καλοκαίρι αλλά πλέον τρώει γερά κολλήματα σε διάφορους τομείς...

Ποιά σύνθεση μου προτείνετε να ακολουθήσω;

 

αυτό που έχω τώρα......

http://www.ok365.gr/samsung.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την JVZ με Semaphore 2.4.0 για γρήγορα και εύκολα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες ενω τις κατεβαζω, αλλες φορες βγαζει σφαλμα οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος, αλλες οτι υπαρχει επαρκης χωρος, αλλα και παλι δε μπορω να τις εγκαταστησω. Εχω official ελληνικη 2.3.3, ξερει κανενας τι παιζει? πχ τωρα εμφανιζει το ´δεν υπαρχει επαρκης διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος´, αλλα η συσκευη ειναι αδεια, ουτε sd, ουτε εσωτερικη δεν εχω καν μισογεματες.. Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να εγκαταστησω εφαρμογες ενω τις κατεβαζω, αλλες φορες βγαζει σφαλμα οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος, αλλες οτι υπαρχει επαρκης χωρος, αλλα και παλι δε μπορω να τις εγκαταστησω. Εχω official ελληνικη 2.3.3, ξερει κανενας τι παιζει? πχ τωρα εμφανιζει το ´δεν υπαρχει επαρκης διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος´, αλλα η συσκευη ειναι αδεια, ουτε sd, ουτε εσωτερικη δεν εχω καν μισογεματες..

 

Δοκίμασε να κάνεις μια διαγραφή δεδομένων στο μάρκετ.

Ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείριση-όλα-μάρκετ-διαγραφή δεδομένων

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S. Ο φακός της φωτογραφικής του μηχανής έχει γίνει χάλια από τις γκρατζουνιές. Οι φωτογραφίες όπως καταλαβαίνετε δεν βλέπονται. Τι κάνουμε? Που μπορώ να κάνω την αλλαγή (αν γίνεται) και πόσο περίπου θα κοστίσει?

 

Σε κάποιο εξουσιοδοτημένο σέρβις όπως Smartec (τηλ: 2105820000) Για το πόσο θα κοστίσει δε γνωρίζω και προφανώς θα σου ζητήσουν λεφτά μόνο και μόνο για την εργασία του τεχνικού....

Link to comment
Share on other sites

JW1 με Semaphore 2.4.0sc μακράν ο καλύτερος συνδυασμός για μένα μέχρι τώρα. Γρήγορη και σταθερή και όλα δουλεύουν όπως πρέπει (για τον Semaphore ότι και να πω είναι λίγο) :D
Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο καθυστερημένα, επειδή αρκετά post νωρίτερα οι woner και Coolgreek , έψαχναν μια εφαρμογή GPS που να δίνει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87,

βρήκα αυτήν : https://market.android.com/details?id=com.turboirc.tgps.v2&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50dXJib2lyYy50Z3BzLnYyIl0.

Είναι το Turbo GPS 2 του Michael Chourdaki. Μάλιστα την ανακάλυψα εδώ στο forum στο thread με τις ελληνικές εφαρμογές για android.

Δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει ούτε πόσο ακριβής είναι , δεν την δοκίμασα ακόμα αλλά φαίνεται πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

JW1 με Semaphore 2.4.0sc μακράν ο καλύτερος συνδυασμός για μένα μέχρι τώρα. Γρήγορη και σταθερή και όλα δουλεύουν όπως πρέπει (για τον Semaphore ότι και να πω είναι λίγο) :D

 

Συμφωνώ κι εγώ. Επιτέλους καλά χρώματα με τον 2.4.0sc.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...