Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και λίγο καθυστερημένα, επειδή αρκετά post νωρίτερα οι woner και Coolgreek , έψαχναν μια εφαρμογή GPS που να δίνει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87,

βρήκα αυτήν : https://market.android.com/details?id=com.turboirc.tgps.v2&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50dXJib2lyYy50Z3BzLnYyIl0.

Είναι το Turbo GPS 2 του Michael Chourdaki. Μάλιστα την ανακάλυψα εδώ στο forum στο thread με τις ελληνικές εφαρμογές για android.

Δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει ούτε πόσο ακριβής είναι , δεν την δοκίμασα ακόμα αλλά φαίνεται πολύ καλή.

 

Είναι πολύ καλή! Και την γνωρίζω, βασικά ήμουν ο beta tester της έκδοσης με ΕΓΣΑ87.

Περισσότερα εδώ και μάλιστα στη σελίδα θα δεις πως και πότε προστέθηκε το ΕΓΣΑ (και ποιος -εγώ:p- βοήθησε!).

Ακρίβεια εξαρτάται αλλά σε γενικά πλαίσια 5μ περίπου αν πιάνει >8 δορυφόρους (δοκιμασμένο δίπλα δίπλα με διπλόσυχνο GPS), δηλαδή πολύ καλή (δεδομένου οτι μιλάμε για κινητό)!

 

Αυτά, βγαίνουμε offtopic!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

JW1 με Semaphore 2.4.0sc μακράν ο καλύτερος συνδυασμός για μένα μέχρι τώρα. Γρήγορη και σταθερή και όλα δουλεύουν όπως πρέπει (για τον Semaphore ότι και να πω είναι λίγο) :D

 

Συμφωνώ κι εγώ. Επιτέλους καλά χρώματα με τον 2.4.0sc.

 

Εμένα μετά τις ρυθμίσεις που έκανα με το voodoo color τα χρώματα με τον Semaphore sc μου φαίνονται "ξεπλυμένα". Πιστεύω ότι με το voodoo color μπορεί ο καθένας να φέρει τα χρώματα στις δικές του προτιμήσεις. Βέβαια, γούστα είναι αυτά.:)

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όλες έχουν Ελληνικά μενού και πληκτρολόγια (η XWJVU). Η καλύτερη για μένα είναι η JW1 αλλά η πιο καινούργια είναι η XXJVU (δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο).

Ευχαριστώ, άρα υπάρχουν 2 JVU να το 'χω υπόψιν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Η XWJVU που έχει τα πάντα Ελληνικά (με την απαραίτητη αλλαγή του product code σε EUR όπως λέει και ο οδηγός) και η XXJVU που δεν έχει Ελληνικά πληκτρολόγια αλλά είναι η τελυταία Gingerbread (έστω και ανεπίσημη). Εδώ θα βρεις και τα link που χρειάζεσαι για την JW1 σε περίπτωση που θες να περάσεις αυτήν (η καλύτερη κατά την άποψη μου). Η τελευταία επίσημη Gingerbread με τα πάντα Ελληνικά είναι η JVZ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Όπως πάντα επισκέπτομαι αυτό το φορουμ γιατί έχω πρόβλημα... πάλι :O Ήθελα να βάλω ένα παιχνιδάκι που μου φάνηκε ωραιο στο market, και όταν ξεκίνησε το κατέβασμα, μου έβγαλε σε κάποια φάση μήνυμα ότι "είναι αδύνατη η εγκατάσταση διότι υπάρχει διαθέσιμη μνήμη" :blink: Το γύρισα μια στα Αγγλικά και το μήνυμα έλεγε το αντίθετο, "not" enough memory ή space κάποιο απ'αυτά. Τι εννοεί ο ποιητής; Η εσωτερική μνήμη είναι 1 στα 2 gb και η εξωτερική έχει άδεια 4 από τα 6 gb

 

Εδιτ: λεπτομέρεια: η εφαρμογή ήταν 28mb μέγεθος και δοκίμασα μετά και άλλες τουλάχιστον τέτοιο μέγεθος, και ούτε αυτές έμπαιναν.

Ξαναέδιτ: απεγκατέστησα μια μεγάλη που δεν χρησιμοποιούσα πολύ, και μετά το παιχνιδάκι μπήκε κανονικά. Μέχρι εκει όμως! Δεύτερη δε μπαίνει.

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Όπως πάντα επισκέπτομαι αυτό το φορουμ γιατί έχω πρόβλημα... πάλι :O Ήθελα να βάλω ένα παιχνιδάκι που μου φάνηκε ωραιο στο market, και όταν ξεκίνησε το κατέβασμα, μου έβγαλε σε κάποια φάση μήνυμα ότι "είναι αδύνατη η εγκατάσταση διότι υπάρχει διαθέσιμη μνήμη" :blink: Το γύρισα μια στα Αγγλικά και το μήνυμα έλεγε το αντίθετο, "not" enough memory ή space κάποιο απ'αυτά. Τι εννοεί ο ποιητής; Η εσωτερική μνήμη είναι 1 στα 2 gb και η εξωτερική έχει άδεια 4 από τα 6 gb

 

Εδιτ: λεπτομέρεια: η εφαρμογή ήταν 28mb μέγεθος και δοκίμασα μετά και άλλες τουλάχιστον τέτοιο μέγεθος, και ούτε αυτές έμπαιναν.

 

Για δοκίμασε να πας στη διαχείριση εφαρμογών να βρεις το μαρκετ και να κάνεις κατάργηση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να πας στη διαχείριση εφαρμογών να βρεις το μαρκετ και να κάνεις κατάργηση δεδομένων.

 

Το έκανα, αλλα δυστυχώς...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, αλλα δυστυχώς...

 

Είσαι με semaphore? Αν ναι δοκίμασε να πας στην εφαρμογή semaphore και να τσεκάρεις το Virtual /cache 50MB. Δεν είμαι σίγουρος αν λύνει το πρόβλημα σου βέβαια αυτό, αλλά αν μπορείς δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με semaphore? Αν ναι δοκίμασε να πας στην εφαρμογή semaphore και να τσεκάρεις το Virtual /cache 50MB. Δεν είμαι σίγουρος αν λύνει το πρόβλημα σου βέβαια αυτό, αλλά αν μπορείς δοκίμασε.

 

O Semaphore είναι ένας κερνελ ε; Μόνο root το έχω κάνει, για να μπορώ να κάνω backup εφαρμογες και saves. Κατα τα άλλα δεν το έχω πειράξει παραπέρα:) Στο μεταξύ είχα προσέξει πιο πριν ότι κάποιες εφαρμογές ζητάνε ενημέρωση. Ξεκινάω και το πατάω στο angry birds seasons. 40 mb η ενημέρωση και δεν έγινε τελικά, έβγαλε το ίδιο μήνυμα :blink:

Edited by il_tifosi
ορθογραφια

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

O Semaphore είναι ένας κερνελ ε; Μόνο root το έχω κάνει, για να μπορώ να κάνω backup εφαρμογες και saves. Κατα τα άλλα δεν το έχω πειράξει παραπέρα:) Στο μεταξύ είχα προσέξει πιο πριν ότι κάποιες εφαρμογές ζητάνε ενημέρωση. Ξεκινάω και το πατάω στο angry birds seasons. 40 mb η ενημέρωση και δεν έγινε τελικά, έβγαλε το ίδιο μήνυμα :blink:

 

Ναι κέρνελ είναι. Δε ξέρω ίσως με αυτή την επιλογή από τον semaphore να σου λυνόταν το πρόβλημα, δεν είμαι και σίγουρος όμως. Κάτσε να δούμε τι θα πει και κάποιο που ξέρει καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

O Semaphore είναι ένας κερνελ ε; Μόνο root το έχω κάνει, για να μπορώ να κάνω backup εφαρμογες και saves. Κατα τα άλλα δεν το έχω πειράξει παραπέρα:) Στο μεταξύ είχα προσέξει πιο πριν ότι κάποιες εφαρμογές ζητάνε ενημέρωση. Ξεκινάω και το πατάω στο angry birds seasons. 40 mb η ενημέρωση και δεν έγινε τελικά, έβγαλε το ίδιο μήνυμα :blink:

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λυθεί το πρόβλημα, όπως είπε και ο Νίκος, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Πάντως βάζοντας τον Semaphore μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει αφού το κινητό σου θα γίνει πολύ καλύτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λυθεί το πρόβλημα, όπως είπε και ο Νίκος, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος. Πάντως βάζοντας τον Semaphore μόνο σε καλό μπορεί να σου βγει αφού το κινητό σου θα γίνει πολύ καλύτερο.

 

Nαι; Έχω ξεκινήσει διάβασμα των οδηγών εδώ και λίγες μέρες για να βάλω 2.3.6 με semaphore που λέτε οι πιο πολλοί ότι είναι καλός συνδυασμός. Δεν καταλαβαίνω γρι από ότι διαβάζω, :p αλλα έχει πολλά θέματα το κινητό (πολλά όμως :lol:) και θέλω να προχωρησω ελπίζοντας να φτιαχτεί τίποτα. Και για το root που έχω κάνει, ελληνικές λέξεις έβλεπα στον οδηγό αλλα κινέζικα έφταναν στον εγκέφαλο, ένα παράξενο πράγμα :rolleyes: , αλλα τελικά το κατάφερα μια χαρα. Τέλος πάντων, αν και όποτε λυθεί το θέμα θα ενημερώσω, ευχαριστώ για τις συμβουλές!!

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο galaxy,με πεταει οταν μπαινω στα μηνυματα και στις κλησεις,το κινητο φοραει την 4αρα..

τι παιζει?πως μπορω να το φιξαρω??

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο galaxy,με πεταει οταν μπαινω στα μηνυματα και στις κλησεις,το κινητο φοραει την 4αρα..

τι παιζει?πως μπορω να το φιξαρω??

 

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα... :worry:

 

Δεν εισαι ο μονος ;)...ουτε εγω δεν καταλαβα......

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο galaxy,με πεταει οταν μπαινω στα μηνυματα και στις κλησεις,το κινητο φοραει την 4αρα..

τι παιζει?πως μπορω να το φιξαρω??

 

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα... :worry:

 

Δεν εισαι ο μονος ;)...ουτε εγω δεν καταλαβα......

 

Μήπως εννοεί ότι του κάνει close στις εφαρμογές και φοράει ice cream;;;;;

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ με τιποτα,εχω ενεργοποιησει τα δεδομενα πακετου,εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα!

ειχα μπει πριν 1 εβδομαδα και εστειλα end pass στην κοσμοτε γιατι μπηκα κατα λαθος,εχθες δοκιμασα να μπω και δεν συνδεεται με τιποτα.

τι μπορω να κανω?τα apn ειναι σωστα!δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα έχω το εξής πρόβλημα: οταν πάω στις εφαρμογές μου στο μαρκετ μου εμφανίζει αυτό

όποια ρομ και να βαλω αυτό μου δείχνει!!!! έχω κανει τα πάντα και δεν μπορω να βγάλω άκρη.....έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβήμα;;;

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να αναβαθμίσω το κινητό μου από την θρυλική Darky 9.0.2 που δείχνει την ηλικία της. Τι να περάσω; Θέλω μια όσο το δυνατόν πιο σταθερή ROM με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα (π.χ wifi και GPS)

Τι προτείνετε; Αρχικά έλεγα να περιμένω για ICS αλλά από ότι φαίνεται έχει λίγο μέλλον ακόμα για να γίνει απόλυτα λειτουργική...:)

 

Δεν με πειράζει να είναι stock ή third party...

Edited by Errik
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες 3-4 σελίδες έχουμε απαντήσει πολλές φορές αυτήν την ερώτηση αλλά πάμε άλλη μία για όποιον δεν τις έχει διαβάσει.

Μπορείς να βάλεις μία από τις τελευταίες επίσημες 2.3.6 (η JVZ είναι η τελευταία επίσημη) που θα βρεις στον οδηγό και μετά να περάσεις για kernel τον Semaphore.

Αν θες ανεπίσημες τότε υπάρχουν η JW1 και η τελευταία όλων JVU (value pack έκδοση) για τις οποίες μπορείς να βρεις link για download στις προηγούμενες σελίδες ή στο sammobile. Η JVU δεν περιέχει Ελληνικό πληκτρολόγιο (περνιέται εύκολα από τους οδηγούς) ενώ οι υπόλοιπες περιέχουν.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί ότι του κάνει close στις εφαρμογές και φοράει ice cream;;;;;

Μαλλον αυτο θα εννοει. Αλλα και παλι δεν μας λεει ποια εκδοση εχει κλπ κλπ.... Και καθως μιλαμε για beta λογισμικο δεν το θεωρω προβλημα του συγκεκριμενου κινητου.

Kαλημέρα έχω το εξής πρόβλημα: οταν πάω στις εφαρμογές μου στο μαρκετ μου εμφανίζει αυτό

όποια ρομ και να βαλω αυτό μου δείχνει!!!! έχω κανει τα πάντα και δεν μπορω να βγάλω άκρη.....έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβήμα;;;

 

Νομιζω το προβλημα ειναι οτι δε συνδεονται οι εφαρμογες που επαναφερεις, με το μαρκετ. Δοκιμασε να κανεις wipe cache και dalvik cache απο cwm. Η αλλιως εχει το titanium και το my backup δυνατοτητα να σου φτιαξει τα links των εφαρμοφων σου με το μαρκετ.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα εννοει. Αλλα και παλι δεν μας λεει ποια εκδοση εχει κλπ κλπ.... Και καθως μιλαμε για beta λογισμικο δεν το θεωρω προβλημα του συγκεκριμενου κινητου.

 

 

Νομιζω το προβλημα ειναι οτι δε συνδεονται οι εφαρμογες που επαναφερεις, με το μαρκετ. Δοκιμασε να κανεις wipe cache και dalvik cache απο cwm. Η αλλιως εχει το titanium και το my backup δυνατοτητα να σου φτιαξει τα links των εφαρμοφων σου με το μαρκετ.

Εκανα τα απαραιτητα wipe και με τιτανιουμ ξανασυνδεσα τα λινκ αλλα τιποτα...εχω δοκιμασει τα παντα και δεν ξερω τι φταιει.......και hard reset να κανω παλι τα ιδια μου κανει...και με αλλο λογαριασμο εχω μπει στο μαρκετ...αλλα τιποτα!!!! πολυ περιεργο.......

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...