Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για λεγε φιλε λεπτομερειες?

 

Έχουν αναφέρει τα παιδιά λεπτομέρειες στο θέμα τροποποιήσεις/βελτιώσεις οπότε ρίξε μια ματιά εκεί.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν οι εκδόσεις 2.3.6 που μπορείς να τις βάλεις μέσω Odin. Πάντως απ' ότι έγινε γνωστό πριν λίγο βγήκε και έκδοση που έχει μερικά πρόσθετα από ICS.

 

ξερω φιλε μου οτι μεσα απο το forum κανουμε παπαδες στο κινητο απλα επειδη δεν ειμαι root ( ως τωρα ) ειχα την ελπιδα οτι κατι καλυτερο θα γινει απο την sum.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος οι εγκαταστάσεις των προγραμμάτων (και ότι αυτά χρειάζονται) να γίνονται στην ext SD.... Αυτό που έχω καταφέρει έως τώρα είναι να μεταφέρω τα προγράμματα απο την εσωτερική μνήμη στην ενσωματωμένη SD του κινητού...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος οι εγκαταστάσεις των προγραμμάτων (και ότι αυτά χρειάζονται) να γίνονται στην ext SD.... Αυτό που έχω καταφέρει έως τώρα είναι να μεταφέρω τα προγράμματα απο την εσωτερική μνήμη στην ενσωματωμένη SD του κινητού...

 

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος οι εγκαταστάσεις των προγραμμάτων (και ότι αυτά χρειάζονται) να γίνονται στην ext SD.... Αυτό που έχω καταφέρει έως τώρα είναι να μεταφέρω τα προγράμματα απο την εσωτερική μνήμη στην ενσωματωμένη SD του κινητού...

 

Το ζήτημα αυτό έχει αναλυθεί διεξοδικά λίγες μέρες πριν και όπως είπαμε και στα άλλα παιδιά που ρωτήσανε αυτό δεν γίνεται.

Το κινητό έχει 8GB αποθηκευτικό χώρο! Πόσο ακόμα χρειάζεστε για εφαρμογές;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...

Αγόρασα πρόσφατα 2 παιχνίδια, το Asphalt 6 με το που το έκανα εγκατάσταση κατέβασε ~500mb .. με έπιασε 1 μικρό άγχος.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...

Αγόρασα πρόσφατα 2 παιχνίδια, το Asphalt 6 με το που το έκανα εγκατάσταση κατέβασε ~500mb .. με έπιασε 1 μικρό άγχος.....

 

ααα αυτά είναι τα data των εφαρμογών και όχι η εφαρμογή. Το apk που κατεβαίνει εγκαθιστάτε στην rom και τα δεδομένα που κατεβάζει στην sd. Αυτό είναι θέμα της κάθε εφαρμογής που θα τα αποθηκεύσει... Μερικά gps για παράδειγμα μπορείς να μεταφέρεις τα αρχεία στην εξωτερική sd και θα τα διαβάζουν κανονικά. Η gameloft δεν το έχει κάνει αυτό τουλάχιστον ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους καταρχήν.

Έχω ένα galaxy S I με 2.2 και Go launcher. Ανοίγω για χιλιοστή φορά το κινητό αφού μου τελείωσε η μπαταρία... και ξαφνικά βαράνε τα πάντα force close στο boot! Χωρίς να έχω κάνει κάποιο πρόσφατο install χωρίς να έχω πειράξει τπτ.. έτσι στα καλά καθούμενα.

facebook, shazam, advanced task killer ολα τα πάντα και ο Go launcher επίσης force close...

Κλείνει και στο επόμενο πάτημα του homekey μου βγάζει επιλογή από όλα τα launcher που έχω επιλογή και επειδή είχα βάλει κάποτε το launcher pro κι ήταν συμπαθητικό βάζω αυτό default. Τι το θελα... τώρα γίνεται force close loop και δεν μπορώ να κάνω τίποτα απολύτως. Ούτε να μπω market, ούτε να πάω στις ρυθμίσεις, ούτε να το βάλω σε usb debugging να το φτιάξω απ το PC... το ΜΟΝΟ που μπορώ να κάνω είναι να το συνδέσω ως mass storage στο PC και το recovery δεν έχει τίποτα άλλο παρά ενα clear cache που έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα.

Factory reset δεν μπορώ να κάνω.. έχω κάποιες πρόσφατες επαφές που τις χρειάζομαι... Ελπίζω να υπάρχει κάποια άλλη λύση έστω από το mass storage κάτι.....

Please heeeeeeeeeeeeeelp!!!

Link to comment
Share on other sites

wipe dalvik αλλα και cache δεν εκανε τιποτα; οι επαφες που λες δεν εχουν συγχρονιστει στο gmail;

δεν περασες κανενα θεμα ή τιποτα τετοιο;

 

μπορεις απο adb να κανεις uninstall τον launcher pro..δοκιμασε το, ψαξε για οδηγους πως να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει...... Τι να πω..... Μετά από συνεχόμενες προσπάθειες κατάφερα και άνοιξα επιτέλους τον task manager κρατώντας πατημένο το home key. Πήγα στα package, έκανα uninstall launcher pro και μπήκα με το default twlauncher. Επιτέλους λειτουργεί ξανά αλλά μόλις είδα ότι έχασα όλες τις επαφές, τα μισά app και διάφορα άλλα δεδομένα.... Αδικαιολόγητη καταστροφή, έτσι ξαφνικά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας από εμένα & χρόνια πολλά!

 

...SOS!!!

Η μάνα μου αποφάσισε να τεστάρει τις αντοχές του Galaxy μου. Το είχα ακουμπισμένο σε περβάζι πάνω από το νεροχύτη (το μοναδικό, ίσως, σημείο του σπιτιού όπου έχει σήμα η καταραμένη Vodafone...), & δίχως να το αντιληφθεί, δεν ξέρω πώς το κατάφερε, της έπεσε στην κατσαρόλα με τα σαπουνόνερα & τα βρωμόνερα από τα πιάτα που έπλενε εκείνη την ώρα!!! Το κινητό πρέπει να ήταν μέσα για κάτι λιγότερο από 5', & ευτυχώς που το αναζήτησα. Μόλις το ανέσυρα από τα σιχαμερά απόνερα, στο τσακ γλίτωσα το εγκεφαλικό (τις επόμενες σκηνές, υποθέτω, τις φαντάζεστε...:chair:).

Παρά το σοκ, αμέσως το απενεργοποίησα, το άνοιξα & το ξέπλυνα με λίγο καθαρό νερό της βρύσης. Κατόπιν, πήρα το πιστολάκι & με κρύο αέρα στη δυνατή σκάλα (&, πού & πού, λίγο ζεστό), προσπάθησα να το στεγνώσω. Δεν το ξεβίδωσα, γιατί φοβόμουν μην του κάνω ζημιά.

Μετά από κάμποση ώρα, το ξαναμόνταρα & πήρε πάλι μπροστά, σα να μην είχε πάθει το παραμικρό. Τα πάντα του λειτουργούν άψογα, εφαρμογές, ηχείο, WiFi, GPS, Bluetooth, κάμερα, φορτίζει, κτλ...

Εκτός, όμως, από το μικρόφωνο. Σε τηλεφωνική συνδιάλεξη, με ακούν από ελάχιστα έως καθόλου (μιλάω, όμως, κανονικά, μέσω Bluetooth ή Handsfree ακουστικών), ενώ & στην εγγραφή βίντεο, ο ήχος που έχει εγγραφεί ακούγεται ελάχιστα.

Δεν ξέρω εάν έπραξα το σωστό, μα εκείνη τη στιγμή δεν ήξερα τι να κάνω, βρέθηκα σε απόγνωση. Έχω ακούσει ότι όσο περνούν οι μέρες & στεγνώνει πλήρως το τηλ, τόσο περισσότερο "κάθονται" τα άλατα & τυχόν υπολείμματα του νερού πάνω στα κυκλώματα της πλακέτας, με συνέπεια να τα "παίξει" εντελώς μετά από λίγο καιρό. Πιστεύετε, από την άλλη, ότι το μικρόφωνο δεν έχει καταφέρει να στεγνώσει επαρκώς & σε λίγο καιρό θα επανέλθει; Κάπου διάβασα ότι πρέπει να το απενεργοποιήσω πλήρως & να το ρίξω σε ένα βάζο με ρύζι, να το καλύψω πλήρως, μέχρι αυτό να τραβήξει την υγρασία (!!!). Μια άλλη μέθοδος είναι, λένε, να το φυσήξω προσεκτικά με το πιστόλι αέρα που έχουν στα βενζινάδικα (αν & με φοβίζει αυτό).

Κάνω καλά που τώρα το λειτουργώ κανονικά, ή το ζορίζω & πρέπει να το απενεργοποιήσω;

Σκέφτομαι σοβαρά να το πάω τη Δευτέρα για έναν καθαρισμό με υπερήχους σε γνωστό επισκευαστή στο Χαλάνδρι, ελπίζω να μην το κάνει χειρότερα.

Οι απαντήσεις σας & οι υποδείξεις σας θα μού είναι πολύτιμες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ανοίγεις εντελώς, και το καθαρίζεις με μια οδοντόβουρτσα χρησιμοποιώντας καθαρό οινόπνευμα. Καθαρό όμως (95άρι), όχι το φαρμακευτικό. Είναι πάρα πολύ εύκολο να το ανοίξεις, βρες κάποιον οδηγό στο internet και με λίγη προσοχή θα είσαι ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δε θα το ενεργοποιούσα αν δεν το ξεβίδωνα πρώτα για να το καθαρίσω με οινόπνευμα και να το στεγνώσω καλά! Πάντως οδηγοί για ξεβίδωμα υπάρχουν πολλοί!

http://www.careace.net/2010/06/09/disassembly-of-the-samsung-galaxy-s/

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε όχι οινόπνευμα από φαρμακείο, μα το κλασσικό διάφανο από το σούπερ μάρκετ;

Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να το ανοίξω, μα φοβήθηκα, & περιορίστηκα στη λύση του σεσουάρ. Από όσα είδα, όμως, στον παραπάνω οδηγό, δεν είναι & πολύ δύσκολο, οπότε ίσως το παλέψω.

Με το θέμα το μικροφώνου τι θα λέγατε;

Edited by falkon
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε όχι οινόπνευμα από φαρμακείο, μα το κλασσικό διάφανο από το σούπερ μάρκετ;

Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να το ανοίξω, μα φοβήθηκα, & περιορίστηκα στη λύση του σεσουάρ. Από όσα είδα, όμως, στον παραπάνω οδηγό, δεν είναι & πολύ δύσκολο, οπότε ίσως το παλέψω.

Με το θέμα το μικροφώνου τι θα λέγατε;

 

Το μικρόφωνο μπορεί και να στρώσει. Ένας φίλος μου σε ένα κινητό είχε ρίξει φραπέ και είχε στουπώσει το ηχείο, και του έριξε οινόπνευμα και το φύσηξε μέχρι να στεγνώσει και μετά ήταν μια χαρά. Τώρα αν θες να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο και στο μικρόφωνο δε φέρω ευθύνη :p Πάντως στο ebay λογικά θα βρεις μικρόφωνο σε πολύ χαμηλή τιμή. (γιατί από Ελλάδα δεν το συζητάμε καμιά 15αριά ευρώ για πλάκα)

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω μπας & στρώσει, αλλιώς πάμε για καινούριο, λοιπόν.

 

Καλά από τη στιγμή που στεγνώσει δεν πιστεύω να στρώσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Factory reset δεν μπορώ να κάνω.. έχω κάποιες πρόσφατες επαφές που τις χρειάζομαι...

 

Πλέον φρόντισε τις επαφές σου να τις έχεις στο gmail και προσφάτως συγχρονισμένες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το "πλυμμένο" Galaxy:

 

Χθες όλο το βράδυ το άφησα ανοιγμένο (δίχως μπαταρία & κάρτες SIM & SD) κοντά σε αναμμένο καλοριφέρ (όχι δίπλα, φυσικά...) & έβαλα επίσης ένα μικρό σακουλάκι silica που βρήκα σε ένα κουτί από παπούτσια, για να τραβήξει τυχόν υγρασίες.

Τώρα το πρωί που το μόνταρα & το ενεργοποίησα, όλα λειτουργούν άψογα, ακόμη & το μικρόφωνο! :up: Άντεξε ο Γαλαξίας!

Τι λέτε, ωστόσο, να προσπαθήσω να το ανοίξω για να το καθαρίσω ελαφρώς με οινόπνευμα (ή & να το στείλω για καθαριοσμό), ή να το αφήσω ήσυχο & να μην του δημιουργήσω τυχόν προβλήματα, μιας & λειτουργεί σωστά & πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις. Μπορεί να δουλεύει για την ώρα, αλλά τα άλατα που έχουν μείνει μέσα θα προκαλέσουν οξείδωση στις επαφές και σε λίγο καιρό το κινητό πιθανότατα θα σε εγκαταλείψει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα εγω επεστρεψα το κινητο και πηρα τα χρηματα πισω, γιατι ειχα την εντυπωση οτι περα απο το dead pixel ειχε παρει και κατι σαν υγρασια στην οθονη του. Πιο συγκεκριμενα η οθονη στο κεντρο της ηταν σαν να ειχε πατηθει. Μαλλον ειμαι πολυ ιδιοτροπος..

Τελος παντων, πληροφοριακα να αναφερω οτι η samsung στα κινητα επιγσημα αναγνωριζει 3 dead pixel και πανω, αλλα στο service που πηρα τηλ μου προτειναν να μου αλλαξουν την οθονη μεσα στην εγγυηση.

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω το ιδιο κινητο καινουργιο? Υπαρχει περιπτωση να το ξαναφερουν σε καποιο καταστημα ή εξαντληθηκε? Επισης. μεταχειρισμενο (μεσα στην εγγυηση ή εκτος) πανω κατω ποσο κοστιζε/αξιζει? Γενικα λετε να ψαξω να το βρω ή δεν πρεπει να αγοραζουμε smartphone μεταχειρισμενο (γιατι πχ δεν μπορει ενας αρχαριος να το ελεγξει πληρως για προβληματα)?

Ευχαριστω

Υσ: Κριμα. γιατι ηταν ωραιο κινητο......

Link to comment
Share on other sites

Να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις. Μπορεί να δουλεύει για την ώρα, αλλά τα άλατα που έχουν μείνει μέσα θα προκαλέσουν οξείδωση στις επαφές και σε λίγο καιρό το κινητό πιθανότατα θα σε εγκαταλείψει.

 

Θα το κάνω, ελπίζω να τα καταφέρω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω το ιδιο κινητο καινουργιο? Υπαρχει περιπτωση να το ξαναφερουν σε καποιο καταστημα ή εξαντληθηκε? Επισης. μεταχειρισμενο (μεσα στην εγγυηση ή εκτος) πανω κατω ποσο κοστιζε/αξιζει? Γενικα λετε να ψαξω να το βρω ή δεν πρεπει να αγοραζουμε smartphone μεταχειρισμενο (γιατι πχ δεν μπορει ενας αρχαριος να το ελεγξει πληρως για προβληματα)?

 

Μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο με λιγότερα από 200 ευρώ και σε άριστη κατάσταση (ελληνικό και με εγγύηση), αξίζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω athanaso77 για την απαντηση. Θα το ψαξω σε κανενα αλλο σαιτ -γιατι εδω ακομα δεν εχω δικαιωμα- μηπως και το βρω. Ειδικα εαν ειναι και με εγγυηση, μια χαρα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω athanaso77 για την απαντηση. Θα το ψαξω σε κανενα αλλο σαιτ -γιατι εδω ακομα δεν εχω δικαιωμα- μηπως και το βρω. Ειδικα εαν ειναι και με εγγυηση, μια χαρα ειναι.

 

ανετα θα βρεις να αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...